ایلی، اولین مترجم پوشیدنی در جهان

مینا داودی
مینا داودی سه شنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
ایلی، اولین مترجم پوشیدنی در جهان

در نمایشگاه CES 2016، گجت جالبی به نام ایلی معرفی شده که اولین مترجم پوشیدنی جهان است. با کجارو همراه باشید تا با ایلی، بیشتر آشنا شوید.

 (CES 2016) امروزه تمام دنیا دهکده‌ای جهانی است و با اینکه زبان انگلیسی به عنوان ابزاری برای ارتباطات در دنیای تجارت ضروری است، به این معنا نیست که مکالمات معنا دار میان دو فرد با پیشینه‌ی زبانی متفاوت اتفاق نیفتد. با این که تلاش‌های زیادی در حوزه‌ی ترجمه‌ی همزمان صورت گرفته است، ایلی با ساخت مترجم پوشیدنی خود، این کار را به طرز ماهرانه‌ای میسر کرده است.

گفته می‌شود ایلی (ili) اولین مترجم پوشیدنی در نوع خود در دنیا است، که مرزهای زبانی را در هم می‌شکند و ارتباطات را ممکن می‌سازد. استفاده از این گجت به سادگی فشردن یک دکمه است (که مشابه دکمه‌ی سنسور اثر انگشت آیفون است)، بعد از آن جمله‌ی مورد نظر خود را بگویید و اجازه دهید که ایلی ترجمه را انجام دهد، در حین ترجمه، جمله را برای طرف مقابل‌تان تکرار می‌کند تا وی بداند که چه می‌گویید.

ایلی چگونه کار می‌کند؟ نیازی به Wi-Fi، 3G، 4G و یا دیگر اتصالات به اینترنت ندارید؛ درون ایلی یک موتور داخلی ترجمه تعبیه شده که تمام کارها را انجام می‌دهد. هم چنین کتابخانه‌ای از کلمات پیش فرض برای سفر نیز در این گجت قرار دارد که استفاده از آن را برای جهانگردان مناسب می‌کند.

در حال حاضر این دستگاه توانایی ترجمه‌ زبان‌های انگلیسی، ژاپنی و چینی را دارد، اما مدل نسل دوم آن قابلیت ترجمه‌ی زبان‌های فرانسوی، تایلندی و کره‌ای را دارد و نسل سوم نیز زبان‌های اسپانیایی، ایتالیایی و عربی را پوشش خواهد داد. جزئیات نهایی قیمیت این دستگاه هنوز مشخص نیست، اما گفته می‌شود که در ماه‌های مارس و آوریل که امکان پیش‌خرید آن فراهم خواهد شد، خوش قیمیت خواهد بود.

منبع:ubergizmo

مطالب مرتبط:

دیدگاه