مرزهای کوبا از اوایل شهریور به روی گردشگران باز می‌شود

نگین توکلی
چهار شنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۰۰
مرزهای کوبا از اوایل شهریور به روی گردشگران باز می‌شود

با کاهش نرخ شیوع کرونا، کوبا قصد دارد ممنوعیت‌های مربوط به سفر را در یک طرح سه مرحله‌ای بردارد. در مرحله دوم، گردشگران خارجی می‌توانند به کوبا سفر کنند.

کشور کوبا از تاریخ ۳۰ می (۱۰ خرداد)، تنها یک مورد قربانی بر اثر ابتلا به ویروس کووید ۱۹ داشته است و دولت این کشور، طرح‌های آزمایشی خود را برای بازگشایی صنعت سفر و گردشگری اعلام کرده است. صنعت گردشگری، دومین رتبه در تعداد شاغلان را پس از خدمات درمانی و بهداشتی در کوبا به خود اختصاص می‌دهد. پیش‌تر سفر و گردشگری از اواخر ماه مارس (اوایل فروردین)  به‌علت شیوع بیماری همه‌گیر کرونا در کوبا ممنوع شده بود.

بازگشایی این صنعت شامل سه مرحله خواهد بود. در اولین مرحله از اواخر ماه ژوئن (اوایل تیر)، کوبایی‌ها اجازه پیدا می‌کنند که به سفرهای داخلی بروند و در مرحله دوم، گردشگران بین‌المللی در حدود اواخر ماه اوت (اوایل شهریور) می‌توانند به کوبا سفر کنند. 

در ابتدا، فرودگاه‌های کوچک منطقه‌ای برای ورود پروازهای چارتر از کشورهای خارجی باز خواهند شد و گردشگری محدود به مناطق خاص و محصور تفریحی خواهد بود.

مسافرانی که وارد کشور می‌شوند، با یک اتوبوس مستقیما به هتل‌های گردشگری دارای تمامی خدمات (all-inclusive) واقع در جزیره‌های دورافتاده کوبا به نام‌های «کایو کوکو» (Cayo Coco)، «کایو گیلرمو» (Cayo Guillermo) و «کایو سانتا ماریا» (Cayo Santa María) در ساحل شمالی و «کایو لارجو دل سور» (Cayo Largo del Sur) در جنوب، برده خواهند شد.

در این مرحله، گردشگران خارجی غیر کوبایی نمی‌توانند در «وارادرو» (Varadero)، بزرگ‌ترین اقامتگاه کشور کوبا، اقامت کنند. ورود به «هاوانا» (Havana) و دیگر شهرها و شهرک‌های اصلی کشور نیز تا اجرایی شدن مرحله سوم ممنوع است. تاریخ بازگشایی دقیق مرحله نهایی این طرح، کماکان مشخص نشده است.

کوبا

ساحل زیبای وارادرو، کوبا

در فرودگاه‌ها، تمام مسافران ورودی باید تست کرونا (تست مخاط گلو و بینی) بدهند و دمای بدنشان نیز اندازه‌گیری شود. در هتل‌ها، کلینیک‌های مخصوص درمانی به‌صورت منظم بر شرایط مهمانانی که بیمار هستند، نظارت خواهند کرد.

هر فردی که تست کووید ۱۹ وی، مثبت باشد، بلافاصله در بیمارستان بستری خواهد شد. در هفته‌های اخیر هتل‌ها پروتکل‌های بهداشتی خود را به‌شدت مورد بازبینی قرار داده‌اند. گروه هتل‌های زنجیره‌ای اسپانیایی «ملیا» (Meliá) در اداره حدود ۴۰ هتل در سراسر کشور کوبا، همکاری می‌کند. این گروه با یک شرکت جهانی بازرسی و صدور گواهینامه به نام «بیرو وریتاس» (Bureau Veritas)، قرارداد همکاری بسته است تا اطمینان حاصل کند که امکانات آن‌ها به‌اندازه کافی برای فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت موارد بهداشتی، اصلاح شده‌اند.

