کشف روستاهای اسرارآمیز اروپا

عاطفه کماسی
شنبه، ۱۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۵
کشف روستاهای اسرارآمیز اروپا

برخی روستاها به‌قدری منحصربه‌فرد هستند که از دیدن آن‌ها سیر نمی‌شوید. اگر آن دهکده در دل کوه و آینه‌ای از تاریخی چند صد ساله باشد، هرگز از آن دل نمی‌کنید.

این دهکده‌های شگفت‌انگیز پوشیده در راز، غرق در تاریخ و خوشبختانه دور از چشم هستند. گاه برای کشف و دیدن این روستاها باید راه دور و درازی را طی کنید؛ اما وقتی به آنجا می‌رسید متوجه می‌شوید که ارزشش را داشته است. دیدن این روستاها را از دست ندهید و اگر طالب دیدن روستاهای بیشتری در سراسر دنیا بودید کجارو همراه همیشگی شما است.

اریچه، ایتالیا (Erice)

اریچه

با استفاده از تله‌کبین به‌راحتی می‌توانید به بالای قله‌ی رویایی روستای اریچه با آن همه نقاط قرون‌وسطی‌اش بروید که اغلب در زیر ابرهایی پنهان می‌شوند که به بوسه‌ی ونوس معروف‌اند. این روستا که اهالی آن در گذشته بت‌پرست بودند، همچنان به سنت صنعتگری ساکنان سیسیلی‌اش وفادار مانده است. این صنایع دستی عبارت‌اند از کاشی‌هایی که خود رنگ می‌زنند و قالی‌های دست‌بافی که در کارگاه‌ها به فروش می‌رسند.

بلوک‌زیل، هلند (Blokzijl)

بلوک زیل

این جواهر قرن هفدهمی در نزدیکی یک اسکله نعل‌اسبی ساخته شده است و در شرق استین‌ویکرلاند قرار دارد که با رودخانه‌ها، تالاب‌ها و کانال‌ها احاطه شده است. این آب‌ها باعث شده‌اند تا اینجا به ورزش‌های آبی معروف باشد. اگر بخواهید این آب‌های باتلاقی و مسیرهای هایکینگ را ببنید، می‌توانید قایق‌های محلی را اجاره کنید.

وارث، اتریش (Warth)

وارث

این مجموعه‌ی کلبه‌های ییلاقی با سقف‌های شیب‌دار که در برفی‌ترین نقطه‌ی آلپ قرار گرفته است، جمعیت روبه افزایشی را برای اسنوبرد و اسکی جذب می‌کند.

سوانا، ایتالیا (Sovana)

اسوانا

اسوانا، روستایی یک‌خیابانه در جنوب توسکانی در ایتالیا است که انگار از قلب تاریخ بیرون پریده است. ساختمان Piazza del Pretorio در میان خانه‌های قرون‌وسطی‌ای قرار گرفته است. کلیسای سانتا ماریا دارای یک طاق سنگی قرن هجدهمی و یک دیوارنگاره قرن پانزدهمی از مریم مقدس است. کلیسای رومی سوانا (sovana) نیز با ستون‌نماهای مرمری شبیه نقطه‌چین به نظر می‌رسد.

مونمواسیا، یونان (Monemvasia)

مونمواسیا

روستای محصور از دیوار مونمواسیا که بر مسیرهای سنگی‌اش نشسته است، به کمک یک جاده باریک و به‌سختی به جنوبی‌ترین نقطه پلوپونز راه دارد. این دهکده با مجموعه‌ای از معماری بیزانسی، عثمانی و ونیزی، با سواحل سنگی مدیترانه‌ای محاصره شده است. ورزشکاران واقعی تمایل دارند تا از سنگر ویران قلعه که شبیه تاج دندانه‌دار شاهان و بالای جزیره است بالا بروند.

Moustiers Sainte Marie، فرانسه

فرانسه

این دهکده که به‌خاطر تولید ظرف‌هایی به نام faience، معروف‌ است (و زمانی زینت میزهای سلطنتی ورسای بودند) روی صخره‌های آهکی شرق استان واقع شده است. کارگاه فاینس بشقاب‌، سوپ‌خوری و گلدان‌ تولید می‌کند و روی آن‌ها پرنده، گل و شکل‌های عجیب و غریب می‌کشد.

اگوییسهایم، فرانسه (Eguisheim)

اگوییسهاسم

اگوییسهام یکی از مناطقی است که در مسیر رفتن به آلزاس باید حتما ببینید.

Apeiranthos، یونان

یونان

جزیره سیکلادها در ناکسوس در کنار کوهستان قرار دارد و بیشتر جمعیتش را کرت‌ها تشکیل می‌دهد. این روستا با سنگفرش‌های مرمرین هنوز منزلگاه زنانی است که با چرخ‌های ریسندگی پارچه‌های سنتی درست می‌کنند. رومیزی‌های راه‌راه، قالیچه‌ها و دیگر محصولات در شرکت تولید محصولات بافندگی به نمایش گذاشته می‌شوند.

