زندگی در اهواز چگونه است؟

مرتضی گودرزی
مرتضی گودرزی دوشنبه، ۲۹ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۲
زندگی در اهواز چگونه است؟

اهواز یکی از کلان‌شهرهای مهم ایران است و یکی از مهم‌ترین مراکز اقتصادی کشور به حساب می‌آید. همین امر سبب شده که مهاجران بسیاری را در خود بپذیرد. 

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۱۰/۰۸ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۲۸ به‌روزرسانی شده است.

اهواز مرکز استان خوزستان و چهارمین شهر بزرگ ایران است. اهواز کنونی، محور ترانزیتی بسیار مهمی است که به ‌وسیله راه‌های زمینی و ریلی و هوایی سایر نقاط کشور را به بنادر مهم آبادان، خرمشهر، بندر امام خمینی و ماهشهر پیوند می‌دهد. همچنین با وجود پایانه و بازارچه‌های مرزی شلمچه و چزابه در نزدیکی اهواز، این شهر به‌طور مستقیم متاثر از ترافیک کالا و مسافر و مسافران سیاحتی و زیارتی ایرانی و عراقی است.  با کجارو همراه شوید تا در این مقاله به زندگی در اهواز بپردازیم.

آنچه باید درباره زندگی در اهواز بدانید

اهواز کجاست؟

اهواز در موقعیت جغرافیایی ۳۱ درجه و ۲۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ درجه و ۴۰ دقیقه طول شرقی، در بخش جلگه‌ای خوزستان و با ارتفاع ۱۸ متر از سطح دریا واقع شده است. شهر اهواز با ۲۰٫۰۰۰ هکتار مساحت یکی از شهرهای وسیع کشور محسوب می‌شود، شهرداری اهواز در سال ۱۳۰۴ خورشیدی تأسیس شد و کارون پرآب‌ترین رود ایران با سرچشمه گرفتن از کوه‌های بختیاری، با ورود به اهواز، شهر را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند و جلوه زیبایی به شهر داده می‌دهد.

تاریخچه اهواز

برخی از مورخان قدیم، تاریخ بنای اهواز را مربوط به ابتدای دوره ساسانیان و از اقدامات «اردشیر بابکان» بنیان‌گذار این سلسله و برخی نیز آن را از شهرهای دوره ایلامی می‌دانند که توسط اردشیر فقط بازسازی شده است. عده‌ای از مورخان گذشته عنوان کرده‌اند که نام اهواز در دوران باستان (اوکسین) بوده است، در صورتی‌ که بنابر نظر برخی مورخان اوکسی (Uxi) و اوکسیان (Uxian) یونانی شده از کلمه (اووج) و (خوز) بوده است. الکسی‌ها یا همان خوزی‌ها ساکنان سرزمین خوزستان بوده‌اند و این شهر در دوره ایلامیان (تاریانا) (Tareiana) خوانده می‌شد. در طول تاریخ، شهر اهواز دارای نام‌های متعددی بوده به‌طوری که (اگی نیز) یونانی شده نام این شهر است. شهررام، یارام شهر هرمزاردشیر، هوزمسیر، هرمشیر، هومشیر، هوجستان واجار، اخواز، سوق الاهواز، خزعلیه، ناصریه و... از جمله نام‌هایی است که بر آن نهاده شده است.

اهواز

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری ایسنا

حمزه اصفهانی درباره اهواز می‌نویسد: «هرمز اردشیر نام دو شهر است، چون اردشیر آن‌ها را بنا نهاد هریکی را به نام مرکب از نام خود و نام خدای بنامید؛ آن‌گاه بزرگان و اشراف را در یکی جای داد و کسبه و بازاریان را در دیگری. لذا شهر بازاریان به هوجستان و اجار معروف شد و عرب معرب کرده، سوق الاهواز خو‌اندند و نام شهر دیگر راهم به عربی هرمشیر گفتند و هنگام فتح خوزستان توسط اعراب شهر بزرگان خراب شد و جای بازاریان بماند». یاقوت حموی نیز می‌گوید اهواز جمع (هوز) است و آن در اصل (حوز) بوده است. بر اساس اطلاعات و آثار به‌جای مانده شهر اهواز در قرون نخستین اسلامی از بزرگ‌ترین و آبادترین شهرهای خوزستان بوده و چنان‌که از نوشته‌های همدانی مورخ قرن سوم هجری قمری به دست می‌آید، در حدود پنجاه هزار خانواده در این شهر سکونت داشته‌اند.

اهواز

منبع عکس: ناشناس

شهر اهواز به‌وسیله نهری به نام (شاهجرد) که در بالای سد اهواز از کارون جدا می‌شد، به دو محله تقسیم می‌گردید و پلی به نام (پل هنوان) روی آن احداث شده بود که دو بخش را به هم وصل می‌کرد. محله غربی که بین رودخانه و نهر مذکور واقع شده بود، (جزیره) نام داشت و محله دوم به نام (مدینه) در شرق نهر قرار داشت. بخش مدینه بزرگ‌تر از بخش جزیره و دارای بازارهای بزرگ بود و مسجد جامع شهر نیز در این قسمت واقع شده بود.

علی‌رغم رونق و شکوه چندین قرنه این شهر، به‌دلیل درگیری‌های فراوانی که از قرن سوم تا پنجم هجری قمری در خوزستان رخ داد و به‌دلیل آنکه کانون بسیاری از وقایع مانند حملات زنگیان، صفاریان، دیلمیان و... بود و این درگیری‌ها ناامنی و چپاول‌های مکرر شهر را به‌دنبال داشت، برای مدتی حدود هشتصد سال از مرکزیت استان افتاد و این رونق و مرکزیت به شهر شوشتر انتقال یافت. البته شکسته شدن سد اهواز، زلزله‌های متعدد و بیماری مانند وبا و طاعون نیز که چندین بار موجب مهاجرت مردم از اهواز شد در این ویرانی و بی‌رونقی موثر بود است.

اهواز

منبع عکس: ناشناس

بنابر برخی روایات تاریخی علی‌رغم اینکه تا قرن پنجم هجری قمری، هفتادوهفت شهر در خوزستان زیر نظر اهواز به‌عنوان مرکز این ایالت قرار داشت، اما به مرور از این زمان به بعد شهر تبدیل به روستایی کوچک می‌شود و این وضعیت تا سال ۱۳۰۳ هجری شمسی ادامه پیدا کرد.

آب و هوای اهواز

اهواز

عکس‌ از وب‌سایت تریتا نیوز

استان خوزستان را از نظر پستی و بلندی می‌توان به دو منطقه کوهستانی و جلگه‌ای تقسیم کرد. منطقه کوهستانی در شمال و شرق استان قرار گرفته و منطقه جلگه‌ای آن از جنوب دزفول، مسجد سلیمان، رامهرمز و بهبهان آغاز شده و تا کرانه‌های خلیج‌فارس و اروند رود ادامه می‌یابد. استان خوزستان دارای آب و هوای مختلف است:

آب و هوایی نیمه بیابانی که شهرهای آبادان، خرمشهر، امیدیه، ماهشهر، هندیجان، دشت آزادگان و نواحی دزفول، بهبهان، رامهرمز، شوشتر و نواحی شمال اهواز را در برمی‌گیرد. آب و هوای استپ گرم که نواحی شمال دزفول، بهبهان، رامهرمز، شوشتر و شمال اهواز را در برمی‌گیرد.

سه نوع جریان هوایی استان خوزستان تحت‌تاثیر قرار می‌دهد

استان خوزستان تحت تأثیر سه نوع جریان هوایی قرار دارد؛ اولین باد، جریان سرد نواحی کوهستانی و دومین باد (شرجی)، جریان گرم و رطوبت از خلیج‌فارس است که به سوی جلگه می‌وزد. سومین باد یا باد سموم از عربستان می‌وزد و همیشه مقداری شن و خاک و رطوبت همراه دارد. بر اساس داده‌های ایستگاه‌های سینوپتیک استان خوزستان در سال ۱۳۷۵، حداقل مطلق درجه حرارت ۰٫۲- درجه سانتی‌گراد و حداکثر مطلق درجه حرارت با ۵۰٫۴۰ درجه سانتی‌‌گراد در اهواز گزارش شده است.

میزان بارندگی سالانه اهواز به‌طور متوسط (۲۱۳) میلی‌متر است و بیشترین میزان بارندگی در ماه ژانویه (۱۱ دی تا ۱۱ بهمن) روی می‌دهد.

آلودگی هوای اهواز

میزان آلودگی هوا در این شهر روزبه‌روز افزایش یافته و شدیدتر می‌شود. مهم‌ترین علت آلودگی هوای اهواز، گرد و غبار و حمل و نقل درون‌شهری است و دیگر عامل آلودگی‌ها گسترش افسارگسیخته بافت شهری و رسیدن آن به کارخانه‌هایی مانند ایران کربن و فولاد خوزستان است، سازمان حفاظت محیط زیست استان خوزستان اعلام شده که اهواز ۸ برابر بیش از حد مجاز آلوده است.

جمعیت و قومیت اهواز

مردم اهواز

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری مهر

اداره کل ثبت احوال خوزستان جمعیت استان را تا پایان آبان ماه ۱۳۹۲، چهار میلیون و ۶۵۶ هزار و ۹۹۷ نفر اعلام کرد. شهرستان اهواز بزرگترین شهرستان استان از نظر وسعت است. همچنین، این شهرستان با جمعیت ۱۲۰۲۹۱۲ نفر ۵٫۲۶ درصد از جمعیت استان خوزستان را به خود اختصاص داده است.

خوزستان به‌دلیل دارا بودن ویژگى‌هاى آب‌وهوایی، از دیرباز تاکنون، مسکن ایل‌ها و طایفه‌هاى گوناگون بوده است. اقوام کوچ‌نشین این منطقه به سه دسته عمده لر، ترک و عرب تقسیم مى‌شوند.

حمل و نقل عمومی اهواز

سیستم حمل و نقل عمومی اهواز در بخش اتوبوس‌های علاوه بر کم بودن تعداد آن‌ها با مشکل دیگری روبه‌رو است که ناشی از شرایط خاص جوی اهواز است و آن عدم وجود سیستم تهویه مطبوع در اکثر اتوبوس‌ها است که در تابستان فاجعه است. البته به‌تازگی اتوبوس‌های جدید با سیستم تهویه وارد ناوگان اتوبوس‌رانی اهواز شده‌اند، ولی متاسفانه تعداد آن‌ها معدود است. در زمینه مترو شاید بتوان اندکی با اغماض نگریست، زیرا شرایط احداث مترو در سراسر ایران کم‌وبیش به همین نحو است.

مترو اهواز

مسیر خط ۱ قطار شهری اهواز به طول تقریبی ۲۳ كیلومتر, شمال شرقی شهر را با عبور از بخش مركزی شهر و رودخانه كارون به جنوب غربی شهر متصل می‌کند. این مسیر مشتمل بر ۲۴ ایستگاه بوده و زمان سفر در طول آن با در نظر گرفتن سرعت حداكثر ۷۰ كیلومتر بر ساعت، ۴۰ دقیقه برآورد می‌شود.

در حال حاضر فقط عملیات اجریی خط یک مترو اهواز آغاز شده است

كریدور قطار شهری اهواز از نیروگاه زرگان در بخش شمالی آغاز شده و با حركت در مسیر بلوار پاسداران، خیابان بهبهانی، بلوار گلستان و عبور از میدان‌های فرودگاه، دروازه، دانشگاه و كارگر در پاركینگ جنوبی خاتمه می‌یابد. بر اساس گزارش‌ها مطالعات نحوه استقرار خط و مطالعات مرحله اول و جلسات مختلف كارشناسی، در نهایت شورای عالی ترافیک، نحوه استقرار خط در طول مسیر شمال شرقی جنوب غربی را بر اساس زیر تصویب کرد:

 بر اساس این مصوبه کل ۵٫۲۲ كیلومتر مسیر به‌صورت زیر زمینی است و مشخصات مسیرهای آن به شرح ذیل است:

 • الف. بخش شمال شرقی مسیر: امتداد بلوار پاسداران و میدان فرودگاه، میدان شهید بندر و میدان دروازه به طول ۵٫۷ کیلومتر شامل چهار تقاطع مهم است كه از مجاورت فرودگاه و شركت نفت عبور می‌کند. در این مسیر ۷ ایستگاه در نظر گرفته شده است.
 • ب. بخش جنوبی مسیر: این مسیر در حد فاصل بلوار آیت الله بهبهانی از مقابل مصلی و چهارراه آبادان است.
 • ج. بخش غربی مسیر: این مسیر در حد فاصل خیابان سلمان فارسی (نادری)، رودخانه کارون تا میدان ساعت خواهد بود.
 • د. بخش جنوب غربی مسیر: بخش جنوب غربی حدفاصل میدان ساعت، میدان دانشگاه، بلوار گلستان، میدان کارگر و کارخانه نورد خواهد بود.

