چه چیزی استرالیا را منحصربه‌فرد کرده است؟

احمدرضا فرهبد
شنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۰
چه چیزی استرالیا را منحصربه‌فرد کرده است؟

تضادها و تناقض‌های متعدد و حقایق باورنکردنی مرتبط با استرالیا، این کشور را به یکی از عجیب‌ترین کشورهای جهان تبدیل کرده است.

قاره و کشور استرالیا که از سایر قاره‌ها و کشورهای جهان فاصله زیادی دارد، شامل پدیده‌های عجیب، تناقض‌ها و تضادهای زیادی می‌شود. با وجود مساحت زیادش، مردم به‌صورت پراکنده‌ در آن زندگی می‌کند. با آنکه سرزمین گرم و سوزانی است؛ اما در مقایسه‌ با کشور سردسیر سوئیس، مناطق برف‌گیر بیشتری دارد. این کشور مملو از موجودات خطرناکی مثل کوسه‌ها و مارها سمی و خطرناک است؛ هرچند که این موضوع مانع از سفر خیل عظیم گردشگران نشده است.

استرالیا سکونتگاه پستانداران تخم‌گذار است و پرنده‌ای در آن زندگی می‌کند که توانایی پرواز و حرکت به‌سمت عقب را ندارد. در ضمن قبل از یکی از انتخابات، مسئولان برنامه‌های تلویزیونی، ساعت پخش یک مناظره‌ی انتخاباتی تلویزیونی را تغییر دادند تا با ساعت برنامه‌ی تلویزیونی بسیار محبوبشان تداخل نداشته باشد.

این اتفاق‌ها و پدیده‌های عجیب، شما را گیج و سردرگم کرده است؟ اگرچه تمام این موارد در ظاهر عجیب به نظر می‌رسند؛ ولی در حقیقت هر یک از آن‌ها داستانی در پشت پرده‌ خود دارند. در این مقاله از کجارو قصد داریم ۲۵ مورد از دانستنی‌های عجیب مربوط به استرالیا را بیان کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

۱. در گذشته تمام اعضای دولت استرالیا یک بار به دستور ملکه الیزابت دوم برکنار شده‌اند

اولین مورد این فهرست، به یکی از مهم‌ترین اتفاق‌های سیاسی زمان کنونی یعنی خروج انگلستان از اتحادیه‌ی اروپا مربوط می‌شود. ملکه الیزابت دوم در سال ۱۹۷۵ در واکنش به بحران قانون اساسی استرالیا (بن‌بست بودجه) وارد عمل شد و با برکناری تمام اعضای دولت منتخب مردم در پارلمان و ایجاد یک دولت جدید، ملت را متعجب کرد و در شوک فروبرد. ملکه اجرای این تصمیم مهم را به ژنرال جانکر (Sir John Kerr)، نماینده رسمی‌اش در استرالیا سپرد و او را برای انجام تشریفات لازم مأمور کرد. ژنرال نیز با ارائه بیانیه‌ای که با جمله‌ی «خداوند ملکه را حفظ کند، به پایان رسید»، فرمان ملکه را به اطلاع عموم رساند!

۲. پیش‌تر شنا در سواحل عمومی این کشور ممنوع بود

استرالیا

در بین سال‌های ۱۸۳۸ تا ۱۹۰۲، شنا در سواحل عمومی سیدنی و سایر نقاط ایالت نیو سات ولز در طول روز ممنوع بود.

۳. یک مستعمره‌ی سوسیالیستی استرالیایی در پاراگوئه ایجاد شده بود

در اوایل دهه ۱۸۹۰ تعدادی از مردم استرالیا از حق رای محروم شدند و استرالیا را که در آن زمان دچار بحران رکود اقتصادی شده بود، ترک کردند و با مهاجرت به پاراگوئه، آرمان‌شهری به‌نام استرالیای جدید تشکیل دادند. این آرمان‌شهر مانند بسیاری از آرمان‌شهرها، شرایط ایده‌آلی برای زندگی داشت؛ هرچند این اقدام در کمتر از دو سال با شکست مواجه شد و ویلیام لِین (William Lane)، رهبر جنبش، به نیوزیلند رفت و به‌عنوان ویراستار در روزنامه‌ی نیوزیلند هرالد (New Zealand Herald) مشغول به کار شد.

