در کوهستان های شگفت انگیز تایوان ماجراجویی کنید

احمدرضا فرهبد
احمدرضا فرهبد سه شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۰
در کوهستان های شگفت انگیز تایوان ماجراجویی کنید

تایوان با کوه‌های مرتفع، آبشارهای خروشان و پارک‌های ملی سرسبز و با طراوت خود، برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی و ماجراجویی یک بهشت زمینی است.

هر زمانی که به تایوان بروید، می‌توانید از مسیرهای زیبای کوه‌نوردی و پیاده‌روی، آبشارهای خروشان و مناظر کوهستانی محسورکننده آن لذت ببرید. سه چهارم مساحت ۲۳۰۴۰ کیلومتری این کشور را جنگل‌های انبوه پوشانیده و بیش از ۲۰۰ کوه که ارتفاع آن‌ها به ۲۹۸۷ متر هم می‌رسد، از جمله بلندترین کوه آسیای شمالی یعنی کوه یوشان (Yushan) با ارتفاع ۳۹۵۲ متر نیز در این کشور قرار دارد. اگر به ماجراجویی در کوهستان علاقه‌مند هستید، کشور تایوان یکی از بهترین کشورهای آسیا برای انجام این کار است. در ادامه شما را با شگفت‌انگیز‌ترین کوهستان‌های تایوان آشنا می‌کنیم.

دره تاروگو گرج

ژرف دره تاروگو گرج

دره تاروکو (Taroko Gorge canyon) که با مسیرهای پر و پیچ و مرتفع خود در میان پارک ملی تاروکو (Taroko National Park) واقع شده است، با زیبایی تمام شما را شیفته خود می‌کند. رود خروشان لیوو (Liwu River) همچون ماری خوش خط و خال در میان این ژرف‌دره که طول آن ۱۷٫۶ کیلومتر است، به آرامی می‌خرامد. دیوارهای مرمرین این ژرف‌دره که در برخی از نقاط در ارتفاع ۲۹۵ متری دیده می‌شوند، با زیبایی خیره‌کننده خود شما را افسون می‌کنند.

ژرف دره تاروکو گرج

توصیه می‌کنیم برای گردش در این ژرف‌دره یک اسکوتر در ایستگاه قطار شینچنگ (Xincheng)  یا هواِیلِین (Hualien) کرایه کنید و از طریق بزرگراه سنترال کراس ایلند (Central Cross-Island Highway) یا بزرگراه شماره ۸ خود را به این ژرف‌دره برسانید.

آبشار شیفن

آبشار شیفن

تماشا کردن رنگین‌کمان در مه اطراف آبشار شیفن (Shifen Waterfall) لذت وصف‌ناپذیری ندارد. این آبشار در مسیر رودخانه کیلانگ (Keelung River) در منطقه روستایی پینگسی (Pingxi District) واقع شده است.

آبشار شیفن

آبشار شیفن به نیاگارای تایوان نیز شهرت دارد

در آبشار شیفن که به نیاگارای تایوان نیز شهرت دارد، پرده‌ای از آب به عرض ۳۹٫۶ متر به پایین فرو می‌ریزد. فشار آب این آبشار بسیار بالا بوده و ترکیب صدای گوش‌نواز آن با رنگین‌کمانی از رنگ‌ها در زیر نور آفتاب، آن را بی‌نظیر کرده است.

کوه تاتاکا و دانگپو

پارک ملی یوشان

در این محل می‌توانید منظره‌ای ۳۶۰ درجه از جاده‌های متقاطعی را که تا ارتفاع ۲۶۱۰ متری کشیده شده‌اند. این کوه در محل طلاقی بین آزادراه ۱۸ و آزادراه ۲۱ در شمال پارک ملی یوشان (Yushan National park) واقع شده است.

پارک ملی یوشان

تاتاکا بلندترین نقطه آزاد نیو سنترال کراس ایلند (New Central Cross-Island Highway) است و می‌توانید در سحر یا غروب از رانندگی در این نقطه و تماشای مه یا ابرهای بین کوه‌های اطراف لذت ببرید. می‌توانید در آزادراه ۲۱ به مسیر خود به سمت دهکده کوهستانی دانگپو (village of Dongpu) ادامه دهید که چشمه‌های آب‌‌گرم آن معروف هستند.

دهکده کوهستانی دانگپو

برای تماشای مناظر شگفت‌انگیز بیشتر می‌توانید بخشی از مسیر کوه‌نوردی پرشیب و صخره‌ای باتنگوان (Batongguan Trail) را که به آبشار یون لانگ (Yun Long Waterfall) ختم می‌شود، برای پیاده‌روی انتخاب کنید.

