پارک فروگنر نروژ، نمایشگاهی از ۲۱۲ مجسمه‌ برنزی و گرانیتی

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی پنجشنبه، ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۵
پارک فروگنر نروژ، نمایشگاهی از ۲۱۲ مجسمه‌ برنزی و گرانیتی

پارک فروگنر واقع در قلب شهر اسلو، مجموعه آثار گوستاو ویگلند را در خود جای داده است و به همین دلیل امروزه یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر اسلو به شمار می‌آید.

چیدمان مجسمه‌های ویگلند (Vigeland Sculpture Arrangement)، نمایشگاهی دائمی از آثار گوستاو ویگلند، مجسمه‌ساز برجسته‌ی نروژی است که در پارک فروگنر اسلو با مساحتی بالغ بر ۳۲ هکتار قرار دارند. وقتی مقامات شهر اسلو نروژ مجبور به تخریب خانه‌ی هنرمند مشهور، گوستاو ویگلند شدند، ساختمان جدیدی به او اهدا کردند تا در آن زندگی و کار کند. در مقابل، او متعهد شد که کلیه‌ی آثار بعدی خود اعم از مجسمه‌ها، طراحی‌ها، حکاکی‌ها و مدل‌هایش را به شهر تقدیم کند.

گوستاو ویگلند در سال ۱۹۲۴ به استودیوی جدیدش در نوبلز گیت فروگنر نقل‌مکان کرد. او ۲۰ سال آینده‌ی زندگی خود را به پروژه‌ی یک نمایشگاه روباز از آثارش اختصاص داد که امروزه تحت‌عنوان «پارک مجسمه‌‌ی ویگلند» در پارک فروگنر شناخته می‌شود. این نمایشگاه، بزرگ‌ترین پارک مجسمه‌ی دنیا به شمار می‌رود که توسط یک هنرمند ساخته شده و ۲۱۲ مجسمه‌ی برنزی و گرانیتی را در خود جای داده است که همگی توسط خود ویگلند طراحی شده‌اند.

پارک فروگنر نروژ

مجسمه‌های ویگلند شامل صدها مرد، زن و کودکی می‌شوند که در دوران مختلف زندگی یعنی بزرگسالی، نوجوانی، کودکی، نوزادی و حتی جنینی به تصویر کشیده شده‌اند. طرح‌های اصلی آثار او به رابطه‌ی مرد و زن، بزرگسالان و کودکان، و مراحل مختلف وضعیت انسان می‌پردازند. در اکثر این مجسمه‌ها، افرادی را می‌بینید که به انواع فعالیت‌های انسانی از دویدن و رقص گرفته تا کشتی‌گرفتن و گرفتن دست یکدیگر و غیره مشغول هستند. در این میان ویگلند، آثاری با مزمون انتزاعی‌تر نیز دارد، نظیر تندیس مردی که در حال درگیری با تعداد زیادی بچه است.

پارک فروگنر نروژ

ویگلند تمام مجسمه‌هایش را به تنهایی و بدون کمک هیچ هنرمند یا شاگردی، با استفاده از گِل و در اندازه‌ی طبیعی مدل‌سازی کرد؛ هرچند حکاکی سنگ‌ها و ریخته‌گری برنز توسط تعدادی صنعتگر حرفه‌ای انجام شد. علاوه بر این، او طراحی معماری و چیدمان محوطه‌ی پارک از جمله دروازه‌ها و پل‌ها را نیز برعهده داشت. ساخت پارک چندین سال به طول انجامید و پیش از اتمام آن، ویگلند از دنیا رفت. بخش اعظم مجمسه‌ها و عناصر معماری این پارک تا حدود سال ۱۹۵۰ هنوز نصب نشده بودند.

پارک فروگنر نروژ

اصلی‌ترین جاذبه‌ی پارک فروگنر، سازه‌ی گرانیتی «منولیت» (The Monolith) به ارتفاع ۱۴ متر است که ۱۲۱ پیکر در تقلای بالارفتن از آن را به تصویر می‌کشد. این اثر تمایل انسان برای رسیدن به کمال و معنویت را نشان داده است و احساس اتحاد انسان‌هایی که یکدیگر را در آغوش گرفته‌اند و به‌سمت رستگاری می‌روند نیز مشهود است. ساخت این سازه‌ی عظیم در سال ۱۹۲۴ آغاز شد، درست زمانی که ویگلند در استودیوی خود در فروگنر، مدل‌سازی آن را با گِل انجام داده بود. برای ساخت آن، سه سنگ‌تراش در مدت‌زمان ۱۴ سال موفق شدند که این سازه‌ی سنگی را از روی مدل گِلی آن بسازند. «چرخ زندگی» (The Wheel of Life) یکی دیگر از آثار مشهور پارک به شمار می‌رود و شامل حلقه‌ای از بدن‌های درهم‌تنیده است که نمادی از چرخه‌ی ابدی زندگی هستند.

موزه‌ی ویگلند (Vigeland Museum) نیز در پارک فروگنر قرار دارد و از قالب‌‌گیری‌های گچی در اندازه‌ی واقعی تا تندیس‌های برنزی و گرانیتی این هنرمند در معرض نمایش است و علاوه بر این، بازدیدکنندگان می‌توانند از آثار اولیه‌ی ویگلند که بیشتر تحت تأثیر اوگوست رودن و حکاکی‌های چوبی او بودند، دیدن کنند. بازدید از این پارک و مجسمه‌های آن برای عموم مردم رایگان و ۲۴ ساعت هر روز باز است.

برای سفر به این کشور زیبا و بازدید از جاهای دیدنی نروژ می‌توانید بهترین و ارزان‌ترین بلیط هواپیما را در کجارو جستجو کرده و تهیه کنید، چرا که جستجوی آسان و تنوع قیمت بلیط‌ها از ده‌ها فروشنده معتبر، به شما این امکان را می‌دهد تا ارزان‌ترین بلیط به مقصد مورنظرتان را پیدا کنید.

گالری عکس‌های پارک فروگنر نروژ

مطالب مرتبط:

منبع amusingplanet

دیدگاه