جاهای دیدنی اصفهان

مرتب سازی بر اساس :
clear

اولین نفری باشید که برای این مکان عکس آپلود می کنید

آثار ملی ایران میراث جهانی یونسکو

بازدید از این جاذبه رایگان است

اصفهان در مرکز ایران یکی از مشهورترین مقاصد گردشگری کشور است؛ شهری که سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به‌سمت خود می‌کشاند. اصفهان در سه دوره آل بویه، سلجوقیان و صفویان پایتخت ایران بوده است؛ به همین دلیل، بناها و آثار تاریخی بسیاری نظیر پل‌ها، مساجد، کاخ‌ها، عمارت‌ها و کلیساها با معماری چشمگیر در آن به چشم می‌خورند. بیشتر جاذبه‌های تاریخی اصفهان در فهرست آثار ملی ایران و برخی از آن‌ها در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند و می‌توان در تمام فصول سال به بازدید از آن‌ها رفت؛ جاذبه‌هایی که بهتر است حداقل یک بار در طول عمر خود از آن‌ها دیدن کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا بهترین جاهای دیدنی اصفهان را به شما معرفی کنیم.

جاهای دیدنی اصفهان

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان، میدان امام یا میدان شاه، از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان است که بناهای تاریخی بسیار و ۲۰۰ حجره دو طبقه در اطراف آن قرار دارد. این میدان به‌دلیل ارزش تاریخی خود در فهرست آثار ملی ایران و فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. میدان نقش جهان بیش از ۵۰۰ متر طول و ۱۶۰ متر عرض دارد و پرشکوه‌ترین دوره آن به حکومت صفویان بازمی‌گردد. حجره‌های امروزی دور میدان در واقع طاق‌هایی بودند که برای محافظت از بناها ایجاد شدند.

میدان نقش جهان از نمای هوایی. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: حمید رحمتی

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: حمید رحمتی

پیش از حکومت صفویان، باغی بزرگ و بناهای نظامی از دوره تیموریان و آق قویونلوها در محل فعلی میدان نقش جهان وجود داشت. از زمان حکومت سلجوقیان، این میدان محل برگزاری جشن‌های ملی مانند نوروز و جایگاه اعدام محکومان بود. در زمان صفویان با تغییر پایتخت از قزوین به اصفهان، محوطه میدان به محل استقرار ساختمان‌های دولتی و کاخ شاه تبدیل شد. شکل‌گیری میدان نقش جهان در سال ۱۰۱۱ قمری آغاز شد و در سال ۱۰۲۵ به پایان رسید. مسجد جامع عباسی یا مسجد شاه، مسجد شیخ لطف‌الله، عمارت عالی قاپو و سردر قیصریه، از بناهای تاریخی مهم در میدان نقش جهان هستند.

عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو از بناهای تاریخی ثبت‌شده اصفهان در فهرست آثار ملی و میراث جهانی یونسکو است که در ضلع غربی میدان نقش جهان اصفهان و مقابل مسجد شیخ لطف‌الله قرار دارد. این بنا با معماری برجسته و تزیینات قابل‌توجه از هنرمندان مشهور ایرانی، یکی از زیباترین نمونه‌های معماری دوره صفویان را پیش روی چشمان شما قرار می‌دهد؛ عمارتی که سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی از آن دیدن می‌کنند و از مهم‌ترین بخش‌های آن می‌توان به سردر ورودی کاخ، تالارهای مجلل، تالار موسیقی در بالاترین طبقه، پایه‌های اصلی این عمارت و آثار هنری برجسته در نقاط مختلف عمارت عالی قاپو (ستون‌های چوبی آینه‌کاری‌شده، حوض ایوان، کاشی‌های هفت رنگ، نقوش اسلیمی، مقرنس‌کاری، فرش‌های پر نقش‌ونگار، گچ کاری‌ها و نقاشی‌ها) اشاره کرد.

عمارت عالی قاپو در غروب. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: عباس صمدی

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: عباس صمدی

کاخ عالی قاپو با ۱,۸۰۰ متر مربع مساحت، ۶ طبقه و ۳۸ متر ارتفاع، عنوان بلندترین کاخ عهد صفوی را دارد. در دوره شاه عباس اول، از این کاخ برای برگزاری جلسات مهم حکومتی، استقبال از مهمانان خارجی و مراسم دولتی و همچنین به‌عنوان مکانی برای تماشای مسابقات چوگان و اسب‌سواری استفاده می‌شد. تماشای میدان نقش جهان و بناهای تاریخی اطراف از بالای عمارت عالی قاپو، از تجربیاتی است که نباید در سفر به اصفهان از دست بدهید.

مسجد امام اصفهان

مسجد امام، مسجد جامع عباسی، مسجد سلطانی یا مسجد شاه در ضلع جنوبی میدان نقش جهان از دیگر آثار تاریخی اصفهان است که در فهرست آثار ملی و میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و قدمت آن به دوره صفویه (قرن یازدهم هجری) بازمی‌گردد. این مسجد از بناهای مهم معماری اسلامی و نمونه‌ای ارزشمند از هنر کاشی‌کاری و حجاری ایران به‌ شمار می‌رود. گنبد بزرگ جنوبی از مهم‌ترین گنبدهای دوپوش ایران است و جهت جغرافیایی ورودی مسجد، مناره‌های بلند، قطعات بزرگ سنگ‌های مرمری یک‌پارچه و سنگاب‌های نفیس، کاشی‌کاری (هفت‌رنگ و معرق) و تزیینات فراوان از مشخصه‌های متمایز مسجد امام اصفهان هستند.