آبشار یون لانگ

اگر به پیاده‌روی در این مسیر ادامه دهید، می‌توانید از آب‌تنی در حمام‌های مهمان‌پذیرهای محلی مثل هتل تایلو دانگپو اسپا (Hotel Tilun Dongpu Spa) که آب آن از چشمه‌های آبگرم‌های جاری تامین می‌شود، لذت ببرید و به آرامش برسید.

هتل تایلو دانگپو اسپا

پارک ملی شی پا

پارک ملی شی- پا

پارک ملی شی پا (Shei-Pa National Park) با حیات‌وحش غنی در فضایی گسترده و نامحدود که در کوهستان‌های مرکزی شمالی تایوان واقع شده، یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی کوهستانی و البته یکی از مکان‌های کاملا مرموز این کشور است؛ البته گردشگران تنها می‌توانند از منطقه محافظت‌شده و ناهموار این پارک دیدن کنند که شامل ۱۰ کوه با ارتفاعی بیش از ۲۹۸۷ متر می‌شود.

مسیر پیاده‌روی وولینگ کوادراپل

 شما می‌توانید با چندین‌ روز کوله‌گردی در مسیر پیاده‌روی وولینگ کوادراپل (Wuling Quadruple Trail) از ماجراجویی در این پارک‌ ملی لذت ببرید و از سه پارک کوهستانی دیگر یعنی پینشن (Pintian)ُ، چی یو (Chihyou) و کالاهی (Kalahei) نیز دیدن کنید.

تفرجگاه وولینگ فارست

تفرجگاه جنگل وولینگ (Wuling Forest Recreation Area) که بیشتر آن را به اسم وولینگ فارم (Wuling Farm) می‌شناسند، مکانی ایده‌آل برای افراد علاقه‌مند به کمپ زدن در مکان‌های آرام و به دور از جانوران وحشی است. منظره به شکوفه نشستن درختان گیلاس در فصل بهار و همچنین طبیعت پاییزی این تفرجگاه تاریخی واقعا دیدنی است و بهترین سوژه برای عکاسی هستند.

مسیرهای کوه‌نوردی شیائوزویلو و شاگادانگ

مسیر کوه‌نوردی شیائوزویلو

در مسیر پیاده‌روی شیائوزویلو (Xiaozhuilu Trail) که در پارک ملی تاروکو واقع شده و زیبایی دیوانه‌کننده‌ای دارد، می‌‌توانید به راحتی پیاده‌روی کنید و با گذر از کنار صخره‌های سر به فلک کشیده و عبور از یک پل معلق و همچنین از میان دو رودخانه کریستالی کوهستانی، از زیبایی‌های بی‌پایان اطراف خود لذت ببرید. این مسیر جنگلی پر پیچ و خم در امتداد گلوگاه رودخانه لیوو کشیده است (برای رسیدن به این مسیر باید به سمت بخش تاروکو ویزیتور سنتر (Taroko Visitor Center) در غرب پارک ملی حرکت کنید).

مسیر کوه‌نوردی شاگادانگ

اگر در امتداد رودخانه به مسیر خود ادامه دهید، به مسیر پیاده‌روی شادانگ (Shakadang Trail) می‌رسید. این مسیر که بخش زیادی از آن صاف و هموار است، در میان صخره‌های پرشیبی که در کنار رود شادانگ (Shakadang River) قرار دارد، ایجاد شده است.

کوه کیکسینگ

کوه کیکسینگ

وقتی بر فراز کوه کیکسینگ (Mount Qixing) یا کوه هفت ستاره (Seven Star Mountain) که در امتداد پارک ملی یانگمینگشان (Yangmingshan National Park) کشیده شده است می‌ایستید، منظره‌ای بی‌نظیر از آتشفشان‌های باصلابت منطقه کیکسینگ را مقابل چشمان خود می‌بینید. شما می‌توانید خود را به‌راحتی و تنها در عرض یک ساعت از شمال تایپه با استفاده از وسایل‌نقلیه عمومی به این پارک برسانید.

پارک کیکسینگ (Qixing park)

این آتشفشان با ارتفاعی حدود ۱۱۲۰، مرتفع‌ترین آتشفشان چین است و وقتی بر فراز آن می‌ایستید، می‌توانید منظره‌ای از قله‌های کم‌ ارتفاع‌تر کیکسینگ و پارک را تماشا کنید. اگر به پیاده‌روی به سمت پایین مسیر ادامه دهید، به چند پدیده طبیعی زمین‌گرمایی از جمله حفره‌هایی که از آن‌ها بخار خارج می‌شود و چند موج‌فشان نیز می‌رسید که دیدن آن‌ها هم خالی از لطف نیست.

آبشار شیائو وولای

آبشار شیائو وولای

با پیاده‌روی به سمت آبشاری در شمال تائویوان می‌توانید تصاویر ماندگاری را ثبت کنید. با قدم زدن روی اسکای واک شیائو وولای (The Xiao Wulai Skywalk) که در ارتفاع ۷۰ متری روی آبشار شیائو وولای (Xiao Wulai Waterfall) کشیده شده است، همانند یک پرنده از تماشای تصاویر هوایی آبشار و ماجراجویی لذت ببرید.

