آمادگی برای اولین صعود بالای ۴ هزار متر

حمیده کریمی
حمیده کریمی یکشنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۵
آمادگی برای اولین صعود بالای ۴ هزار متر

کوهنوردی و پیاده‌روی در مسیرهای کوهستانی، از جذاب‌ترین ورزش‌ها و فعالیت‌های تفریحی در دل طبیعت هستند که طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارند. اما هر کاری نیاز به تمرین و یادگیری دارد. اگر شما کوه‌نورد تازه‌کار هستید و می‌خواهید برای صعودهای بیش از ۴۰۰۰ متر آماده شوید، این مطلب را از دست ندهید. با کجارو همراه باشید.

کوهنوردی در کوهستان آلپ، حتی برای کوه‌نوردان باتجربه هم ممکن است دلهره‌آور باشد. اما اگر آمادگی قبلی داشته باشید، هیچ کاری سخت نیست. احتمالا مشکلاتی مانند قله‌های دور از دسترس، آب‌و‌هوای نامساعد و مشکل در جهت‌یابی در ابتدای شروع کوهنوردی برای شما تجربه‌ای ترسناک بوده‌اند اما به مرور زمان و با کسب تجربه، توانایی شما برای مقابله و تاب‌آوردن این مشکلات، بیشتر شده است.

تجربه‌ی صعود از قله‌های بیش ار ۴ هزار متر هم چندان تفاوتی ندارد. این موفقیت، نزدیک‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. فقط به تمرین و آموزش نیاز دارید. اگر رویای صعود به یکی از قله‌های کوهستان آلپ را در سر می‌پرورانید، این نکات کوهنوردی را در نظر بگیرید:

طرز فکر خود را تغییر دهید

حتی فکر کردن به صعود به قله‌های بالای ۴۰۰۰ متر، سخت و دلهره‌آور است اما اگر فکر کنید که این قله‌ها فقط پیدیده‌های جغرافیایی کمی بزرگ‌تر از قله‌های ۳۹۰۰ متری هستند، شاید کار برای شما ساده‌تر شود. سعی کنید به آمار و ارقام بزرگ تمرکز نکنید. سختی‌ها و تلاش لازم برای صعود به این قله‌ها را به اجزای کوچک‌تر تقسیم کنید تا بتوانید از پس چالش‌هایی که با آن مواجه می‌شوید، بربیایید. فقط به برنامه‌هایی که در یک ساعت آینده پیش رو دارید فکر کنید. مرحله به مرحله پیش بروید. فراموش نکنید که هرچه مسیر سخت‌تری را برای رسیدن به قله طی کنید، بعد از صعود احساس بهتری دارید و لذت شما زمانی که در دره، راه برگشت به خانه را پیش گرفته‌اید، وصف‌ناشدنی است.

آمادگی داشته باشید

مثل بیشتر ورزش‌ها، بهترین روش برای کسب آمادگی در کوهنوردی، رفتن به کوهستان و انجام دادن آن است. البته این کار ساده‌ای نیست به‌خصوص اگر محل زندگی شما، کوهستانی نباشد. باید پیش از شروع، به‌خوبی تمرین کنید و تمرینات خود را مناسب با هدفی که دارید، انتخاب و دنبال کنید. اگر در برنامه‌ی روزانه‌تان دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی  یا دویدن را گنجانده‌اید یا به‌طور مرتب این ورزش‌ها را دنبال می‌کنید، کمی سربالایی و مسیرهای دشوار را به مسیرهای عادی خود اضافه کنید. تمرین‌های تقویت پایین‌تنه را به ورزش روزانه‌ی خود اضافه کنید.

کوه‌نوردی

به مرور زمان که مهارت‌های شما افزایش پیدا می‌کنند، می‌توانید تکنیک‌های لازم برای دوره‌ی هم هوایی در کوهنوردی یا سازش (Acclimatisation) را یاد بگیرید و برای روز بزرگی که در انتظارتان است، آماده شوید. راهنما و مربی‌تان مهارت‌هایی که نیاز دارید ارزیابی می‌کند و هرچه که به آن نیاز دارید به شما می‌آموزد. اما هرچه کمتر به یادگیری نیاز داشته باشید، بیشتر از کوهنوردی لذت می‌برید. پس، قبل از رفتن، راه رفتن با کرامپون و استفاده از تبر یخ و هارنس را یاد بگیرید.

هم‌هوایی یا سازش (Acclimatisation)

صعود به ارتفاع ۴ هزار متری بدون اینکه با شرایط ارتفاع و آب‌و‌هوا هماهنگ شده باشید، تجربه‌ای ناخوشایند است. بهترین کار این است که چند روزی را در شهرهای کوهستانی و ارتفاعات بالا سپری کنید تا بدن شما به ارتفاع و هوای رقیق عادت کند.

