دیدنی های سیاهکل

مرتب سازی بر اساس :
clear

اولین نفری باشید که برای این مکان عکس آپلود می کنید

آثار ملی ایران میراث جهانی یونسکو

بازدید از این جاذبه رایگان است

جاهای دیدنی سیاهکل؛ شهری سرسبز و زیبا از خطه شمال

سیاهکل یکی از شهرهای خوش آب و هوای استان گیلان است که از سه منطقه تشکیل شده است؛ منطقه آبرفتی که از بر جای ماندن گل و لای رودخانه‌ها و همچنین رسوبات دریا در زمان‌های کهن ایجاد شده است و منطقه کوهپایه‌ای با جنگل‌های راش فراوان و دیگری منطقه کوهستانی که تا نیمی از سال معمولا در آن برف وجود دارد. نام محلی سیاهکل در تلفظ سی کل است. سی به معنی کوه با شیب تند و کل به معنی آبادی است و در حقیقت نام سیاهکل به معنی آبادی کنار کوه با شیب تند است. این شهر دیدنی‌های فراوان طبیعی و تاریخی دارد که گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. با ما همراه باشید تا با دیدنی‌های سیاهکل آشنا شوید.

آبشار لونک

حضور گردشگران در کنار آبشار لونک

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: حسن رفیعی)

آبشار لونک در منطقه جنگلی مسیر سیاهکل به دیلمان قرار دارد و فاصله آن تا شهر سیاهکل حدود ۲۵ کیلومتر است. آبشار لونک تنها یکی از چندین آبشارهای زیبا و جاهای دیدنی سیاهکل محسوب می‌شود. این آبشار در فصل بهار و پاییز بسیار پرآب است. در اطراف این آبشار می‌توان جنگل‌های طبیعی و سرسبزی را درختان راش، ممرز، توسکا، خرمندی، انجیری تماشا کرد. این آبشار دوقلو است و به‌دلیل زیبایی و سرسبزی محیط اطرافش به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این منطقه تبدیل شده است.

آبشار بابا ولی

آبشار باباولی از زاویه دور دست

عکس‌ از وب‌سایت مسیریاب نشان

آبشار بابا ولی در روستایی با همین نام قرار دارد و در حدود پنج کیلومتری جاده دیلمان به آسیابر در ساحل رودخانه پاکرود واقع شده است. این منطقه سرزمین قوم باستانی دیلم است و چشم‌اندازهای طبیعی و تاریخی منحصربه‌فردی دارد. این آبشار فصلی است که بر اثر آب شدن و ذوب برف‌های ارتفاعات اطراف آن به جریان می‌افتد. این آبشار از آبشار لونک بزرگ‌تر است و ارتفاع آن به حدود ۲۰ متر می‌رسد.

حمام تاریخی دیلمان

فضای داخلی حمام دیلمان

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: حسین صادقی)

حمام تاریخی دیلمان در ابتدای ورودی شهر دیلمان در ارتفاع یک هزار و ۴۶۶ متری واقع شده است و از جاذبه‌های تاریخی این منطقه محسوب می‌شود. احتمال می‌رود قدمت این بنا متعلق به دوره ایلخانیان باشد. این بنا زیر انبوهی از گل و لای مدفون شده بود و به دستور میرزاعلی میر بلوک از زیر لایه‌های خاک بیرون آورده شد و مورد بازسازی قرار گرفت. این حمام دارای یک صحن مرکزی است که چهار صحن دیگر در چهار جهت اصلی محوطه مرکزی حمام را احاطه کرده است. نورگیرها در بالای گنبد حمام قرار دارد و به‌علت در دسترس نبودن شیشه شفاف، از سنگ و مرمر شفاف برای عبور نور استفاده شده است. با توجه به موقعیت کوهستانی و اقلیم سرد منطقه، جز بناهایی است که با شرایط خاص کوهستانی در جهت سرما و مقابله با آن طراحی شده است. این حمام تاریخی در ردیف آثار میراث فرهنگی ثبت شده است.

  • آدرس: ۵۰ کیلومتری شهر سیاهکل، دیلمان، مجاورت کوچه میراث فرهنگی و قبل از میدان اصلی شهر (مشاهده در نقشه)

کاروانسرای تی تی

کاروانسرایی قدیمی در منطقه ای سرسبز

منبع عکس: ویکی پدیا (عکاس: Taher.sh)

کاروانسرای تی تی یا تی تی خانم (تی تی به منای شکوفه) در ۴ کیلومتری شهر سیاهکل و محل تلاقی ساحل شیم رود و باباکوه واقع است. در حقیقت این کاروان‌سرا در محل گذر قدیم دیلمان به لاهیجان احداث شده است. بنای آن از سنگ، آجر و گچ و دیواره خارجی آن از سنگ و ساروج است. قدمت این بنا به دوره صفویه می‌رسد و گفته می‌شود بانی آن تی تی خانم عمه یکی از شاهان صفوی بوده است. این بنا در در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قلعه گرماور

قلعه ای تاریخی بر فراز کوهستان

منبع عکس: ویکی مدیا (عکاس: Hosseinalipour1370) 