فرل، انگلیس (Firle)

فزل

این جامعه کشاورزی قدیمی در ساسکس شرقی، چندین سال پیش مرکز گردهمایی‌های گروه بلومزبری (Bloomsbury Group) شامل ویرجینیا وولف بود. بازدیکنندگان می‌توانند همچنان از چارلزتون (Charleston)، منزل این گروه، مملو از نقاشی‌، پارچه و دیوارنگاره‌ها دیدن کنند.

Fornalutx، اسپانیا

اسپانیا

این روستای سنگی معطر به رایحه لیمو و پرتقال، واقع در جزیره بالئاری، مایورکا، در کمال تعجب یک مرکز ورزشی است. در نزدیکی این روستا یک ساحل صخره‌ای وجود دارد و خود روستا در فاصله کمی از مسیر دوچرخه‌سواری قرار گرفته است. این مسیر از میان کوه‌های Serra de Tramuntana می‌گذرد.

Kertemind، دانمارک

دانمارک

روستای kertemind در کنار لنگرگاه و واقع در جزیره فونن، منزلگاه عده‌ای از هنرمندان قرن بیستم بود و نقاشی‌های امپرسیونیستی آن‌ها موزه‌ی Johanned Larsen را درخشان می‌کنند.

میلتنبرگ، آلمان (Miltenberg)

میلتنبرگ

این منطقه‌ی مسکونی فرانکونی واقع در کنار رودخانه، به‌خاطر خیابان مارمانندش معروف است که خانه‌های نیمه‌چوبی‌اش آن را شکل داده‌اند.

Ballycotton، ایرلند

بالیکاتن

این روستای ماهیگیری در کرک شرقی (East Cork) قرار دارد و با فانوس‌ها و تماشای وال‌ها، دریادوستان را مسحور خود می‌کند؛ اما از آنجا که رستوران Ballymaloe یکی از بهترین جاها برای سرو غذاهای ایرلندی است، شکم‌های گرسنه را نیز به خود جذب می‌کند.

Monsaraz، پرتغال

مونساراز

روستای دیوارکشیده و سفید مونساراز بر دشت‌های Alentejo مشرف و منزلگاه Alentejana Mizette Factory است. این کارگاه به بقای صنایع دستی محلی شامل پتوها و قالیچه‌های دست‌بافت کمک می‌کند.

ماریفریا، سوئد (Mariefred)

ماریفریا

این دهکده‌ی واقع در کنار رودخانه با آن کلبه‌های به رنگ شربتش، منزلگاه پی‌پی جوراب‌بلند (Pippi Longstocking) است و به شما فرصت بازدید از قصر رنسانسی Gripsholm را می‌دهد که منزلگاه مجموعه پرتره‌های ملی سوئدی است.

تلچ، جمهوری چک (Telc)

تلچ

روستای تلچ که از سال ۱۹۹۲ جزو میراث جهانی یونسکو قرار گرفت، به‌خودی‌خود یک اثر هنری است. اینجا با معماری قدیمی‌اش، خانه‌های رنسانسی با نماهای باروک و شکلاتی‌رنگش را در خود جای داده است.

Aups، فرانسه

آپس

آپس واقع در دامنه کوه‌های آلپ، به‌خاطر قارچ‌هایش معروف است. هر پنجشنبه، از اواخر نوامبر تا فوریه، این منطقه منزلگاه بازار سیاه قارچ است که همه چیز از «الماس سیاه» گرفته تا عسل، پنیر، پاته و روغن در آن به فروش می‌رسد. پس از آن می‌توانید به رستورانی محلی بروید که در منوی آن تنها قارچ پیدا می‌شود.

دوتزا، ایتالیا (Dozza)

دوتزا

دوتزا واقع در بالای تپه‌ای در منطقه امیلیا رومانیا، راهی زیرکانه برای بردن بازدیدکنندگان به دهه ۱۹۶۰ اختراع کرده است. برنامه دیوار نقاشی Biennial که هر دو سال یکبار در سپتامبر برگزار می‌شود، هنرمندانی را معرفی می‌کند که روستا را رنگ‌آمیزی می‌کنند و یک نمایشگاه سرباز از هرچیزی را به چشمان مردم هدیه می‌کنند.

Guarda، سوئیس

گاردا

روستای شاهکار گاردا واقع در کوه‌های آلپ و مملو از کلبه‌های چوبی، دارای ۱۶ مسیر مشخص برای هایکینگ است که از میان دره انگادین، دورتادور روستا، می‌گذرد و برای همه افراد از مبتدی تا حرفه‌ای مناسب است. همچنین پیاده‌گردها می‌توانند با اداره گردشگری محلی یک تور تشکیل دهند.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها روستا

    دیدگاه