محدودیت‌های جدید سفر به ایران با شروع اومیکرون

پوریا  محمدی پیوند
شنبه، ۴ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۲
محدودیت‌های جدید سفر به ایران با شروع اومیکرون

وزیر کشور با اشاره به شیوع گونه اومیکرون در جهان، از توقف صدور ویزای گردشگری، به‌جز گردشگری سلامت تا ۱۵ روز آینده و همچنین محدودیت صدور ویزا برای اتباع برخی از کشورها خبر داد.

در روزهای اخیر پیرو شیوع ویروس سویه جدید کرونا به نام اومیکرون، محدودیت‌هایی در زمینه‌های صدور ویزا، ورود اتباع خارجی و البته ممنوعیت تردد مسافری در مرزها به‌منظور کنترل سویه جدید در کشور تصویب و به نهادهای مجری ابلاغ شده است.

به‌روزرسانی ۱۴۰۰/۱۰/۰۶، ساعت ۱۰:۲۸

دیپورت مسافران خارجی مبتلا به کرونا

محمدمهدی کربلایی، مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی، با اشاره به حساسیت بالای این فرودگاه در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، از کنترل مضاعف مسافران ورودی خبر داد و بر الزام ارائه گواهی منفی تست کرونا و کارت واکسیناسیون تاکید کرد. وی در این رابطه اذعان داشت:

در صورت مشاهده مورد خاص، اگر مسافر غیر ایرانی و مشکوک باشد، تست کرونا از فرد گرفته می‌شود و در صورت مثبت بودن تست مسافر دیپورت می‌شود. همچنین اگر تبعه ایرانی باشد به وزارت بهداشت معرفی می‌شود و بیمار سریعا توسط ماموران بهداشت به قرنطینه می‌رود. در صورتی که مهمان خارجی و برای سازمان خاصی باشد با هماهنگی و تشکیلاتی که انجام می‌شود، به قرنطینه هدایت می‌شود.

به‌روزرسانی ۱۴۰۰/۱۰/۰۴، ساعت ۱۰:۰۲

محدودیت در صدور ویزای گردشگری

احمد وحیدی، وزیر کشور، با اشاره به شیوع واریانت جدید ویروس کرونا موسوم به «اومیکرون» در جهان، اعلام کرد که دستورالعملی جدید مبنی بر توقف صدور ویزای گردشگری، به‌جز گردشگری سلامت تا ۱۵ روز آینده و همچنین محدودیت صدور ویزا برای اتباع برخی از کشورها توسط ستاد ملی مدیرت کرونا تدوین شده است. وی در این رابطه اظهار داشت:

محدودیت‌هایی برای کنترل سویه جدید در نظر گرفته شده و قرار شده کشورهایی که بیشتر اروپایی و آفریقایی هستند و نقطه شروع این سویه جدید بودند، محدودیت‌های تردد به ایران داشته باشند. سایر کشورها هم به‌مدت دو هفته در قالب هفت مورد که از قبل مشخص شده با رعایت کامل اصول بهداشتی مجاز به تردد هستند.

وحیدی با اشاره به تعلیق دوهفته‌ای رفت‌و‌آمد عمومی به کشور، بر تداوم امکان تردد تجار، سرمایه‌گذاران، دیپلمات‌ها و گردشگران سلامت با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و سرفصل‌هایی پیشین تاکید کرد و گفت:

محدودیت‌های تردد از داخل به خارج برای خارجی‌ها دیده شده و برای ایرانی‌هایی که از آن مسیرها می‌آیند، باید حتما دو دوز واکسن را زده و PCR منفی داشته باشند و در صورت لزوم در مرز مجددا تست PCR از آن‌ها گرفته شود و اگر منفی بود، می‌توانند وارد شوند؛ در غیر این صورت باید قرنطینه شوند.

