دیدنی های دماوند

مرتب سازی بر اساس :
clear

اولین نفری باشید که برای این مکان عکس آپلود می کنید

آثار ملی ایران میراث جهانی یونسکو

بازدید از این جاذبه رایگان است

جاهای دیدنی دماوند که حتما باید ببینید

دماوند شهری با چشمه‌ها و فضاهای بسیار باصفا که پیشنهاد مناسبی برای اوقات فراغت برای ساکنین استان تهران است. شهری خوش آب و هوا در استان تهران که به‌ عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری انتخاب شده است.

منطقه لار و آبشار برف تنگه لار

لار و آبشار برف تنگه لار

آبشار برف تنگه لار یکی از آبشارهای زیبای شهر دماوند است که در شرق منطقه لار دماوند قرار دارد. در دو کیلومتری شرق لار آبشار زیبایی به نام برف تنگه لار واقع شده است که یکی از مکان‌های بکر منطقه برای وقت‌گذرانی است. دشت لار در کوهپایه قله دماوند قرار دارد و در تقسیمات کشوری در بخش لواسانات قرار می‌گیرد.

لار و آبشار برف تنگه لار

منطقه لار خود به‌عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی منطقه شناخته می‌شود که از شمال به کوه‌های نور مازندران، از شرق و شمال شرق به کوه دماوند و از جنوب شرق به ایرا و از جنوب به افجه و لواسان بزرگ محدود می‌شود. وسعت منطقه لار به حدود ۷۳۵۰۰ هکتار می‌رسد که در سال ۱۳۶۱ به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده تغییر نام پیدا کرد.

دامنه کوه دماوند

دامنه کوه دماوند

یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های طبیعی دماوند، دامنه کوه زیبای دماوند است که در مسیر جاده هراز بعد از آبعلی می‌توان به آن دسترسی داشت. پس از گذشتن از آبعلی وارد ورودی مسیر پلور شده و دشت لار را رد کنید، سپس با چشم‌اندازی زیبا از کوه باعظمت دماوند روبه‌رو می‌شوید که در یاد بسیاری از ما نماد مقاومت است. این منطقه با چشم‌اندازی زیبا و آب و هوایی دل‌انگیز یکی از بهترین پیشنهادها برای گذراندن تعطیلات یکی‌دوروزه آخر هفته است.

آبشار جنگلک

آبشار جنگلک

آبشار جنگلک در هفت کیلومتری شرق شهرستان دماوند در محله روح‌افزا در دره گروبار واقع شده است. ارتفاع آبشار جنگلک برابر با ۳۵ متر است که در ارتفاع ۲۳۲۰ متری از سطح دریا قرار دارد. برای دسترسی به آبشار جنگلک می‌توانید از شرق دماوند به تنگ رودبار برسید و سپس به آبشار جنگلک دسترسی داشته باشید. وجود درختان ارس، گردو در منطقه باعث شده تا آب و هوای دل‌انگیزی در منطقه وجود داشته باشد.

آبشار جنگلک

دره گروبار خود یکی از مناطق زیبای دماوند است که به‌جز آبشار جنگلک دو آبشار دیگر بهنام‌های «آبشار آینه رود فرح‌افزا» و «آبشار گروبار» را در خود جای داده است.

دشت مُشا

دشت مُشا

مُشا نام یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان دماوند است که آب و هوای بسیار خوبی دارد. دشت مٌشا هم یکی از جاذبه‌های گردشگری روستای مٌشا است. دشت مٌشا در ۶ کیلومتری شمال غربی دماوند در مجاورت جاده هزار واقع شده است. این دشت در دره‌ای با نام مٌشا در ارتفاع ۲۲۵۰ متری قرار دارد و در نزدیکی این دشت زیبا پیست اسکی آبعلی واقع شده است.

چشمه سیاه سنگ

چشمه سیاه سنگ

چشمه سیاه سنگ چشمه‌ای زیبا در روستای مٌشا است که در اطراف این چشمه گیاهان صنعتی و دارویی زیادی مثل زرشک، نسترن، شقایق، بومادران و گل‌گاوزبان و بسیاری از گیاهان دیگر یافت می‌شود. متأسفانه در سال‌های اخیر به دلیل احداث تونل مٌشا و تغییر مسیر آب‌های جاری، آب این چشمه کِدر شده و از زیبایی منطقه کاسته شده است.

چشمه اعلا

چشمه اعلا

چشمه اعلا در ارتفاعات شمال غربی دماوند در بین دره‌های آبریزی که در امتداد غرب به شرق قرار دارند، واقع شده است که به‌عنوان یکی از چشمه‌های مهم و حیاتی دماوند شناخته می‌شود. این چشمه از چشمه‌های پرآب منطقه است که آب بسیار گوارایی دارد و صفای خاصی را به منطقه بخشیده است.

چشمه تیز آب

چشمه تیز آب

چشمه و آبشار تیز آب، چشمه‌ای پرآب در پنج کیلومتری شمال دماوند است که در محله‌ای بانام دشت مزار واقع شده است. آب این چشمه تند و گس است و خواص درمانی زیادی دارد. بسیاری از افراد محلی برای درمان بیماری‌های پوستی و گوارشی از آب این منطقه استفاده می‌کنند. دلیل اصلی نام‌گذاری این چشمه به نام «تیز آب» تند وترش بودن مزه آب این چشمه است. برای دسترسی به این چشمه باید از وسایل مخصوص کوهنوردی استفاده کنید و رفتن بدون تجهیزات به این منطقه خطرناک است.

