مصر از کشف مومیایی گربه ها، تمساح ها و توله شیرها خبر می دهد

عاطفه کماسی
جمعه، ۸ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۰
مصر از کشف مومیایی گربه ها، تمساح ها و توله شیرها خبر می دهد

مصر از کشف چندین حیوان مقدس مومیایی‌شده شامل گربه، تمساح و دو بچه شیر، طی حفاری مقبره یک کشیش سلطنتی، خبر می‌دهد.

خالد العنانی، وزیر آثار باستانی مصر در روز یکشنبه اعلام کرد که قدمت این مومیایی‌ها به قرن هفتم پیش از میلاد برمی‌گردد که به خودی خود می‌توانند یک موزه را تشکیل دهند.

مومیایی

مصر از کشف ۷۵ مجسمه چوبی و برنزی و پنج توله شیر مومیایی با نوشته‌های هیروگلیفی در سقاره نزدیک اهرام جیزه خبر داد

این کشف شامل ۲۵ جعبه چوبی تزئینات هیروگلیفی مملو از گربه‌های مومیایی‌شده و ۷۵ جعبه پر از مجسمه‌های گربه چوبی و برنزی است.

مصطفی وزیری، دبیر کل شورای عالی آثار باستانی مصر گفت مهم‌ترین یافته‌ها ۵ گربه بزرگ مومیایی بودند. براساس یکی از پست‌های وزارت آثار باستانی در فیس‌بوک، نتیجه سی‌تی اسکن‌ها نشان می‌دهد که دو تا از این مومیایی‌ها توله شیر هستند. همچنین اعلام کردند که مطالعات برای کشف جزئیات بیشتر ادامه خواهد داشت.

مومیایی

پس از اعلام یک کشف جدید توسط یک تیم باستان‌شناسی مصری، از مومیایی یک گربه‌سان رونمایی شد

بااینکه گربه‌های مومیایی که در مصر باستان به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شدند، غیرمعمول نیستند، اما شیرهای مومیایی‌شده بسیار عجیب هستند.

مومیایی

کشف مجسمه گربه‌ها در تاریخ ۲۳ نوامبر ۲۰۱۹

پیش از این، الین زیوی، مصرشناس فرانسوی، مومیایی چند شیر نر را نزدیک همان مکان کشف کرده بود که بنا به گفته العنانی نشاندهنده‌ی موقعیت مقدس آن‌ها در مصر باستان است.

دیگر موارد مهم شامل یک سرگین چرخان بزرگ سنگی داخل یک جعبه چوبی، دو سرگین چرخان کوچک‌تر از جنس چوب و ماسه‌سنگ، سه مجسمه از تمساح با یک تماسح کوچک مومیایی‌شده در دل آن‌ها است.

مومیایی

مجسمه یک گربه

چندین مجسمه از خدایان مصر باستانی نیز حفاری شدند که شامل ۷۳ مجسمه برنزی از ازیریس است. وزیر اعلام کرد که باستان‌شناسان در کنار مارهای کبری و تمساح‌های مومیایی، سرگین‌چرخان‌هایی را پیدا کردند که به دقت مومیایی شده بودند.

مومیایی

مجسمه گربه‌ها در ۲۳ نوامبر ۲۰۱۹ به نمایش گذاشته شدند

مومیایی گربه‌ها و دیگر کشفیات در سقاره نزدیک اهرام جیزه، جنوب قاهره حفاری شدند.

این مکان منزلگاه یک مقبره شخصی ۴۰۰۰ ساله، متعلق به کشیش سلطنتی خاندان پنجم است که به خاطر نقاشی‌هایش که بسیار عالی حفظ شده‌اند معروف است. کشف این مقبره سال گذشته اعلام شد.

کشف این مومیایی‌ها آخرین مجموعه از اخبار باستان‌شناسی مصر است.

مطالب مرتبط:

    منبع cnn
    برچسب‌ها خانواده کجارو

    دیدگاه