راهنمای سفر به استان البرز

استان البرز در تیر ماه سال ۱۳۸۹ شکل گرفت و شهرهایی که تا آن زمان غرب استان تهران خوانده می‌شدند، البرز نام گرفتند. این استان از شمال به مازندران و قزوین، از جنوب‌غربی به استان مرکزی، از غرب به قزوین و از شرق به تهران می‌رسد. مساحت آن ۵,۸۳۳ کیلومتر مربع و جمعیت آن طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ برابر با ۲,۴۱۲,۵۱۳ نفر است. 

با استان البرز بیشتر آشنا شوید:

درباره استان البرز

صنایع دستی و سوغات استان البرز

جاهای دیدنی استان البرز

درباره استان البرز

پاییز در روستای برغان

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: علی پورعباسی)

کرج، چهارمین شهر پرجمعیت ایران، مرکز استان البرز است که قومیت‌های گوناگونی را در خود جای داده است. ارتفاع کرج از سطح دریا ۱,۲۹۷ متر است و میانگین دمای سالانه‌ی آن ۱۷ درجه سانتی‌گراد است. آثاری که از دوره‌‌ی عهد باستان، هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان در محدوده‌ی کرج پیدا شده، نشان از تمدن قدیمی این منطقه دارد. از شهرهای دیگر آن ساوجبلاغ، نظرآباد، طالقان، اشتهارد و فردیس است.

البرز برخلاف نام استانش که هنوز تازه است، قدمتی به‌اندازه‌ی اوستا و دوره‌ی هخامنشیان دارد. نام کرج در کنار ری و قزوین در کتاب‌های تاریخ کهن دیده می‌شود. جاده‌ی چالوس یادآور خاطرات شیرین سفر برای تمام ایرانیان است.

صنایع دستی و سوغات استان البرز

آلوی برغان

عکس از وب‌سایت barjil.com (عکاس: نامشخص)

اگر به این استان سفر کردید برای دیدن صنایع دستی کرج می‌توانید به موزه کاروانسرای شاه عباسی سر بزنید. باوجود درختان کهن و آب و هوای خوش این حوالی، چه سوغاتی بهتر از انواع میوه. میوه‌ی البرز تر و تازه و خوش‌طعم است. توت، انگور، خرمالو و سنجد از میوه‌های مرغوب کرج است و سیب طالقان معروف است. آلو برغان یا گوجه برغان هم نظیر ندارد. در طالقان و برغان، عسل و لبنیات محلی بخرید.

جاهای دیدنی استان البرز

از گستره متنوع جاهای دیدنی استان البرز می‌توان به پیست اسکی دیزین، طالقان، غار یخ مراد، روستای برغان، روستای آتشگاه، کاخ مروارید کرج و کاروانسرای شاه‌ عباسی اشاره کرد. 

عکس‌های گالری از گوگل‌مپ (عکاسان: davod dani، احسان امیری، Mehrdad Mike Eskenasi و سعید اسکندری)

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map