دریاچه تار

دریاچه تار

دریاچه تار در ۳۰ کیلومتری شرق دماوند قرار دارد و ازجمله دریاچه‌های آب شیرین منطقه به شمار می‌رود. موقعیت دریاچه تار به‌گونه‌ای است که در هر سمت آن جاذبه طبیعی واقع شده است و اگر برای گذراندن اوقات فراغت به این منطقه رفتید می‌توانید از جاذبه‌های طبیعی نزدیک دریاچه هم دیدن کنید. این دریاچه زیبا در ارتفاع ۲۹۰۰ کیلومتری از سطح دریا قرار دارد و بیشترین طول آن‌هم برابر با ۳.۱ کیلومتری است. میانگین عرض دریاچه برابر با ۴۰۰ متر است و سطح آب دریاچه در فصل‌های مختلف متفاوت است.

در اطراف منطقه پوشش گیاهی خاصی وجود ندارد و دلیل این مسئله هم مشکلات آب و هوایی است که در سال‌های اخیر منطقه را درگیر کرده است. درگذشته این منطقه پوشیده از آویشن بود. دریاچه تار برای شنا، قایقرانی و ماهیگیری مناسب است.

دریاچه هویر

دریاچه هویر

دریاچه هویر در ۵۰۰ متری دریاچه تار در میان رشته‌کوه قره داغ واقع شده است. طول دریاچه هویر برابر با ۹۰۰ متر و عرض آن حدود ۱۵۰ متر است که در فصول مختلف تغییر می‌کند. آب‌هایی که به دریاچه هویر و تار می‌ریزد از چشمه‌های کوه‌های قره داغ، سیاه چال و شاه‌نشین در شمال منشأ می‌گیرد.

چشمه دیو آسیاب

چشمه دیو آسیاب

چشمه دیو آسیاب در جاده دماوند به هراز، در جاده فرعی پلور به سمت دریاچه سد لار قرار دارد. این چشمه زیبا در ارتفاعات شمالی دشت لار واقع شده است و ۲۰ متر قطر و دو متر عمق دارد. در آب این دریاچه مقدار زیادی گوگرد وجود دارد و همین مسئله باعث شده تا آب دریاچه شور شود و بوی نامطبوعی هم داشته باشد. طبیعت زیبای این منطقه هر گردشگری را جذب می‌کند و اگر قصد دارید آخر هفته را در منطقه‌ای خاص و زیبا بگذرانید چشمه دیو آسیاب همان منطقه است.

غار رود افشان

غار رود افشان

غار رود افشان یکی از جاذبه‌های طبیعی زیبای شهر دماوند است که در ارتفاع ۱۹۴۵ متری از سطح دریا قرار دارد. دهانه این غار ۲۰ متر و طول آن برابر با ۲۹ متر است، ستون‌های استالاکتیت و استالاگمیت در طول راهروهای این غار خودنمایی می‌کنند. غار رود افشان در روستای رود افشان در شهرستان دماوند واقع شده است و فاصله کمی با شهر دماوند دارد. غار رود افشان در اثر در دوره زمین‌شناسی کرتاسه تشکیل شده است و یکی از مناطق مهم از دید زمین شناسان است. مسیر راهپیمایی این غار سخت و صعب‌العبور است و برای رسیدن به دهانه غار باید از وسایل مخصوص کوهنوردی استفاده کرد. طول مسیر برابر با ۸۰۰ متر است و برای رفتن به داخل غار باید حتماً وسایل روشنایی همراه داشت. اگر اهل کوهنوردی و رفتن به تعطیلات با سختی و هیجان هستید، غار رود افشان پیشنهاد بسیار خوبی است.

روستای خسروان

روستای خسروان

روستای خسروان یکی از روستاهای خوش آب و هوای شهرستان دماوند است که در دهستان ابر شیوه قرار دارد. پوشش گیاهی این منطقه باعث شده تا این محدوده در گرمترین روزهای تابستان هم آب و هوای مناسبی داشته باشد. اگر قصد دارید تا در یک روستای زیبا اقامت کنید و از این اقامت دو روزه لذت ببرید، روستای خسروان یکی از بهترین پیشنهادها است.

غار بورنیک

غار بورنیک

غار بورنیک یکی از غارهای خاص شهر دماوند است که در جاده دماوند به فیروزکوه در روستای هرانده واقع شده است. برای رسیدن به غار بوریک باید دو ساعت از روستای هرانده به سمت غار پیاده‌روی کنید. داخل غار بوریک هوایی بسیار مطبوع و خنک دارد و بسیاری از کوهنوردان حرفه‌ای غار بوریک را به‌عنوان یکی از مقاصد گردشگری خود در فصل تابستان انتخاب می‌کنند.

آبشار گروبار

آبشار گروبار

آبشار گروبار در محله روح‌افزا دماوند واقع شده است و ارتفاعی برابر با ۲۰ متر دارد. پوشش گیاهی این منطقه بسیار متنوع است و همین مسئله باعث شده آب و هوای این منطقه بسیار مطبوع و خنک باشد. درختان این محدوده معمولاً سن زیادی دارند و قطر چنارهای این منطقه به ۱۴ متر هم می‌رسد.

پرسش‌های متداول

آبعلی دارای چند پیست اسکی است؟

مجمموعه آبعلی دارای پنج پیست اسکی از سطح مبتدی تا پیشرفته است.

علت طعم ترش و تند آبشار تیزاب چیست؟

آب چشمه، تند و ترش است و به همین دلیل اسمش تیزاب است.

برج شیخ شبلی متعلق به کدام دوره است؟

این برج هشت‌ضلعی با تزئینات آجری زیبایی آراسته شده و بازمانده از دوران سلجوقیان است.

دشت مشا کجاست؟

مُشا نام یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان دماوند است که آب و هوای بسیار خوبی دارد.

نویسنده: فاطمه محمدی