گنبد مسجد امام از میدان نقش جهان. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: نامشخص

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: نامشخص

مسجد جامع اصفهان یا مسجد عتیق با وسعتی در حدود ۲۱,۰۰۰ متر مربع، قديمی‌ترين بنای تاريخی اصفهان با قدمتی از دوره سلجوقی است؛ البته در کاوش‌های باستان‌شناسی، آثاری متعلق به دوران آل‌بويه و قرن سوم هجری و همچنین دوران قبل از اسلام نیز کشف شده است. مسجد جامع اصفهان در فهرست آثار ملی ایران و میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

مهم‌ترین طرح‌های توسعه مسجد جامع اصفهان مانند دیگر بناهای تاریخی اصفهان در دوره صفویه انجام شده است. این مجموعه دارای ۴۸۴ گنبد کوچک و بزرگ با طرح‌های متمایز است و از بخش‌های مختلف مسجد می‌توان شبستان، گنبد تاج‌الملک، گنبد نظام‌الملک، ایوان‌های درویش، صاحب، استاد، شاگرد و عمر، مسجد و محراب الجایتو، شبستان زمستانی بیت‌الشتا و کتابخانه خواجه نظام‌الملک را نام برد.

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف‌الله با تزیینات بی‌بدیل کاشی‌کاری و معماری فوق‌العاده یکی از زیباترین مساجد ایران است که با گنبدی نخودی‌رنگ در میدان نقش جهان می‌درخشد. نام این مسجد با قدمتی از دوره صفویه در فهرست آثار ملی و میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. مسجد شیخ‌ لطف‌‌الله برخلاف دیگر مساجد ایرانی مناره و حیاط چهار ایوانی ندارد. راهروی ۲۸ متری ورودی مسجد، محراب، راهروی زیرزمینی، نورپردازی ویژه، شبستان اصلی، گنبد باشکوه، کتیبه‌ها و خطوط داخل مسجد، انعکاس هفت باره صدا و تزیینات متعدد از ویژگی‌های منحصربه‌فرد مسجد شیخ لطف‌الله هستند.

گنبد مسجد شیخ لطف الله از میدان نقش جهان. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: احسان ناظمی

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: احسان ناظمی

کاخ چهلستون اصفهان

کاخ چهلستون یکی از باغ‌های سلطنتی به جامانده از دوره صفوی در شهر اصفهان است که امروزه در میان مشهورترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی اصفهان قرار دارد. بسیاری از محققان وجه تسمیه کاخ را انعکاس ۲۰ ستون ایوان در آب استخر بزرگ جلوی عمارت می‌دانند. معماری کاخ چهلستون ترکیبی از هنر معماری چینی، ایرانی و فرنگی را به نمایش می‌گذارد. این بنا شامل یک ایوان اصلی به طول ۳۸ متر، عرض ۱۷ متر و ارتفاع ۱۴ متر می‌شود که رو به شرق ساخته‌ شده است؛ ستون‌های این ایوان هشت‌ضلعی از جنس چوب چنار و کاج هستند و چهار ستون وسط آن روی چهار شیر سنگی قرار دارند.

کاخ چهلستون اصفهان در شب. منبع عکس: ویکی پدیا. عکاس:Arad

منبع عکس: ویکی پدیا. عکاس: Arad

تالار آینه با سقفی پر از قاب‌های چوبی به اشکال مختلف هندسی، نقاشی‌های متعدد، سردر مسجد قطبیه و سردرهای زاویه درب كوشک و آثاری از مسجد درب جوباره و مسجد آقاسی روی دیوارهای ضلع غربی و جنوبی باغ نیز از دیدنی‌های کاخ چهلستون اصفهان هستند. بازدید و عکاسی از این مجموعه جزو پرطرفدارترین تفریحات گردشگران، به‌خصوص در فصل پاییز است؛ زیرا در این زمان از سال باغ چهلستون تبدیل به منظره‌ای هزاررنگ می‌شود. کاخ موزه چهلستون در فهرست آثار ملی و میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

چهار باغ عباسی

خیابان چهارباغ عباسی از مشهورترین چهارباغ‌های ایران است که در واقع مجموعه‌ای از چند چهارباغ است که در اطراف یک خیابان اصلی بنا شده‌اند. چهار باغ به دو بخش بالا و پایین تقسیم می‌شود؛ دو بخشی که توسط سی‌و‌سه پل به هم متصل می‌شوند و یکی از آن‌ها به‌سمت شمال و دیگری به‌سمت جنوب امتداد می‌یابد. چهار باغ بالا در دوره حکومت شاه عباس اول و چهار باغ پایین در دوره حکومت رضاخان پهلوی ساخته شده‌اند.

چهارباغ عباسی در پاییز، منبع عکس: گوگل مپ، عکاس: مهناز خلیلیان

منبع عکس: گوگل مپ، عکاس: مهناز خلیلیان

بسیاری از دیدنی‌های تاریخی اصفهان نظیر کاخ هشت بهشت (خیابان باغ گلدسته)، مدرسه چهارباغ (حاشیه خیابان چهارباغ عباسی)، مجموعه نقش جهان با مسجد شیخ لطف‌‌الله، مسجد امام، عالی قاپو و بازار قیصریه (با فاصله خیابان سپه از میدان امام حسین)، چهلستون (میدان امام حسین)، سی و سه پل (در میدان انقلاب)، رستوران‌ها و بریانی‌ها، سینماها، کافه‌ها و مراکز خرید در اطراف خیابان چهار باغ قرار دارند؛ خیابانی که نام آن در نوشته‌های بسیاری از مورخان و جهان‌گردان و همچنین فهرست آثار ملی به چشم می‌خورد.

خیابان چهارباغ عباسی به‌دلیل وجود درختان تنومند و سربه‌فلک‌کشیده، جلوه‌ای چشمگیر و متمایز در فصل پاییز به خود می‌گیرد و قدم زدن و عکاسی در این خیابان از تفریحات محبوب اهالی اصفهان و گردشگران داخلی و خارجی به شمار می‌رود.

محله جلفا

محله جلفا با معماری و بافت بسیار قدیمی اما دست‌نخورده، از مشهورترین و مهم‌ترین محله‌های اصفهان است؛ منطقه‌ای که با گردش در آن حس می‌کنید به یکی از کشورهای غربی سفر کرده‌اید. جلفا در گذشته محل زندگی مسیحیان شهر (پروتستان، ارتدکس و کاتولیک‌ها) بود؛ زمانی که ارمنی‌های اصفهان از کنار رود ارس به حاشیه زاینده رود (در دوره شاه عباس صفوی) کوچ کردند و در این محل ساکن شدند. خیابان‌های سنگ‌فرش‌شده و تمیز، ساعت‌های بلند قامت، کلیساها (وانک، بیت لحم، کلیسای مریم و هاکوپ و سرکیس)، کافه‌های دنج با موسیقی غربی و صندلی‌های به‌هم‌چسبیده چوبی و حوض و حوضچه‌های بسیار با مجسمه‌هایی درمیان آن‌ها از دیدنی‌های جذاب محله جلفا هستند.

