برای اردو زدن در زمستان به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

نازنین امانت
نازنین امانت سه شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۵
برای اردو زدن در زمستان به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

اردو زدن در زمستان می‌تواند کار بسیار چالش‌برانگیزی باشد، اما با انتخاب وسایل درست و آماده‌سازی‌ مناسب، حتی سردترین شب‌ها‌ی اردو هم می‌توانند بسیار لذت‌بخش و به‌یادماندنی شوند.

وقتی دمای هوا کاهش پیدا می‌کند و بارش برف آغاز می‌شود، اردوگاه‌ها بسیار خلوت می‌شوند. ترس از سرماخوردگی و مریض شدن، حتی مشتاق‌ترین علاقه‌مندان به اردو زدن را در شب‌های زمستانی وادار به ماندن در خانه می‌کند. اما دلیلی ندارد که خود را تمام زمستان در خانه حبس کنید.

با تجهیزات مناسب، هر سفر زمستانی‌ می‌تواند بسیار راحت و سرگرم‌کننده باشد. در این مقاله به ۷ مورد از وسایل ضروری برای برپایی اردوی زمستانی و راحت اشاره می‌کنیم.

۱. کیسه خواب فوق‌العاده گرم

Sleeping

وقتی زمان خواب فرامی‌رسد و می‌خواهید چشمان‌تان را ببندید، کیسه خواب مسئول فراهم کردن جایی گرم و راحت برای شما است. به همین دلیل، استفاده از کیسه خوابی با کیفیت مناسب برای دمای محل اردو، موضوع مهمی است.

درجه‌ی دمایی که به کیسه خواب‌ها اختصاص داده شده، عددی تقریبی است. اما ارزشش را دارد که کیسه خوابی با ظرفیت تحمل پایین‌ترین درجه‌ی دمایی را انتخاب کنید که در محل اردو زدن انتظارش را دارید.

تعیین اندازه‌ی کیسه خواب بسیار مهم است و نباید در مورد ظرفیت آن زیاده‌روی کرد. قرار نیست که ابعاد آن بسیار بزرگ باشد، اما باید به‌اندازه‌ای باشد که گنجایش لازم برای لایه‌های اضافی و تجهیزاتی از جمله لباس اضافی، بطری آب و باتری را داشته باشد.

انتخاب کیسه خواب پر شده با مواد طبیعی یا صنعتی هم موضوعی است که معمولا به سلیقه‌ی شخصی فرد بستگی دارد. با این وجود، توصیه‌ی ما توجه به نوع آب‌وهوای اردوگاه است. مواد صنعتی در محیط مرطوب کارایی بیشتری دارند، مثل زمستان‌هایی که در شمال شرقی شاهدشان هستیم، در حالی که مواد طبیعی در محیط‌هایی با زمستان‌های خشک کارایی دارند مثل زمستان‌های کلُرادو (Colorado).

نکته: گاهی دیگران ادعا می‌کنند که خوابیدن در کیسه خواب با لباسی نازک، شما را گرم‌تر از زمانی می‌کند که چندین لایه لباس را هم‌زمان پوشیده‌اید. اما این موضوع به‌سادگی نقض می‌شود. طبق قوانین فیزیکی، هرچه لایه‌های عایق بیشتری دور شما باشد، به همان اندازه شما گرم‌تر می‌شوید.

۲. چادری مقاوم نسبت به شرایط آب و هوایی مختلف

Tent

بعد از کیسه خواب، چیزی که به شما کمک می‌کند تا بتوانید شب گرمی داشته باشید، چادرتان است. بیشتر مردم معمولا از چادر مسافرتی چهارفصل برای اردوهای زمستانه استفاده می‌کنند. تفاوت اساسی چادر‌های تابستانه با زمستانه این است که چادرهای زمستانه منفذهایی تهویه‌ی هوای کمتری دارند.

این چادرهای مسافرتی چهارفصل، نقاط اتکا، پایه‌ها و پارچه‌ی محکم‌تر و مقاوم‌تری دارند که در بادهای شدید دوام بالایی دارد.

یک جایگزین برای این چادرهای کلاسیک، چادر‌های تک دیواره است. این چادرها از پارچه‌های ضدآب و مقاوم تهیه شده‌اند. این چادرها، به‌شدت گرم هستند و به‌راحتی برپا می‌شوند، همچنین دوام بالایی دارند.

۳. پالتوی بزرگ و گرم

Coat

با انتخاب چادر و کیسه خواب مناسب، به هنگام خواب گرم خواهید بود، اما اگر می‌خواهید هنگام بیرون رفتن و گشت‌و‌گذار در اطراف هم گرم باقی بمانید، به پالتویی بزرگ و گرم نیاز دارید. چیزی که در اینجا مدنظر ما است، پالتویی است که به‌اندازه‌ی کافی بزرگ باشد تا بتواند شما و تمام لباس‌هایی که پوشیده‌اید را به‌خوبی پوشش دهد؛ چه هنگامی که جایی بی‌حرکت ایستاده‌اید و چه هنگامی که مشغول انجام کاری در اطراف اردوگاه هستید.

مجددا انتخاب بین نوع طبیعی و مصنوعی، همان طور که درباره‌ی کیسه‌های خواب گفته شد، به شرایط آب‌وهوایی بستگی دارد. نوع مصنوعی آن برای هوای نم‌دار و مرطوب مناسب است.

۴. کوله‌پشتی بزرگ و جادار

Backpack

ممکن است به نظر برسد کوله‌پشتی تابستانه‌تان به‌اندازه‌‌ی کافی بزرگ و جادار است، اما هنگامی که وسایل موردنیاز برای اردوی زمستانه‌تان را در آن قرار دهید، می‌بینید که حتی اگر بتوانید همه آن‌ها را در کوله‌تان جای دهید، ممکن نیست موفق شوید همین کار را در سرما و برف مجددا انجام دهید.

نکته: وسایل مناسب برای اردوی زمستانی بسیار بزرگ و جاگیر هستند و شما برای اینکه بتوانید تمام وسایل‌تان را در آن جای دهید، نیازمند کوله‌پشتی‌ای بزرگ هستید.

۵. اجاق گازی مناسب

Stove

برپایی آتش در اردوگاه‌های تابستانه ایده‌ی بسیار مناسبی است، اما در زمستان باعث آشفته کردن دماسنج درونی بدن می‌شود و بهتر است از آن‌ها اجتناب شود. بنابراین اجاق گاز‌های مخصوص اردو زدن، تنها راه برای آشپزی، آب کردن برف جهت تأمین آب موردنیاز و تهیه‌ی دمنوش‌های گرم و مناسب است. هر ۳ موردی که نام برده شد (آب فراوان، غذای گرم و نوشیدنی‌های گرم) برای گرم کردن و حفظ دمای بدن در زمستان ضروری است.

هنگام خرید اجاق گاز زمستانه، باید اجاقی با بالاترین خروجی ممکن را انتخاب کنید. نوع سوخت مصرفی آن هم اهمیت دارد. اجاق‌هایی که از قوطی‌های سوخت فشرده و گازی استفاده می‌کنند، برای تابستان مناسب هستند، اما استفاده از اجاق‌های گازسوز در زمستان توصیه نمی‌شود؛ چراکه در هوای سرد به‌سختی روشن می‌ماند. بنابراین استفاده از اجاق‌هایی که سوخت مایع مصرف می‌کنند، در زمستان مناسب‌تر است، معمولا سوخت آن‌ها گاز سفید (مثل گازوئیل خالص) است.

۶. فلاسک‌های ساده‌ و عایق برای نگه‌داری آب

Bottle

به‌نظر می‌رسد تلاش برای تهیه بطری آبی مناسب برای اردوی زمستانه، کاری بیهوده و غیرممکن است. جلوگیری از یخ زدن آب هنگامی که دمای هوای بیرون زیر صفر درجه است، کار ساده‌ای نیست.

نکته: همواره بطری آب خود را در زمستان به‌صورت ایستاده نگه‌دارید. این کار باعث می‌شود تا از یخ زدن در آن و بسته شدن منفذش جلوگیری شود.

۷. کَره فراوان

Butter

ممکن است این عمل در نگاه اول کاری مضحک و خنده‌دار به‌نظر برسد، اما به‌همراه داشتن ذخیره‌ی زیاد کره می‌تواند در زمستان شما را گرم نگه‌ دارد. یک قاشق غذاخوری کره را صبح‌ها به صبحانه خود اضافه کنید، یک قاشق غذاخوری دیگر را شب‌ها در سوپ خود بریزید و یک لیوان شکلات داغ به‌همراه یک قاشق غذاخوری کره قبل از خواب بنوشید.

ممکن است که ناخوشایند به‌نظر برسد اما انرژی و چربی موجود در کره دقیقا همان چیزی است که بدن شما برای گرم ماندن در طول شب به آن نیاز دارد.

مطالب مرتبط:

منبع Matador Network

دیدگاه