از ازدحام جمعیت تا شهر ارواح؛ قبل و بعد از ویروس کرونا

نگین توکلی
سه شنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۰
از ازدحام جمعیت تا شهر ارواح؛ قبل و بعد از ویروس کرونا

انتشار ویروس کرونا، صنعت گردشگری کشورهای جهان را مختل کرده است؛ به‌طوری که منظره پرجمعیت و شلوغ جاذبه‌های دیدنی هم‌اکنون متروکه و خلوت شده‌اند.

تاکنون برایتان پیش آمده است که تلاش کنید جلوی فواره تروی در رم عکس بگیرید؟ تا همین اواخر، این کار به تلاش مضاعف، صبر و صرف زمان بسیار نیاز داشت و البته اینکه بتوانید جای بعدی را که خالی می‌شود حدس بزنید. در فواره تروی همیشه برای سلفی‌گرفتن کشمکش و جنجال به وجود می‌آمد و برای کنترل جمعیتی که بدرفتار بودند و خلاف قانون عمل می‌کردند، جریمه و موانعی در نظر گرفته می‌شد؛ اما امروز بدون دردسر می‌توانید عکس بگیرید و هیچ انسان دیگری هم در فریم عکاسی شما نخواهد بود. با این حال، از آنجا که ایتالیا به‌علت انتشار ویروس کرونا در قرنطینه به سر می‌برد، ممکن است برای این کار جریمه یا حتی دستگیر شوید.

خیابان‌ها، ایستگاه‌های قطار، سیستم‌های حمل‌و‌نقل عمومی و رستوران‌های بسیاری در ایتالیا به‌طرز وهم‌آوری خالی شده‌اند.

فرودگاه‌های خالی و هواپیماهایی که با تعداد کمتر از ظرفیتشان از پکن به بقیه دنیا پرواز می‌کنند، هم‌اکنون یک روال عادی به شمار می‌آیند. درست مانند خود ویروس، این صحنه‌های غیرعادی در حال گسترش به غرب و جاذبه‌های گردشگری، موزه‌ها، کلیساها و چشم‌اندازهای دیدنی است و اندک گردشگران و عابران پیاده‌ای که کماکان در این مناطق تردد می‌کنند، معمولا ماسک زده‌اند.

دانلود ویدئو

امروز به‌سختی می‌توان از دیدن تصاویر مکان‌های خالی، خیابان‌ها و میدان سن پترزبورگ خلوت، عدم‌ازدحام در بیرون معابد کیوتو، رستوران‌های متروکه در بیشتر شهرهای چین که برخی به‌اجبار تعطیل‌ کرده‌اند، اجتناب کرد.

کانال بزرگ ونیز که زمانی پر از جنب‌و‌جوش قایق‌های گاندولا، صدای آواز و آکاردئون، قایق‌های براق ریوا و اتوبوس‌های آبی پر از مسافر بود، حالا آن‌چنان ساکت و متروکه است که به‌سختی می‌توان به یاد آورد همین چند ماه پیش، چه حجمی از جمعیت در اینجا حضور داشته‌اند.

در برحه کنونی که دنیا روال عادی زندگی را متوقف کرده است، این لحظه عجیب هرگز از ذهن افرادی که در آن زندگی کرده‌اند، پاک نخواهد شد. در حالی که برخی از بخش‌های جهان در حال بازگشت به مسیر همیشگی خود هستند؛ اما تصاویری که از این روزها باقی می‌ماند، رکوردی تاریخی را ثبت خواهد کرد و به یاد شهروندان سرتاسر سیاره زمین می‌اندازد که ما چقدر آسیب‌پذیر هستیم و تا چه اندازه مهم است که نه‌تنها مراقب خود، بلکه مراقب دیگران هم باشیم.

منبع edition.cnn

دیدگاه