حیات وحش و جذابیت‌ های سافاری در شیلی

مریم اصلانی
مریم اصلانی یکشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰
حیات وحش و جذابیت‌ های سافاری در شیلی

حیات وحش شیلی متأثر از وضعیت جغرافیایی و اقلیم خاص این ناحیه، جالب توجه و وسوسه‌انگیز است. اما آیا با طبیعت و حیات وحش این کشور آشنایی دارید؟

شیلی می‌تواند مقصدی ایده‌آل برای تجربه سافاری باشد. این کشور چه از نظر جغرافیایی و اقلیمی و چه از نظر حیات وحش و پوشش گیاهی، جاذبه‌های فراوانی برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی و ماجراجویی دارد که تماشای‌شان از نزدیک قطعا خالی از لطف نخواهد بود. اگر حسن اصلی سفر کردن به سبک سافاری را تماشای حیوانات و لذت بردن از حضور در طبیعت در نظر بگیریم، پس شیلی هم می‌تواند مقصدی جذاب برای علاقه‌مندان باشد.

طبیعت شیلی

در مطالب پیشین همراه شما به بررسی شماری از جاذبه‌های دیدنی این کشور پرداختیم، در این مجال همراه ما باشید تا اندکی بیشتر با حیات وحش و طبیعت این کشور آشنا شویم و ببینیم هنگام گذراندن تعطیلات و تجربه سفر به سبک سافاری، شیلی چه چیزهایی برای گردشگران تهیه و تدارک دیده است.

حیات وحش و سایه روشن‌های سافاری در شیلی

بیابان آتاکاما

همانگونه که پیش‌تر هم اشاره کردیم، کشور شیلی همچون نواری بلند در میان رشته‌کوه‌های آند که در شرق این کشور واقع شده‌اند و اقیانوس آرام در بخش غربی واقع شده است. دو چشم‌انداز عادی این کشور که هر در دو سوی شیلی امتداد پیدا کرده‌اند و این مسئله باعث شده تا شیلی شاهد تنوع خارق‌العاده‌ای از تنوع و چشم‌انداز گوناگون و تماشایی باشد.

در شمال شیلی، خشک‌ترین بیابان جهان یعنی «بیابان آتاکاما» (Atacama Desert) واقع شده و بخش جنوبی این کشور میزبان تعداد زیادی دریاچه‌های خوش منظره و یخچال‌هایی است که عمدتا آبکندهای پسیفیک را تغذیه می‌کنند. کوه‌های آند به نوعی استخوان‌بندی شیلی را شکل داده و باشکوه هر چه تمام برفراز تمامی چشم‌اندازهای خیره این بخش سایه افکنده است. قلل آتشفشانی متعددی در این نواحی به‌صورت پراکنده قابل مشاهده هستند، قللی که هر کدام در جای خود یک شگفتی بوده و ارزش بازدید کردن را دارند.

از سوی دیگر وجود بیش از ۴ هزار کیلومتر خط ساحلی، دیگر جذابیت غیرقابل انکار شیلی است که با نمایشی دلفریب از سواحل رویایی و جزایر کوچک و بزرگ جادویی، ارزشی دو چندان به لذت طبیعت‌گردی در این کشور بخشیده‌اند.

پوشش گیاهی، تنوع زیستی و پارک‌های طبیعی

پارک تورس دل پاین

خصوصیات کلی این کشور خواه ناخواه روی پوشش گیاهی و تنوع زیستی این کشور تأثیر گذاشته است. مسئله‌ای که در اغلب موارد به نحوی خاص بومی سازی شده، یعنی به نحوی در هیچ کجای دیگر این کره قابل مشاهده نیست. همین امر سبب شده که شیلی مکانی ایده‌آل برای لذت بردن از تعطیلات واقعی در حیات وحش باشد.

از سوی دیگر اکوسیستم‌های منحصربفرد این کشور که به دقت تحت مراقبت و نگهداری قرار دارند نیز دیگر جاذبه شیلی به شمار می‌روند و در این میان سبستم پارک‌های ملی این کشور یکی از بهترین‌های قاره آمریکا است که گل سر سبد آن پارک ملی «تورس دل پاین» (Torres del Paine) در جنوب پاتاگونیا است. در مجموع منطقه‌ای از این کشور به پارک‌های ملی و دیگر مناطق مناطق حفاظت شده اختصاص پیدا کرده است. از سوی دیگر این مناطق از سوی یونسکو به‌عنوان هشتمین «ذخیره‌گاه زیست کره» (Biosphere Reserves) نیز معرفی شده که عامل دیگری برای مباهات این کشور در زمینه طبیعت و حیات وحش است.

