تب تابستانی سفر به روسیه | شب‌های سفید با ایرانی‌ها شلوغ می‌شود!

احسان رستمی‌پور
احسان رستمی‌پور شنبه، ۲ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۲۶
تب تابستانی سفر به روسیه | شب‌های سفید با ایرانی‌ها شلوغ می‌شود!

روسیه به‌عنوان یک مقصد جذاب تابستانی به فهرست تورهای آژانس‌های ایرانی اضافه شده است.

تب سفر به روسیه این روزها بازار گردشگری ایران را تحت‌تاثیر قرار داده است.

روسیه همیشه یکی از مقاصد جذاب برای گردشگران ایرانی بوده است و دو شهر مسکو و سن‌پترزبورگ به‌دلیل قدمت تاریخی و ارتباط تاریخی‌ که با ایران دارند، جذابیت ويژه‌ای برای سفر داشتند. در کنار این دو شهر، روسیه یکی از مقاصد در دسترس ایرانی‌ها برای تماشای شفق قطبی نیز بوده است و در طی سال‌ تورهای ویژه‌ای به‌طور اختصاصی برای تماشای شفق قطبی در روسیه برگزار می‌شود.

جذابیت روسیه برای سفر اما در ماه‌های گذشته افزایش قابل‌توجهی پیدا کرده است. این روزها اگر در فضای مجازی چرخ بزنید، با تعدد تبلیغات سفر به روسیه مواجه می‌شود؛ از سوی دیگر این مقصد که چند سال پیش چند آژانس گردشگری فعال داشت، این روزها به لیست مقاصد اکثر آژانس‌های گردشگری اضافه شده و مورد توجه قرار گرفته است. این روزها فصل داغ گردشگری در کشور روسیه شروع شده و بخشی از تبلیغات وسیع برای سفر به این کشور به همین علت است؛ البته به نظر می‌رسد سفر به روسیه به‌ویژه دو شهر مسکو و سن‌پترزبورگ مورد اقبال و توجه گردشگران ایرانی نیز قرار گرفته است. 

امیر معدن‌دار، مدیر آژانس گردشگری که این روزها تورهای روسیه را در فهرست سفرهای خود دارد، به «کجارو» می‌گوید:

علاقه سفر به روسیه برای گردشگران ایرانی همیشه وجود داشته و حتی پیش از شروع جنگ در این کشور، بیشتر نیز بوده است. از سوی دیگر این روزها با آغاز تابستان و شب‌های سفید، فصل داغ گردشگری در این کشور آغاز شده است و به‌طور طبیعی بیشتر به آن به پرداخته می‌شود.

این فعال حوزه گردشگری درباره علت‌های دیگر رونق سفر به روسیه می‌گوید:

پیش از این ثبت ویزای روسیه در پاسپورت ممکن بود مشکلاتی برای سفرهای اروپایی مسافران به وجود آورد؛ به نظر می‌رسد این مسئله کم‌وبیش برطرف شده است و دیگر مثل سابق تاثیرگذار نیست. از سوی دیگر قیمت تمام شده این تور برای ایرانی‌ها، قابل رقابت با برخی مقاصد دیگر است. در این روزها سفر با امکانات مناسب، شرایط و هتل خوب به استانبول ترکیه با سفر به روسیه قابل رقابت است. در چنین شرایطی با وجود قیمت بیشتر تورهای روسیه، گردشگرانی که پیش از این به استانبول سفر کردند، تصمیم می‌گیرند سفر به روسیه را تجربه کنند. همچنین دو شهر مسکو و سن‌پترزبورگ شهرهای تاریخی و جذابی هستند و همیشه موردعلاقه گردشگران بودند. 

تور روسیه، هدف‌‌گذاری برای تنوع گردشگران

این روزها تبلیغات زیادی در فضای مجازی روی سفر به کشور روسیه می‌شود و بلاگرها و آژانس‌های بسیاری مشغول نشان دادن جذابیت‌های این کشور هستند. در حال حاضر چهار شرکت هواپیمایی ایرانی آسمان، معراج، ماهان و ایران‌ایرتور نیز پروازهای برنامه‌ریزی شده به روسیه دارند و از بین این شرکت‌ها، ماهان پروازهای خود را به چهار پرواز در هفته رسانده است. 

نگاهی به بازار گردشگری نشان می‌دهد که این روزها گزینه‌های بسیاری برای سفر به روسیه وجود دارد. تورهای برنامه‌ریزی شده برای فصل تابستان و شب‌های سفید روسیه با امکانات و قیمت‌های متفاوت در تلاش هستند تا قشرهای مختلف گردشگران ایران را هدف قرار دهند. اکثر تورهای گردشگری به مقصد دو شهر مسکو و سن‌پترزبورگ برای بین ۶ تا هشت شب برنامه‌ریزی می‌شوند و کیفیت هتل، گشت‌های شهری، بلیط موزه‌ها و نحوه ترانسفر بین این دو شهر تاثیر زیادی روی قیمت تورها دارند.

قیمت تور روسیه تابستان ۱۴۰۳

بررسی بازار نشان می‌دهد در حال حاضر ارزان‌ترین تور تابستانی برای سفر به روسیه در نزدیکی ۵۰ میلیون تومان قیمت خورده است. همچنین برخی تورهای خاص با حضور کارشناسان تاریخی روسیه و داشتن برنامه‌های ویژه گشت در شهرها، قیمت‌های بالاتری از مظنه بازار دارند. همچنین میانگین قیمت تورهای به مقصد روسیه این روزها قیمتی در حدود ۵۰۰ دلار به‌اضافه هزینه پرواز (حوالی ۲۰ میلیون تومان) است. 

قیمت تور روسیه تابستان ۱۴۰۳

گفتنی است که بازار گردشگری روسیه این روزها در حالی بین ایرانی‌ها داغ است که با وجود تلاش‌های چندساله برای کسب سهم بازار ورودی از روسیه، نه‌تنها حجم گردشگران متقابل، متعادل نیست که بازار ورود گردشگری از روسیه به ایران نیز این روزها بی‌رمق است. اتفاقی که نشان می‌دهد که در کنار لغو ویزای گروهی برای تورهای گردشگری دو طرف، بازار گردشگری ایران نیازمند برنامه‌ریزی هدفمند برای کسب سهم از بازار گردشگری روسیه است.

مطالب مرتبط:

دیدگاه