خیابان های محله جلفا. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس:mehdi molavi khayani

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: mehdi molavi khayani

بازدید از محله جلفا در تمام فصول سال تجربه‌ای دلچسب خواهد بود؛ با این وجود، این محله در فصل زمستان و زمان برگزاری جشن کریسمس و سال نوی میلادی، حال و هوای خاصی دارد. در این زمان از سال تمام فروشگاه‌های جلفا به فروش تزیینات جشن کریسمس می‌پردازند، رنگ و بوی شادی تمام خیابان‌ها را فرا می‌گیرد و تدارکات فراوانی در دو کلیسای وانک و بیت لحم انجام می‌شود. پخش موسیقی‌های مذهبی به‌همراه صدای ناقوس در کلیساها از دیگر رسوم جشن کریسمس در جلفا است.

کلیسای وانک

کلیسای وانک، بزرگ‌ترین و معروف‌ترین کلیسای ایران و همچنین کلیسای جامع ارامنه اصفهان است؛ کلیسایی که در دوره شاه عباس صفوی توسط ارامنه مهاجر در محله جلفا اصفهان ساخته شد. کلیسای وانک یکی از ۱۳ کلیسای باقی‌مانده در محله جلفای اصفهان از قرن ۱۷ میلادی است که با وجود آثار هنری متعدد، معماری باشکوه، مجسمه‌های زیبا، نقش و نگارهای رنگارنگ، گچکاری‌های بی‌نظیر، تابلوها و نقاشی‌های تاریخی دیواری از مشهورترین جاهای دیدنی اصفهان به شمار می‌رود.

موزه (محل نگهداری نقاشی‌های برجسته تاریخی، کتب نفیس خطی و آثار ارزشمند قدیمی)، کتابخانه، چاپخانه، بنای یادبود شهدای نژاد‌کشی ارامنه، نمازخانه و ساختمان اداری از بخش‌های مختلف کلیسای وانک هستند.

ساختمان کلیسای وانک. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: امیر مسیبی درچه

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: امیر مسیبی درچه

منارجنبان

منارجنبان‌ در دوره فرمانروایی «محمد خدابنده اولجایتو»، در شهر اصفهان ساخته شد. عارفی به نام «عمو عبدالله‌بن‌محمود صقلابی» در منارجنبان دفن شده است؛ به همین علت منارجنبان را با نام آرامگاه شیخ امیرعبدالله نیز می‌شناسند. مناره‌های مزین به کاشی‌های ستاره‌ای شکل لاجوردی و کثیرالاضلاع فیروزه‌ای، ایوان آجری مزین به کاشی‌ها و نقاشی‌های زیبا و چله‌خانه (محل چله‌نشینی عرفا) از جذابیت‌های منارجنبان به حساب می‌آیند. دلیل اصلی شهرت منارجنبان این است که با تکان یکی از مناره‌ها، مناره دوم و دیگر بخش‌های بنا نیز می‌لرزد.

مناره منارجنبان. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: رضا کرمی

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: رضا کرمی

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت در خیابان باغ گلدسته از مهم‌ترین جاهای دیدنی تاریخی اصفهان و زیباترین کاخ‌های ایران است. این کاخ در دوره شاه سلیمان صفوی ساخته شده است. سقف و دیوارهای مزین به نقاشی، طلاکاری، اشكال پرندگان مختلف، گل‌های رنگارنگ، شیشه‌کاری‌ها و آینه‌کاری‌ها و معماری منحصربه‌فرد از دلایل جذابیت کاخ هشت بهشت در میان گردشگران محسوب می‌شوند.

حوض کاخ هشت بهشت. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس:Tahsien Ali

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: Tahsien Ali

جاهای دیدنی اصفهان در شب

سی و سه پل

سی‌وسه پل از مهم‌ترین و مشهورترین دیدنی‌های اصفهان و طولانی‌ترین پل روی زاینده‌رود است؛ پلی که شاهکار معماری، و یکی از نمادهای شهر اصفهان به شمار می‌آید و قدمت آن به دوره حکومت شاه عباس اول صفوی می‌رسد. سی‌وسه پل ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض دارد و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل در طول شب با نورپردازی زیبا و انعکاس خیره‌کننده در آب زاینده‌رود، تبدیل به یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان می‌شود.

سی و سه پل در غروب. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: حسین محمدی

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: حسین محمدی

پل خواجو

پل خواجو در شرق سی‌وسه پل از پل‌های تاریخی اصفهان است؛ پلی که در زمان شاه عباس دوم صفوی در سال ۱۰۶۰ هجری قمری ساخته شد و در زمان خود از زیباترین پل‌های دنیا به شمار می‌رفت. پل خواجو با ۱۳۳ متر طول، ۱۲ متر عرض و ۷٫۵ متر معبر از نظر استحکام، تقارن و سبک معماری، یکی از پل‌های منحصربه‌فرد ایران است و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است؛ پلی که بسیاری آن را با پل طبیعت تهران مقایسه می‌کنند؛ زیرا در طول تاریخ، علاوه بر رفت و آمد از روی زاینده رود، از این پل برای تماشای مسابقه‌های قایقرانی، تفریح و خوش‌گذرانی پادشاه و همراهیانش استفاده می‌کردند.

نورپردازی پل خواجو. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: حمیدرضا بانی

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: حمیدرضا بانی

پیاده‌روی روی پل خواجو به‌ویژه هنگام غروب و اوایل شب، از لذت‌بخش‌ترین تجربیاتی است که می‌توان در اصفهان کسب کرد. مجسمه شیرهای سنگی، قبله‌نما، تداعی‌نمایی از گنبد حرم امام رضا (ع)، شمع پل خواجو، سقف‌های طاق چشمه‌ای (منحنی)، تخته سنگ دیواره‌ها، عقاب تیزچنگال بر فراز زاینده رود، ملاط و سنگ قبرهای عجیب از عجایب پل خواجو هستند.

