غذاها و فرهنگ غذایی مردم کشور مجارستان (قسمت اول)

محبوبه حسنی
محبوبه حسنی شنبه، ۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
 غذاها و فرهنگ غذایی مردم کشور مجارستان (قسمت اول)

برنامه‌ی غذایی مردم کشور مجارستان به‌عنوان یکی از پربارترین و غنی‌ترین رژیم‌های غذایی در سراسر جهان مشهور است.

کشور مجارستان یکی از سرزمین‌های واقع در اروپای مرکزی است که دارای تاریخی غنی و فرهنگی کهن است. این کشور در طول تاریخ با فراز و نشیب‌های فراوانی مواجه بوده و رخدادهای متعددی را در فصلنامه‌ی تاریخی خود، به ثبت رسانده است.

برخورداری از تاریخی کهن با پیشینه‌ای متعلق به قرن نهم میلادی، یکی از مهم‌ترین دلایل رشد فرهنگ و آداب غذایی مردم این سرزمین است که این رژیم غذایی این کشور را به یکی از محبوب‌ترین رژیم‌هایی غذایی در سراسر جهان تبدیل ساخته و طرفداران بسیاری را در این کره‌ی خاکی، به فراگیری فنون آشپزی سنتی و مدرن، جذب کرده است. حضور تنوع بی‌نظیری از ادویه‌ها و چاشنی‌های بومی بویژه فلفل و گوشت قرمز، ظرف غذاهای مجارستان مخصوصا خورشت‌های ناب و بکر آن را شهرتی جهانی بخشیده است.

جالب است بدانید کجارو علاوه بر معرفی غذا‌ها و رستوران‌های مخصوص کشور‌های مختلف، به معرفی انواع تورهای خارجی و داخلی نیز پرداخته است. برای داشتن سفری راحت و برنامه‌ریزی شده به مجارستان و بازدید از جاهای دیدنی مجارستان، تور مجارستان را می‌توانید در کجارو از آژانس‌های مسافرتی معتبر با پایین‌ترین قیمت به‌راحتی خریداری کنید.

رژیم غذایی سنتی مجارستان

دلمه‌ی کلم برگ (Töltött Káposztaُُ

برای درک و تفسیر فرهنگ غذایی مردم کشور مجارستان، ورق زدن تاریخ و مرور در گذشته تنها راه ممکن خواهد بود. قطعا علت این امر تاریخ کهن و پیشینه‌ی طولانی این کشور کوچک اروپای مرکزی است که با گذشت زمان و حضور عناصر مختلف، تاثیراث عمیق و قابل توجهی را در برنامه‌ی غذایی ایشان ایجاد کرده است. در واقع می‌توان رژیم غذایی امروز مردم مجارستان را نشات گرفته از ترکیب رژیم غذایی آسیای کهن با سه رژیم غذایی مردم آلمان، ایتالیا و اسلاوی معرفی کرد. همچنین می‌توان اظهار کرد که غذاهای تهیه شده در برنامه‌ی غذایی مردم این سرزمین آمیزه‌ای ابتکاری از یک رژیم اصیل مجاری با ترکیبی از تهیه‌ی غذاهای غیر بومی و غیر مجاری است که امروزه به فرهنگ غذایی مورد پسند مردم این سرزمین، تبدیل شده است.

hungarian-food

حضور برخی از مواد اولیه‌ی غذایی در تهیه و طبخ غذاهای اصیل و بومی مردم مجارستان، نسبت به سایر مواد اولیه، تاثیری شگرف از تاریخ و تمدن این سرزمین گرفته است. به‌عنوان نمونه می‌توان به رژیم غذایی عشایر و چادرنشینان در ادوار گذشته‌ی کشور مجارستان اشاره کرد که بر پایه‌ی انواع گوشت‌های سفید و قرمز همچون گوشت مرغ، گوشت گاو و گوشت خوک تهیه و آماده می‌شد. در این نوع برنامه‌ی غذایی که به رژیم غذایی عشایری شهرت دارد، ظروف غذای متعددی را می‌توان یافت که ماده‌ی اولیه‌ی مورد استفاده شده در طبخ آن‌ها را عمدتا گوشت تشکیل داده است. گولاش (Goulash) و تعداد بسیاری از غذاهای آبکی مثل سوپ و انواع آش و آبگوشت، از جمله این غذاهای بومی و سنتی در رژیم غذایی سنتی مجارستان است. در قرن ۱۵ میلادی، پادشاه وقت ماتیاس (Matthias) و همسر ناپلی (Naples) وی، استفاده از برخی مواد اولیه در طبخ غذاها را به مردم این سرزمین معرفی کرد. سیر و پیاز از جمله این مواد بودند که امروزه حتی تصور طبخ غذاهای مجاری بدون استفاده از این مواد، غیرقابل‌تصور خواهد بود. پس از آن استفاده از دیگر مواد غذایی جدید، همانند رسم و عادتی مقبول در بین مردم مجارستان شد و تعداد زیادی از ساکسون‌ها (Saxons)، ایتالیایی‌ها، یهودیان، ارامنه و صرب‌ها بسیاری از دستورالعمل‌های غذایی سرزمین‌های خود را وارد رژیم غذایی مردم این کشور کردند.

دلمه‌ی کلم برگ (Töltött Káposztaُُ)

hungarian-food

در زمان حکومت عثمانی‌ها نیز رژیم غذایی مردم مجارستان با تغییراتی رو به‌ رو و غذاهای جدیدی از رژیم غذایی سنتی عثمانی (ترکی) وارد آن شد. در این میان می‌توان به برخی از خوراکی‌های بومی و باستانی عثمانی مانند Bejgli (نوعی شیرینی که به‌صورت کیک تهیه می‌شود) و دلمه‌ی کلم برگ (Töltött Káposztaُُ، یک نوع غذای تهیه شده از بادمجان، فلفل و کلم) اشاره کرد.

