محدودیت سن هواپیماها به ۲۱ سال افزایش یافت

صدیقه شجاعی
پنجشنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
محدودیت سن هواپیماها به ۲۱ سال افزایش یافت

بر اساس مصوبه شورای عالی هواپیمایی، هواپیماهایی که سن ساخت آن‌ها ۱۵ سال به بالا بود، امکان ورود به ناوگان هوایی کشور را نداشتند؛ اما اکنون طبق مصوبه‌ی جدید این عدد به ۲۱ سال افزایش یافت.

وزیر وقت راه و شهرسازی در روزهای پایانی آذرماه ۹۳ از دستورالعمل جدید‌ «تأسیس و فعالیت شرکت‌های هواپیمایی»‌ در سازمان هواپیمایی کشوری ‌رونمایی کرد. از همین‌رو برای تأسیس یک ایرلاین، اعضای هیئت مدیره‌ی آن شرکت‌‌ هواپیمایی باید سابقه‌ی فعالیت در صنعت حمل‌ونقل هوایی یا مشاغل تخصصی و مرتبط با این صنعت را داشته باشند؛ همچنین آن زمان، ‌کفایت سرمایه‌ی مالی حدود ۳۰۰ میلیارد تومانی برای تأسیس شرکت هواپیمایی جدید مطابق با نوع فعالیت در نظر گرفته شد.

سازمان هواپیمایی کشوری

پس از رونمایی از این دستورالعمل جدید‌، سازمان هواپیمایی کشوری در ۲۴ دی‌ماه‌ ۹۳ اعلام کرد‌ که از این تاریخ به بعد، شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند برای خرید یا اجاره‌ی هواپیما، از هواپیماهایی با سن ساخت کمتر از ۱۵ سال استفاده کنند و به هواپیماهای بالای ۱۵ سال مجوز ورود به ناوگان داده نمی‌شود.

هرچند به‌گفته‌ی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی،‌ استثناهایی نظیر نوع، تایپ‌ و توانمندی هواپیما و همچنین میزان ساعت پرواز وجود دارد که طبق آن، سقف این محدودیت سنی به ۲۰ سال می‌رسد. علاوه بر این، طبق دستورالعمل الزامات اخذ گواهی‌نامه‌ی بهره‌برداری هوایی AOC، شرکت‌های هواپیمایی ‌برای آغاز فعالیت باید حداقل دارای پنج فروند هواپیما‌ از یک نوع باشند که دو فروند آن می‌تواند اجاره‌ای باشد‌.

دو شرط «محدودیت سنی ۱۵ سال برای هواپیماهای ورودی» و «الزام داشتن پنج فروند هواپیما‌ برای شرکت هواپیمایی تازه‌تأسیس» به‌منظور ارتقای کیفیت خدمات و کاهش سن ناوگان هوایی لحاظ شده بود، هرچند ظاهراً ‌سازمان هواپیمایی کشوری خود در رعایت این موارد کم‌کاری کرده است و برای برخی شرکت‌های هواپیمایی که شرایط فوق را هم رعایت نکرده‌‌اند، مجوز بهره‌برداری یا AOC ‌صادر کرده؛ نظیر جدیدترین شرکت هواپیمایی که با ۳ فروند هواپیمای حدود ۲۰ سال (سال ساخت ۱۹۹۹)، به‌تازگی وارد ناوگان هوایی مسافری کشور شده است. شرکت هواپیمایی «فلای‌ پرشیا» اخیراً در استان فارس و با مرکزیت شیراز کار خود را آغاز کرد.

شرکت هواپیمایی

یونس دقیق‌کیا، مدیرعامل‌ فلای پرشیا دراین‌باره گفته است:

برای اخذ مجوز تأسیس این ایرلاین با سه فروند هواپیما آغاز به کار کردیم، این هواپیماها بوئینگ 737-300 با سایکل پروازی بسیار پایین هستند و سال ساخت آن‌ها ۱۹۹۹ میلادی است. از سال ۹۵ مقدمات تأسیس فلای‌ پرشیا آغاز و درخواست تأسیس این ایرلاین به سازمان هواپیمایی کشوری ارائه شد. ‌اسفند‌ سال ۹۶، سازمان هواپیمایی موافقت اصولی را صادر کرد که پس از آن روند ورود هواپیما و آغاز پروازها ‌شروع شد. ‌سازمان هواپیمایی سخت‌گیرانه‌ترین شرایطی که می‌توانست را اعمال کرد؛ به‌طوری‌ که تقریباً ۱٫۵ سال هواپیماها زمین‌گیر بودند که مجبور بودیم هزینه‌ی پارکینگ و بیمه‌ی آن‌ها را پرداخت کنیم؛ نزدیک به دو سال زمان برد تا توانستیم مجوزهای مربوطه را از سازمان هواپیمایی کشوری بگیریم.

به‌گفته مدیرعامل فلای پرشیا، ‌رقم کفایت سرمایه برای تأسیس این شرکت هواپیمایی ۲۳۵ میلیارد تومان بوده است. ایشان در پاسخ به این سؤال که آیا استان فارس ‌ظرفیت این را دارد که قطب ۳ شرکت هواپیمایی (آسمان، سپهران و به‌تازگی فلای پرشیا) باشد، گفت:

‌استان فارس، قطب گردشگری در ایران است و ‌ظرفیت رقابت سه ایرلاین در این استان وجود دارد؛ در حمل‌ونقل هوایی فضای رقابتی حاکم است و هر شرکتی که بتواند خدمات بهتری ارائه کند، می‌تواند در این بازار حضور داشته باشد و در غیر این صورت از بازار حذف خواهد شد.

شرکت های هواپیمایی

مسلماً توسعه‌ی حمل‌ونقل هوایی خصوصاً در فرودگاه‌‌های بین‌المللی کشور، امری ضروری است و این صنعت باید بتواند تا پایان سند چشم‌انداز، به قطب اول بار در منطقه و قطب دوم مسافر در منطقه تبدیل شود؛ اما با شرایط فعلی ناوگان هوایی کشور و متوسط سن ۲۰ سال برای هواپیماهای مسافری به نظر می‌رسد دستیابی به این هدف تا ۵ سال آینده دشوار باشد. علاوه بر این، یک‌سوم از کل هواپیماهای مسافری کشور همیشه زمین‌گیر هستند و این نشان از فرسودگی ناوگان دارد؛ بنابراین بهتر است برای ورود هواپیماهای جدید و کارکرده، حداقل شرط سنی رعایت شود تا به کاهش متوسط سن ناوگان هوایی کشور بینجامد‌.

رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری راجع به دستورالعمل الزامات اخذ گواهی‌نامه‌ی بهره‌برداری هوایی AOC و شرط سنی هواپیماهایی که اجاره یا خریداری می‌‌شوند، گفتند:

بر اساس مصوبه‌ی شورای عالی هواپیمایی، هواپیماهای با سال تولید ۱۹۹۸ به بالا امکان پرواز در ناوگان هوایی کشور را دارند. صلاحیت پروازهای شرکت هواپیمایی فلای پرشیا نیز بر اساس مقررات سازمان هواپیمایی کشوری صادر شده است.

ارزان‌ترین بلیط هواپیما به مقصد خارجی یا داخلی خود را در کمترین زمان در کجارو تهیه کنید. ما با همکاری آژانس‌ های هواپیمایی این امکان را برای شما فراهم کرده‌ایم تا با جستجوی ساده، بلیط هواپیما موردنظرتان را به‌سادگی خریداری کنید.

منبع tinn

دیدگاه