۴. استرالیا کشور بسیار وسیعی است

سفر از یک سمت به‌سمت دیگر استرالیا، کار بسیار دشواری است؛ زیرا این کشور تقریبا به‌اندازه‌ی سرزمین اصلی ایالات‌ متحده آمریکا وسعت دارد و در فاصله‌ای به‌اندازه‌ی فاصله‌ی لندن تا مسکو گسترده شده است. در ضمن بزرگ‌ترین سازه‌ی زنده و طبیعی جهان (دیوار بزرگ مرجانی)، بزرگ‌ترین جزیره‌ی شنی جهان (جزیره فریزِر یا Fraser Island) و بزرگ‌ترین حصار دنیا (حصار دینگوی استرالیا با طول ۵,۵۳۰ کیلومتر دارد) و سواحل زیادی را در خود جای داده است که بازدید از همه آن‌ها ۲۷ سال طول می‌کشد.

دیوار بزرگ مرجانی

دیوار بزرگ مرجانی

۵. بیشترین مناطق خالی از سکنه را در خود جای داده است

اگرچه استرالیا کشور پهناوری محسوب می‌شود؛ اما در بسیاری از نقاط آن که متروکه و سوزان هستند، هیچ انسانی زندگی نمی‌کند. بیش از ۸۵ درصد جمعیت این کشور در شهرهای ساحلی متمرکز شده‌اند.

۶. یکی از شهرهای استرالیا بیشترین جمعیت یونانی جهان را دارد

پس از آتن، ملبورن بیشترین جمعیت یونانی جهان را دارد و به همین دلیل رستوران‌های یونانی زیادی با غذاهای مربوط به ناحیه دریای اژه در ملبورن به چشم می‌خورند.

۷. تعداد گوسفندان کشور از جمعیت مردم بیشتر است

در استرالیا به‌ازای هر نفر بیش از سه گوسفند وجود دارد

طبق آخرین آمارگیری سال ۲۰۱۷، ۲۴٫۶ میلیون نفر در استرالیا زندگی می‌کنند و تراکم جمعیت این کشور به‌ازای هر ۱٫۶ کیلومتر، هفت نفر است که میزان بسیار کمی محسوب می‌شود؛ در حالی که در کشوری مثل انگلستان در همین مساحت، ۶۷۱ نفر ساکن هستند. از سوی دیگر، در استرالیا ۱۰۰ میلیون گله گوسفند نگهداری می‌شود و پس از چین با ۱۴۶ میلیون گله گوسفند، از این نظر در رتبه دوم قرار دارد؛ بنابراین در استرالیا به‌ازای هر نفر، بیش از سه گوسفند به چشم می‌خورد!

۸. عربستان از استرالیا شتر وارد می‌کند

عربستان کمبود شتر دارد؛ در حالی که استرالیا سکونتگاه تعداد زیادی از آن‌ها است. استفاده از پستانداران ساکن صحرا به‌عنوان وسیله‌ی‌نقلیه برای نخستین بار در قرن نوزدهم آغاز و از همین رو جمعیت شترها در استرالیا چند برابر شد. تعداد شترها در این کشور در زمانی که جمعیت آن در بیشترین میزان خود قرار داشت، یک میلیون نفر بود؛ اما پس از گذشت مدتی، آن‌ها به حیوانی آزاردهنده برای کشاورزان استرالیایی تبدیل شدند و به همین دلیل شترهایی که آزادانه چرا می‌کنند، کشته می‌شوند یا برای ذبح‌ و استفاده از گوشت‌شان به عربستان صادر می‌شوند.

۹. استرالیا به کشورهای خاورمیانه شن صادر می‌کند

شتر تنها کالای صادراتی استرالیا نیست و علاوه بر آن، نوعی شن مخصوص به نام شن گارنت که به‌وفور در استرالیا وجود دارد نیز از این کشور به کشورهای عربی خاورمیانه صادر می‌شود. شن گارنت نوعی ماده‌ی ساینده است که در روش موسوم به سند بلاست، با فشار هوا به‌سمت سطوح پاشیده می‌شود تا آن‌ها را تمیز و صیقلی کند.

۱۰. در برخی از نقاط استرالیا بارش برف بسیار زیاد است

رشته کوه های آلپ استرالیا

اگرچه بسیاری از نقاط استرالیا آب‌وهوای گرم و خشکی دارد؛ اما قسمتی از جنوب شرقی کشور که با رشته‌کوه‌های آلپ استرالیا، احاطه شده است، در فصل زمستان کاملا با برف پوشیده می‌شود. مساحت این قسمت از استرالیا از کل مساحت سوئیس بیشتر است. مدتی قبل اقامتگاه‌های زیادی در این قسمت ساخته شد و کوه‌های آلپ استرالیا در ۱۸ سال اخیر، بهترین مکان برای اسکی در فصل زمستان در نیم‌کره جنوبی بوده‌اند.

۱۱. دو پستاندار تخم‌گذار در استرالیا زندگی می‌کنند

استرالیا زمانی محل زندگی کانگوروهای سه متری و اردک‌هایی به‌اندازه‌ی اسب بوده است

مورچه‌خوار و نوک اردکی که تنها پستانداران تخم‌گذار هستند، فقط در استرالیا یافت می‌شوند. محققان انگلیسی در سال ۱۷۹۸، موجود با نوک اردکی برای نخستین بار کشف کردند و از ظاهر آن متعجب و شگفت‌زده شدند. جرج شاو (George Shaw)، جانورشناسی انگلیسی، این جانور را شوخی خلقت می‌دانست! پس از گذشت مدتی از شناخت این حیوان، استرالیایی‌ها آن را به‌عنوان غذا می‌خوردند! مدتی بعد جانور عجیب جونده‌‌ی دیگری در استرالیا با پا و منقار اردکی کشف شد. در واقع استرالیا قبل از اینکه محل زندگی بشر باشد، به سرزمین موجودات عظیم‌الجثه معروف بوده است و اردک‌هایی به‌اندازه‌ی اسب و کانگوروهایی به طول سه متر  در آن زندگی می‌کرده‌اند که اکنون دیگر منقرض شده‌اند.

۱۲. شترمرغ استرالیایی نمی‌تواند به عقب حرکت کند

شترمرغ توانایی حرکت به‌سمت عقب را ندارد و علاوه بر آن کانگورو نیز که یکی از حیوانات بومی استرالیا محسوب می‌شود، قادر حرکت به عقب‌رفتن و حتی راه‌رفتن نیست و تنها می‌تواند با پریدن به مسیر خود ادامه دهد. در طراحی تمام نمادها و نشانه‌های ملی از تصاویر این دو گونه‌ی بومی استفاده می‌شود که به‌صورت تلویحی نشان‌ می‌دهد، ملت استرالیا تنها به‌سمت جلو گام برمی‌دارند و هرگز پس‌رفت ندارند.

شترمرغ

۱۳. مردم به مسابقه‌ی تلویزیونی مَسترشف علاقه‌ وافری دارند

علاقه‌ی مردم استرالیا به مسابقه تلویزیونی مسترشف (Masterchef) تعجب‌برانگیز است. در سال ۲۰۱۰ زمان پخش یک مناظره‌ی انتخاباتی تلویزیونی به موقع دیگری موکول شد تا با زمان پخش قسمت نهایی و فینال این مسابقه تداخلی نداشته باشد. جولیا گیلارد (Julia Gillard) که در آن زمان رقیب انتخاباتی تونی ابوت (Tony Abbott) بود و پس از آن، به‌عنوان نخست‌وزیر انتخاب شد، در آن زمان این تصمیم مسئولان پخش برنامه‌های تلویزیونی را کاملاً پذیرفت و اذعان کرد که علاقه‌ی بسیار شدید مردم به آشپزی و غذا خوردن را کاملا درک می‌کند.

۱۴. قدیمی‌ترین تمدن بازمانده‌ی جهان در استرالیا به چشم می‌خورد

مردم بومی استرالیا از ۴۰ تا ۶۰ هزار سال پیش در این قاره می‌زیسته‌اند

برخی از باستان‌شناسان معتقدند فرهنگ مردم بومی استرالیا، کهن‌ترین فرهنگ جهان است. مردم بومی استرالیا از مدت زمانی بین ۴۰ تا ۶۰ هزار سال قبل در این قاره می‌زیسته‌اند؛ البته متأسفانه دولت استرالیا در گذشته سیاست‌های متغیری را نسبت به این گروه از مردم استرالیا اعمال کرده است؛ به‌گونه‌ای که دولت‌مردان گاهی با آن‌ها رفتار خوبی داشته‌ و در برخی موارد هم با بی‌عدالتی با آن‌ها برخورد کرده‌اند. به‌عنوان مثال مردم بومی این کشور تا سال ۱۹۶۷ حق کامل رأی‌دهی در این کشور را نداشتند؛ در حالی که زنان انگلیسی ۵۰ سال پیش‌تر، این حق را به دست آورده بود.

۱۵. عجیب‌ترین حادثه‌ی هوایی جهان در استرالیا رخ داده است

در سال ۱۹۴۰ دو هواپیمای کوچک آورو انسون (Avro Ansons) متعلق به نیروی هوایی سلطنتی استرالیا در حین پرواز بر فراز دهکده‌ی براک لزبی (Brocklesby) در ایالت نیو ساوت ولز، به یکدیگر برخورد کردند؛ اما این حادثه موجب سقوط آن‌ها نشد؛ این حادثه که می‌توان آن را یکی از عجیب‌ترین حوادث هوایی جهان و حتی یک معجزه تلقی کرد، آسیب جانی در پی نداشت.

دو هواپیمای کوچک درحین پرواز بین آسمان و زمین به هم برخورد کردند؛ هرچند این برخورد باعث شد در یکدیگر قفل و یکی از آن‌ها روی دیگری سوار شود. در حادثه مذکور، موتور هواپیمای زیرین دچار مشکل شد و از کار افتاد؛ ولی هواپیمای بالایی به مسیر خود ادامه داد و توانست با استفاده‌ از قطعه‌های متحرک بال هواپیما، تعادل خود و هواپیمای دیگر را حفظ کند و بدون هیچ مشکلی فرود آید. در این حادثه هر چهار خلبان جان سالم به در بردند.

حادثه هوایی در استرالیا

۱۶. نخستین نیروهای پلیس استرالیا، تعدادی مجرم بودند

نخستین نیروهای پلیس استرالیا، تعدادی مجرم بودند؛ موضوعی که کاملا باورنکردنی و عجیب به نظر می‌رسد؛ اما اجازه دهید در مورد آن شفاف‌سازی کنیم. استرالیا در گذشته‌های بسیار دور، تبعیدگاه مجرمان انگلیسی بوده است و در سال ۱۷۸۸ نیاز جدی ایالت نیو ساوت ولز به نیروی پلیس احساس می‌شد. این وظیفه‌ی مهم به فردی به نام فرماندار فیلیپ (Governor Phillip) واگذار شد که ملقب به نگهبان شب بود و او برای کنترل بهتر منطقه، ۱۲ نفر از مجرمانی را به کار گرفت که بهترین رفتار را داشتند. امروزه نیروی پلیس ایالت نیو ساوت ولز استرالیا، بزرگ‌ترین نیروی پلیس کشورهای انگلیسی‌زبان محسوب می‌شود.

۱۷. پلیس استرالیا برای دورکردن افراد مجرم از مکان‌های عمومی از موسیقی کلاسیک استفاده می‌کنند

در سال ۲۰۱۳ پلیس منطقه‌ی دولتی محلی ناکس (Knox)، آثار منتخب هنرمندانی مثل بتهوون و باخ را از بلندگوهای مراکز خرید پخش می‌کرد تا اراذل‌واوباشی که در نزدیکی این مراکز پرسه می‌زدند، دور کند. اگرچه نوجوانان معمولا چنین موسیقی‌هایی را دوست ندارد؛ اما به نظر می‌رسد این روش مبتکرانه‌ برای فراری‌دادن افراد مزاحم از مکان‌های عمومی پرتردد، راهکار مناسبی بوده است.