استرودل مجاری (Hungarian Strudel)

استرودل مجاری (Hungarian Strudel

همانگونه که پیشتر بیان شد، در دوره‌ای از تاریخ مجارستان، این کشور تحت سلطه‌ی برخی از امپراتوری‌های قدرتمند از جمله عثمانی قرار داشت و بسیاری از کارشناسان غذایی معتقدند که این دوران، یکی از بهترین زمان‌های ممکن برای پیشرفت و شکل‌گیری فرهنگ غذایی مردم مجارستان محسوب می‌شود. به‌گونه‌ای که در این مدت، رژیم غذایی ایشان در معرض تاثیرپذیری از دیگر رژیم‌ها مخصوصا رژیم غذایی عثمانی قرار گرفته است. اصلی که مردم مجارستان هر چند به‌سختی، اما به آن اعتراف و اذعان کرده و حضور بسیاری از مواد غذایی اولیه و خوراک‌های تهیه شده در برنامه‌ی غذایی خود را برگرفته از رژیم غذایی عثمانی می‌دانند. اما باور بومی نبودن استرودل مجاری (Hungarian Strudel، نوعی نان پهن و رل شده که معمولا شیرین بوده و گاهی اوقات داخل آن را با گوشت طعم‌دار شده پر می‌کنند. این نوع خوراکی معمولا با خمیر فیلو از مواد اصلی باقلوا، تهیه می‌شود)، که یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌های مجارستان است، سخت و غیرممکن است. برخی‌ها معتقدند که اشترودل مجاری با الهام‌گیری از باقلوای معروف ترکیه‌ا‌ی اختراع و به رژیم غذایی مردم مجارستان افزوده شده است. و جالب‌تر آن که احتمال می‌رود، باقلوا نیز با تاثیرپذیری از غذاهای بومی مردم یونان وارد برنامه‌ی غذایی مردم ترکیه شده است. در رژیم غذایی مدرن و امروزی مردم مجارستان، می‌توان تنوع جالبی از انواع غذاهای بومی و منطقه‌ای را مشاهده کرد که توسط بسیاری از آشپزها و بانوان مجارستانی طبخ و مصرف می‌شود. همین تنوع و فراوانی ظرف غذاها در کشور مجارستان، باعث شده است که گردشگران خارجی و علاقه‌مندان به غذا هنگام حضور در این کشور با شور و هیجان به امتحان کردن طعم غذاهای مختلف بپردازند.

رژیم‌های منطقه‌ای در مجارستان

گولاش (Goulash)

رژیم غذایی مجارستان

در طول تاریخ، بخش‌های شمالی کشور مجارستان، همواره به داشتن غذاهای خوشمزه و لذیذ مشهور بوده و در این منطقه از این سرزمین می‌توان به‌وفور شاهد طبخ گولاش (Goulash) معروف‌ترین غذای تهیه شده در برنامه‌ی غذایی مردم این سرزمین بود که اصلی‌ترین و ارزشمندترین غذای عشایر و چوپانان بومی در تاریخ گذشته‌ی این کشور محسوب می‌شود. غذایی با پیشینه‌ای حدود ۲۰۰ سال که با کمی دخل‌وتصرف در نحوه‌ی تهیه‌ی آن، به‌صورت امروزی طبخ شده و قطعا نمی‌توان در سرزمین دیگر نظیرش را یافت.

Slambuc

رژیم غذایی مجارستان

همچنین در این منطقه از کشور مجارستان می‌توان خوراک بومی و اصیل دیگری را یافت که به «Hortobágyi» شهرت دارد. این خوراکی لذیذ در واقع نوعی نان نازک و پهن است که داخل آن را با گوشت گوساله‌ی ادویه زده پر می‌کنند. غذایی که در رژیم غذایی امروز مردم مجارستان، به‌عنوان دسر و پیش‌غذا مصرف می‌شود. «slambuc» غذای مشهور و پرطرفدار دیگری است که در رژیم غذایی شمال کشور مجارستان استفاده می‌شود. آشپزهای مجاری این غذا را روی آتش تهیه کرده و با استفاده از سیب‌زمینی پخته شده و رشته‌فرنگی و گوشت نمک زده و ادویه‌دار شده تهیه می‌کنند.

تاس‌کباب بره (Lamb Stew)

رژیم غذایی مجارستان

تاس‌کباب بره یا خورشت گوسفند، یکی از معروف‌ترین غذاهای طبخ شده در منطقه‌ی پیرامون دریاچه‌ی تیسزا (Tisza) است که در سراسر جهان از شهرت و محبوبیتی قابل‌توجه برخوردار است. این غذا را با اکثر قسمت‌های بدن بره طبخ می‌کنند که می‌توان به سر، پا، دل، قلوه، جگر و ... اشاره کرد. در ایام خاصی از سال، جشنواره‌های طبخ این غذای بومی برگزار شده و شرکت کنندگان بسیاری برای هنرنمایی در آشپزی در آن شرکت می‌کنند. این غذا معمولا درون ظرف گود و بزرگ و روی آتش طبخ می‌شود. هضم این غذا برای بسیاری از مردم سنگین خواهد بود و برای رفع این مشکل و کم به هضم آسان‌تر خورشت گوسفند، معمولا از خوراکی‌های ترش، مانند انواع گیلاس، آلبالو، آلوچه و... پس از خوردن غذا، استفاده می‌شود.

مطالب مرتبط:

دیدگاه