کوه‌نوردی

متاسفانه هیچ تضمینی وجود ندارد که آب‌و‌هوا ثابت و مساعد باقی بماند اما معمولا راهنمایانی که در کوهستان شما را هدایت می‌کنند، از نقاط مخفی کوهستان اطلاع دارند و قبل از اینکه روز بزرگ فرا برسد شما را به یکی دو قله می‌برند تا آمادگی لازم را کسب کنید. دوره‌ی سازش برای افزایش شانس شما برای صعود به قله بسیار ضروری است. علاوه بر این، شما می‌توانید از این فرصت برای یادگیری مهارت‌های مختلف و دیدن انواع کوه‌ها و قله‌ها استفاده کنید تا از صعود نهایی خود، بدون نگرانی لذت ببرید.

وسایل مورد نیاز

کوه‌نوردی

خبر خوب اینکه اگر قبلا کوهنوردی کرده باشید، بسیاری از وسایل لازم برای صعود به ارتفاعات بالا را در اختیار دارید. یک کوله‌پشتی حداقل ۳۵ لیتری و ضدآب، بوت کوهنوردی، کرامپون یا یخ‌شکن، هارنس و تبر یخ از وسایل ضروری کوهنوردی هستند. اگر برای کوهنوردی در آلپ برنامه‌ریزی می‌کنید، این وسایل را می‌توانید از شهرهای کوهستانی خریداری یا حتی کرایه کنید.

معرفی چند قله برای شروع

در کنار همه چالش‌ها و دشواری‌ها، انتخاب مقصد و قله‌ی مناسب هم حائز اهمیت است.

کوه‌نوردی

مون‌بلان (Mont Blanc) بلندترین کوه از رشته‌کوه‌های آلپ است که در مرز کشورهای فرانسه و ایتالیا قرار دارد. بلندترین قله این توده‌کوه ۴۸۰۷ متر ارتفاع دارد. صد کیلومتر مربع از مون بلان پوشیده از یخچال‌های دائمی است که باعث شده آن را کوه سپید بخوانند.

کوه‌نوردی

ماترهورن (Matterhorn) با ۴٬۴۷۸ متر ارتفاع یکی از بلندترین قله‌ها در آلپ است که در مرز سوئیس و ایتالیا قرار دارد. کوه ماترهورن از کشنده‌ترین کوه‌ها برای کوهنوردان آلپ بوده ‌است. این قله نماد کوه‌های آلپ به شمار می‌رود.

در کوهستان آلپ، قله‌ی ماترهورن (Matterhorn) زیباترین و قله‌ی مون‌بلان (Mont Blanc) بزرگ‌ترین قله‌ها هستند اما برای شروع و برای یک کوهنورد تازه‌کار، مناسب نیستند. اگر قصد دارید اولین صعود بالای ۴ هزار متر را در کوهستان آلپ تجربه کنید، یکی از این سه قله را انتخاب کنید:

قله‌ی Allalinhorn با ارتفاع ۴۰۲۷ متر

این قله بسیار زیبا است و چشم‌اندازهای شگفت‌انگیزی دارد. صعود از این قله زیاد به مهارت‌های فنی نیاز ندارد. با تله‌کابین می‌توانید تا ارتفاع ۵۰۰ متری از قله صعود کنید.  

کوه گرن پارادیسو (Gran Paradiso) با ارتفاع ۴۰۶۱ متر

یکی از بلندترین کوه‌هایی است که تماما در ایتالیا قرار دارد. کلبه‌های کوهستانی راحت و بی‌نظیری در مسیر این قله وجود دارند که در آن‌ها یک غذای عالی ایتالیایی منتظر شما است. پس از استراحت می‌توانید برای صعود آماده شوید.

کوه بریتورن (Breithorn) با ارتفاع ۴۱۶۴ متر

این کوه اگرچه از دو قله‌ی دیگر بلندتر است اما از آن‌ها ساده‌تر است چراکه با تله‌کابین Klein Matterhorn می‌توانید تا ارتفاع ۳۸۰۰ متری بروید. البته طی کردن ادامه‌ی مسیر کمی سخت است اما تماشای منظره‌ی زیبای ماترهورن، ارزش تلاش کردن دارد.

این نکته را هیچ‌وقت فراموش نکنید که اگر موفق به صعود نشدید، ناامید نشوید، هر تلاش حتی اگر موفقیت‌آمیز هم نباشد، کوله‌باری از تجربه برای شما خواهد داشت. کوهی که روی آن ایستاده‌اید همان جا باقی خواهد ماند تا شما در تلاشی دیگربا مهارت‌ها و تجربیات بیشتر، برای فتح آن اقدام کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه