با صنایع دستی مازندران آشنا شوید

نگین توکلی
شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۶
با صنایع دستی مازندران آشنا شوید

صنايع دستی مازندران، مقصد سرسبز گردشگری در شمال کشور، بسیار متنوع و زیبا هستند و یکی از بهترین سوغاتی‌های این استان به شمار می‌آیند. 

استان مازندران در شمال کشور با سواحلی بی‌نظیر و طبیعتی سرسبز از محبوب‌ترین مقاصد سفر به شمار می‌آید و دیدنیهای مازندران آن‌قدر بکر و سحرانگیز هستند که هربار شما را به‌سمت خود می‌کشانند. مازندران از دیرباز یکی از مناطق مسکونی ایران بوده و در تاریخ با نام‌هایی چون تپورستان و طبرستان نیز شناخته می‌شده است. این استان به‌عنوان یک سرزمین دیرین، دارای صنایع دستی مختلفی است که تعداد قابل‌توجهی از آن‌ها تا به امروز باقی مانده‌اند و به‌عنوان محصولات کاربردی و تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هنر، فرهنگ و صنعت عناصری هستند که ذات صنایع دستی استان مازندران را به ما نشان می‌دهند. این استان در گذشته جزو پنج استان برتر کشور در زمینه در صنایع دستی بود و تا به امروز ۲۰ رشته‌ صنایع دستی استان نشان ملی گرفته‌اند. مکاری از پژوهشگران صنایع دستی مازندران می‌گوید:

صنایع دستی استان مازندران، روایتگر صنعت و هنر نیاکان و بیانگر هنر و ذوق ساکنان کرانه دریای مازندران است و تجلی‌گاه بخش قابل ملاحظه‌ای از هنر و خلاقیت اقوامی است که با این صنایع سر و کار دارند. صنایع دستی اين استان با توجه به شاخصه‌‌های آن می‌تواند به‌عنوان یک پیام‌رسان مهم از فرهنگ و تمدن ايرانی و اسلامی در سطح جهانی باشد. کاوش‌های باستان‌شناسی در غار کمربند و هوتو در بهشهر و اشيای به دست آمده از آن که متعلق به ۶ هزار سال پيش از ميلاد مسيح است، حکايت از آگاهی مردم آن عصر به فن ريسندگی و تبديل پشم به نخ دارد. همچنين وجود مصنوعات سنگی، سنگ تراشيده‌های مسی، سفالی و مفرغی زرين، نشانه توليد لوازم‌خانگی به دست مردم اين استان در گذشته است.

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با صنایع دستی استان مازندران آشنا کنیم.

صنایع دستی استان مازندران

منبع عکس: caspian24.ir

با صنایع دستی استان مازندران آشنا شوید:

منابع عکس‌ها: خبرگزاری ایسنا، خبرگزاری تسنیم (عکاس: مهدی پدرام خو)، سوم و چهارم (خبرگزاری ایرنا)، خبرگزاری موج، خزر نما (عکاس: محسن هدایتی)، /roostiran.ir، خزرنما

اگر اطلاعات بیشتری از صنایع دستی استان مازندران دارید یا هنری را می‎‌شناسید که در این مقاله به آن اشاره نشده است، در بخش نظرات همین مقاله، اطلاعات خود را با ما و دیگر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

منبع عکس کاور: خبرگزاری موج

پرسش‌های متداول

ماده اولیه حصیربافی در استان مازندران چیست؟

وسایل حصیری در مازندران با استفاده از گیاهان خودروی باتلاق‌ها و آب‌بندان‌ها مانند «گاله» و «واش» و به کارگیری چوب، نی و علف‌هایی به نام «وران» و «سازیر» ساخته می‌شوند.

ناشناخته‌ترین صنایع دستی مازندران چیست؟

قالی کلاردشت، ناشناخته‌ترین صنایع دستی مازندران به شمار می‌آید.

شهر ملی جاجیم کجاست؟

روستای آلاشت به‌عنوان شهر ملی جاجیم نامگذاری شده است.

چنته چیست؟

چنته یا توبره نوعی کیف دسته‌دار است که مراحل تولید آن به مراحل تولید جاجیم شباهت زیادی دارد. 

دیدگاه