پارک صفه

پارک کوهستانی صفه از محبوب‌ترین جاهای دیدنی اصفهان در جنوب شهر است. کوه صفه با ارتفاع ۲,۲۵۷ متر از سطح دریا، از کوه‌های سلسله جبال زاگرس محسوب می‌شود. تماشای منظره شهر از دامنه و بالای کوه و بازدید از تنگه گردنه باد از تجربه‌هایی‌ است که فراموش نمی‌شوند.

پارک صفه در شب. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: محسن خرسندی

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: محسن خرسندی

وجود باغ‌وحش، شهربازی و تله‌کابین از جذابیت‌های پارک صفه برای کودکان به شمار می‌آیند؛ تفریح در سالن بولینگ با مساحت حدود ۱,۰۰۰ متر مربع، چشمه‌ها، غارها و شکم‌گردی در رستوران‌ها و چایخانه‌های سنتی و مدرن از بهترین تجربیاتی هستند که می‌توانید در این پارک کسب کنید. به‌علاوه، صخره‌های بلند و عظیم کوهستان صفه امکان کوهنوردی تخصصی و آموزش سنگ‌نوردی را در این منطقه فراهم کرده‌اند.

میدان عتیق

میدان عتیق، میدان کهنه یا میدان امام علی (ع) با معماری ذوزنقه‌ای شکل در مرکز شهر اصفهان قرار دارد و متشکل از بخش‌هایی همچون میدان اصلی، مسجد جامع در شمال غرب، مسجد و منار علی در جنوب، بازارهای اطراف میدان و مجموعه هارون ولایت است. میدان عتیق مسجد جامع اصفهان را به بنای هارونیه و به مدرسه و کاروانسرای کاسه‌گران و بازار بزرگ اصفهان متصل می‌کند.

میدان عتیق در هوای ابری. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس:Hamid

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: Hamid

میدان عتیق در دوره سلجوقیان میدان اصلی شهر اصفهان بوده است؛ این میدان پس از ساخت نقش جهان در زمان شاه عباس صفوی اعتبار خود را از دست داد و بخش زیادی از کسبه به میدان نقش جهان نقل مکان کردند. تماشای نورپردازی و فواره‌های حوض میدان عتیق در طول شب و پیک‌نیک در فضای سبز آن تجربه‌ای است که هیچ‌گاه از یاد نخواهید برد.

اصفهان سیتی سنتر

اصفهان سیتی سنتر، یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجاری، فرهنگی، تفریحی و گردشگری ایران است؛ مجموعه‌ای هفت طبقه که دو طبقه زیرزمین آن به پاركينگ، سه طبقه همکف، اول و دوم به مركز خريد، واحدهای فروشگاهی، فودکورت، نگارخانه، رستوران و کافی شاپ‌ها و دو طبقه سوم و چهارم به مجموعه سینماها، موزه، شهربازی، مرکز همایش‌های بین‌المللی، فودکورت و رستوران‌ها، مجموعه دانشگاه‌ها و مراکز خدمات‌رسانی اختصاص دارند.

مرکز خرید سیتی سنتر اصفهان، منبع عکس: گوگل مپ، عکاس: Sadra Bz

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: Sadra Bz

در اصفهان سیتی سنتر می‌توانید از فروشگاه‌ها، کیف و کفش برند، لباس‌های زنانه و بچگانه، کت و شلوار، صنایع دستی شهر اصفهان و... خریداری کنید.

مجتمع کوثر اصفهان

مجتمع کوثر اصفهان، در نزدیکی سی و سه پل، دارای ۴۵۰ واحد تجاری است که به فروش پوشاک، کیف، کفش، طلا، جواهر، نقره و سایر زیورآلات، می‌پردازند. مجتمع کوثر یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین مراکز خرید اصفهان است و وجود پارکینگ طبقاتی مجهز آن سبب شده است تا بازدیدکنندگان برای جای پارک خودروی شخصی خود به مشکلی برنخورند.

مجتمع تجاری و ادارى کوثر اصفهان

منبع عکس: tripbama، عکاس: نامشخص

مجتمع تجاری پارک

مجتمع پارک حدود ۱۵,۰۰۰ متر مربع مساحت دارد و با وجود ۴۰۰ فروشگاه و فضای سبز مناسب، از بهترین مراکز خرید اصفهان به شمار می‌آید. در فروشگاه‌های مجتمع تجاری پارک می‌توانید انواع کالاها از پوشاک و ساعت تا کیف و کفش، لوازم صوتی و تصویری، آلات موسیقی، اسباب‌بازی، کامپیوتر و نرم افزار، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم ورزشی و... را خریداری کنید. در این مجتمع تجاری چندین کافه و رستوران نیز وجود دارد.

طبقات مجتمع تجاری پارک اصفهان. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: محمد هاشمی

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: محمد هاشمی

پارک مشتاق

پارک مشتاق، در حاشیه زاینده‌رود، با وجود چشم‌اندازی فوق‌العاده به رودخانه، فضای سبز زیبا، مکان مناسبی برای پیک‌نیک، ورزش و پیاده‌روی به شمار می‌آید. این پارک که از جدیدترین پارک‌های اصفهان محسوب می‌شود، از محدوده پل خواجو تا پل شهرستان امتداد یافته است.

ساحل زاینده رود در پارک مشتاق. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس:Ahmad Tamimi

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: Ahmad Tamimi

باغ فدک

باغ فدک با مساحت ۸۵ هکتار، از جاذبه‌های طبیعی اصفهان، محلی ایدئال برای کمپینگ گردشگران و همچنین اسکان مسافران به‌ویژه در عید نوروز است. در این باغ بیش از ۴۰,۰۰۰ اصله درخت و درختچه وجود دارد؛ به همین دلیل باغ فدک نقش مهمی در زدودن آلودگی از هوای شهر اصفهان بازی می‌کند.

دریاچه مصنوعی، زمین‌های ورزشی، کتابخانه و سالن مطالعه، زمین اسکیت، محوطه بازی کودکان، باغ بانوان، سکوهای نصب چادر، فضای سبز، محل ظرفشویی، آبخوری، دستشویی و سرویس بهداشتی، پارکینگ خودرو، بازارچه خرید، پارک بادی، سینمای پنج‌بعدی، نمایشگاه صنایع دستی و... از جمله امکانات باغ فدک هستند.

دریاچه مصنوعی باغ فدک اصفهان. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: فرزاد زمانی

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: فرزاد زمانی

پارک ملت

پارک ملت، در حاشیه زاینده‌رود، با چشم‌اندازی بسیار زیبا از رودخانه و آب‌نمایی رنگی از جمله مکان‌هایی است که بازدید از آن در شب‌های اصفهان توصیه می‌شود. پارک ملت در نزدیکی مراکز خرید مهم اصفهان قرار دارد؛ بنابراین می‌توانید پس از خرید، برای رفع خستگی سری به آن بزنید. از امکانات پارک ملت اصفهان می‌توان به زمین اسباب‌بازی کودکان، زمین والیبال و اسکیت، نمازخانه، سرویس بهداشتی، بوفه و کتابخانه اشاره کرد.

ساحل زاینده رود در پارک ملت اصفهان. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: میلاد

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: میلاد

جاهای دیدنی اطراف اصفهان

دهکده تفریحی زاینده رود

دهکده تفریحی زاینده رود در ۱۳۰ کیلومتری شهر اصفهان، پنج کیلومتری چادگان و پشت سد مشهور زاینده‌رود قرار دارد؛ منطقه‌ای خوش‌آب‌وهوا با ۲۴۵ هکتار فضای سبز، نیم‌هکتار گلخانه، چشم‌اندازی زیبا از دریاچه زاینده رود و انواع گونه‌های گیاهی که گردشگران بسیاری را به‌ویژه در تابستان به‌سمت خود می‌کشاند.

بیش از ۱,۴۰۰ واحد ویلایی و آپارتمانی، سکوی نشیمن خانوادگی در حاشیه زاینده رود، باشگاه اسب‌سواری، زمین‌های ورزشی (زمین فوتبال، بسکتبال، والیبال، تنیس روی میز و...)، اسکله قایقرانی، استخر چادگان، تله کابین، پیست‌های دوچرخه‌سواری، ماهیگیری در رودخانه، چندین رستوران کوچک و بزرگ، باغ‌های پر از میوه و... از امکانات تفریحی دهکده تفریحی زاینده رود هستند.

دریاچه دهکده تفریحی زاینده رود. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس:mehdi sanayea

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: mehdi sanayea

دشت لاله های واژگون دره بید

دشت لاله های واژگون دره بید در ۱۶۰ کیلومتری اصفهان در شهرستان فریدن قرار دارد. روستای زیبای دره بید به‌دلیل برخورداری از آب‌وهوایی دلپذیر از بهترین مقاصد تابستانی اطراف اصفهان است؛ البته برای تماشای لاله‌های واژگون باید از اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت به این منطقه بروید. چشمه‌های پرآبی همچون چشمه سفید، چشمه روغنی و چشمه آقاخان از دیگر جذابیت‌های دره بید هستند.

دشت لاله های واژگون دره بید. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: امیر شوکتی

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: امیر شوکتی

شهر زیرزمینی کرد علیا

شهر زیرزمینی کرد علیا با قدمتی از دوره اشکانیان در ۱۱۵ کیلومتری اصفهان در شهرستان تیران و کرون قرار دارد. این شهر با بیش از ۲۰,۰۰۰ متر مربع وسعت در سال ۱۳۹۵ خورشیدی کشف شده است. آبشار کرد علیا، چشمه شاهی، دریاچه شاهی و کوهستان دالانکوه از دیگر دیدنیهای روستای کرد علیا هستند.

ورودی و خروجی شهر زیرزمینی کردعلیا. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس:fani sani

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس:  fani sani

آبشار سمیرم

آبشار سمیرم در ۱۷۵ کیلومتری اصفهان از آثار ثبت شده در فهرست میراث طبیعی است؛ آبشاری که از آن با نام عروس زیبای زاگرس یاد می‌کنند. عکاسی، آب‌تنی در حوضچه بزرگ و زیبای پایین آبشار و تماشای آب‌چکان طبیعی در دیواره صخره‌ای روبه‌روی آبشار از جمله تفریحاتی هستند که در آبشار سمیرم انتظار شما را می‌کشند. از امکانات اطراف آبشار می‌توان به بازارچه‌ای کوچک، رستوران، سفره‌خانه و سرویس بهداشتی اشاره کرد.

حوضچه آبشار سمیرم. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: فاطمه اکبرزادگان

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: فاطمه اکبرزادگان

پارک ساحلی زرین شهر

پارک ساحلی زرین شهر با مساحت ۲۰۰,۰۰۰ متر مربع در فاصله حدود ۴۵ کیلومتری اصفهان از بهترین مقاصد تفریحی اطراف اصفهان در تابستان است؛ پارکی در حاشیه شمالی زاینده رود و در قسمت جنوبی زرین شهر که از امکاناتی چون دریاچه‌ای مصنوعی به وسعت ۳۰,۰۰۰ متر مربع، رستوران‌ها، ویلاهای مسکونی، ماشین برقی، آب‌نما، زمین بازی برای کودکان، اسکله قایق‌سواری و مسیر پیاده‌روی و درختان سرسبز و زیبا در حاشیه دریاچه برخوردار است.

پارک ساحلی زرین شهر در غروب. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: آریا کینگ

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: آریا کینگ

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب، از مشهورترین کویرهای ایران، در ۲۵۰ کیلومتری اصفهان در شهرستان آران و بیدگل قرار دارد؛ مقصدی مناسب برای نیمه دوم سال که تفریحاتی چون شترسواری، موتور چهارچرخ و آفرود، رصد ستارگان در شب، عکاسی و شب‌گردی در آن برای گردشگران فراهم شده است. کاروانسرای شاه عباسی (با کاربری اقامتگاه سنتی)‌، چاه کنجه، جزیره سرگردان، چاه هندوانه، چاه دست‌کند، قلعه کرشاهی، دریاچه نمک آران و بیدگل، کوه یخاب و... از دیدنیهای کویر مرنجاب هستند.

رمل های کویر مرنجاب. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: مسعود صادقی

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: مسعود صادقی

کویر ورزنه

کویر ورزنه در ۱۳۰ کیلومتری اصفهان، یکی از بزرگ‌ترین سایت‌های تفریحی کویری ایران را در خود جای داده است. کویرنوردی، راه رفتن روی رمل‌ها و تپه‌های شنی، شن‌سواری، انواع تفریح‌های هیجانی همچون موتورسواری چهار چرخ، زیپ لاین، پاراگلایدر، باگی‌سواری، کمپینگ، شترسواری و کویرنوردی با خودروهای آفرود از جمله تفریحاتی هستند که در این منطقه برای گردشگران فراهم شده‌اند.

آفرود در کویر ورزنه. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: مرتضی برجسته

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: مرتضی برجسته

پیست اسکی فریدون ‌شهر

پیست اسکی فریدون ‌شهر در ۱۹۵ کیلومتری اصفهان، یکی از مرتفع‌ترین پیست‌های اسکی ایران و تنها پیست اسکی استاندارد استان اصفهان است که هر سال بیش از ۳۰,۰۰۰ نفر علاقه‌مند به ورزش‌های زمستانی را به‌سمت خود جلب می‌کند. از امکانات این پیست می‌توان از تله‌اسکی، اقامتگاه ویژه ورزشکاران، سالن با سیستم گرمایش، رستوران و کافی شاپ، تیوب سواری، پیست آموزشی افراد مبتدی، سرویس‌های بهداشتی و نمازخانه، یک بالابر ویژه اسکی‌بازان حرفه‌ای، پارکینگ و برف‌کوب نام برد.

اسکی در پیست اسکی فریدون شهر. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: رضا میرمانایی

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: رضا میرمانایی

گلستانکوه

گلستانکوه در ۱۶۵ کیلومتری اصفهان و ۱۵ کیلومتری خوانسار قرار دارد؛ منطقه‌ای حفاظت‌شده با اقلیم کوهستانی که در کویر مرکزی ایران واقع شده و بهترین زمان سفر به آن فصل بهار است؛ زیرا در این زمان از سال، گلستانکوه پوشیده از لاله‌های واژگون می‌شود. دهکده گردشگری گلستانکوه خوانسار نیز با امکانات رفاهی متعدد مانند رستوران‌ها و فودکورت، کاروانسرای سنتی، ویلاهای استیجاری، پارک آبی، استخر، سونا، جکوزی، تله کابین، بازی‌های کابلی و تفریحی، پارک تفریحی و... از جمله مکان‌هایی است که می‌توانید روزی مفرح در آن برای خود رقم بزنید.

دشت لاله های واژگون گلستانکوه. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: شهاب

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: شهاب

قنات مزدآباد

قنات مزدآباد با حدود ۲۵۰۰ سال قدمت در ۱۲۰ کیلومتری اصفهان در شهرستان برخوار و میمه قرار دارد. این قنات به طول ۱۸ کیلومتر و عمق مادرچاه ۷۲ متر در سال ۱۳۸۵ خورشیدی در فهرست آثار ملی و در سال ۱۳۹۵ خورشیدی در سازمان یونسکو به ثبت رسید. قنات مزدآباد با دبی ۱۱۰ لیتر در ثانیه یکی از پرآب‌ترین قنات‌های ایران با سه سد زیرزمینی و دو رشته آب سرد و گرم است.

پله های قنات مزدآباد. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: احسان حاج کریمی

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: احسان حاج کریمی

جاهای دیدنی اصفهان با کودکان

پارک جنگلی ناژوان

پارک جنگلی ناژوان با ۱,۲۰۰ هكتار وسعت در حاشیه زاینده‌رود، یکی از مناطق سرسبز اصفهان است که به‌دلیل وجود درختان صنوبر فراوان به آن ریه اصفهان می‌گویند. این پارک دارای بخش‌های مختلف و امکانات رفاهی و تفریحی گوناگون است؛ به همین دلیل می‌توان آن را به‌عنوان یکی از دیدنیهای جذاب اصفهان برای کودکان معرفی کرد. پارک جنگلی ناژوان دومین میراث طبیعی اصفهان پس از زاینده‌رود است.

زاینده رود در پارک ناژوان. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس:Ali Doroushi

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس:  Ali Doroushi

«باغ پرندگان اصفهان» با مساحتی بالغ بر ۵۵,۰۰۰ متر مربع (میزبان بیش از ۳,۵۰۰ قطعه پرنده از ۱۳۰ گونه مختلف در زیستگاه‌هایی نظیر برکه، صخره، قفس‌های شیشه‌ای، قفس‌های آهنی و فضاهای سبز جنگلی و شامل بخش‌ تاکسیدرمی)، «آکواریوم اصفهان» با ۴,۰۰۰ متر مربع وسعت و ۳۵ متر طول در عمق هفت‌متری زمین (اولین آکواریوم تونلی ایران با ۳۳ آکواریوم‌ بزرگ، زیستگاه ۶,۵۰۰ موجود آبزی شامل ۳۰۰ تا ۳۵۰ گونه از ماهی‌های جهان)، «باغ خزندگان» (شامل ۲۵ ویواریوم بزرگ، ۱۲ عدد ويواريوم كوچک و بخش تاکسیدرمی و زیستگاه انواع مختلف خزندگان و انواع مارهای سمی، نیمه‌سمی و غیرسمی)، «باغ موزه پروانه‌ها» یا باغ استوایی با وسعت ۲,۰۰۰ متر مربع (میزبان حدود ۲,۲۰۰ پروانه اتاله‌شده در ۴۸ عدد قاب و انوع گونه‌های گیاهی)، «موزه صدف اصفهان» (اولین موزه صدف و حلزون کشور، محل نگهداری بیش از ۲,۰۰۰ نمونه از ۸۰۰ گونه مختلف از نرم‌تنان، خارپوستان و سخت‌پوستان آب‌های دریای خزر، خليج فارس، دريای عمان و دیگر دریاها و اقیانوس‌ها) از بخش‌های پارک جنگلی ناژوان هستند.

