تعیین دستمزد راهنمایان گردشگری برای سال ۹۵

تیم  کجارو
تیم کجارو یکشنبه، ۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۴۵
تعیین دستمزد راهنمایان گردشگری برای سال ۹۵

دستمزد راهنمایان گردشگری در سال ۹۵ بر اساس تفاهم‌نامه چهارجانبه بین جامعه‌ی تورگردانان، جامعه راهنمایان، کانون سراسری راهنمایان و سازمان میراث فرهنگی تعیین می‌شود.

امسال هم مانند سال‌های گذشته نمایندگانی از جامعه‌ی تورگردانان کشور به عنوان جامعه‌ای از فعالان حوزه تورهای ورودی به ایران به همراه نمایندگانی از کانون سراسری انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری و نمایندگانی از جامعه‌ی راهنمایان گردشگری که بیشتر متشکل از راهنمایان تورهای ورودی به کشور هستند جلسه‌ای می‌گذارند تا مشکلات و مسایل موجود، نحوه‌ی همکاری راهنمایان گردشگری با دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی و تعیین دستمزد آن‌ها در سال ۹۵ با هدف یکسان‌سازی براساس مقررات و ضوابط مربوطه مورد بررسی قرار گیرد. به همین منظور یک نماینده از طرف بخش دولتی و دفتر نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری نیز در این جلسه که در روزهای آتی برگزار خواهد شد حضور می‌یابد. به این ترتیب دستمزد راهنمایان در چهار گروه طبیعت‌گردی، سیاحتی، کویرنوردی و شکار بررسی می‌شود.

«آرش نورآقایی» رئیس هیئت‌مدیره کانون سراسری انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری گفت:

به راهنمایانی که عضو این کانون هستند اعلام کرده‌ایم که حداقل دستمزد ۱۹۲ هزار و ۸۰۰ تومان است. این رقم روز ۲۰ اسفند ماه سال ۹۴ تعیین شد با این وجود در روزهای آینده جلسه‌ای با تورگردانان به عنوان کارفرما و سازمان میراث فرهنگی به عنوان ناظر برگزار می‌شود تا رقم نهایی دستمزد قانونی شود. ما این نرخ را براساس فرمی که تهیه شد، اعلام کردیم با این حال باید پیشنهاد خود را در این جلسه ارائه دهیم.

وی گفت که تعیین دستمزد برای راهنمایان گردشگری، براساس زبان تخصصی راهنمایان، نوع فعالیت و بیمه‌ی آن‌ها خواهد بود.

اکنون جامعه تورگردانان از دفاتر خدمات مسافرتی فعال در تورهای ورودی خواسته تا دستمزد پیشنهادی خود را برای راهنمایان گردشگری به جامعه‌ی تورگردانان اعلام کنند. در تیرماه سال ۹۴ جامعه راهنمایان گرشگری، فعالان این جوزه و جامعه‌ی تورگردانان اعلام کرده بودند که هر راهنمای تور می‌بایست روزی حداقل ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان دستمزد بگیرد.

مطالب مرتبط:

منبع مهرنیوز

دیدگاه