راهنمای گردش در باکو برای فرهنگ دوستان

مینا رهبری
چهار شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
راهنمای گردش در باکو برای فرهنگ دوستان

باکو جذابیت‌های زیادی برای گردشگران با هر سلیقه‌ای دارد؛ علاقه‌مندان به فرهنگ و تاریخ نیز می‌توانند با سفر به جمهوری آذربایجان، لحظات منحصربه‌فردی را تجربه کنند. اما این افراد باید در باکو از چه جاهایی دیدن کنند؟

جمهوری آذربایجان ادعای فرهنگی با قدمت طولانی، از شاعران و دانشمندان قرون وسطایی تا اجراها و سبک‌های تئاتر اتحاد جماهیری شوروی، دارد. در باکو جاهایی وجود دارد که می‌توانید فرهنگ مردم محلی این کشور را از نزدیک ببینید. فرهنگ‌دوستان ادامه مقاله را دنبال کنند تا بهترین جاهای دیدنی فرهنگی باکو را معرفی کنیم که معمولا زیر سایه توسعه سریع و مدرنیته گم شده‌اند؛ در باکو از این جاها بازدید کنید و با فرهنگ مردم محلی این کشور که اشتراکات بسیار زیادی با فرهنگ ایرانیان دارد، لذت ببرید.

اگر شما هم جزو عاشقان فرهنگ محلی هستید و تصمیم دارید به جمهوری آذربایجان سفر کنید، برای انتخاب انواع تور باکو زمینی و هوایی، می‌توانید به کمک کجارو تورهای آژانس‌های همکار را مشاهده و قیمت آن‌ها را مقایسه کنید؛ ما این امکان را فراهم کرده‌ایم تا بتوانید به‌راحتی و در کمترین زمان، سفرتان را ارزان‌تر از همه جا برنامه‌ریزی کنید.

موزه هنر مدرن باکو

موزه هنر مدرن باکو

منبع عکس‌: وب‌سایت likealocalguide

موزه هنر مدرن که در ۳ کیلومتری شرق ایچری شهر (بخش قدیمی شهر باکو) قرار دارد، سبک‌های متنوع آرانگارد را به نمایش گذاشته است. داخل موزه مدرن بیش از ۸۰۰ شاهکار از هنرمندان آذربایجانی که در در دوران اتحاد جماهیر شوروی زندگی کرده‌اند، دیوارها را آراسته است. به علاوه سبک‌های معاصر از دالی و پیکاسو در مجموعه جامع این موزه وجود دارد.

قدم زدن در نمایشگاه‌های این موزه به بازدیدکنندگان این حس را منتقل می‌کند که در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی پرسه می‌زنند. با توجه به نزدیکی موزه هنر مدرن به پارک نیوسیتی، در همین گردش از هر دوی آن‌ها بازدید کنید. 

موزه ملی هنر جمهوری آذربایجان

موزه ملی هنر جمهوری آذربایجان

بیش از ۳ هزار اثر هنری در ۲ ساختمان و ۶۰ اتاق این موزه به نمایش درآمده است

موزه ملی هنر آذربایجان چند دقیقه پیاده از دیواره غربی ایچری شهر فاصله دارد و بسیاری از هتل‌های این شهر در اطراف این موزه واقع شده‌اند. موزه ملی هنر آذربایجان از سال ۱۹۳۶ تا به امروز مشغول به کار است و شامل نمایشگاه‌هایی از هنرمندان محلی و بین‌المللی می‌شود.

بیش از ۳ هزار اثر هنری در ۲ ساختمان و ۶۰ اتاق این موزه به نمایش درآمده است. گردشگران همچنین می‌توانند ترکیبی از تاثیر فرهنگ محلی با چندین شاهکار از روسیه، ترکیه و اروپا را به تماشا بنشینند. برای بازدید از این موزه حدودا ۲ ساعت زمان در نظر بگیرید. 

گالری یای (YAY)

گالری یای باکو

منبع عکس: وب‌سایت yaygallery

گالری یای در ایچری شهر، روبروی قلعه دختر قرار دارد و در آن می‌توانید آثاری از هنرمندان محلی را تماشا کنید. در طول سال در مجموع ۶ نمایشگاه برگزار می‌شود و آثار هنرمندان جوان اتاق‌های داخل گالری را پر کرده است. گالری یای در سال ۲۰۱۲ افتتاح شد و نقش مهمی در شناساندن هنرمندان آذربایجانی در سطح بین‌المللی دارد. 

موزه فرش جمهوری آذربایجان

موزه فرش جمهوری آذربایجان

چه چیزی می‌تواند لذت‌بخش‌تر از تجربه فرهنگی سنتی محلی که قدمتی هزار ساله دارد، باشد؟ این کشور زمانی جزو خاک ایران بود و به همین دلیل، امروزه تاثیر این هنر اصیل را در این کشور نیز به وضوح می‌توان مشاهده کرد. بیش از ۳ هزار سال است که در جمهوری آذربایجان صنعت فرشبافی رواج دارد.