مار باغ خزندگان اصفهان. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: Ali Doroushi

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: آرش کدخدایی

وجود تله‌سیژ به‌طول ۱,۹۲۵ متر در ارتفاع ۲۲ متری از سطح زمین با سرعت حدود سه تا پنج متر بر ثانیه، شهربازی با انواع وسایل بازی سرگرم‌کننده و مهیج برای کودکان و بزرگسالان و «پارک آبی کودکان» با حدود ۲,۵۰۰ متر مربع مساحت برای استفاده کودکان دختر سه تا ۹ سال و کودکان پسر سه تا ۱۲ سال از دیگر جذابیت‌های پارک جنگلی ناژوان برای کودکان به شمار می‌آیند.

از امکانات پارک جنگلی ناژوان می‌توان به فضای سبز مناسب پیک‌نیک، امکان چادر زدن و کمپینگ، آلاچیق، زمین‌های بازی کودکان، زمین‌های ورزشی، مسیرهای پیاده‌روی، ایستگاه‌های قطار، درشکه‌سواری، پیست دوچرخه‌سواری، مانژ اسب‌سواری، بوفه، کافه، رستوران، غرفه صنایع دستی، نمازخانه، عکاس‌خانه، سرویس بهداشتی و پارکینگ اشاره کرد.

شهربازی آبشار

شهربازی آبشار، از بهترین شهربازی های اصفهان، در شرق شهر در پارک آبشار و در نزدیکی زاینده‌رود واقع شده است. از بازی‌های جذاب شهربازی می‌توان از کشتی صبا، قطار کودک، ترامپولین، سفینه، سرسره دلفین، ماشین برقی، فریزبی کودک، خانه کودک، شهر بادی، تاب کودکان، جامپینگ بادی، سرسره‌ قلعه، سینمای پنج‌بعدی و غیره نام برد. پارک بازی کودک، زمین‌های ورزشی و پیست دوچرخه‌سواری، اسکیت و تنیس دارد. پارکینگ، سرویس بهداشتی و کافی‌شاپ از امکانات شهربازی آبشار هستند.

بستنی فروشی و وسایل بازی شهربازی آبشار. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: لوتوس

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: لوتوس

شهربازی کهکشان عجایب

شهربازی کهکشان عجایب، از بهترین شهربازی‌های سرپوشیده اصفهان، در سیتی سنتر اصفهان قرار دارد؛ شهربازی با حدود ۱۲۰ دستگاه بازی (از ترن هوایی تا زیپ لاین، قصربادی، استخر توپ، کاروسل، ایرهاکی، ترامپولین، تکنوپاپ و... ) که در سال ۱۳۹۴ فعالیت خود را آغاز کرد. شهربازی کهکشان عجایب همچنین دارای بخش آموزش رانندگی و قوانین ترافیک، بیلیارد و بولینگ است. از امکانات این شهربازی می‌توان به کافی‌شاپ، اتاق گریم و اتاق تولد اشاره کرد.

وسایل بازی شهربازی کهکشان عجایب. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس:Rezgar

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: Rezgar

شهربازی شهر رویاها

شهربازی شهر رویاها با حدود ۹۰ دستگاه بازی از سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز کرد. این شهربازی متشکل از دو بخش روباز و سرپوشیده است. در بخش روباز بازی‌هایی همچون ترن خانواده، تاب زنجیری، یوفو، رالی کودک، آکروجت، ضدهوایی، کاروسل، موتور فضایی و... وجود دارد. در فضای سرپوشیده شهربازی نیز بازی‌های کامپیوتری (۶۵ دستگاه بازی)‌، سالن جلوه‌های ویژه، دنیای زیر آب با فناوری سینمای چهاربعدی، افکت‌های آب و باد، شهر واژگون (سفر به دنیای خطرناک دایناسورها)، بازی‌های آبی و سفر به فضا در اختیار شما هستند. استخر، سالن‌های ورزشی، پارکینگ، کافی‌شاپ و رستوران از امکانات رفاهی شهربازی شهر رویاها هستند.

وسایل بازی شهربازی شهر رویاها. منبع عکس: وبسایت روابط عمومی شرکت توسعه گردشگری شهرداری اصفهان. عکاس: نامشخص

منبع عکس: وب‌سایت روابط عمومی شرکت توسعه گردشگری شهرداری اصفهان. عکاس: نامشخص

باغ گل های اصفهان

باغ گل‌های اصفهان در زمينی به وسعت ۶۷,۰۰۰ متر مربع در حاشيه زاينده‌ رود واقع شده است؛ باغی با حدود ۴۰۰ گونه گیاه که جاذبه‌های متعددی همچون باغ صخره‌ای، آب‌نما، بركه، محوطه باغ و چمن‌کاری، باغ گياهانی دارويی و خوراكی، باغ سوزنی برگان، باغ رز، باغ گياهان پيازی و همین طور مجموعه گونه‌های زنبق و داوودی دارد. محوطه بازی مخصوصی برای کودکان، پارکینگ، آلاچیق، سرویس بهداشتی و شربت‌خانه از امکانات این باغ گل‌ به شمار می‌آیند.

باغچه گل بوستان گل های اصفهان. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: محمدرضا یعقوبی شواکی

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: محمدرضا یعقوبی شواکی

پارک آبی آبسار

پارک آبی آبسار یا «آبسار سرزمین آب و آفتاب» از محبوب‌ترین مکان های تفریحی کودکان در اصفهان است؛ پارکی متشکل از دو بخش استخر و پارک آبی که وسعتی بالغ بر ۱۲,۰۰۰ متر مربع دارد. استخر سرپوشیده با سرسره‌های مختلف روباز و تونلی، سه جکوزی، سالن ماساژ، استخر شیرجه و سونا از امکانات این پارک آبی برای بزرگسالان و پارک آبی کودکان با هشت سرسره مهیج، محوطه بازی کودکان و دریاچه آبی از امکانات آن برای کودکان هستند.

