ساندویچ ماهی، فست فود محبوب و اصیل استانبول

مینا رهبری
سه شنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۰
ساندویچ ماهی، فست فود محبوب و اصیل استانبول

غذاهای ترک در جهان شهرت دارند و استانبول مکان مناسبی برای چشیدن طعم ناب این غذاها است. یکی از فست‌فودهای اصیل و محبوب استانبول، ساندویچ ماهی است که در عین سادگی، طعم فوق‌العاده‌ای دارد.

استانبول برای گردشگران همواره تجربه به‌یادماندنی را رقم می‌زند که یکی از آن‌ها، لذت بردن از طعم ناب ساندویچ ماهی (بالیک اکمک) در حین قدم زدن در تنگه بسفر است. این غذای خیابانی مشهور در عین سادگی، داستان جذابی دارد و شما فقط می‌توانید در چند مغازه، بهترین و معتبرترین ساندویچ‌های ماهی را در استانبول پیدا کنید. شکموها می‌توانند در سفر به استانبول فقط با کمی جستجو بهترین جایی که خوشمزه‌ترین و اصیل‌ترین ساندویچ‌های ماهی را سرو می‌کند، پیدا کنند.

یکی از فست‌فودهای کلاسیک استانبول، ساندیچ ماهی است که از ماهی سفید کبابی، پیاز خام و سالادی که در نان قرار می‌گیرد، تشکیل می‌شود؛ این غذا در عین سادگی بسیار خوشمزه است. مکان‌هایی که در محله امینونو پر از گردشگر هستند، معمولا از ماهی‌های وارداتی برای تهیه این غذا استفاده می‌کنند؛ در حالی که جاهای کمترشناخته شده شهر در محله‌های بی‌کوز و ینیکوی، ساندویچ‌های اصیل را با ماهی تازه عرضه می‌کنند. 

تاریخچه

ساندویچ ماهی استانبول

ساندویچ ماهی استانبول از اواسط قرن نوزدهم شناخته شد؛ زمانی که رستوران‌های کنار تنگه بسفر، ماهی تازه‌ای که از تنگه صید می‌شد را کبابی کرده و داخل نان سرو می‌کردند.

ساندویچ ماهی استانبول از اواسط قرن نوزدهم شناخته شد؛ زمانی که رستوران‌های کنار تنگه بسفر، ماهی تازه‌ای که از تنگه صید می‌شد را کبابی کرده و داخل نان سرو می‌کردند

در آن زمان صیادان سیخ‌های کوچکی در قایق‌شان می‌گذاشتند تا ساندویچ‌هایی با ماهی‌های تازه به عموم عرضه کنند. تا دهه ۹۰ میلادی، بالیک اکمک همچنان در محله‌های سابق ماهیگیری بسفر پرطرفدار بود. بسیاری از رستوران‌های دریایی قدیمی شهر ریشه در قایق‌هایی لنگرانداخته‌ای دارند که کنار ساحل در چند میز، این غذای خوشمزه را سرو می‌کردند. 

در اواخر دهه ۵۰ میلادی عوارض صنعتی‌سازی، شهرنشینی و رشد سریع جمعیت بر صنعت ماهیگیری تاثیر گذاشت و در حالی که تقاضا افزایش می‌یافت، غرفه‌ها و رستوران‌های عرضه ساندویچ ماهی کمتر شد. امروزه ماهیگیران استانبول نمی‌توانند از این طریق گذران زندگی کنند و اکثرا ماهی‌هایی که رستوران‌ها برای ساندویچ ماهی استفاده می‌کنند، به‌خاطر تقاضای زیاد و قیمت بالای ماهی‌های محلی، وارداتی است.

بهترین مکان‌ها برای خوردن بهترین و اصیل‌ترین بالیک اکمک

ساندویچ ماهی استانبول

هنوز هم چند مکان برای خوردن بالیک اکمک اصیل در استانبول وجود دارد

هنوز هم چند مکان برای خوردن بالیک اکمک اصیل در استانبول وجود دارد، به دور از قایق‌رستوران‌های پرزرق و برق تزئین‌شده به سبک عثمانی که در محله امینونو قرار دارند و هدف‌شان صرفا جذب گردشگر است. پس اگر شما هم فقط در محله‌های پرگردشگر به گشت و گذار می‌پردازید، باید کمی از آن‌ها فاصله بگیرید؛ در بی‌کوز (Beykoz)، ساندویچ ماهی مراداوغلو (Muradoğlu) چند میز چوبی و صندلی دارد که هیچ کارد و چنگالی روی میزها مشاهده نمی‌کنید، چون اصلی‌ترین غذایی که اینجا سرو می‌شود، ماهی است و آن هم به‌شکل ساندویچ و نه چیز دیگر.

در ینیکوی (Yenikoy)، ساندویچ ماهی تاکا (Taka) مکان فوق‌العاده‌ای برای خوردن این غذای خوشمزه در کنار بسفر است؛ ساندویچ‌های تاکا هم از ماهی تازه تهیه می‌شود و هم اصیل است. 

اگر شما هم دوست دارید گردشگری غذایی در این شهر را تجربه کنید و از طعم لذیذ غذاهای اصیل ترک لذت ببرید، می‌توانید فهرست کاملی از رستوران های استانبول را در کجارو مشاهده کنید و به اطلاعاتی مثل موقعیت مکان روی نقشه، آدرس دقیق و تصاویر دسترسی داشته باشید.

دیدگاه