آیا چاله هوایی در پروازهای آتی کمتر خواهد شد؟

زینب موحدی
یکشنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۰
آیا چاله هوایی در پروازهای آتی کمتر خواهد شد؟

برای اولین بار، شرکت‌های هواپیمایی تصمیم گرفته‌اند با هدف آرام‌تر و ایمن‌تر ساختن پروازها، اطلاعات صحیح‌تری درباره‌ی چاله هوایی با دیگران به اشتراک بگذارند.

آیا تاکنون فکر کرده‌اید که واقعا چه چیزی باعث وقوع چاله هوایی می‌شود و برای جلوگیری از بروز آن، چه کارهایی می‌توان انجام داد؟ طرح ابتکاری که به‌تازگی و با هدف ایجاد سهولت در به اشتراک‌گذاری سریع اطلاعات صحیح درباره‌ی «چاله هوایی» یا «تربولانس» راه‌اندازی شده است، تلاش می‌کند تا به سهم خود به خلبانان کمک کند که به نحو بهتری از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنند و مسافران را برای مواجه‌شدن با دست‌اندازهای اجتناب‌ناپذیر هوایی آماده کنند.

طبق اعلام انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (IATA)‌، اطلاعاتی که هم‌اکنون در اختیار خلبانان قرار دارد، از نظر ماهیت، نسبتاً اطلاعاتی ذهنی و متکی به گزارش‌های خلبانان هستند. این گزارش‌ها شدت چاله‌ها را در مقیاس نور‌، به‌صورت متوسط ​​یا شدید توصیف می‌کنند. این روش توصیف کردن اجازه‌ی بیان جزئیات دقیق‌تر و بیشتر را به افراد نمی‌دهد. سیستم گزارشگری فعلی نیز اغلب دارای تاخیر زمانی است و همیشه این قابلیت را ندارد که دقیق‌ترین جزئیات را درباره‌ی موقعیت مکانی ارائه بدهد.

چاله هوایی

برای اصلاح روش فعلی، IATA مشغول طراحی و تدوین برنامه‌ی آگاهی‌بخشی از چاله هوایی (Turbulence Aware program) است که هدف آن، ایجاد اولین منبع برای اطلاعات جهانی و فوری برای مدیریت چاله هوایی است. این برنامه با جمع‌آوری داده‌ها از شرکت‌های هواپیمایی متعدد و منابع مختلف و تبدیل آن‌ها به یک پایگاه داده‌ای واحد، راه‌اندازی شده و امیدوار است که بتواند ابزاری بهتر برای جلوگیری از افتادن به چاله‌ هوایی و آماده‌سازی مسافران برای رویدادهای این‌چنینی، در اختیار شرکت‌های هواپیمایی و خلبانان قرار بدهد. به‌عنوان مثال، داده‌های موجود در این پایگاه داده‌ای مبتنی بر تخمین محاسبه‌شده از وضعیت آشفته‌ی جوی خواهد بود و تنها به گزارش‌های شخصی از طرف خلبانان اتکا نخواهد کرد. همچنین، اطلاعاتی دقیق در خصوص ارتفاع، موقعیت هواپیما، باد و دمای هوا نیز در آن گنجانده خواهد شد.

این برنامه، در حال حاضر، در حال انجام آزمایش‌های عملیاتی است و ۱۵ شرکت هواپیمایی مشغول استفاده از آن هستند. این شرکت‌ها عبارت هستند از امریکن ایرلاین، دلتا ایرلاین، یونایتد ایرلاین، سات وست ایرلاین، ایر فرانس، لوفت هانزا، قنطاس، قطر ایرویز، ژاپن ایرویز، سوئیس و وست جت. انتظار می‌رود پس از دریافت بازخوردها و نظرات درباره‌ی این دوره‌ی آزمایشی، برنامه آگاهی از چاله هوایی از ابتدای سال ۲۰۲۰ به‌طور کامل وارد عرصه‌ی عملیاتی شود.

تغییرات اقلیمی تاثیر منفی روی چاله‌های هوایی خواهند گذاشت

تربولانس

اداره‌ی حمل و نقل هوایی فدرال (FAA)، چاله هوایی را به‌عنوان «حرکت هوایی ناشی از فشار جوی، جریان‌های جت، هوای اطراف کوه‌ها، جبهه‌های هوای سرد و گرم یا رعدوبرق‌ها» تعریف کرده است. این اداره اعلام کرده است که چاله هوایی غیرمنتظره رخ می‌دهد و حتی در آسمان صاف نیز احتمال وقوع آن است.

IATA خاطرنشان کرده است که تنها در صورت استمرار تاثیرگذاری تغییرات اقلیمی بر الگوهای هوایی، انتظار می‌رود که بر چالش مدیریت چاله هوایی افزوده شود. این سازمان گفته است که افزایش راندمان سوخت و کاهش انتشار کربن از جمله مزایای مازاد ناشی‌ از استفاده‌ی خلبانان از ابزارهای جدید برای یافتن هوایی آرام‌تر خواهد بود.

این کار باعث ایمن‌تر شدن پرواز هم خواهد شد. اسنادی که ماه گذشته توسط FAA منتشر شد، حاکی از آن است که ۱۷ نفر در اثر برخورد با چاله هوایی در سال ۲۰۱۷ (آمار جدیدتری در این زمینه در دسترس نیست) دچار آسیب شده‌اند. این رقم را با آمار ۴۲ نفر در سال ۲۰۱۶ و ۲۷ نفر در سال ۲۰۱۵ مقایسه کنید. به توصیه‌ی FAA، بهترین راه برای دوری از این‌گونه آسیب‌ها، دوری هرچه بیشتر از چاله هوایی است. همچنین، مسافران باید دستورالعمل‌های خلبانان و مهمان‌داران را رعایت کنند.

منبع afar

دیدگاه