فرودگاه اهواز

فرودگاه اهواز

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

فرودگاه اهواز یک باند دارد. باند پروازی دارای ۳۴۰۰ متر طول است که فاصله بین دو خط درگاه ۳۱۰۰ متر و  عرض ۴۵ متر و ۵٫۷ متر شانه در طرفین است. فرودگاه اهواز به‌عنوان مرز هوایی شناخته شده و پروازهای خارجی به کشورهای همسایه نیز در این فرودگاه انجام می‌گیرد.

روزانه ۷۰ پرواز داخلی و خارجی در فرودگاه اهواز انجام می‌شود که مسیرهای پروازی آن شامل: تهران، اصفهان، یزد، شیراز، نوشهر، رشت، تبریز، مشهد، کیش، عسلویه، خارک، شیراز، سیری، دبی، استانبول، عراق، عربستان و کویت. همچنین شرکت‌های هواپیمایی ایران ایر، آسمان، ماهان، کاسپین، ایرتور، آتا، نفت، کیش ایر، اترک، قشم ایر، تابان و زاگرس در این فرودگاه فعال هستند.

 امکانات تفریحی اهواز

در زمینه امکانات تفریحی در اهواز شاید بتوان به مجتمع تفریحی فجر، پارک شهر بازی و پارک لاله و دولت اشاره کرد؛ اما به واقع این مکان‌های معدود جوابگوی نیازهای نسل جوان و خانواده‌های اهواز نیست. این شرایط را به‌عنوان مثال با اصفهان، مشهد، شیراز، تهران، تبریز مقایسه کنید، چون به‌لحاظ تقسیمات کشوری اهواز با جمعیتی بیش از ۱ میلیون نفر جزو ۸ کلان‌شهرهای ایران قرار می‌گیرد، پس به بیراهه نرفته‌ایم اگر انتظار داشته باشیم که امکانات تفریحی این شهر نیز در حد آن‌ها باشد.

خرید مسکن در اهواز

اهواز

عکس‌ از وب‌سایت شهرنیوز

اهواز یکی از شهرهایی است که رشد قیمت مسکن در آن نسبت به سایر کلان‌شهرهای کشور (به‌جز تهران) چند برابر است و دومین شهر گران ایران به شمار می‌آید. در سال‌های اخیر از بسیاری از محلات این شهر، قیمت‌هایی نجومی را گزارش شده است. کیان پارس و کیان آباد دو محله اعیان‌نشین اهواز هستند که قیمت ملک در این مناطق برای هر متر از ۱۵,۰۰۰,۰۰۰ تا قیمت نجومی ۵۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان گزارش شده است. محله‌های زیتون و کوی ملت نیز با میانگین متری ۱۳,۰۰۰,۰۰۰ برای منازل مسکونی، از جمله مناطق متوسط  و رو‌به‌بالای اهواز محسوب می‌شوند.

شهرک نادری، آغاجاری، بلوار کشاورز و کوی مهدیس از جمله مناطق اهواز هستند که قیمت‌هایی پایین‌تر از سایر مناطق دارند و هر متر ملک مسکونی در این مناطق از ۸,۰۰۰,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ خریدوفروش می‌شود.

محله‌های معروف اهواز

اهواز

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری فارس

اهواز امروز شهری بزرگ و پهناور است که در دو سوی رود پرآب کارون واقع شده‌ است. در قسمت غربی شهر محلات مسکونی پرجمعیتی مانند کمپلو، گلستان، کیانپارس، کیان‌آباد و ... قرار دارد، امانیه و فلکه ساعت هستهٔ مرکزی قسمت غربی را تشکیل می‌دهند.

قسمت شرقی شهر بیشتر بازار و مراکز اقتصادی شهر را در خود جای داده، خیابان‌های نادری (سلمان فارسی) و امام (پهلوی سابق) و آزادگان (۲۴ متری سابق یا رضا شاه سابق) و شریعتی (۳۰ متری سابق) مرکز قسمت شرقی شهر هستند و همچنین محله‌های معروف کوروش، زیتون کارمندی، شهرک نفت در این قسمت از شهر واقع شده‌اند.

