بازدید از جاذبه‌های معروف را به روزهای آخر سفر موکول کنید

صدیقه شجاعی
چهار شنبه، ۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۵
بازدید از جاذبه‌های معروف را به روزهای آخر سفر موکول کنید

گردشگرانی که به سفر می‌روند، می‌توانند بازدید از جاهای دیدنی و پرطرفدار را به روزهای آخر سفر موکول کنند و روزهای آغازین را به شناخت مقصد و مردم آن اختصاص دهند.

یک پیشنهاد متفاوت و جذاب برای کسانی که با دوستان و خانواده‌ به سفر می‌روند: بازدید از جاذبه‌های اصلی مقصدتان را به آخر سفر موکول کنید. شاید این پیشنهاد، ساده به نظر برسد، اما در بیشتر اوقات گردشگران فکر می‌کنند که موظفند تا همان روز اول یا چند روز اول سفرشان را به بازدید از جاذبه‌های گردشگری مقصد بپردازند، از ترس اینکه سفرشان به اتمام برسد و بخواهند به خانه برگردند. خوب اگر از جاذبه‌های اصلی دیدن نکنند، پس چه کاری انجام دهند؟ پاسخ‌های متفاوتی می‌توان به این سؤال داد. به‌عنوان مثال می‌توانند سوار مترو شوند، به مغازه‌ی خواروبارفروشی سر بزنند، از یک سر شهر تا آن سر شهر را با پای پیاده قدم بزنند، نقشه‌ای از محل پارک‌ها، کتاب‌فروشی‌ها و هر جایی که از بودن در آن‌ها لذت برده‌اند، تهیه کنند، بدون اینکه توجهی به موقعیت مکانی دقیق آن‌ها را داشته باشند. خلاصه اینکه اولین روز سفر در مقصد جدید را طوری سپری کنند که انگار در شهر خودشان هستند. در این مقاله از کجارو بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

روزهای اول سفر را غنیمت بشمارید

مسافرت

پس از چند روز مسافرت اغلب حس‌وحال خوبی نداریم، چراکه اولین لحظات تأثیرگذارمان را به ایستادن‌های خسته‌کننده در صف جاذبه‌های گردشگری گذرانده‌ایم، جایی که گردشگرانی با وضعیت مشابه را می‌بینیم که برای عکس‌گرفتن با هم رقابت می‌کنند. به‌جای اینکه روز اول سفر را در میان ازدحام طاقت‌فرسای گردشگران بگذرانیم، زمان‌مان را صرف گشت‌وگذار، کاوش و آشنایی کلی با مقصد کنیم.

بازدید از موزه‌ها را به تأخیر بیندازید، چراکه احتمالاً هیچ تأثیری روی سطح انرژی شما نخواهند داشت؛ در عوض به بالاترین نقطه از شهر بروید و ببینید که چطور همه‌ی جاذبه‌های شهر در کنار هم قرار گرفته‌اند. در صورتی که بازاری با شهرت جهانی در فهرست برنامه‌هایتان دارید، ترجیحاً روزهای آغازین سفر را به رستوران‌گردی مشغول شوید و سپس به دیدن این بازار بروید، چراکه به این ترتیب مواد غذایی‌ای که در این بازار خواهید دید، ارزشی دوچندان برای شما پیدا می‌کنند.

در طول سفر فعال باشید، اما برای انجام تمام برنامه‌ها، فشار زیادی به خودتان نیاورید؛ این بهترین راه برای انطباق با شرایط است و در عین حال وقتی در روزهای پایان سفر به دیدن جاذبه‌هایی می‌روید که انتظارات زیادی از آن‌ها داشته‌اید، مطمئناً هیجان‌زده خواهید شد. علاوه بر این، اگر در روزهای اول سفر از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کرده یا پیاده‌روی کنید، یاد می‌گیرید که چطور در شهر عبورومرور کنید و مقداری از فشاری که در روزهای بزرگ دیدن جاذبه‌ها بر دوش‌تان سنگینی می‌کند، برداشته می‌شود.

بهترین برنامه سفر را ترتیب دهید

کولسئوم

شاید وسوسه‌انگیز باشد که قبل از سفر شروع به برنامه‌ریزی همه‌ی جزییات سفر کنیم، به‌عبارتی به این معنا که بر اساس مواردی که از مقصد می‌دانیم یا حداقل فکر می‌کنیم باید ببینیم، از پیش برنامه‌ریزی می‌کنیم؛ اما هرچه با یک مکان و مردمی که در جاهایی به غیر از بخش‌های گردشگری هستند، تعامل بیشتری داشته باشیم، بینش بهتری برای برنامه‌ریزی مابقی سفر خواهیم داشت.

بسته به طول مدت اقامت‌تان شاید زمان زیادی برای بازدید از همه‌ی جاذبه‌ها نداشته باشید؛ با این حال حتی حضور یک روزه در شهری جدید نیز می‌تواند اطلاعات زیادی از اینکه چه چیزهایی را ببینید و از کدام‌یک صرف‌نظر کنید، در اختیارتان بگذارد. وقتی داستان‌های زیادی درباره‌ی یک جاذبه‌ی محلی شنیده باشید، می‌توانید با داشتن اطلاعات کافی، یک گشت سریع در آن بزنید. به این ترتیب شاید حتی وقت کافی پیدا کنید تا به کوهنوردی هم بروید یا به مغازه‌ی بستنی‌فروشی‌ای بروید که افراد مختلفی آن را پیشنهاد کرده‌اند.

هرچه وقت بیشتری برای شناخت و اکتشاف در شهر سپری کنید، اطلاعات بیشتری درباره‌ی جاذبه‌های آن (چه مشهور و چه کمتر شناخته‌شده) به دست می‌آورید و در عین حال با نحوه‌ی فعالیت شهر نیز آشنا می‌شوید. تصور کنید که به شهر رم سفر کرده‌اید، احتمالاً فکر می‌کنید که بازدید از کولسئوم یا انداختن سکه در فواره تروی بسیار مهم است، در حالی که در پایتخت ایتالیا چیزهای زیادی برای کشف وجود دارد که شاید نتوانید بخش زیادی از آن را ببینید، چراکه روزهای اول را صرف دیدن جاذبه‌های گردشگری کرده‌اید. برای دیدن جاذبه‌های رم، روش معکوس را انتخاب کنید؛ یعنی اول به سراغ جاهای کمتر شناخته‌شده‌تر بروید که صف‌های کوتاه‌تر و جمعیت کمتری در آن‌ها حضور دارند. زمان کوتاهی را به بازدید از موزه‌ی بازی‌های ویدیویی رم اختصاص دهید و بعد راهی گالری Borghese شوید. شما می‌توانید در طول یک روز از جاذبه‌های متعددی دیدن کنید، هرچند این بدان معنا است که باید زمان بیشتری را به رفت‌وآمد در شهر بگذرانید،‌ به این ترتیب انعطاف‌پذیری زیادتری خواهید داشت و با تعداد بیشتری از مردم مواجه خواهید شد. آسان‌گرفتن گشت‌وگذار همچنین باعث می‌شود که وقتی زمانش برسد، انرژی لازم برای بازدید از جاذبه‌های فرهنگی مهم را داشته باشید.

با اینکه احتمال ترک رم بدون گرفتن عکسی با ژست گلادیاتور در بیرون فروم رومی، بسیار ضعیف است، اما اگر تا اواخر روزهای سفرتان، جاذبه‌های اصلی شهر را دیده باشید، به احتمال زیاد برای داشتن یک استراحت نیم‌روزی از خیر جاذبه‌های ناشناخته‌تر خواهید گذشت.

سفر خود را با بازدید از جاذبه‌های مهم به پایان برسانید

به روزهای پایان سفر نزدیک می‌شوید و هنوز جاذبه‌های مشهور شهر مقصدتان را ندیده‌اید. تا بدین لحظه، باید دست‌تان آمده باشد که می‌خواهید از کدام جاذبه‌ها دیدن کنید، چه مدت‌زمانی را در هر مکانی بگذرانید و بهترین راه برای عبورومرور در شهر کدام است. بازدید از این جاذبه‌ها دیگر کار چندان دشواری نیست و در واقع شانس این را دارید که از آن‌ها لذت ببرید.

جاذبه‌هایی که باعث شهرت و اعتبار یک مقصد هستند، اطلاعاتی درباره‌ی آن مکان ارائه می‌کنند، اما وقتی صبر می‌کنید و پس از شناخت شهر مورد نظر، به دیدن این جاذبه‌ها می‌روید، دیدگاه‌تان تغییر می‌کند و با اطلاعات پیش‌زمینه‌ای که دارید شاید حتی درک عمیق‌تری از آن جاذبه پیدا کنید. بازدید از جاهای دیدنی، علاوه بر جنبه‌ی آموزشی، می‌تواند تمرینی برای تأمل و تفکر باشد. در ضمن گزینه‌ی مناسبی برای خاتمه‌ی سفر و به پایان رساندن آن در اوج به حساب می‌آید.

بازدید کل یک شهر، از کلیشه‌ترین جزییات تا بزرگ‌ترین جاذبه‌ها، شاید برخلاف عقل سلیم به نظر برسد، اما قانونی هم علیه آن وجود ندارد. با اینکه بازدید از کل شهر برای گردشگران روشنفکرِ اهل سفر اهمیت دارد، اما در عین حال موکول کردن تماشای جاهای دیدنی به انتهای سفر، روشی برای تفکر معکوس است که می‌تواند باعث غنی‌ترشدن سفر شود.

مطالب مرتبط:

    منبع matadornetwork
    برچسب‌ها مسافرت

    دیدگاه