۱۸. استرالیا تنها قاره‌ی جهان است که آتش‌فشان فعال ندارد

در استرالیا حتی یک آتش‌فشان فعال هم وجود ندارد؛ اما یکی از بزرگ‌ترین آتش‌فشان‌های غیرفعال جهان یعنی آتش‌فشان تویید (Tweed Volcano) را در خود جای داده است. این آتش‌فشان در قسمت جنوب شرقی ایالت نیو ساوت ولز در سرزمین اصلی استرالیا واقع شده است و به‌دلیل اینکه روی هیچ گسل مهمی قرار ندارد، از ۲۰ میلیون سال پیش تاکنون هیچ فعالیتی نداشته است. البته در جزیره‌ی هرد (Heard Island) در نزدیکی استرالیا، چند آتش‌فشان فعال وجود دارد.

۱۹. قدیمی‌ترین فسیل‌های جهان در استرالیا یافت شده‌اند

فسیل‌های استروماتولیت

فسیل‌های استروماتولیت

فسیل‌های استروماتولیت که قدمت قدیمی‌ترین نوع آن‌ها به ۳٫۵ میلیارد سال قبل بازمی‌گردد، برای نخستین بار در خلیج کوسه (Shark bay) یافت شد. اگرچه فسیل‌های استروماتولیت که از جلبک‌های آبی و سبز بسیار قدیمی تشکیل شده‌اند، به‌غیر از استرالیا در سایر نقاط جهان هم وجود دارند؛ اما تعداد آن‌ها در خلیج کوسه بسیار زیاد است. این نوع فسیل برای نخستین بار در سال ۱۹۵۶ کشف شد. در سال ۲۰۱۷ عده‌ای از محققان مدعی شدند، قدیمی‌ترین فسیل‌های جهان در کانادا وجود دارند؛ هرچند این موضوع هنور به‌عنوان یک حقیقت، به‌صورت گسترده پذیرفته نشده است.

۲۰. بزرگ‌ترین ملک جهان در استرالیا قرار دارد

آنا کریک استیشن (Anna Creek Station)، بزرگ‌ترین دامداری جهان، در استرالیا واقع شده است. این دامداری با ۲٫۴ میلیون هکتار مساحت، به‌اندازه‌ی کشور رواندا وسعت دارد و ۳۷ برابر مساحت پهناورترین مزرعه‌ی پرورش دام در تگزاس است. آنا کریک استیشن در جنوب استرالیا و نزدیک شهر کوپر پدی و بیابان سیمپسون قرار دارد. این دامداری بسیار وسیع دارای ۹,۵۰۰ گاو است که برای کنترل و نظارت بر آن‌ها، از هواپیماهای کوچک استفاده می‌شود و گاوچران‌ها نیز با موتورسیلکت بر آن‌ها سرکشی می‌کنند.

۲۱. استرالیایی‌ها اولین افرادی بودند که ساعات کاری را به روزی هشت ساعت کاهش دادند

اگر کارمند اداره هستید و در روز تنها هشت ساعت کار می‌کنید، این لطف را مدیون استرالیایی‌ها هستید. عده‌ای از سنگ‌تراشان استرالیایی در سال ۱۸۵۶ کمپین کاهش ساعات کار قانونی به هشت ساعت را با موفقیت تشکیل دادند و به این ترتیب استرالیا نخستین کشوری بود که قانون هشت ساعت کار را اجرایی کرد. پس از استرالیا بیشتر کشورهای جهان یکی پس از دیگری این قانون را به رسمیت شناختند. به‌عنوان‌ مثال این قانون در کشور فنلاند در سال ۱۹۰۷ و در کشورهای آلمان و لهستان در سال ۱۹۱۸ اجرایی شد؛ البته برخی از کشورها نظیر انگلستان هرگز از این قانون تبعیت نکردند و در حال حاضر ساعات کار قانونی در انگلستان، ۴۸ ساعت در هفته است که حدود ۹ ساعت در روز می‌شود.