قدمت قلعه گرماور به قرن سوم و چهارم هجری بازمی‌گردد

قلعه گرماور در نزدکی روستایی با همین نام بر فراز کوهی بلند و صخره‌ای قرار دارد. کوه گرماور با توجه به موقعیت دفاعی مکان مناسبی جهت نظارت بر دشت‌های اطراف بوده است. در اطراف این قلعه روی کوه آثار بسیاری از قطعات سفالینه‌های پیش از اسلام و دوران اسلامی وجود دارد. از بنای اصلی قلعه فقط برج دیدبانی آن برجای مانده است و در قسمت غربی برج آثاری از پی ساختمان دیده می‌شود. در برخی نقاط آثار خشت‌های قرمز رنگ حاکی از وجود بنایی در ادوار گذشته به چشم می‌خورد. در بخش فوقانی آن نیز از خشت خام استفاده شده است. قدمت این بنا به‌درستی مشخص نیست، اما تاریخ ساخت آن را به قرن‌های سوم و چهارم هجری نسبت داده‌اند.

  • آدرس: دیلمان، ۶۰ کیلومتری سیاهکل، روستای گرماور

قلعه کوتول شاه

بخشی از قلع ای قدیمی در احاطه درختان

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: رحمان بالایی)

قلعه کوتول شاه به‌عنوان یکی از آثار میراث ملی ایران به ثبت رسیده است. قدمت این قلعه به دوران تیموریان می‌رسد و در روستای موشا واقع شده است.

قله درفک

کوهنوردی بر فراز قله درفک

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amin N)

قله درفک در ارتفاع دو هزار و ۷۳۳ متری در رشته‌کوه‌های البرز غربی در شمال شرقی شهرستان رودبار و در منطقه جنگلی سیاهکل قرار دارد. نام قله درفک به روایتی از دال فک آمده‌ که در گویش دیلمی، دال، نام پرنده‌ای است از خانواده عقاب و فک به معنی آشیان و آشیانه است. بنابراین دالفک، یعنی آشیانه عقاب. در ضلع شمالی قله دیواره ۵۰۰ متری آهکی بلندی قرار دارد و از جمله دیدنی‌های آن باید از غار یخ بر بالای کاسه درفک اشاره کرد. آتشفشان خاموش درفک نیز در منتهی الیه خط الراس غربی البرز واقع است.

  • آدرس: ۲۷ کیلومتری شمال شرقی شهرستان رودبار، دهستان دشتویل (مشاهده در نقشه)

جاده جنگلی سیاهکل

طبیعت سیاهکل

طبیعت سیاهکل؛ منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Shawkey Faris)

جاده جنگلی سیاهکل به دیلمان از جاذبه‌های چشم‌نواز و دیدنی این منطقه است که طبیعتی بکر و سرسبز دارد. داخل جنگل چشمه‌ها و آبشارهای زیبایی در کنار پوشش درختانی چون ممرز، افرا، انجیلی و لرگ وجود دارد. اطراف این جنگل به‌وسیله منابع طبیعی برای استراحت مردم آماده‌سازی و امکاناتی از قبیل منقل‌های بتونی برای کباب، سرویس بهداشتی و آب لوله‌کشی مهیا شده است.

  • آدرس: حدفاصل سیاهکل به دیلمان 

استخر و پارک پاشوران

خانه های مسکونی در اطراف دریاچه ای پرآب

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: محمدصادق اجدادی)

استخر و پارک پاشوران در داخل شهر قرار دارد و همانند استخرهای لاهیجان و لنگرود احداث شده است. قایق‌رانی از امکانات این استخر برای گردشگران است. اطراف استخر نیز با انواع مجسمه‌های شیرسنگی، بز کوهی و ... تزیین شده است. این پارک از درختان چنار و اقاقیا و انواع گیاهان پوشیده شده است و امکانات رفاهی مناسب برای استراحت گردشگران دارد.

پناهگاه سنگی گیلارکش

روستایی در دل جنگل

روستای گیلارکش؛ منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: میلاد رضایی)

پناهگاه سنگی گیلارکش در روستایی با همین نام قرار دارد. این منطقه کوهستانی دارای آب و هوای سردسیری است. پناهگاه سنگی گیلارکش، در شمال این روستا ر ارتفاع یک هزار و ۷۸۰ متری روی دیواره‌ای صخره‌ای قرار گرفته است. به گفته اهالی محل در این دیواره صخره‌ای، چندین سوراخ به ابعاد متفاوت وجود داشته که بر اثر زلزله سال ۱۳۶۹ بیشتر آن‌ها بسته شده است. دهانه اصلی پناهگاه، یک و نیم متر عرض و حدود دو متر ارتفاع دارد. در حال حاضر چوپانان منطقه از آن استفاده می‌کنند.

