۱۲ مزیت فوق‌العاده ترک نوشیدنی‌های گازدار

هانیه احمدی
هانیه احمدی جمعه، ۲۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۰
۱۲ مزیت فوق‌العاده ترک نوشیدنی‌های گازدار
دهه‌‌هاست که نوشیدنی‌های گازدار (هر نوع نوشیدنی شامل آب گازدار، شیرین‌کننده و اسانس) را در هر مکانی پیدا می‌کنید، در جشن‌ها، رستوران‌ها و در بسیاری از منازل. متأسفانه نوشیدنی‌های گازدار بیش از آن چیزی که تصور می‌کنید برای سلامتی‌تان ضرر دارند و بسیار اعتیادآور هستند. نه تنها این نوشیدنی‌ها دارای کافئین هستند بلکه به مقدار زیادی نیز شکر دارند. حتی نوشیدنی‌های گازدار رژیمی، شیرین‌کننده‌های مصنوعی دارند و اثرات بدی را برای کل بدن شما به همراه خواهند داشت. اگر تمایل دارید بدانید که ترک این نوشیدنی‌ها تا چه میزان مهم هستند با این مقاله کجارو همراه باشید تا ۱۲ مزیت ترک آن‌ها را برایتان بازگو کنیم.

۱. ازخوردن غذایتان لذت بیشتری ببرید

در نوشیدنی‌های گازدار شکر فراوانی وجود دارد که در واقع اشتهای شما را کاهش می‌دهد. بسیاری از این شیرین‌کننده‌ها ۴۰۰ تا ۸۰۰۰ برابر شکر، شیرین‌تر هستند. شیرینی بیش‌ازحد آن‌ها، گیرنده‌های شیرینی در مغز شما را تغییر می‌دهند و سبب می‌شوند شکر بیشتری را طلب کنید. با توقف خوردن آن‌ها، اشتهای شما به حالت قبل بازمی‌گردد و سبب می‌شود از خوردن غذایتان لذت بیشتری ببرید.

۲. خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهید

بر طبق یک تحقیق در مورد بیماری دیابت در سال ۲۰۱۰، مشخص شد که مصرف مداوم این نوشیدنی‌ها، میزان ابتلا به دیابت نوع ۲ را ۲۶ درصد افزایش می‌دهد و حتی نوشیدنی‌های رژیمی نیز گزینه‌های بهتری نیستند. همین مطالعه نشان داد که نوشیدن دوسوم از یک نوشیدنی رژیمی قبل از وعده‌ی غذایی، پانکراس شما را برای آزاد کردن انسولین آماده می‌کند. پس با توقف استفاده از این نوشیدنی‌ها خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهید.

۳. راحت‌تر وزن خود را کاهش دهید

یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای کاهش وزن، ترک نوشیدنی‌های گازدار است. در حدود ۳۵۵ میلی‌لیتر (۱۲ اونس) از این نوشیدنی‌ها، ۳۹ گرم شکر و ۹۰ کالری (انرژی) دارد! تغییر رویه و استفاده از آب به‌جای این نوشیدنی‌ها می‌تواند میزان شکر و کالری‌های خطرناکی را که در طول زندگی دریافت می‌کنید را کاهش دهد. حتی نوشیدنی‌ رژیمی که ۵ کالری دارد هم باعث آزادسازی انسولین و همچنین افزایش چربی‌های ناحیه شکم می‌شود.‌

۴. به سلامت کلیه‌هایتان کمک کنید

مطالعات نشان می‌‌دهد که ترک نوشیدنی‌های گازدار می‌تواند کلیه‌های شما را از خطر ابتلا به بیماری و نارسایی حفظ کند. بر طبق یک تحقیق در سال ۲۰۱۳، زمانی که شما این نوشیدنی‌های گازدار را مصرف می‌کنید، احتمال بزرگ شدن سنگ کلیه را هم بالا می‌برید.

۵. قلب سالم‌تری خواهید داشت

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ در دانشگاه هاروارد به این نتیجه رسیدند که مصرف نوشیدنی‌های گازدار- در کنار دیگر نوشیدنی‌های شکری - خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهد. مصرف این نوشیدنی‌ها، باعث افزایش فشارخون نیز می‌شود. برای سلامتی قلبتان و کاهش فشارخون، نوشیدن این مایعات را متوقف کنید.

۶. لبخند زیباتری خواهید داشت!

بر طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۳، حتی مصرف مداوم این نوشیدنی‌ها خیلی بیشتر از مت‌آمفتامین (شیشه) باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود!! پس لازم به توضیح نیست که دندان‌های شما را ویران می‌کنند. اسید سیتریک موجود در آب گازدار، مینای دندان را خراب می‌کند که خطر پوسیدگی و زرد شدن دندان‌ها را افزایش می‌دهد. برای داشتن یک لبخند سفیدتر و سالم‌تر از نوشیدنی‌های گازدار دوری کنید!

۷. باهوش‌تر خواهید بود!

ترک این نوشیدنی‌ها می‌تواند شما را باهوش‌تر کند، زیرا مصرف آن‌ها برای مدت طولانی می‌تواند آثار مخربی بر روی مغز شما  داشته باشد. پس با کنار گذاشتن آن‌ها می‌توانید بهتر فکر کنید، راحت‌تر تمرکز کنید و ذهن خود را تقویت کنید. اگر شما تصور می‌کنید که با نوشیدن نوشیدنی‌های رژیمی از این خطرات در امان هستید، کاملا در اشتباه هستید. مواد شیمیایی که در آسپارتام (نوعی شیرین‌کننده مصنوعی) وجود دارد ممکن است مواد شیمیایی مغز و سیگنال‌های عصبی را تغییر دهد و باعث سردرد، اضطراب و بی‌خوابی شود.

۸. کمتر ازسرویس‌های بهداشتی استفاده کنید!

نوشیدنی‌های گازدار ادرارآور و تحریک‌کننده‌ی مثانه هستند. به این معنا که، شما پس از مصرف آن‌ها خیلی سریع مجبور به استفاده از سرویس‌های بهداشتی می‌شوید! همچنین باعث تحریک مثانه می‌شوند و می‌توانند عفونت مثانه و مجاری ادراری را تشدید کنند.

۹. سیستم ایمنی بدنتان را بهبود ببخشید

خصوصا مصرف نوشیدنی‌های رژیمی به دلیل شیرین‌کننده‌های مصنوعی موجود در آن‌ها بر روی باکتری‌های روده اثر می‌گذارند و این مسئله‌ی اصلا خوبی نیست، زیرا می‌تواند بر روی سطح قند خون و تنظیم وزن  اثر بگذارد. اسیدهای موجود در نوشیدنی‌های گازدار  همچنین برای سیستم گوارش مضر هستند.

۱۰. انرژی بیشتری خواهید داشت

درست مانند قهوه، نوشیدنی‌های گازدار هم دارای کافئین هستند که این یکی از همان دلایلی است که بسیاری از مردم از آن‌ها استفاده می‌کنند. اما لازم به ذکر است که مصرف زیاد کافئین فقط سبب خستگی شما خواهد بود.

۱۱. استخوان‌های سالم‌تری خواهید داشت

مطالعات نشان می‌دهند که بین پوکی استخوان و مصرف نوشیدنی‌های گازدار رابطه وجود دارد. در یک تحقیق در سال ۲۰۱۴ نشان داد که مصرف مداوم نوشیدنی‌های گازدار شانس شکستگی استخوان لگن را در زنان یائسه ۴۱ درصد افزایش می‌دهد.

۱۲. عمر طولانی‌تری خواهید داشت

با ترک این نوشیدنی‌ها شما کلا وضعیت بدنتان را بهبود خواهید بخشید و بالقوه طول عمرتان افزایش خواهد یافت. منبع:lifehack

مطالب مرتبط:

دیدگاه