پل معلق کف شیشه‌ای شیائو وولای اسکای واک

همچنین می‌توانید به پباده‌روی به سمت آبشار سنددایولینگ (Sandiaoling Waterfall) حرکت کرده و از مناظر زیبای چند آبشار دیگر نیز لذت ببرید. در ضمن می‌توانید با استفاده از نردبان‌هایی که با طناب ساخته شده، با حرکات آکروباتیک از صخره‌ها بالا بروید و لحظات هیجان‌انگیزی را تجربه کنید.

کوه‌های شیحبا لوحانشان

کوه‌های  شیحبا لوحانشان

کوه‌های شیحبا لوحانشان (Shihba Luohanshan) که در سواحل رود لانانگ (Laonong River) در منطقه لایگوی (Liugui District) در منطقه مرکزی جنوب تایوان واقع شده، ۱۸ کوه صخره شکل هستند که گویی متعلق به دنیای دیگری هستند.

کوه‌های شیحبا لوحانشان

این کوه‌های دندانه‌دار که در نوع خود یکی از عجایب علم زمین‌شناسی هستند، کوه‌های کوه‌های  شیحبا لوحانشان یا ۱۸ راهت نام دارد (در آئین بودا راهت به فردی گفته می‌شود که در زندگی مذهبی به کمال رسیده باشد) و مامن میمون ماکاک و سنجاب‌های قرمز رنگ فوق‌العاده زیبا هستند. با گذر از میان صخره‌ها و رودخانه می‌توانید نظاره‌گر مناظر حیرت‌آور حیات‌وحش باشید.

کوه‌های لیشان و ههان

کوه لیشان

کوه لیشان (Lishan Mountains) یکی از بهترین کوه‌ها برای کوه‌نوردی در ارتفاعات بالا در قلب تایلند است. این کوه بین پارک ملی تاروکو و پارک ملی شیپا واقع شده است. ناحیه لیشان سینِک (Lishan Scenic Area) که چشم‌اندازهای فوق‌العاده زیبایی دارد، با آبشارهایش و مزارع خانگی پرورش سیب، هلو و گلابی خود شهرت دارد. منطقه میانی این ناحیه در میان بزرگراه سنترال کراس ایلند قرار گرفته است و این موقعیت ویژه باعث شده این منطقه به مکانی مناسب برای یک استراحت کوتاه و شروع کوه‌نوردی به سمت کوه ههان (Hehuan Mountain) یا (Hehuanshan) با طبیعتی بکر تبدیل شود.

کوه هنان

کوه ههان با ارتفاعی حدود ۳۴۲۶ متر، ۲۴۰ قله دارد و صعود از آن هر کوه‌نوردی را به چالش می‌کشد؛ از کوه‌نوردان تفننی گرفته تا کوه‌نوردان حرفه‌ای. برای تماشای مناظر شگفت‌انگیز از کوه‌ها، دره‌ها و جنگل‌ها می‌توانید مسیر ههان وولینگ (Hehuan Wuling) را که با ارتفاع ۳۲۷۵ متر، مرتفع‌ترین مسیر دنباله‌دار کوهستانی تایوان بوده و دسترسی به آن از طریق یک جاده عمومی امکان‌پذیر است، پیاده یا با موتور سیکلت طی کنید.

خط راه آهن الیشان

راه آهن الیشان

قطار بخار استیم به حرکت خود به سمت راه آهن جنگل آلیشان (Alishan Railway Line) که در میان دریایی از ابر احاطه شده و محل عبور قطارهای دیزل است، ادامه می‌دهد. این راه‌آهن در سال ۱۹۱۱ به‌عنوان یک مسیر ورودی افتتاح شد و پس از گذشت چند سال برای مدت زیادی تعطیل شد؛ اما در سال ۲۰۱۷ پس از بازسازی بخشی از آن، دوباره افتتاح شد.

راه‌آهن الیشان (Alishan Railway Line)

در حال ‌حاضر این راه‌آهن به یکی از جاذبه‌های گردشگری تایوان تبدیل شده و قطاری توریستی مسافران را در این خط راه‌آهن را که از یک مسیر پرشیب در میان دامنه‌های جنگلی پوشیده از مه منطقه جنگلی و  تفریحی الیشان فارست (Alishan Forest Recreation Area) می‌گذرد، جابه‌جا می‌کند. سفر در یک خط‌ راه‌آهن یادآوری سفرهای نوستالژی است. با آرامش در قطاری که با سرعت آرام از میان تونل‌ها و از روی پل‌ها می‌گذرد، بنشینید و از مناظر اطراف خود لذت ببرید

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

دیدگاه