غذاهای محلی دهلی؛ از آلو چات تا مرغ تندوری (قسمت اول)

عماد جعفری
عماد جعفری دوشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۰
غذاهای محلی دهلی؛ از آلو چات تا مرغ تندوری (قسمت اول)

دهلی شهری برای تجربه بسیاری از غذاهای محلی و خوش طعم کشور هند  است. غذاهایی همچون مرغ تندوری و آلو چات با طعمی تند و ادویه‌هایی که وجه مشخصه آشپزی هند به شمار می‌آیند. با کجارو همراه باشید.

در دهلی با تنوع بی‌نظیر غذاهای محلی هندی مواجه هستیم. در کنار آن، غذاهای خیابانی نیز در این شهر به وفور دیده می‌شود و شاید بتوان گفت بهترین غذاهای خیابانی در هند را در دهلی می‌توان خورد. در کنار این غذاهای محلی رستوران‌هایی با منوی آشپزی بین‌المللی نیز در این شهر به چشم می‌خورد. در بخش اول مقاله، با شماری از غذاهای محلی دهلی آشنا می‌شویم.

آلو چات

برای این غذای بسیار ساده و خوشمزه، سیب زمینی آب پز که هندی‌ها به آن آلو می‌گویند به صورت مکعبی خرد شده و سرخ می‌شود و پس از افزودن ادویه‌های مخصوص با استفاده از خلال دندان سرو می‌شود. گاری‌های فروش این چات‌های تند در خیابان‌های دهلی به چشم می‌خورد.

آلو چات

آلو تیکی

این چات خیابانی معروف یا اسنک، یک نان سیب زمینی سرخ شده طلایی است که معمولا با چیزی شبیه نخودفرنگی یا عدس پر شده و به همراه انواع مختلفی از چاتنی های تند و یا گاهی اوقات چله (نخود) سرو می‌شود.

آلو تیکی

نان‌ها

چاپاتی

معروف‌ترین و نرمال‌ترین نان در هند چاپاتی است که خیلی ساده آرد را خمیر می‌کنند و به صورت گرد در تنور می‌پزند و آن را با هر چیزی می‌خورند.

روتی

نان روتی نانی معمولی در جنوب آسیا است. در هند، پاکستان و شهرهای دیگر نان روتی طرفدار دارد و هندی‌ها بیشترین مصرف‌کننده این نان هستند. مواد لازم روتی بسیار ساده، ارزان و در دسترس است. از آرد و ادویه‌های مختلف هندی برای پختن نان روتی استفاده می‌کنند. البته میزان ضخامت و نحوه پخت آن بسته به آن‌ که برای چه غذایی از آن استفاده کنند، متفاوت است. چاشنی‌های مختلف و مواد دیگری که در درست کردن روتی یا در غذاهای مختلف به آن می‌دهند باعث تفاوت یک نان روتی با دیگری می‌شود. نان روتی در اصل نان چاپاتی (Chapati) پاکستانی با ضخامت خیلی نازک است. به عنوان مثال در خوراک کاری سیب از این نان استفاده می‌شود. با این مقدار مواد، دایره‌هایی به قطر ۱۲ تا ۱۵ سانتی‌متر درست می‌شوند که برای ۱۰ نفر می‌توان سرو کرد.

نان

این نوع نان شبیه نان تافتون در ایران است. البته در نانوایی‌ها موجود نیست و فقط برخی رستوران‌ها آن را طبخ می‌کنند. نان انواع مختلفی دارد و در بعضی رستوران‌ها با سبزیجات مخصوصات و یا با روغن پخته می‌شود.

نان دهلی

دوسا

دوسا یک غذای مخصوص هند است که انواع مختلف دارد: دوسای سبزیجات و دوسای پیاز و دوسای شکم پر. دوسا کمی حالت شکننده دارد ولی با این حال نرم و نسبتا نازک است لایه بیرونی آن کاملا سرخ شده است ولی لایه داخلی حالتی شبیه خمیر دارد.

پوری

پوری نان‌های نازک به شکل توپ‌های تو خالی است که معمولا به همراه غذایی به نام چوله مصرف می‌شود.

برد (bread)

این نوع نان کاملا مشابه نان تست است.

ایدلی

این نوع نان هم به شکل گوی‌های سفید توپر است که با آرد و نارگیل تهیه می‌شود و طعم لذیذی دارد. این نان از محبوب‌ترین انواع نان در دهلی است.

پاراتا

پاراتا نوعی نان است که کاملا شبیه چاپاتی است، با این تفاوت که در مقدار بسیار کمی روغن سرخ می‌شود. این نوع نان با غذاهایی مانند مرغ تندوری خورده می‌شود.

مرغ کره‌ای

مرغ دهلی

یکی از خوشمزه‌ترین و متداول‌ترین غذاها و صد البته گران‌ترین آن‌ها است. مرغ کره‌ای یک غذای کلاسیک هندی است که می‌توانید آن را در تمامی رستوران‌های هند و رستوران‌های هندی سراسر دنیا پیدا کنید. این غذا هم با مرغ استخوان‌دار و هم بدون استخوان سرو می‌شود. برای تهیه‌ی این غذا، مرغ را به مدت یک شب داخل ماست و مخلوطی از ادویه‌ها می‌خوابانند و با سس مخصوص کره، پوره‌ی گوجه‌فرنگی و چندین نوع ادویه می‌پزند که به این غذا طعم بسیار مطبوعی می‌دهد. ادویه‌ی مرغ کره‌ای بیش از دیگر غذاهای هندی است و برای افرادی مناسب است که عاشق ادویه‌جات هستند. این غذا در هند و حتی سایر کشورها بسیار طرفدار دارد.