۲۲. قبلا یکی از شهرهای استرالیا ثروتمندترین شهر جهان بوده است

ملبورن زمانی ثروتمندترین شهر جهان بوده است

ساکنان ایالت ویکتوریا استرالیا در سال ۱۸۵۱ به معادن طلا دست یافتند و همین موضوع باعث شد اقتصاد ملبورن به میزان زیادی رونق پیدا کند و به ثروتمندترین شهر جهان تبدیل شود؛ البته در حال حاضر این لقب را یدک نمی‌کشد؛ اما بارها در شادترین شهرهای جهان قرار گرفته است.

ملبورن

ملبورن

شرکت اکونومیست اینتلیجنت یونیت (Economist Intelligence Unit) که با بررسی پنج معیار از جمله ثبات و پایداری، سلامت، فرهنگ، محیط و آموزش، بهترین شهرها و کشورهای جهان را معرفی می‌کند، در رده‌بندی سال ۲۰۱۹ خود، ابتدا کشور اتریش و سپس شهر ملبورن را با فاصله کمی از این کشور، در صدر فهرست قرار داده است. ملبورن پیش از این به‌مدت هفت سال متوالی در رتبه اول این فهرست قرار داشت.

۲۳. بزرگ‌ترین پیروزی فوتبال در خاک استرالیا رقم خورد

تیم ملی فوتبال استرالیا در سال ۲۰۰۲ در بازی‌های انتخابی جام جهانی فیفا در مسابقه با کشور ساموآی آمریکا (مجمع‌الجزایری در غرب اقیانوس آرام)  با نتیجه‌ی ۳۱ بر صفر، این کشور را شکست داد و بزرگ‌ترین پیروزی خود و تاریخ فوتبال جهان را رقم زد.

۲۴. معروف‌ترین بنای یادبود استرالیا با الهام از پرتغال ساخته شده است

اگر تمام بادبان‌های تالار اپرای سیدنی در کنار هم قرار گیرند، یک کُره را تشکیل می‌دهند. این طرح برای نخستین بار زمانی به ذهن یورن اوتزان (Jorn Utzon)، معمار این بنای شاهکار خطور کرد که در حال پوست‌کندن پرتقال بود! در مسابقه معماری ۱۹۵۶ استرالیا ابتدا سه داور مسابقه این طرح منحصربه‌فرد را رد کردند؛ اما داور چهارم یعنی ارو سارینن (Eero Saarinen)، معمار شناخته‌شده‌ی آمریکایی، طرح را پذیرفت و آن را به‌عنوان اثری شگفت‌انگیز معرفی کرد. پس از این اتفاق آقای اوتزان موفق شد با پشت‌سرگذاشتن ۲۳۲ شرکت‌کننده‌ی دیگر، طراحی و ساخت اپرای سیدنی را شروع کند.

اپرای سیدنی

تالار اپرای سیدنی

۲۵. امن‌ترین شرکت هواپیمایی جهان به استرالیا تعلق دارد

کانتاس امن‌ترین شرکت هواپیمایی جهان است

به گزارش سایت AirlineRatings.com، کانتاس به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی استرالیا، امن‌ترین ایرلاین جهان محسوب می‌شود. طبق اطلاعات بیان‌شده در گزارش این سایت، کانتاس تقریبا در تمام پیشرفت‌های امنیتی در ۶۰ سال گذشته پیشتاز بوده که واقعاً شگفت‌انگیز است و از دوران تولید هواپیماهای با موتور توربین‌دار تاکنون حتی یک مورد حادثه مرگ‌بار هم در تاریخ این شرکت هواپیمایی دیده نمی‌شود.

در ضمن مسئولان کانتاس قصد دارند طولانی‌ترین پرواز مستقیم جهان بین لندن و سیدنی را راه‌اندازی کنند و در صورتی‌ که در انجام این کار موفق شوند، بیشتر تاریخ‌ساز خواهند شد.

اگر دوست دارید سفری بی‌دغدغه به استرالیا داشته باشید، بهترین و ارزان‌ترین تور استرالیا را با کمک کجارو جستجو و خریداری کنید. در کجارو، مجموعه‌ای از بهترین تورها از معتبرترین آژانس‌های گردشگری گرد هم آمده‌اند تا به‌راحتی بتوانید با توجه به شرایط خود، مناسب‌ترین تور را خریداری کنید.

مطالب مرتبط:

    منبع telegraph
    برچسب‌ها حقایق

    دیدگاه