اهواز

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری مهر

آخر آسفالت، آزادشهر، آسیه آباد، امانیه، باسکول، باغ معین، پادادشهر، پردیس، پنج‌طبقه، جاده ساحلی، چم اسخیل، چهارصد دستگاه، حصیرآباد، حمیدیه، خرم‌کوشک، خروسیه، خسروی، خلف‌آباد، درویشیه، زرگان، زویه، زیباشهر، زیتون کارگری، زیتون کارمندی، سپیدار، سیاحی، شلنگ‌آباد، صد دستگاه، طلائیه، عامری، فرهنگ‌شهر، کانتکس، کمپلو، کوت عبدالله، کوروش، کیان آباد، کیانپارس، گاومیش‌آباد، لشکرآباد (شهر سالم)، لشکرآباد، ملاثانی، مَلّاشیه، ملی راه، منبع آب، مهدیس، نادری، نیوساید (نیوساید را شبیه یکی از محله‌های قدیمی لندن ساخته‌اند)، هلال بریم از جمله محلات معروف اهواز هستند.

مراکز درمانی

اهواز از دوران باستان به‌واسطه حضور بیمارستان جندی‌شاپور یکی از قطب‌های پزشکی و درمانی کشور بوده است و مراکز درمانی و بیمارستانی آن از کیفیت قابل‌قبولی برخوردارند. تاجایی که از کشور مجاور عراق نیز پذیرش بیمار دارند و از مراکز گردشگری سلامت محسوب می‌شوند. بیمارستان‌های اهواز به شرح زیر است:

 •  بیمارستان ابوذر اهواز
 •  بیمارستان شفا اهواز
 •  بیمارستان سینا اهواز
 • بیمارستان امام خمینی اهواز
 •  بیمارستان گلستان اهواز
 •  بیمارستان رازی اهواز
 •  بیمارستان بزرگ نفت اهواز
 •  بیمارستان آپادانا اهواز
 •  بیمارستان شهید بقایی اهواز

دانشگاه‌های اهواز

اهواز

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

هم اینک بیش از ۱۷۰ رشته در ۵۷ گروه آموزشی و ۱۳ دانشکده در حال فعالیت در این دانشگاه است و رشته‌های پزشکی نیز به دانشگاه مستقلی تحت نام دانشگاه علوم پزشکی جندی‌ شاپور اهواز تبدیل شده‌اند. هم‌اکنون در اکثر رشته‌ها دوره‌ی لیسانس و فوق لیسانس و در رشته‌های کشاورزی، علوم تربیتی و روان‌شناسی، ریاضی، دامپزشکی، شیمی دوره‌های دکتری برگزار می‌شود. دانشگاه شهید چمران دارای فضای آموزشی بسیار وسیع و مناسبی است به‌طوری که در بین دانشگاه‌ها یکی از چهار دانشگاه بزرگ کشور و بزرگ‌ترین دانشگاه در جنوب و غرب کشور است.

 • دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور
 • دانشگاه شهید چمران
 • دانشگاه صنعت نفت
 • مؤسسه‌ آموزش عالی جهاد دانشگاهی خوزستان
 • دانشکده‌ صنعت آب و برق خوزستان
 • دانشگاه آزاد اسلامی اهواز
 • دانشگاه آزاد اسلامی اهواز علوم و تحقیقات
 • دانشگاه پیام نور اهواز
 • دانشگاه امام حسین (ع)
 • مرکز آموزش عالی فنی شهید چمران
 • آموزشکده‌ فنی و حرفه‌ای سما

جاهای دیدنی اهواز

اهواز شهری صنعتی و نفت‌خیز است که با تاریخی پرفراز و نشیب و دیرین، همواره از اهمیت اقتصادی و سیاسی فراوانی برخوردار بوده است. این شهر به‌رغم ظرفیت‌های بالقوه گردشگری، هنوز جایگاه خود را در این صنعت پیدا نکرده است. بااین‌همه، جاهای دیدنی اهواز از تنوع قابل‌قبولی برخوردار است که از جمله آن می‌توان به رود کارون، بازار عبدالحمید، موزه هنرهای معاصر، بنای معین ‌التجار، پل سفید، کلیسای سورت مسروپ، آرامگاه علی ابن مهزیار و پل طبیعت کیانپارس اشاره کرد.

نظر شما درباره زندگی در اهواز چیست؟ آیا این شهر را برای مهاجرت خود انتخاب خواهید کرد؟ لطفا نظرات خود را با ما و سایر کاربران محترم کجارو درمیان بگذارید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه