دیدنی های کوهرنگ

مرتب سازی بر اساس :
clear

اولین نفری باشید که برای این مکان عکس آپلود می کنید

آثار ملی ایران میراث جهانی یونسکو

بازدید از این جاذبه رایگان است

جاهای دیدنی کوهرنگ؛ از دشت لاله های واژگون تا غار یخی چما

کوهرنگ یکی از شهرستان‌های چهارمحال و بختیاری است که جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد. به‌خصوص این شهرستان به چشمه‌سارهای متعدد خود معروف است. از معروف‌ترین آن‌ها چشمه دیمه، چشمه سرداب، چشمه مروارید و چشمه آب معدنی کوهرنگ را می‌توان نام برد. از جاهای دیدنی دیگر این شهرستان هم تونل کوهرنگ، آبشار شیخ علیخان، دشت لاله‌های واژگون و پیست اسکی را می‌توان نام برد. با وجودی که کوهرنگ حدود ۱۳۰ کیلومتر از شهرکرد فاصله دارد؛ ولی حیف است مسافرانی که به استان چهارمحال و بختیاری سفر کرده‌اند سری به اینجا نزنند.

دشت لاله های واژگون کوهرنگ

دشت لاله های واژگون کوهرنگ

منبع عکس: سایت ایرنا (عکاس: ناشناس)

لاله‌های واژگون در دامنه کوهستان‌های ایران یافت می‌شوند و به‌دلیل کم‌یابی، دیدن منظره دشتی پر از آن‌ها جذاب و خیره‌کننده است. این گل از اوایل اردیبهشت تا اوایل خرداد می‌شکفد و بیشتر مشاهده می‌شود. یکی از مکان‌هایی که این گل با تراکم زیاد یافت می‌شود دشت لاله‌های کوهرنگ است.

  • آدرس: شهر چلگرد، جاده چلگرد به دیمه، ۲۰ کیلومتری چلگرد، روستای بنواستکی

غار یخی چما

غار یخی

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: علیرضا خسرویانی)

موقعیت غار یخی چما در نزدیکی روستایی به نام شیخ علیخان از توابع چلگرد است. این غار با وجودی زیبایی و کم‌نظیر بودن چندان شناخته شده نیست. قندیل‌های یخی فراوان، قرار گرفتن آن در عمق دره و حجم زیاد برف که در طی سالیان در آن انباشته شده، باعث شده است که این پدیده در تمام طول سال قابل‌مشاهده باشد.

ارتفاع برف در آنجا تا ۵۰ متر نیز می‌رسد؛ ولی در تابستان لایه‌های یخی نازک شده و باید در تردد به این محل احتیاط کرد. این غار را یکی از بزرگ‌ترین منابع آب شیرین ایران نیز می‌دانند. چشمه‌ای که از برف‌های آب شده نشات می‌گیرد زیر لایه یخی این غار جاری می‌شود و به سد کوهرنگ سرازیر می‌شود.

پرسش‌های متداول

غار یخی چما کجاست؟

غار یخی چما در نزدیکی روستایی به نام شیخ علیخان از توابع چلگرد قرار دارد.

بهترین زمان بازدید از دشت لاله‌های واژگون کوهرنگ چه زمانی است؟

از اوایل اردیبهشت تا اوایل خرداد 

نویسنده: شیدا خرمشاهی