فرودگاه آزادی، نخستین مجتمع خصوصی هوانوردی خاورمیانه

فاطمه محمدی
فاطمه محمدی پنجشنبه، ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۰
فرودگاه آزادی، نخستین مجتمع خصوصی هوانوردی خاورمیانه

فرودگاه تفریحی-آموزشی «آزادی» در شهرستان نظرآباد استان البرز قرار دارد و می‌توان از آن به‌عنوان یکی از مراکز تفریحی آموزشی این استان یادکرد. 

فرودگاه تفریحی و آموزشی «آزادی» از مناطق تفریحی استان البرز است. این فرودگاه در جنوب غربی شهرستان نظرآباد و در نزدیکی روستای صالحیه قرار دارد و به‌عنوان نخستین مجموعه پروازی بخش خصوصی در کشور و حتی خاورمیانه فعال است. مجموعه پروازی آزادی بیش از ۶۰ هواپیمای فوق سبک دارد و در آن آموزش پرواز و خلبانی در قالب دوره‌‏های تخصصی انجام می‌شود. اگر قصد تفریح و آموزش در منطقه‌ای نزدیک استان تهران رادارید، فرودگاه نظرآباد بهترین انتخاب است.

فرودگاه نظر آباد

کارشناسان بر این باورند که «پدیده هوانوردی عمومی در ایران» به‌طورجدی از این فرودگاه آغازشده است. هوانوردی عمومی، اصطلاحی است که شامل تمام هوانوردی‌ها و فرایندهای مربوط به‌غیراز نظامی و ترابری هوایی برنامه‌ریزی‌شده (خطوط هوایی مسافربری و باربری) می‌شود.

فرودگاه تفریحی و آموزشی آزادی

فرودگاه آزادی تنها فرودگاه خصوصی است که در بخش‌های تحقیقاتی، صنعتی، آموزشی، تفریحی فعالیت دارد. آموزش خلبانی، خرید و فرش و مونتاژ هواپیماهای فوق سبک از فعالیت‌هایی است که در این فرودگاه جریان دارد. مساحت فرودگاه چیزی برابر با ۷۵ هکتار است.

فرودگاه تفریحی و آموزشی آزادی

سالن قرارگیری هواپیماهای فوق سبک

فرودگاه تفریحی و آموزشی آزادی

این فرودگاه با در اختیار داشتن امکانات متنوع اولین قطب هواپیمای فوق سبک ایران و مرکز خریدوفروش این نوع از هواپیماها است. همچنین در این فرودگاه تعمیرات و دیگر خدمات برای هواپیماهای خصوصی انجام می‌شود.

پرواز فرودگاه نظر آباد

فرودگاه آزادی در شهرستان نظرآباد دارای امکاناتی همچون، باند و برج مراقبت پرواز، آشیانه آماده‌سازی هواپیما، پارکینگ، کارگاه‌های ساخت و مونتاژ، آشیانه تولید، آشیانه نگهداری هواپیما، ترمینال و جایگاه بازدیدکنندگان، ایستگاه مجهز هواشناسی و سایت ایمنی زمینی است.

فرودگاه تفریحی و آموزشی آزادی

از جمله خدماتی که در این مجموعه آموزشی تفریحی ارائه می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ارائه خدمات به استانداری‌ها و بخش‌های خصوصی وزارتخانه و کلیه افراد حقیقی و حقوقی
  • تعمیر و نگهداری و سرویس دهید به هواپیماهای بخش خصوص، ترجمان‌های دولتی و کارخانه‌های صنعتی و تولیدی
  • ایجاد سایت تولید انبوه و مراکز ارائه خدمات پس از فروش محصولات هوایی
  • گسترش فرهنگ هوانوردی برای جذب و تربیت نیروی انسانی متخصص موردنیاز صنعت هوایی
  • توسعه بازار محصولات از طریق ارائه خدمات آموزشی

فرودگاه نظر آباد

یکی از نکات قابل‌توجه در رابطه با فرودگاه آزادی، برگزاری نمایش اوج ایرانیان در این مجموعه است. این نمایش هوایی عظیم، نخستین نمایش هوافضای فرودگاه آزادی در محل این فرودگاه در شهرستان نظرآباد بود.

فرودگاه تفریحی و آموزشی آزادی

این نمایش هوایی در سال ۹۱ برگزار شد و هدف اصلی آن، معرفی صنعت هوانوردی به مردم به‌ویژه جوانان بود. برای اولین بار در کشور در نمایش هوایی ایرانیان، ۱۵۰ فروند هواپیمای فوق سبک در فرودگاه آزادی به پرواز درآمدند.

فرودگاه آزادی

فرودگاه آزادی نظرآباد ظرفیت‌های بی‌نظیری در حوزه گردشگری هوایی و پتانسیل‌های پرواز دارد. عدم اطلاع‌رسانی از ظرفیت‌های موجود در این فرودگاه موجب شده تا بسیاری از افراد حتی متخصصان و کارشناسان حوزه پرواز و گردشگری نیز پتانسیل‌های این فرودگاه را نشناخته و به آن توجه ای نکنند.

موقعیت فرودگاه آزادی روی نقشه

عکس کاور:خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط:

دیدگاه