طبیعت شیلی

همانگونه که گفتیم آتاکاما خشک‌ترین بیابان زمین است، اما با این حال این منطقه شاهد پدیده‌ای منحصربفرد و تماشایی است که از آن با عنوان «flowering desert» یاد می‌شود. در واقع جایی در میانه این فلات مرتفع و خشک و در خلال ماه‌های سپتامبر تا نوامبر گیاهان وحشی و خودرو شکوفه می‌دهند. در طول فصل بهار پدیده ال نینو عامل هدایت جریان‌های آب و هوایی به سمت این مناطق و بالطبع ریزش باران می‌شود. اتفاقی که به ندرت در مناطق نزدیک «کوپیاپو» (Copiapó) قابل مشاهده است. همچنین این بارش‌های پراکنده در بخش‌های جنوبی‌تر و نواحی نزدیک به «لا سرنا» (La Serena) و «کوکیمبو» (Coquimbo) نیز رخ می‌دهند.

پدیده ال نینو به گل نشستن گیاهان در بیابان آتاکاما در شیلی

در بخش جنوبی این کشور یکی از بزرگترین جنگل‌های معتدل جهان واقع شده که نزدیک ۴ هزار سال، خانه درختان صنوبر کهنسال و دیگر درختان همیشه سبز باشکوه بوده است.

حیات وحش شیلی

لاما

به دلیل همان تنوع جغرافیایی، اقلیمی و بالطبع آب و هوایی که پیش‌تر در مورد آن صحبت کردیم، اگرچه تنوع زیستی قابل توجه است، اما در مقابل شاهد حضور گونه‌های جانوری متعددی نیستیم. در فلات مرتفع لاماها و دیگر اعضای خانواده شترهای بدون کوهان آمریکایی همچون «ویکونا» (vicuna) و «آلپاکاها» (alpaca) به‌صورت متداول قابل مشاهده هستند، امری که در مورد گواناکو صدق نمی‌کند. این جانور بیشتر در نواحی خشک شمالی و نیز در بخش جنوبی پاتاگونیا قابل مشادهده است. از سوی دیگر در این منطقه گونه‌ای شترمرغ « ñandúes » و تنوعی گسترده از فلامینگوها زندگی می‌کنند.

اما پوماهای خال‌دار گریزان خانه خود را در کوه‌های آند برپا کرده‌اند، گربه‌سانی که خود به ندرت قابل مشاهده است. کرکس‌های آمریکایی ساکن آند را می‌توان اغلب برفراز قلل پوشیده از برف مشاهده کرد که در اوج آسمان بال گشوده و اطراف را زیر نظر دارند. در بخش جنوبی این منطقه جنگل‌های پاتاگونیا واقع شده که زیستگاهی ایدهآل برای کوچک‌ترین آهوی جهان موسوم به پودو (pudú) و نیز یکی از گونه‌های بزرگ‌تر آهو موسوم به (huemul) است.

پودو کوچکترین آهوی جهان

سواحل پهناور شیلی نیز علاوه بر مناظر زیبا و دلفریب، به حیات وحش غنی و متنوع خود می‌بالد. حیات وحشی که وجود خود را مدیون «جربان سرد هامبالت» (Humboldt Current)  است که به «جریان پرو» نیز مشهور است. این جریان اقیانوسی غنی از مواد مغذی به سمت شمال حرکت کرده و خود را به سواحل می‌رساند. اینجا بهترین مکان برای تماشای شنا و بالا و پایین پریدن‌ گونه‌های مختلفی از پنگوئن‌ها همچون راک هوپر (Rockhopper)، ماژلانی (Magellanic)، ماکارونی و هومبولت است. فیل‌های دریایی و شیرهای خزدار آمریکای جنوبی را می‌توان به کرات درامتداد سواحل و آب‌های ساحلی مشاهده کرد. در کنار این‌های مهاجرت گروهی وال و دلفین‌ها دیگر جذابیت حیات وحش این منطقه است که معمولا شانس مشاهده آن در آب‌های پاتاگونیا وجود دارد.

پنگوئن راک هوپر

به پایان این مطلب رسیدیم. امیدوارم این مرور کوتاه بر حیات وحش و ویژگی‌های طبیعت و تنوع زیستی شیلی برای شما عزیزان نیز جالب توجه بوده باشد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه