۹ مقصد عالی برای تجربه کردن غواصی اسکوبا در تایلند

حمیده کریمی
پنجشنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰
۹ مقصد عالی برای تجربه کردن غواصی اسکوبا در تایلند

غواصی یکی از تفریحات جذاب و محبوب در تایلند است. اگر برای غواصی به تایلند سفر می‌کنید، بد نیست بهترین مقصدهای غواصی تایلند را بشناسید.

تایلند کشوری دیدنی پر از جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی متفاوت است. این کشور به‌خاطر همین تنوع طبیعی و فرهنگی یکی از مقاصد گردشگری محبوب در سراسر دنیا است. تایلند یک کشور توریست‌پذیر است و امکانات و خدمات توریستی گسترده‌ای دارد. علاوه بر این، امکانات متنوع و گسترده، تنوع جاذبه‌های گردشگری در تایلند یکی دیگر از مزیت‌های سفر به این کشور شگفت‌انگیز است.

تایلند با وجود سواحل بی‌شماری که دارد، بهترین جا برای علاقه‌مندان به غواصی اسکوبا است. مراکز غواصی در کو تائو، جزیره‌ای در خلیج تایلند، بیش از هر جای دیگری در دنیا به غواصان تازه‌کار گواهی غواصی می‌دهد.

کو تائو ممکن است یکی از مهم ترین و مشهورترین مراکز غواصی باشد؛ ولی بیشتر سایت‌ها و مراکز غواصی اسکوبا در طرف دیگر تایلند قرار دارند. دریای آندامان پر از مراکز غواصی است که میزبان گونه‌های مختلف حیات‌وحش هستند؛ گونه‌هایی که دوست دارید حین غواصی آن‌ها را ببینید.

غواصی کردن در تایلند نسبتا تفریحی ارزان است. البته توجه داشته باشید که شرایط آب‌وهوایی روی تجربه شما تاثیر می‌گذارد و حتی ممکن است مانع از این شود که غواصی را امتحان کنید. مثلا جریان‌های موجود یا قابلیت دید در آب، نوسان دارد همچنین گاهی اوقات شلوغ‌تر است. هیچ‌کس دوست ندارد در محیطی شلوغ غواصی کند ولی گاهی مجبور می‌شوید در فصل شلوغ سال سفر کنید.

به یاد داشته باشید کجارو به مسافرانی که قصد سفر با تور لحظه آخری تایلند را دارند، این امکان را می‌دهد که از میان تورهای ده‌ها آژانس گردشگری معتبر و سرشناس، آفر مورد نظر را از لحاظ قیمت مقایسه کرده و ارزان‌تر از هر جای دیگر بسته خود را تهیه کنند.

جزایر سیمیلان

جزایر سیمیلان

هر بحثی در مورد بهترین سایت‌های غواصی در تایلند باید با اشاره کردن به نام جزایر سیمیلان شروع شود. این جزایر در فاصله از سواحل غربی تایلند در دریای آندامان قرار دارند. تعداد بازدیدکنندگان این جزایر به‌قدری است که برای کم کردن تاثیرات منفی آن‌ها و کنترل و حفاظت از محیط زیست منطقه باید تعداد آن‌ها محدودتر شود.

بهترین راه برای غواصی در جزایر سیمیلان رزرو و استفاده از تورها و پکیج‌های مخصوص غواصی است. در این منطقه، توانایی دید در آب بسیار عالی است؛ ولی جریان‌های قوی رایج است. دمای آب‌های گرم منطقه برای غواصی مناسب است. بین ماه‌های فوریه تا آوریل، تعداد زیادی کوسه‌نهنگ و سفره‌ماهی از این جزایر عبور می‌کنند.

جزایر سورین

جزایر سورین

در شمال جزایر سیمیلان مجموعه پنج جزیره مو کو سورین قرار گرفته‌اند که به‌اندازه جزایر سیمیلان زیبا و دیدنی هستند. برای سفر به جزایر سورین هم درست مثل جزایر سیمیلان، بهترین کار رزرو کردن کشتی‌های مخصوص است.

جزایر سورین نسبت به جزایر سیمیلان توجه کمتری را جلب کرده‌اند و این خبر خوبی است. وجود پلانکتون‌ها می‌تواند روی قابلیت دید شما در آب‌های اطراف این منطقه تاثیر بگذارد؛ ولی این پلانکتون‌ها باعث جذب کوسه‌نهنگ‌ها و سفره‌ماهی‌ها می‌شود.

به غیر از سفره‌ ماهی و کوسه‌نهنگ، در این منطقه ممکن است لاک‌پشت و کوسه باله سیاه آب‌سنگی و کوسه‌های باله سفید آب سنگی را ببینید.

عمق ایده‌آل برای غواصی در این منطقه بین ۱۰ تا ۳۰ متر است و جریان‌ها در این منطقه کمتر از جریان‌های جزایر سیمیلان دردسر ایجاد می‌کند.

جزایر سورین از طریق پوکت یا خائو لاک در زمین اصلی تایلند قابل دسترسی هستند.

لاشه کشتی The HTMS Kled Kaew

لاشه کشتی The HTMS Kled Kaew

این کشتی که در واقع کشتی حمل و نقل دریایی سلطنتی تایلند نام دارد در سال ۲۰۱۴ عمدا غرق شد تا تپه دریایی مصنوعی را ایجاد کند. بسیاری از گونه‌های حیات دریایی به اطراف آن نقل مکان کردند. خروس‌ماهی‌ها غالبا در اطراف آن دیده می‌شوند.

این کشتی با ۴۶ متر طول و یک فضای وسیع حمل بار، به‌راحتی توسط غواصان باتجربه قابل دسترسی است؛ ولی برای این کار باید گواهی پیشرفته غواصی داشته باشید. جریان‌های قوی در این کشتی رایج است.

این کشتی بین جزیره کو لانتا و کو فی فی قرار دارد و از طریق غواصی از یکی از این دو جزیره قابل دسترس است.

کو بیدا نوک (کو فی فی)

کو بیدا نوک (کو فی فی)

جزیره کو بیدا نوک در جنوب جزایر فی فی قرار دارد و تعدادی از بهترین مراکز غواصی تایلند را در خود جای داده است. دسترسی به آن بسیار راحت است و حتی غواصی در غار هم در طرف جنوبی آن امکان‌پذیر است. گونه‌های مختلف دریایی مثلا کوسه‌های باله سیاه، کوسه پلنگی و مارهای دریایی خط‌دار در این اطراف رفت و آمد می‌کنند.

در این منطقه می‌توانید شنا کنید و تورهای گروهی غواصی هم وجود دارد. گونه‌های جذاب و دیدنی از حیات وحش مثل لیسه‌های دریایی و اسب دریایی در این نواحی پیدا می‌شود. جزایر کو بیدا نوک و کو بیدا نای در نزدیکی کو فی فی قرار دارند. برخی از تورهای و سفرهای غواصی به کشتی HTMS Kled Kaew ممکن است شامل غواصی کوتاه‌مدت در این منطقه آب هم باشد که به‌خاطر فرصت‌های کم عمقی است که در این نواحی وجود دارد.

کو ها (کو لانتا)

کو ها (کو لانتا)

کو ها به معنای پنج جزیره بدون تردید یکی از هیجان‌انگیز مناطق تایلند برای غواصی است. این سایت غواصی پر از گزینه‌های جذاب و سرگرم‌کننده برای غواصانی از سطوح مختلف مهارت است؛ البته بهتر است که گواهی غواصی پیشرفته داشته باشید.

در کو ها اگر غواص شجاعی باشید می‌توانید غواصی کردن در یک حفره زیرزمینی در عمق بیست متری را تجربه کنید. در این اطراف، قابلیت دید بسیار عالی و تنوع حیات دریایی وجود دارد که باعث شده این محدوده جزو برترین مقصدهای برای غواصی باشد. به دلیل محبوبیت این منطقه، برای اینکه از تجربه‌ای خوب در اینجا لذت ببرید بهتر است که با یک غواص و راهنمای حرفه‌ای غواصی کنید تا زیر و بم منطقه را به شما نشان دهد و به جاهایی شما را راهنمایی کند که کمتر کسی آن را می‌بیند.

کو ها، کمتر از یک ساعت تا کو لانتا فاصله دارد.

سیل راک، کو فانگان

سیل راک، کو فانگان

سیل راک یکی از بهترین مقصدهای غواصی تایلند است که در شمال کو فانگان قرار دارد و در جنوب کو تائو واقع شده است. این سایت غواصی به‌عنوان بهترین مقصد غواصی در مجمع‌الجزایر سامویی شناخته می‌شود. در این منطقه گونه‌های مختلف حیات دریایی از جمله کوسه‌نهنگ‌ها رفت و آمد دارند. غیر از کوسه نهنگ، جانداران دریایی زیبای دیگری چون لیسک‌های دریایی و لوله‌ماهی‌ ها را می‌توانید در این منطقه تماشا کنید.

متاسفانه این منطقه به‌خاطر محبوبیتی که دارد، پر از قایق‌های غواصی است. برای اینکه در محیطی آرام‌تر و خلوت‌تر غواصی کنید، بهتر است که در فصل‌های خلوت‌تر سال به تایلند سفر کنید.

سیل راک به‌راحتی از طریق جزیره کو فانگان قابل دسترسی است؛ ولی قایق‌هایی از کو تائو و کو سامویی هم به مقصد سیل راک وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

چامپون پیناکل (کو تائو)

چامپون پیناکل (کو تائو)

کو تائو یک مقصد بسیار محبوب و ارزان برای دریافت گواهی غواصی در کل دنیا است. تعداد زیادی سایت‌ غواصی در فاصله کمی از جزیره قرار دارند که چامپون پیناکل بهترین آن‌ها است. عمق مناسب غواصی در این ناحیه بین ۱۲ تا ۳۵ متر است. در این منطقه معمولا قابلیت دید خوبی در زیر آب وجود دارد و بین ماه‌های مارس تا مه، کوسه‌نهنگ‌ها در این ناحیه رفت و آمد می‌کنند.

یکی دیگر از بهترین سایت‌های غواصی این منطقه، ساوت‌وست پیناکل است که البته اتصالی به سایت قبلی ندارد و در جنوب کو تائو واقع شده است.

بسته به شرایط آب و هوایی، این سایت غواصی حدودا ۴۵ دقیقه‌ تا کو تائو فاصله دارد.

استون‌هنج (کو لیپ)

استون‌هنج (کو لیپ)

بر خلاف مجموعه باستانی پیش از تاریخ استون‌هنج که در انگلستان قرار دارد، سایت غواصی استون‌هنج در نزدیکی جزیره کو لیپ، ساخته‌ی دست بشر نیست. این صخره‌های دیدنی بر جذابیت و زیبایی این سایت غواصی افزوده‌اند. مرجان‌های رنگارنگ و زیبای منطقه از عمق ۵ متری شروع می‌شوند. عمق نسبتا کم باعث شده تا بتوانید در اینجا با نور زیاد عکس‌های رنگارنگی از زندگی زیر دریا ثبت کنید. دسته‌های بزرگ ماهی‌ها و لاک‌پشت‌های دریایی گاه و بیگاه از این منطقه عبور می‌کنند.

جزیره کو لیپ در دریای آندامان در نزدیکی مرز مالزی قرار دارد.

صخره‌های هین دائنگ و هین موانگ

صخره‌های هین دائنگ و هین موانگ

هین دائنگ به معنای صخره سرخ و هین موانگ به معنای صخره بنفش در دریای آندامان قرار دارند و همان طور که از اسم آن‌ها مشخص است، صخره‌های بزرگی هستند که با حیات دریایی رنگارنگی پوشیده شده‌اند. این دو صخره تقریبا ۵۰۰ متر از هم فاصله دارند که طی کردن فاصله آن‌ها به زمان و انرژی زیادی نیاز دارد ولی ارزش زحمت کشیدن دارد و می‌تواند یکی از به‌یادماندنی‌ترین خاطرات سفر باشد البته برای غواصان حرفه‌ای که دوست دارند مسافت‌های طولانی را طی کنند.

هین موانگ دارای یک دیوار است که تا عمق ۶۵ متری ادامه دارد. دسته‌های بزرگ پرتو ماهی‌ها از این نواحی عبور می‌کند. این سایت میزبان گونه‌های مختلف دریایی است چه کوچک چه بزرگ. از میان این گونه‌ها می‌توان به ماهی تن، کوترماهیان، اردک ماهی و... اشاره کرد.

به دلیل عمق زیاد و شرایط سختی که در اطراف این دو صخره، بالا و پایین سطح آب وجود دارد، این منطقه برای غواصان تازه‌کار و مبتدی مناسب نیست.

دسترسی هر دو مکان نیازمند سفرهای طولانی با قایق است که از مقصد جزایر کو لانتا و کو فی فی یا پوکت انجام می‌شود. این سفرها معمولا دو ساعت و نیم طول می‌کشد. گاهی غواصان مجبور می‌شوند در سطح آب توقف کنند تا شرایط برای غواصی مهیا شود.

مطالب مرتبط:

    منبع tripsavvy
    برچسب‌ها خانواده کجارو

    دیدگاه