خانه عضدی

خانه ای دو طبقه و قدیمی با سقف شیروانی

منبع عکس:‌ سایت kashefasrar.ir (عکاس: ناشناس)

خانه عضدی سیاهکل بنایی دو طبقه بوده و قدمتی برابر با اواخر دوران قاجار دارد زیربنای ساختمان ۲۱۲ مترمربع بوده و ۱۳ اتاق به‌صورت قرینه دارد. معماری بنا متناسب با سبک معماری سنتی گیلان است. سقف خانه شیروانی با پوشش سفال بوده و گچ‌بری‌های بسیار زیبا در نمای بیرونی آن استفاده شده است، گچ‌بری و آیینه‌کاری‌های زیبا نیز در داخل خانه وجود دارد. این بنای تاریخی در سال ۱۳۸۴ به شماره سند ۱۵۲۲۳ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

چشمه‌ های آب معدنی

چشمه آب معدنی سیاهکل

منبع عکس: سایت didanist.com (عکاس: ناشناس)

چشمه‌های آب معدنی غازی گوابر، خورتاب، سیرگیلی، گرماخانی و لاریخانی در منطقه سیاهکل قرار دارند که همگی چشمه‌هایی جوشان با آب معدنی و گوارا هستند که از جاذبه‌های طبیعی این منطقه محسوب می‌شوند. مردم این منطقه از آب این چشمه‌ها استفاده می‌کنند و آب چشمه گرماخانی را مقدس و شفابخش می‌دانند.

امامزاده مصطفی

قبرستانی در کنار یک امامزاده

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Zekerya)

امامزاده مصطفی در ارتفاع ۱۷۰ متری از سطح دریا پس از روستای گلنا دان قرار دارد.

  • آدرس: ۱۶ کیلومتری شهرستان سیاهکل

امامزاده صالح و سلطان حسین

امامزاده ای با سقف شیروانی و گنبد طلایی

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: مریم تحویل‌داری)

امامزاده صالح و سلطان حسین پس از روستای لمش در دامنه کوه واقع شده است.

بقعه بابا ولی

خانه ای با سقف شیروانی در کنار تک درختی سبز

منبع عکس: سایت babavali1.loxblog.com (عکاس: ناشناس)

بقعه بابا ولی با بنایی چهار گوش در روستایی با همین نام قرار دارد. این بقعه، همانند بسیاری از آرامگاه‌های شمال ایران، نقاشی‌های مذهبی دارد و پوشش بام آن از سفال است. این بنا از آثار قرن یازدهم است.

منطقه شکار ممنوع دیلمان

طبیعتی سرسبز و کوهستانی

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Keyhan Sanat)

منطقه شکار ممنوع دیلمان و درفک در ‌١٠ کیلومتری جنوب شهرستان سیاهکل قرار گرفته  و از سال ‌١٣٧٤ به‌صورت شکار ممنوع مدیریت شده است. این منطقه جنگلی، مرتعی و کوهستانی است. گونه‌های گیاهی مهم منطقه شکار ممنوع دیلمان و درفک شامل افرا، ممرز، پلت، شیردار، راش، توسکا، لیلکی، صنوبر، انار، تمشک، شب خسب، ون، شمشاد، گردو و ملج است. گونه‌های مهم جانوری شامل مرال، شوکا، پلنگ، خرس قهوه ای، شغال، گراز، گربه جنگلی، سمور و رودک است.

  • آدرس:  ‌١٠ كيلومتری جنوب شهرستان سياهكل

اقامتگاه بوم‌ گردی میکال

اقامتگای بومگردی در دل جنگل

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: منصور عبدلی)

اقامتگاه بوم‌گردی میکال با معماری زیبا و محیطی خاص از جاذبه‌های دیدنی این منطقه است که امکانات رفاهی مناسبی برای اقامت گردشگران دارد.

روستای بالارود

روستای بالارود تحت تأثیر اقلیم کوهستانی در تابستان معتدل و در زمستان سرد است. این روستا در همجواری کاروانسرای تی تی قرار دارد.

روستای پیرکوه

روستایی کوچک در میان کوهستان

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: وحید پیرکوه)

روستای پیرکوه، روستایی زیبا و کوهستانی از توابع شهرستان سیاهکل استان گیلان است. مردمان این روستا از نژاد کرمانج هستند و به زبان کرمانجی صحبت می‌کنند. پیرکوه دارای یکی از خاص‌ترین شرایط آب و هوایی است که اغلب اوقات پیش‌بینی وضع هوا در آن دشوار است.

بازار هفتگی سیاهکل

بازاری هفتگی در هوای برفی زمستان

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Keyvan 1374 Khoshnood 1374)

بازار هفتگی سیاهکل در روزهای دوشنبه و پنجشنبه هر هفته تشکیل می‌شود و رونق بسیاری دارد. در بازار سیاهکل از هر نوع کالایی را می‌توان پیدا کرد.

پرسش‌های متداول

کاروانسرای تی تی کجاست؟

کاروانسرای تی تی در چهار کیلومتری شهر سیاهکل و محل تلاقی ساحل شیم رود و باباکوه واقع است.

جاذبه‌های طبیعی سیاهکل کدامند؟

از جاذبه‌های طبیعی سیاهکل می‌توان به آبشار لونک، آبشار بابا ولی، چشمه‌های آب معدنی و منطقه شکار ممنوع دیلمان اشاره کرد.

نویسنده: بهاره غنچه