مرغ تندوری

مرغ تندوری نام غذایی است که با طبخ مرغ در تنور به دست می‌آید. پیشینه ابداع این غذا بر می‌گردد به یک هندوی پنجابی به نام کاندان لال گوجرال که از پاکستان فرار کرد و رستوران موتی ماهال را در دهلی تاسیس کرد. این رستوران همچنان پابرجاست و هر دو غذای مرغ تندوری و مرغ کره‌ای را ابداع کرده است. البته نمی‌توان دقیق اظهار کرد که دستور پخت از کجا آمده است ولی می‌توان با اطمینان آن را یک غذای محلی دهلی دانست. مرغ در کشک خوابانده می‌شود و کاملا ادویه‌دار می‌شود تا به رنگ قرمز مایل به زرد برسد و سپس در یک تنور با درجه حرارت بسیار بالا پخته می‌شود. معمول‌ترین روش سرو به صورت قطعه‌هایی به همراه استخوان است. طعم تند و ادویه دار مرغ آن را از غذاهای معمول سایر کشورها متمایز می‌کند.

مرغ تندوری

چای

در همه جای دنیا مردم روز خود را با نوشیدن یکی دو فنجان نوشیدنی گرم آغاز می‌کنند و در میان ما ایرانیان و بسیاری از ملت‌های دیگر، این نوشیدنی چای است. گیاه چای (camellia sinensis) گیاه بومی و طبیعی شمال شرقی هند است. مصرف روزانه‌ی بیشتر مردم هند از چای، به صورت ترکیبی با شیر و شکر است که در اصطلاح به آن «چای شیر» می‌گویند که در نوع ساده آن، پس از داغ کردن شیر آن را با شکر به چای آماده شده اضافه می‌کنند و البته بنا بر سلیقه و ذائقه‌های مختلف، از مواد متفاوتی نظیر: زنجبیل، هل، دانه‌های فلفل، وانیل و عسل استفاده می‌کنند. این نوع مصرف چای در میان هندی‌ها بسیار پسندیده است و در همه مراسم خود اعم از رسمی و غیررسمی استفاده می‌کنند. مردم ساده و فقیر، تنها از نوع ساده و از دکه‌های بسیاری که در همه جای هندوستان پراکنده است، تهیه می‌کنند و به کارهای سخت روزانه خود می‌پردازند. مردم عادی نیز چای شیر را در فصل گرم دو تا سه بار و در فصل سرد به تعداد بیشتر در خانه‌ها و یا محل کارشان می‌نوشند. امروزه به انواع چای شیر، چای شیر سرد یا یخی نیز افزوده شده که ترکیبی از چای و شیر سرد، شکر، عسل یا وانیل و یا ترکیبات دیگر است. جالب است که آنها به‌ ندرت و در موارد محدود به درست کردن چای سیاه می‌پردازند، چرا که به طور معمول آن را تلخ و گاهی بدون مزه می‌دانند.

چای دهلی

چای عصرانه هندی

یک چای عصرانه عالی، یک آیین به جا مانده از زمان استعمار هند توسط بریانیا هنوز هم در تعداد کمی از مناطق اطراف دهلی پیدا می‌شود که شامل چای هند و ساندویچ خوش طعم خیار و یک دسر است.

چای ماسالا

چای ماسالا یک چای اصالتا هندی است که از ترکیب چای، شیر و چندین ادویه تهیه می‌شود. این چای مناسب برای عصرانه در روزهای سرد زمستانی و یا رفع خستگی است.

تاریخچه چای ماسالا به ۵۰۰۰ هزار سال (یا ۹۰۰۰ هزار سال) پیش در آسیای جنوبی بازمی‌گردد. زمانی که پادشاهان این چای را به عنوان نوشیدنی که خاصیت دارویی درمانی داشت، استفاده می‌کردند. در آن زمان چای ماسالا هم به صورت سرد و هم گرم سرو می‌شد و از انواع ادویه‌ها در تهیه آن استفاده می‌شد. در واقع طرز تهیه آن در مناطق مختلف متفاوت بود.

چای دهلی

غذاهای محلی بخش مهمی از سفر کردن را به خودشان اختصاص می‌دهند؛ خصوصا غذاهای هندی که طرفداران خاص خودش را دارد. در سفرتان به هند حتما تعدادی از این غذاها و خوردنی‌ها را امتحان کنید.

هر زمانی که قصد سفر به این کشور را دارید، با استفاده از کجارو می‌توانید بهترین تورهای دهلی و تورهای ترکیبی هند از آژانس‌های مختلف را ببینید. جستجوی آسان و امکان مقایسه قیمت پکیج‌های مختلف در کنار یکدیگر به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید تورهای مسافرتی خارجی مد نظرتان را ارزان‌تر از همه جا خریداری کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه