چطور از برف و کولاک جان سالم به در ببریم؟

حمیده کریمی
دوشنبه، ۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۰
چطور از برف و کولاک جان سالم به در ببریم؟

سفر زمستانی مزایای فراوانی دارد ولی گاهی باعث بروز حوادثی ناگوار و شرایطی سخت می‌شود. با این نکات از کولاک و برف جان سالم به در ببرید.

با افزایش سفرهای زمستانی در این ماه، بسیاری از ما ممکن است مجبور به رانندگی در کوهستان‌های پربرف شویم؛ یعنی در شرایطی که اصلا با آن راحت نیستیم. البته لزوما رانندگی کردن در برف و کولاک برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ ولی اگر این اتفاق بیفتد، نکاتی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توانید شانس نجات پیدا کردن خود را افزایش دهید. این نکات شامل کارهایی است که باید قبل از سفر یا حین سفر انجام دهید تا بتوانید از این شرایط جان سالم به در ببرید.

پیش از این نیز در کجارو در مورد روش‌هایی برای زنده ماندن در شرایط سخت در طبیعت‌گردی و سفر مطالبی منتشر کرده‌ایم. این بار به سراغ برف و کولاک رفته‌ایم.

مت ناپیلتونیا، تکاور سابق نیروی دریایی است که بیش از هشت سال را در زمینه تخلیه و نجات به‌عنوان افسر خدمات پزشکی ارتش گذرانده است. در این مدت نجات جان مردم از شرایط سخت و نواحی دورافتاده را بر عهده داشته است. طی این سال‌ها چیزهای زیادی در مورد نجات پیدا کردن در این شرایط یاد گرفته است و نکاتی را در ادامه توصیه می‌کند که باید در خاطر داشته باشید تا در برف و کولاک گیر نکنید و اگر در چنین شرایطی گیر افتادید، بتوانید خودتان را نجات دهید.

نجات از برف و کولاک

۱. سوخت کافی بزنید و باک ماشین را پر کنید

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که بازی طی مسافت با باک خالی را انجام می‌دهند، اگر در چنین بازی‌ای ببازید عواقب آن در بدترین حالت این است که مجبور می‌شوید خجالت‌زده، بزرگراه را طی کنید ولی زمانی که برف و کولاک باشد، خطرات بسیار زیادی در کمین شما است.

ناپیلتونیا می‌گوید: «زیاد از مردم شنیده‌ام که در کوهستان بنزین تمام کرده‌اند. اگر هوا سرد است و برف می‌بارد با باک پر سفر کنید.»

این مسئله بسیار اهمیت دارد، نه فقط به‌خاطر اینکه شما را تک و تنها در یک جادبه پربرف کوهستانی نمی‌گذارد بلکه هر چقدر سوخت بیشتری داشته باشید به این معنا است که می‌توانید ماشین را دفعات بیشتری روشن کنید تا گرم شوید.

۲. بدون فعالیت اضافه در جای خود بمانید

ناپیلتونیا می‌گوید: «یکی از کارهایی که مردم انجام می‌دهند این است که وقتی در جنگل یا دور از جاده گیر می‌کنند، سر جای خود نمی‌مانند. این کار می‌تواند مرگ‌بار باشد. او هشدار می‌دهد: «تصور کنید که در برف و کولاک گیر کرده‌اید، نمی‌توانید موقعیت جغرافیایی خود را شناسایی کنید، آنتن ندارید و نمی‌دانید تا شهر بعدی چقدر فاصله دارید. بیشتر مردم در این شرایط برای اینکه وارد کولاک و برف شوند و کار خاصی انجام دهند، آمادگی ندارند و به همین دلیل دچار مشکلات متعددی می‌شوند.»

البته ممکن است تلاش کردن برای نجات و بازگشت به شهر، وسوسه‌انگیز به نظر برسد؛ ولی ماشین شما می‌تواند سرپناهی در برابر خطرات باشد و نهایتا امن‌ترین جایی است که می‌توانید پیدا کنید. ناپیلتونیا همچنین خاطرنشان می‌کند که اگر نزدیک جاده هستید، بالاخره ظرف مدت ۴۸ ساعت یک کشاورز، یک موتوری یا یک برف روب از آن منطقه عبور می‌کند. به همین دلیل او پیشنهاد می‌کند که قبل از اینکه تصمیم به ترک ماشین بگیرید مدتی نسبتا طولانی منتظر بمانید.

۳. پنل‌های علامت‌گذار همراه ببرید

ناپیلتونیا پیشنهاد می‌کند که پنل‌های علامت‌گذار به رنگ‌های صورتی یا نارنجی فلوئورسنت و طناب پاراشوت همراه داشته باشید تا آن را به ماشین ببندید.  

او می‌گوید: «این پنل‌ها را به انتها و سقف ماشین ببندید تا ماشین شما از بالا قابل دیدن باشد.»

۴. آب، فندک و لیوان فلزی همراه داشته باشید

تامین آب مورد نیاز بدن یکی از مهم‌ترین فاکتورها در نجات از شرایط سخت است به‌خصوص در برف و کولاک  که بدن شما برای گرم نگه داشتن خود انرژی زیادی می‌سوزاند. ناپیلتونیا می‌گوید حداقل یک گالون آب برای سفر همراه داشته باشید؛ ولی در عین حال خودتان را برای شرایطی چون بی‌آبی هم آماده کنید.

خبر خوب در مورد گیر افتادن در برف و کولاک این است که برای پیدا کردن آب آشامیدنی لازم نیست راه دوری بروید. خبر بد اینکه آنچه در دسترس دارید ممکن است همیشه برای نوشیدن قابل‌اطمینان نباشد و گاهی در برخی شرایط هوا به‌قدری سرد است که امکان آب کردن برف وجود ندارد. همراه داشتن فندک و یک لیوان فلزی به شما امکان می‌دهد تا برف را آب کنید؛ ولی برای اینکه از سلامت آن مطمئن شوید باید آب را بجوشانید.

۵. خاک گربه یا کیسه‌های شن را در صندوق عقب بگذارید

با کمک این کیسه های شن و ماسه می‌توانید مسیری برای حرکت راحت‌تر ماشین ایجاد کنید.

او اضافه می‌کند: «همواره باید یک بیل همراه داشته باشید. با کمک بیل می‌توانید خودتان را از برف بیرون بیاورید و اطراف را تمیز کنید و با شن و ماسه، راه ماشین را باز کنید. من قبلا هم یک بار توانستم این کار را انجام دهم.»

اگر نیرو و توانایی کافی دارید، ناپیلتونیا پیشنهاد می‌کند که به‌اندازه کافی شن و ماسه در کیسه همراه ببرید و آن را در صندوق عقب بگذارید. این کار باعث می‌شود که انتهای ماشین سنگین‌تر شود و راحت‌تر بتوانید آن را در برف کنترل کنید و احتمال اینکه از جاده خارج شوید کمتر می‌شود.

۶. یک کیت بقا همراه داشته باشید

نجات از برف و کولاک

علاوه بر چیزهایی که بالاتر اشاره کردیم از جمله شن و ماسه، آب و وسایلی برای درست کردن آتش، ناپیلتونیا بر اهمیت همراه داشتن کیفی حاوی آیتم‌های کوچک‌تر تاکید می‌کند. وسایلی که در شرایط اضطراری در برف و کولاک می‌تواند به کار بیاید.

او در این مورد می‌گوید: «من معمولا یک اره و چکش کوچک هم همراه می‌برم. همه‌ی این وسایل در یک کوله‌پشتی در صندوق عقب هر دو ماشینم قرار دارد. وسایل دیگری مثل جعبه کمک‌های اولیه، کابل جامپر، سوت و چسب نواری و یک روسری بزرگ و ضخیم همراه می‌برم. این روسری می‌تواند شما را در برابر وزش بادهای شدید حفظ کند.»

او همچنین توصیه می‌کند که باتری موبایل یدکی همراه داشته باشید. ممکن است این کار در جایی که جاده‌های کوهستانی و برفی معمولا سرویس سیم‌کارت ندارند بی‌مورد به نظر برسد؛ ولی اگر مجبور شوید که برای پیدا کردن جای امن و مسیر درست حرکت کنید، ممکن است به کارتان بیاید و ضروری شود.

او می‌گوید: «اگر ۴۸ ساعت گذشته است و هیچ کسی شما را پیدا نکرده است و فکر می‌کنید به‌اندازه کافی صبر کرده‌اید، ممکن است مجبور شوید تا به‌سمت مسیر جاده پیاده‌روی کنید. آنتن موبایل ممکن است در جایی از این مسیر برقرار شود و در این زمان به شارژ بودن موبایل خود نیاز دارید.»

۷. لوله اگزوز را تمیز کنید

وقتی وسیله‌ای از جاده دور می‌افتد به‌خصوص در جایی مثل جنگل‌ها، این اتفاق بسیار رایج است که چوب، سنگ و سایر موارد مشابه، لوله اگزوز را مسدود کند. در شرایط عادی این شرایط خطرناک نیست مگر اینکه بخواهید موتور را روشن کنید. زمانی که از ماشین خود به‌عنوان تنها منبع گرما استفاده می‌کنید، باید اطمینان حاصل کنید که گاز کربن مونواکسید ناشی از کار کردن موتور خودرو، وارد ماشین نشود.

او می‌گوید:

«ممکن است نیاز پیدا کنید که در ماشین بمانید و در فواصل مختلف، خودرو را روشن نگه دارید تا فضای داخل آن گرم بماند. برای اینکه گاز کربن مونوکسید به داخل خودرو برنگردد، باید خروجی گاز را کنترل کنید.»

۸. چند لایه لباس بپوشید و بهترین کیسه خوابی که می‌توانید را تهیه کنید

نجات از برف و کولاک

ناپیلتونیا توصیه‌های خود را در مورد پوشیدن لباس مناسب برای فصل سرما با این جمله شروع می‌کند:

«باید باکیفیت‌ترین کیسه خوابی را که می‌توانید تهیه کنید، همراه‌تان ببرید. می‌توانید آن را در صندوق عقب ماشین جای دهید و چیزهای دیگری مثل زیرپوش‌های بلند، لباس‌های پشمی و یک ژاکت کلفت هم به آن اضافه کنید. چون گاهی اوقات مجبور می‌شوید که برای مدت‌های طولانی در دمای بین ۰ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد بمانید.»

خوشبختانه بیشتر کسانی که فصل زمستان را برای سفر انتخاب می‌کنند، تقریبا این مورد را رعایت می‌کنند. ولی مهم است که وسایل کارآمد را همراه ببرید. بد نیست یک جفت پوتین هم همراه داشته باشید تا در زمان لزوم برای حرکت کردن در برف از آن استفاده کنید.

۹. ذهنیت انعطاف‌پذیر خود را حفظ کنید

ناپیلتونیا می‌گوید: «روح انسان انعطاف‌پذیر است و ۹۹ درصد بقا، کاملا ذهنی است. فرقی نمی‌کند که فرد عادی باشید یا کسی که آموزش‌های مخصوص دیده است. اگر بتوانید از نظر ذهنی خودتان را آماده و امیدوار نگه دارید، تقریبا از هر شرایطی می‌توانید جان سالم به در ببرید؛ البته اگر ابزارهای لازمی که قبلا اشاره کردیم، همراه داشته باشید. ولی اگر ذهنی ضعیف و آشفته و عملکردی ضعیف داشته باشید، احتمالا به‌سمت مرگ پیش می‌روید.»

مطالب مرتبط:

    منبع matadornetwork

    دیدگاه