از دیگر امکانات رفاهی پارک آبی آبسار می‌توان به فست فود، رستوران، دسرسرا، کافی‌شاپ، سالن بازی کامپیوتری، سونا، حمام ترکی و فوتبال صابونی اشاره کرد.

سرسره پارک آبی آبسار. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: عباس صمدی

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: عباس صمدی

پارک آبی سرزمین موج ‌های دریایی

سرزمین موج‌های دریایی (فضیلت)، یک پارک آبی بزرگ و پیشرفته است که در سال ۱۳۹۵ خورشیدی افتتاح شد. استخر بزرگسالان، سرسرهای آبی، موج آبشار، استخر موج، مجموعه بازی کودکان، چاله فضایی، سقوط آزاد، فوتبال صابونی، سرسره تونل چرخشی، سرسره یو شکل و رودخانه خروشان، سونا، جکوزی و سالن ماساژ و استخر کودکان، بخش‌های مختلف این پارک آبی را تشکیل می‌دهند. در پارک آبی سرزمین موج‌های دریایی اصفهان امکاناتی چون فست‌فود، رستوران سنتی و کافی‌‌شاپ نیز وجود دارد.

سرسره و دوش پارک آبی سرزمین موج های دریایی اصفهان. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: Parsa

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: Parsa

موزه عصارخانه شاهی

عصارخانه شاهی اصفهان با قدمتی از دوره شاه عباس اول صفوی، محلی برای روغن‌گیری از دانه‌ها بوده است. این مکان در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۲ مورد مرمت قرار گرفت و سپس به موزه تغییر کاربری داد. عصارخانه شاهی در گذشته بخش‌های مختلفی مانند بارانداز، شترخان، گرم‌خانه و تیرخانه داشت که امروزه فقط برخی از آن‌ها در این مکان به چشم می‌خورند. بازدید از این موزه و نحوه آشنایی با فرایند روغن‌گیری از دانه‌ها فعالیتی جذاب به‌خصوص برای کودکان است.

ابزار روغن گیری در موزه عصارخانه شاهی اصفهان. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: رضا عربی

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: رضا عربی

موزه موسیقی

موزه موسیقی اصفهان، از موزه‌های خصوصی برتر کشور، از سال ۱۳۹۴ آغاز به کار کرد. در این موزه می‌توانید از حدود ۳۰۰ ساز ملی، محلی و خارجی دیدن کنید. تالار سازهای ملی (چنگ، قانون، رباب، تار)، تالار سازهای محلی (دوتار، سرنا، دهل، دایره)، سرای سرآهنگان، تالار موسیقی‌سرا (مخصوص اجرای زنده موسیقی سنتی)، کارگاه سازسازی، کافه و فروشگاه محصولات فرهنگی مرتبط با موسیقی ایرانی، بخش‌های مختلف موزه موسیقی اصفهان هستند.

سازهای موزه موسیقی اصفهان. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: علیرضا دامادزاده

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: علیرضا دامادزاده

موزه‌ ملی هنرهای اصفهان

در موزه‌ ملی هنرهای اصفهان، از معروف‌ترین جاهای دیدنی اصفهان، بیش از ۳۰۰ اثر ارزشمند به نمایش گذاشته شده‌اند. این موزه که در بنایی تاریخی با قدمتی از دوره قاجار قرار دارد، در سال ۱۴۰۰ خورشیدی افتتاح شده است. 

موزه ملی هنرهای اصفهان دارای ۶ گذر است که هر یک به نمایش آثار هنرمندان و مکتب‌های هنری اصفهان اختصاص دارند. تیغه‌های سنگی از دوره‌ پارینه‌سنگی و نوسنگی متعلق به ۵۰,۰۰۰ سال قبل، زیورآلات، شیشه‌ها و سکه‌های تاریخی، شمشیرهای شاه عباس اول، نخستین تفنگ‌های ساخت اصفهان، نقاشی‌های لاکی قاجاری، قلمدان‌های نفیس، لباس‌های تاریخی دوره‌ قاجار و... از جمله آثاری هستند که می‌توانید در این موزه از آن‌ها دیدن کنید.

ساختمان موزه ملی هنرهای اصفهان. منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: سورنا رفیعیان

منبع عکس: گوگل مپ. عکاس: سورنا رفیعیان

نویسنده: نگین توکلی

پرسش‌های متداول

مهمترین جاهای دیدنی اصفهان کدام است؟

میدان نقش جهان، عمارت عالی قاپو، مسجد امام اصفهان، مسجد شیخ لطف الله، کاخ چهلستون اصفهان، چهار باغ عباسی، محله جلفا، کلیسای وانک، منارجنبان و کاخ هشت بهشت از مهمترین جاهای دیدنی اصفهان هستند.

جاهای دیدنی اصفهان در شب چیست؟

سی و سه پل، پل خواجو، پارک صفه، پارک ناژوان، پارک مشتاق، باغ فدک، پارک ملت، اصفهان سیتی سنتر، مجتمع کوثر اصفهان و میدان عتیق جاهای دیدنی اصفهان در شب هستند.

بهترین مکان های تاریخی اصفهان کدام است؟

میدان نقش جهان، عمارت عالی قاپو، مسجد امام اصفهان، مسجد شیخ لطف الله، کاخ چهلستون اصفهان، محله جلفا، کلیسای وانک، منارجنبان، کاخ هشت بهشت، سی و سه پل، پل خواجو و میدان عتیق از بهترین مکان های تاریخی اصفهان هستند.

بهترین مکان های تفریحی اصفهان کدام است؟

پارک صفه، پارک جنگلی ناژوان، شهربازی آبشار، شهربازی کهکشان عجایب، شهربازی شهر رویاها، باغ گل‌های اصفهان، پارک آبی آبسار، پارک آبی سرزمین موج ‌های دریایی،  پارک مشتاق، باغ فدک، پارک ملت، شهربازی ملک شهر و اصفهان سیتی سنتر از بهترین مکان های تفریحی اصفهان هستند.