اقامتگاه‌ها در شروع این طرح، با ظرفیت کمتر از حد معمول بازگشایی خواهند شد. تمام کارکنان از هتل‌های کوبا با اتوبوس به این مکان‌های اقامتی آورده می‌شوند و از آن‌ها آزمایش گرفته می‌شود. در صورت نیاز در پایان هر دو هفته شیفت کاری، آن‌ها را قرنطینه خواهند کرد.

اقامتگاه‌های خانگی (casas particulares) و رستوران‌ها در مرحله سوم این طرح به روی گردشگران بین‌المللی بازگشایی خواهند شد. این کسب‌و‌کارهای کوچک بخش خصوصی، درآمد اندکی از سفرهای داخلی دارند و بیشتر تکیه آن‌ها بر درآمدی است که از گردشگران خارجی به دست می‌آورند. آن‌ها از زمان تصویب قوانین سختگیرانه سفر ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۹، شاهد کاهش چشمگیری در میزان درآمد خود بوده‌اند و شیوع بیماری همه‌گیر کووید ۱۹، عملا این کسب‌و‌کارهای کوچک را فلج کرده است.

کوبا

هاوانا تار مرحله سوم طرح بازگشایی به روی بازدیدکنندگان خارجی بسته خواهد بود. گردشگری ستون اصلی اقتصاد این کشور است

بسیاری از صاحبان رستوران‌ها و اقامتگاه‌های خانگی امیدوار هستند که دولت کشور کوبا مالیات و محدودیت‌های سفت‌و‌سختی که اقتصاد دیوان‌سالاری کوبا را توصیف می‌کنند را کمی تعدیل کند.

با وجود این قوانین و نبود گردشگران خارجی، مشاغل کوچک بیشماری از راننده‌های تاکسی گرفته تا کسانی که اتاق اجاره می‌دهند، با مشکلات شدید اقتصادی روبه‌رو خواهند شد و حتی از بین خواهند رفت. کارآفرینان بخش خصوصی نیز امیدوار هستند که تا قبل از پایان سال، قوانین سختگیرانه کمی تعدیل شوند. فصل داغ گردشگری کوبا از میانه‌های ماه نوامبر (اواخر آبان) تا اواخر ماه مارس (اوایل فروردین) است. در این زمان از سال، بازدیدکنندگان بسیاری از کانادا و اروپا به کوبا سفر می‌کنند.

در ماه‌های اخیر، کمبود کالا و صف‌های طولانی در خارج از مغازه‌ها در تمام شهرک‌ها و شهرهای کوبا دیده می‌شوند. ویروس کووید ۱۹، مانند یک پتک آهنین به بدنه اقتصاد متزلزل کوبا، ضربه زده است. کشور کوبا قبل از شروع این همه‌گیری نیز به‌علت تحریم‌های تجاری ایالات متحده آمریکا و قطع روابط تجاری پویا با ونزوئلا، با شرایط اقتصادی نامشخص و به‌هم‌ریخته روبه‌رو بود.

در نتیجه، مقامات دولتی تمایل دارند که هرچه سریع‌تر، مسافران را ترغیب کنند تا به اقامتگاه‌ها، سواحل و شهرهای این کشور برگردند. گردشگری ستون اصلی اقتصاد این کشور است که بالغ بر ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی آن را تشکیل می‌دهد.

خوشبختانه، کوبا در مقایسه با سایر کشور های آمریکای لاتین در جبهه مراقبت‌های بهداشتی و درمانی، اقداماتی جدی برای کنترل بیماری همه‌گیر ویروس کرونا انجام داده است.

خدمات درمانی کوبا با بهره‌مندی از بالاترین نسبت پزشک به بیمار در جهان، گروه‌های خاصی از متخصصان پزشکی را برای ردیابی، تشخیص و جداسازی موارد مبتلا به ویروس کرونا با رفتن به درهای منازل به کار گرفته است. با توجه به کاهش تعداد موارد مبتلا از پیک نمودار ابتلا، یعنی ۸۰۰ نفر به ۲۰۰ نفر، به نظر می‌رسد که تلاش‌های آن‌ها جواب مثبت داده است.

مطالب مرتبط:

    منبع lonelyplanet
    برچسب‌ها خانواده کجارو

    دیدگاه