هر منطقه از این کشور دارای طرح‌ها، الگوها و سبک‌های خاص خود را در بافت فرش است

هر منطقه از این کشور طرح‌ها، الگوها و سبک‌های خاص خود را در بافت فرش دارد. موزه فرش جمهوری آذربایجان ماهیت این سنت‌ها را با نمایش تکنیک‌ها، الگوها و میراث ترسیم کرده است. برخی از نمایشگاه‌ها شامل قالی‌های عتیقه و نایاب می‌شود و در برخی دیگر، به احترام کارشناسان حرفه‌ای در این زمینه، تکنیک‌های متنوع بافت فرش آموزش داده می‌شود.

برای بازدید حداقل یک ساعت و برای یادگیری و قدردانی از اینکه چرا این سنت باستانی هنوز هم در این کشور زنده نگه داشته شده، حداقل به ۲ ساعت زمان نیاز دارید. 

مرکز فرهنگی حیدر علی‌اف

مرکز فرهنگی حیدرعلی اف

ساختمان مدرن مرکز فرهنگی حیدر علی‌اف یکی از نمادهای این شهر محسوب می‌شود

ساختمان مدرن مرکز فرهنگی حیدر علی‌اف در حومه شرق باکو قرار دارد و یکی از نمادهای این شهر محسوب می‌شود. اسم این مرکز را به احترام رئیس جمهوری سابق این کشور، حیدر علی‌اف گذاشته‌اند. طراحی این بنا را زاها حدید، معمار مشهور و برجسته عراقی - بریتانیایی بر عهده داشت و ساخت آن در سال ۲۰۱۲ تکمیل شد.

این ساختمان مدرن دارای یک موزه، سالن نمایشگاه و یک گالری است. در نمایشگاه‌های این مرکز شاهکارهای بی‌نظیری از سراسر جهان به نمایش درمی‌آیند. مرکز فرهنگی حید علی‌اف هم به خاطر معماری شگفت‌انگیز و هم هنرهای زیبایی که عرضه می‌کند، ارزش بازدید دارد.

تازه بازار (تازا بازار)

تازه بازار باکو

منبع عکس: وب‌سایت itinari

تجربه فرهنگی همیشه به معنای گشت و گذار در گالری‌های هنری یا شرکت در نمایش‌های سنتی نیست. گردشگران به راحتی می‌توانند به بزرگترین بازار باکو بروند و قلب و روح شهر را آنجا به تماشا بنشینند.

تازه بازار که در نزدیکی ایستگاه متروی ۲۸ مه قرار دارد، پر از مغازه‌هایی است که محصولات تازه، ادویه‌های شرقی و خاویار مشهور خزر عرضه می‌کنند. در این بازار پرسه بزنید و خوراکی‌های کوچک بخرید و علاوه بر لذت بردن از فضا، بوها و صداهای باکوی واقعی، برای عزیزان‌تان نیز سوغاتی تهیه کنید. 

کافه و فروشگاه مدرسه قدیمی (Old School)

کافه و فروشگاه مدرسه قدیمی باکو

منبع عکس: وب‌سایت likealocalguide

اگر می‌خواهید در کنار یک تجربه فرهنگی، به دوران حکومت کمونیست‌ها سفر کنید، حتما به کافه و فروشگاه مدرسه قدیمی بروید

اگر می‌خواهید در کنار یک تجربه فرهنگی، به دوران حکومت کمونیست‌ها سفر کنید، حتما به کافه و فروشگاه مدرسه قدیمی سری بزنید. این کافه که فقط چند قدم پیاده از شمال شرق ایچری شهر فاصله دارد، شبیه یک موزه کوچک است. در دکوراسیون آن از اشیای کوچک کم‌بها تا وسایل عتیقه استفاده شده و جو آن شما را به آن دوران می‌برد.

این کافه و فروشگاه نه تنها یک تجربه فرهنگی منحصربه‌فرد و پنجره‌ای رو به جمهوری شوروی سابق ایجاد کرده است، بلکه می‌توانید بهترین قهوه‌های باکو را نیز اینجا نوش جان کنید و از موسیقی زنده لذت ببرید.

بناهای هنری و فرهنگی باکو فقط در این فهرست خلاصه نمی‌شود. شما می‌توانید فهرست کاملی از جاذبه‌های فرهنگی و جاهای دیدنی باکو را در کجارو مشاهده کنید و به اطلاعاتی مثل موقعیت مکان روی نقشه، آدرس دقیق و شماره تماس، تصاویر و همچنین جاذبه‌های رایگان این کشور دسترسی داشته باشید.

منبع theculturetrip

دیدگاه