کریسمس در انگلستان (قسمت اول)

حمیده کریمی
حمیده کریمی شنبه، ۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰
کریسمس در انگلستان (قسمت اول)

کریسمس در گوشه و کنار دنیا با سنت‌ها و آداب و رسوم ویژه‌ای برگزار می‌شود. درخت کریسمس، تزیینات ویژه‌ی کریسمس، بازارچه‌های فصلی و شام مخصوص کریسمس، بخش‌هایی از جشن‌های پرهیجان کریسمس در گوشه و کنار دنیا هستند.

در این قسمت از مقاله‌ی کریسمس در انگلستان، با آداب و رسوم و سنت‌های کریسمس بیشتر آشنا می‌شویم. در قسمت بعدی سری به لندن، پایتخت انگلستان و بازارچه‌ها و جشن‌های عمومی پرهیجان آن می‌زنیم.

جشن ظهور (Advent)

جشن ظهور آیین آمادگی برای جشن میلاد حضرت عیسی (ع) است که از ۴ یکشنبه قبل از کریسمس آغاز می‌شود. البته این مراسم به شکل گسترده در انگلستان اجرا نمی‌شود و در اصل از آلمان شروع شده است. دو سنت جشن ظهور که در انگلستان اجرا می‌شود، یکی تقویم جشن ظهور و دیگری شمع‌های آن است.

تقویم‌های جشن ظهور اولین بار در قرن نوزده و از آلمان شکل گرفتند. در گذشته، خانواده‌ها تا روز کریسمس، روزهای دسامبر را با کشیدن چوب‌خط، می‌شمردند. امروزه این سنت روزشماری برای کریسمس با تقویم‌های چاپی انجام می‌شود. این تقویم‌‌ها کارت‌هایی مستطیل‌شکل هستند که ۲۴ یا ۲۵ پنجره یا در دارند. هر کدام از این پنجره‌ها از شماره‌ی یک تا ۲۴ یا ۲۵ نام‌گذاری شده‌اند. از روز اول دسامبر، هر روز یکی از پنجره‌ها باز می‌شوند. در این پنجره‌ها، تصاویری از کریسمس یا شکلات، پنهان شده است.

شمع جشن ظهور هم شمعی با ۲۵ علامت است. هر روز بخشی از شمع تا علامت بعدی، سوزانده می‌شود. در برخی از خانه‌ها از ۲۴ شمع استفاده می‌کنند و هر روز یکی از آن‌ها را روشن می‌کنند تا روز کریسمس فرا برسد. امروزه قرار دادن ۴ شمع به نشانه‌ی ۴ هفته‌ی باقی ‌مانده، مرسوم‌تر است. این شمع‌ها را روی حلقه‌ای تزیین شده با شاخه‌های تازه‌ی درختان و کاج و انواع تزیینات کریسمس در اتاق نشیمن قرار می‌دهند.

کریسمس در انگلستان

جوراب کریسمس

در انگلستان روز کریسمس و روز باکسینگ (Boxing) با شور و هیجان خاصی برگزار می‌شود. مراسم مذهبی کلیساها، خواندن سرودهای کریسمس و بیرون رفتن و شرکت کردن در جشن‌های عمومی، از بخش‌های جدانشدنی کریسمس در انگلستان هستند.

شب کریسمس، شبی پرهیجان برای کودکان است. زمانی است که بابانوئل به خانه‌ی آن‌ها سر می‌زند. بچه‌ها جوراب‌های خود را از جایی آویزان می‌کنند و به خواب می‌روند. سانتا به همراه الف‌هایی که همراهی‌اش‌ می‌کنند و ۹ گوزنش با سورتمه از آسمان می‌آید. صبح روز بعد بچه‌ها به سراغ جوراب‌ها می‌روند و هدایای خود را بر می‌دارند.

یکی از مراسم‌های ویژه‌ی کریسمس در انگلستان، سخنرانی ملکه است که هر سال روز کریسمس از رسانه‌ها پخش می‌شود.

باکسینگ دی (۲۶ دسامبر)

روز باکسینگ، روزی است که افراد به دوستان، کارمندان و خدمتگزاران خود هدیه می‌دهند. این سنت از قرون وسطی نشات گرفته است. از زمانی که کشیش‌ها وظیفه داشتند صندوق صدقات کلیسا را خالی کنند و بین نیازمندان تقسیم کنند.

این روز در بریتانیا تعطیل عمومی است، اما برخی از فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها باز هستند؛ ولی بیشتر ادارت و بانک‌ها تعطیل هستند.

کریسمس در انگلستان

۱۲ روز جشن کریسمس

این دوره‌ی دوازده روزه از ۲۶ دسامبر تا ۶ ژانویه ادامه دارد. بسیاری از این افراد از این فرصت برای شرکت در جمع‌های خانوادگی و گذراندن اوقات با خانواده استفاده می‌کنند. زمانی که تمام اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند و با شمعی روشن پشت پنجره، به مهمانان خوشامد می‌گویند.

غذای سنتی کریسمس

کریسمس در انگلستان

در بریتانیا و انگلستان غذاهای سنتی متعددی برای شب کریسمس تهیه می‌شود. بوقلمون یا غاز تنوری یکی از این غذاهای سنتی است. امروزه اگر سر میز شام بریتانیایی‌ها بنشینید، پیش‌غذا، میگو یا ماهی سالمون دودی است. غذای اصلی بوقلمون تنوری است که همراه با سیب زمینی آب‌پز، سرخ‌کرده یا پوره سرو می‌شود. سبزیجات، هویج سرخ‌شده و سایر مخلفات هم در کنار غذا دیده می‌شود. پس از غذا، پودینگ کریسمس که نوعی پودینگ میوه‌ای لذیذ است، سرو می‌شود. در تهیه‌ی این پودینگ از میوه‌های خشک، آجیل و ادویه‌جات استفاده می‌شود.

کیک کریسمس هم شامل میوه‌های خشک و انواع مغزها است. این کیک‌ها با مارزیپان و خمیر بادام و در نهایت با رویال آیسینگ تزیین می‌شوند.

یکی دیگر از خوراکی‌های سنتی کریسمس در انگلستان، پای Mince است. پای شیرین و مقوی که از میوه‌جات خشک و انواع مغزها تهیه می‌شود.

درخت کریسمس

کریسمس در انگلستان

تزیین درخت کریسمس یکی از سنت‌های مهم و جدایی‌ناپذیر کریسمس است. این سنت هم از آلمان نشات گرفته است. امروزه در انگلستان انواع درخت‌های کریسمس، تازه و مصنوعی، به فروش می‌رسند. این درخت‌ها به زیبایی با چراغ‌های رنگی و ریسه‌ها تزیین می‌شوند. از دیگر تزیینات درخت کریسمس که هرکسی به سلیقه‌ی خود از آن‌ها استفاده می‌کند، می‌توان زرورق‌ها، حباب‌ها، مجسمه‌های شکلاتی، سکه و مجسمه‌ی فرشته بر بالای درخت را نام برد.

سرودهای کریسمس

سابقه‌ی سرودهای کریسمس به قرون وسطا بر می‌گردد، وقتی که نوازندگان سیار از قصری به قصر دیگر می رفتند. امروزه، نوازندگان و خوانندگان سرودهای کریسمس معمولا برای کمک به خیریه‌ها این سرودها را اجرا می‌کنند.   

هدایای کریسمس

جشن کریسمس فرصت خوبی برای دادن هدایا و کارت‌های تبریک به دوستان و اعضای خانواده است. در بازارهای کریسمس که این روزها برگزار می‌شود، انواع هدیه‌ها و کارت پستال‌های کریسمس به فروش می‌رسد.

بازسازی صحنه‌ی ولادت حضرت مسیح (ع)

ولادت حضرت عیسی (ع) به شکل‌های مختلف بازآفرینی می‌شود. چه به شکل نمایش در مدارس و تئاترها و چه به شکل ماکت در ابعاد گوناگون و با مواد مختلف.

کریسمس در انگلستان

علاوه بر سنت‌های کریسمس، جشن‌های عمومی و نورپردازی به سبک جدید هم در کوچه‌ها و خیابان‌های شهرهای مختلف برگزار می‌شود. فروشگاه‌ها و مغازه‌ها دکوراسیون خود را به مناسبت کریسمس تغییر می‌دهند و تخفیف‌های ویژه‌ای برای خریداران در نظر می‌گیرند. بازارچه‌های کریسمس هم یکی از بخش‌های جذاب جشن کریسمس در شهرهای مختلف هستند. در قسمت بعدی مقاله، سری به خیابان‌های شلوغ و پرهیجان لندن در شب‌ها و روزهای کریسمس می‌زنیم و با بازارچه‌های کریسمس و جشن‌های خیابانی آشنا می‌شویم.

کریسمس در انگلستان

مطالب مرتبط:

دیدگاه