۱۰ دسر خوشمزه و محبوب در ترکیه

هانیه احمدی
هانیه احمدی دوشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۰
۱۰ دسر  خوشمزه و محبوب در ترکیه

هر فردی که مدتی را در ترکیه گذرانده باشد به این مسئله واقف است که غذاهای ترکی بسیار متنوع و البته خوشمزه هستند. تاریخ نشان می‌دهد که معمولا اهالی ترکیه، از هر ماده‌ی غذایی برای درست کردن غذاها و دسرهای خوشمزه و اشتهاآور به نحو احسن استفاده می‌کنند. اگر شما هم از طرفداران غذاهای ترکی و دسرهایشان هستید، با ما در کجارو همراه باشید تا در این مقاله، ۱۰ مورد از معروف‌ترین دسرهای خوشمزه‌ی ترکیه را به شما معرفی کنیم.

Künefe

کونفه ترکی

عکس از وب‌سایت tarasmulticulturaltable.com (عکاس: نامشخص)

اصل این دسر مربوط به کشور فلسطین است و خوراکی است که از رشته‌های  باریک مخصوص شیرینی‌پزی درست می‌شود. از جمله موادی که به خوشمزگی آن می‌افزاید، پنیر ذوب‌شده است. معمولا این دسر به‌همراه یک اسکوپ بستنی وانیلی سرو می‌شود.

باقلوا (Baklava)

باقلوا-(Baklava--)

در بسیاری از قسمت‌های ترکیه، این دسر محبوب و خوشمزه به‌عنوان یک میان‌وعده در طول روز یا یک دسر بعد از غذای اصلی سرو می‌شود. باقلوا از چندین لایه خمیر مخصوص شیرینی (خمیری که از آرد گندم تهیه شده) و شربت (شهد) غلیظ تشکیل شده و بین لایه‌های  آن با فندق، بادام، گردو یا پسته پر می‌شود.

Aşure

asure

عاشوره که با نام پودینگ نوح (Noah’s pudding) نیز شناخته می‌شود، در روزهای خاصی از محرم درست می‌شود، اهل سنت در ترکیه آن را در روزهای ۱۰ تا ۱۵ محرم درست می‌کند، زیرا اعتقاد دارند در روز ۱۰ محرم کشتی حضرت نوح به ساحل رسید و پیروان آن حضرت هرآنچه  داشتند با هم مخلوط کرده و چیزی شبیه به عاشوره درست کردند و در اختیار همگان گذاشتند و علت این نام‌گذاری نیز همین امر است. این پودینگ به‌نوعی نذری مردم ترکیه در این ایام است. مواد تشکیل‌دهنده‌ی این دسر پسته، بادام، میوه‌ها و غلات است.

Profiteroles

img_0576

این دسر مانند نسخه‌ی غربی آن تهیه می‌شود، از خمیر پاف که با کرم (خامه) پر می‌شود و شکلاتی که روی آن را می‌پوشاند.

لقمه (Lokma)

20140903-turkish-sweets-lokma-robyn-lee-12

به‌عنوان یک میان‌وعده‌ی شیرین یا دسر استفاده می‌شود. آن‌ها تکه‌های کوچک از خمیرهایی هستند که به‌خوبی سرخ شده‌اند و یک شربت غلیظ و شیرین روی آن‌ها را پوشانده است. لقمه به‌عنوان یک غذای خیابانی بسیار محبوب نیز در ترکیه شناخته می‌شود و اغلب توسط دست‌فروش‌ها در شهرهای بزرگی چون استانبول به فروش می‌رسد.

 Tavuk Göğsü

tavuk-gogsu

این دسر که در زبان ترکی استانبولی به‌معنای سینه مرغ است،  طرز تهیه آن برای بسیاری از افراد جالب است زیرا از پودینگی تشکیل شده است که شیر و تخم‌مرغ نیز دارد. این غذا برای سال‌ها محبوب سلاطین عثمانی بوده و یکی از پودینگ‌هایی است که ارزش امتحان کردن را دارند.

پودینگ برنج (Sütlaç)

ss

این دسر که یکی از محبوب‌ترین دسرهای ترکیه به شمار می‌آید، بسیار شبیه به نمونه‌ی غربی آن درست می‌شود. این پودینگ برنج با دارچین تزیین می‌شود و در بیشتر رستوران‌ها و کافه‌ها نیز یافت می‌شود.

Dondurma

icecream3

این دسر نوعی بستنی است اما طعم و غلظت بستنی سنتی ترکیه با بستنی‌هایی که در غرب یافت می‌شود، متفاوت است. بهترین نمونه بستنی متعلق به منطقه‌ی مرعش است که غلظت بسیار زیادی دارد و آب نمی‌شود!  زمانی که در خیابان‌های استانبول هستید حتما به‌دنبال بستنی‌های سنتی باشید و از خوردن آن‌ها لذت ببرید.

Kazandibi

kazandibi

این دسر در لغت به‌معنای ته دیگ یا ته قابلمه است و دلیل این نام‌گذاری هم شکر سوخته  یا قهوه‌ای‌شده‌ای است که لایه بیرونی پودینگ را در برمی‌گیرد. این پودینگ معمولا با بستنی سرو می‌شود حتما آن را امتحان کنید. منبع: turkeytravelcentre

مطالب مرتبط:

دیدگاه