رژیم غذایی وایکینگ ها

مرتضی گودرزی | پنجشنبه, ۲۳ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۱۳:۳۰

امروزه بسیاری از مردم دنیا در حال چاق شدن هستند. دلایل این امر، علاوه بر بی‌تحرکی و سبک زندگی ساکن، رژیم غذایی اشتباهی است که ما از آن استفاده می‌کنیم. با کجارو همراه باشید تا نگاهی به برنامه‌ی غذایی مردمان قدیم بیاندازیم تا راز سلامتی آن‌ها را کشف کنیم.

وایکینگ‌ها، فاتحان دریا و خشکی

کشتی وایکینگها

اغلب مردم جهان امروزه در حال چاق شدن هستند، سبک زندگی بی‌تحرک ما و خوردن مواد غذایی تقریبا ناسالم علت این اتفاق است، همین ما را بر آن داشت تا در میان گذشتگان به تحقیق بپردازیم و ببینیم که چطور آن‌ها با وجود نبود امکانات امروزی از سلامت و قوای بدنی بهتری نسبت به ما برخوردار بوده‌اند. پس به سراغ وایکینگ‌ ها رفتیم!

وایکینگ‌ها جنگجویان شجاع و دلیر قرون‌وسطا بودند که دریا و خشکی‌های شمال اروپا، از ایسلند گرفته تا روسیه را تحت کنترل خود درآورده بودند. در واقع وایکینگ‌ها متشکل از مردم عادی چون کشاورزان، بازرگانان و شکارچیان بودند. پس این سؤال پیش می‌آید که آن‌ها از چه رژیم غذایی پیروی می‌کردند که همیشه بدن‌های قوی، سالم و آماده برای مبارزه داشتند؟

مزیت غذا خوردن مانند یک وایکینگ

رژیم

نتیجه برنامه غذایی که وایکینگ‌ها به آن عمل می‌کردند، این بود که همیشه از قلبی سالم برخوردار بودند، همین امر باعث می‌شد که گرفتار مرگ‌ومیر زودرس نشوند. در زنانشان آثار این رژیم غذایی اسکاندیناوی مشهود بود به‌طوری که آن‌ها کمتر به سرطان روده بزرگ مبتلا می‌شدند.

استفاده از میوه‌های فصلی

میوه فصلی

رژیم غذایی اسکاندیناوی بیشتر از آنکه یک برنامه غذایی باشد، یک سبک زندگی است و همین پیروی از آن را برای شما بسیار ساده‌تر می‌کند. برای مثال وایکینگ‌ها همیشه از میوه و غذاهای همان فصل استفاده می‌کردند، اما امروزه ما گوشت و انواع میوه‌ها را در سردخانه‌ها برای مدت حتی یک سال نگه‌داری می‌کنیم. همین امر باعث از دست رفتن ارزش غذایی محصول می‌شود. بنابراین تا حد ممکن سعی کنید از مواد تازه استفاده کنید.

آشپزی در خانه

آپشزی در خانه

یک توصیه مهم برای سلامتی این است که تا حد ممکن خودتان در خانه آشپزی کنید. شما نمی‌دانید که رستوران‌ها از چه نوع مواد غذایی استفاده یا چگونه آن‌ها را نگهداری می‌کنند. شاید در منوی رستوران نام غذا و مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن را ببینید اما نمی‌توانید بفهمید که چه روغنی به کار می‌گیرند یا از چه مواد شیمیایی برای طعم دادن و نگهداری موادشان استفاده می‌کنند.

اجتناب از مواد غذایی فرآوری شده

غذا فراوری

برای سالم ماندن بدنتان توصیه می‌شود حتما از مواد غذایی تولید شده، به‌خصوص تنقلات رنگی کارخانه‌ها، دوری کنید. در تولید این‌گونه خوراکی‌ها از مواد شیمیایی فراوانی استفاده می‌شود که نه‌تنها مفید نیستند، بلکه ضرر هم دارند. اگر می‌خواهید پیرو رژیم غذایی اسکاندیناوی باشید باید بدانید وایکینگ‌ها چیپس نمی‌خوردند.

 آرام غذا خوردن

آرام خوردن

امروزه مردم در تمام کارهایشان عجله دارند و معمولا سریع غذا می‌خورند، وایکینگ‌ها کاملا آرام غذا می‌خوردند. بهترین مدل غذا خوردن این است که هر وعده شما حدود ۲۰ دقیقه طول بکشد تا فرصت کافی برای عملکرد صحیح را به معده خود بدهید. آرام خوردن باعث می‌شود که با مقدار کمتری سیر شوید و این خود عامل جلوگیری از پرخوری و مصرف کالری زیاد است.

تا اینجا اصول غذا خوردن را در وایکینگ‌ها بررسی کردیم، حالا در ادامه ببینیم که آن‌ها از چه نوع مواد غذایی، بیشتر استفاده می‌کردند

سبزیجات بیشتر

سبزیجات

شما بیشتر باید سبزیجات بخورید، سبزیجات دوست وایکینگ ها بود. حتما در بین رژیم غذایی هفتگی خود چند وعده را به خوردن سبزیجات اختصاص دهید.

خوردن غذاهای دریایی

غذای دریایی

یکی از مهم‌ترین اصول رژیم غذایی اسکاندیناوی، خوردن غذاهای دریایی است که بسیار مفید است و از دیرباز در سفره‌ی بشر قرار داشته است. سعی کنید به‌جای استفاده از گوشت قرمز، از گوشت ماهی‌ها استفاده کنید، غذاهای دریایی برای سلامتی قلب و عروق بسیار مفید است. وایکینگ‌ها که مدام در سفر دریابی بودند از گوشت آبزیان تغذیه می‌کردند.

استفاده از روغن زیتون

روغن زیتون

در رژیم غذایی مدیترانه‌ای همیشه از روغن‌ زیتون به‌جای روغن‌های معمول استفاده می‌شود. روغن‌ زیتون قیمتی برابر با روغن‌های معمولی دارد، چربی آن کم است، فشارخون راکنترل می‌کند و برای سلامت قلبتان نیز مفید است.

در پایان باید گفت شاید حرف ما از رژیم غذایی وایکنگ‌ها تنها یک فانتری بوده باشد، ولی هدفمان این بود که توجه شما را به نحوه تغذیه کشورهای اسکاندیناوی جلب کنیم که دارای رژیم غذایی نسبتا سالم‌تری هستند. شما هم می‌توانید با تغییرات کوچکی در عادت‌های غذایی، سلامت خود و خانواده‌تان را تضمین کنید.

نظر شما خوانندگان محترم چیست؟ شما از چه رژیم غذایی استفاده می‌کنید؟ لطفا نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

مطالب مرتبط:

منبع allday

دیدگاه