ممنوعیت سفر از ۱۲ کشور به ایران

بر همین اساس، در هشتادوهفتمین جلسه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، دستورالعملی جدید به تصویب رسید و برای اجرا به دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص کنترل مسافران در مبادی مرزی ابلاغ شد. این دستورالعمل به‌شرح زیر است:

۱. ورود مسافران هشت کشور آفریقایی از جمله زیمبابوه، موزامبیک، نامیبیا، مالاوی، آفریقای جنوبی، اسواتینی، لسوتو و بوتسوانا از تاریخ ابلاغیه به‌مدت ۱۵ روز به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم ممنوع است.
۲. افراد ایرانی ورودی از این هشت کشور علاوه بر دارا بودن گواهی دریافت دو دوز واکسن و گواهی تست PCR منفی با ۴۸ تا ۷۲ ساعت اعتبار، چنانچه دارای بیماری باشند، با هزینه شخصی در اماکن اعلامی قرنطینه می‌شوند.
۳. تا اطلاع ثانوی ورود به کشور یرای اتباع ایرانی مشروط به دارا بودن گواهی تزریق دو دوز واکسن، گواهی تست منفی PCR و انجام تست PCR در مبادی مرزی ورودی برای افراد مشکوک با پرداخت هزینه شخصی است.
۴. مسافران مستقیم و غیرمستقیم ورودی از انگلیس، نروژ، دانمارک و فرانسه از تاریخ ابلاغیه تا ۱۵ روز آینده باید گواهی دریافت دو دوز واکسن و گواهی تست منفی PCR با اعتبار ۴۸ تا ۷۲ ساعت داشته باشند. همچنین آن‌ها نیز در صورتی که علائمی داشته باشند، باید تا مشخص شدن نتیجه تست در قرنطینه بمانند؛ اما کسانی که دارای تست مثبت باشند با هزینه شخصی به‌مدت ۱۴ روز قرنطینه خواهند شد.
۵. ورود دارندگان ویزا درمانی (گردشگری سلامت)، سرمایه‌گذاری، دارندگان مهر خروج و مراجعت از پلیس مهاجرت، دارندگان ویزا با حق کار، دارندگان ویزا تحصیلی، دارندگان پروانه‌های اقامت معتبر جمهوری اسلامی ایران به‌مدت ۱۵ روز از شنبه مورخ چهارم دی ماه ۱۴۰۰ از مرزهای زمینی، هوایی و دریایی مجاز است.
۶. ورود اتباع ایرانی حاضر در کشورهای همسایه به داخل ایران از مرزهای زمینی با رعایت الزامات بهداشتی امکان‌پذیر است. خروج اتباع خارجی حاضر در کشور هم از مرزهای زمینی بلامانع است.

در همین راستا، حرمت الله رفیعی، رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر سفر ایرانی‌ها به خارج از کشور با رعایت موارد اعلامی محدودیتی ندارد، تصریح کرد:

ورود شهروندان ایرانی که در خارج از کشور هستند در هیچ زمانی حتی در زمان اوج شیوع کرونا محدودیتی نداشته است؛ اما با این حال، در مرزها از آن‌ها تست گرفته می‌شود. در میان شرایط اعلامی برای ورود مسافران نیز دارندگان ویزای سلامت می‌توانند وارد ایران شوند. هر چند که در ۶ ماه گذشته اگر افرادی هم به ایران با ویزای سلامت می‌آمدند، مشکلی نداشتند؛ ولی شاید ۱۰ درصد آن‌ها هم با هدف درمان نمی‌آمدند؛ بنابراین می‌توان گفت در حال حاضر جز برای چند کشور، سفرهای خارجی متوقف نیست.

محدودیت تردد مسافری در مرزهای زمینی

علاوه بر این، روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک، از بسته شدن مرز زمینی ایران با کشورهای همسایه در بخش مسافری به‌مدت ۱۵ روز خبر داد. وی با اشاره به اقدامات برای پیشگیری از شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا (اومیکرون)، اذعان داشت:

در حال حاضر محدودیت تردد مسافر بین مرزهای زمینی با ترکیه، عراق، افغانستان، آذربایجان، پاکستان و ارمنستان قطعی شده‌ است و مرز زمینی در بخش مسافری با این کشورها به‌مدت دو هفته بسته خواهد بود و تردد مسافر در این مرزها تحت شرایط خاص است.

لطیفی بااشاره به اینکه در مرز ترکمنستان از دوران پیش از کرونا تبادل مسافری انجام نمی شده است، از تداوم فعالیت مرزهای ایران در بخش تردد ناوگان باری بدون هیچ‌گونه محدودیتی خبر داد و گفت:

تنها افرادی مجوزهای اقامت دائم، تحصیل، درمان و تجارت دارند می‌توانند دراین ایام در این مرزهای گفته شده تردد داشته باشند و همچنین خانواده‌های دیپلمات از این ممنوعیت تردد مستثنی هستند.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها سفر امن سفر خارجی

    دیدگاه