برگزاری نمایشگاهی به مناسبت ۵۰۰ سالگی مرگ داوینچی در موزه لوور

صدیقه شجاعی
دوشنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۰
برگزاری نمایشگاهی به مناسبت ۵۰۰ سالگی مرگ داوینچی در موزه لوور

موزه‌ی لوور پاریس که پربازدیدترین موزه‌ی دنیا به حساب می‌آید، به‌خاطر پانصدمین سال‌مرگ لئوناردو داوینچی، از دوم آبان الی پنجم اسفند میزبان بزرگ‌ترین نمایشگاه از آثار این هنرمند ایتالیایی است.

با وجود کشمکش‌های فراوان بین فرانسه و ایتالیا، در نهایت نمایشگاه ویژه‌‌ای به‌مناسبت ۵۰۰ سالگی مرگ لئوناردو داوینچی، در موزه‌ی لوور پاریس برگزار شده است.

داوینچی

این رویداد هنری به‌عنوان نمایشگاهی استثنایی و منحصربه‌فرد به حساب می‌آید و برای آن ۱۰ سال برنامه‌ریزی شده است؛ هرچند چندین ماه بحث و جلسه و تنش حتی در سطح دیپلماتیک، خطر بروز مشکلاتی در برگزاری آن ایجاد کرد، به‌طوری که برای برگزاری بهتر آن، وزیران فرهنگ فرانسه و ایتالیا در دوم مهر (۲۴ سپتامبر) توافقی در پاریس امضا کردند.

لئوناردو داوینچی

با وجود مخالفت‌هایی که ایتالیایی‌ها در ابتدا داشتند؛ اما حاضر شدند آثاری از این هنرمند ایتالیایی نابغه را به فرانسوی‌ها امانت دهند؛ هرچند فرانسه در خبری غیرمنتظره اعلام کرد که به‌دلیل آسیب‌پذیربودن تابلوی «لبخند ژکوند»، نمی‌توانند برای نمایشگاه مشابهی که در ایتالیا برگزار می‌شود، آن را به این کشور ارسال کنند.

موزه لوور

یکی از آثاری که در موزه‌ی لوور به نمایش درخواهد آمد، «مرد ویترویوسی» نام دارد که کشمکش زیادی بر سر آن به راه افتاد، تا اینکه دادگاهی در ایتالیا با رد شکایت یک انجمن که سبب به تأخیرافتادن تحویل این اثر به موزه‌ی لوور شده بود، روند کار را سرعت بخشید.

به‌طور کلی در این نمایشگاه حداقل ۱۶۲ اثر هنری از جمله ۵ تابلو، ۲۲ نقاشی و آثار دیگری از این نابغه‌ی ایتالیایی به نمایش در می‌آید که برخی از آن‌ها از موزه‌های دیگر نظیر موزه‌ی بریتانیا، نشنال گالری، موزه‌ی نیویورک، موزه‌ی رم، موزه‌ی واتیکان، موزه‌ی مسکو و... به امانت گرفته شده است. نمایشگاه ویژه‌ی گرامیداشت لئوناردو داوینچی از دوم آبان (۲۴ اکتبر) الی پنجم اسفند (۲۴ فوریه) در موزه‌ی لوور دائر خواهد بود. جالب است بدانید که ثبت‌نام برای بازدید از آن از ۴ ماه زودتر روی سایت موزه‌ی لوور آغاز شد و مسئولان موزه بارها اعلام کرده‌اند که هیچ بلیطی در محل موزه فروخته نخواهد شد.

لوور

علاوه بر این، در نمایشگاه مذکور ابتکاراتی نیز به کار گرفته شده است، از جمله آن که بازدیدکنندگان می‌توانند با فناوری واقعیت مجازی (Virtual Reality) از تابلوی مونالیزا‌ دیدن کنند. این اولین باری است که موزه‌ی لوور از فناوری واقعیت مجازی برای نمایش آثارش استفاده می‌کند.

در صورتی که شما نیز عاشق سفر به پاریس و بازدید از موزه لوور هستید، می‌توانید تور ارزان پاریس را از طریق آژانس‌های مسافرتی که با ما همکاری دارند، خریداری کنید. ما در کجارو این امکان را فراهم کرده‌ایم تا بتوانید به‌راحتی و در کمترین زمان، سفرتان را ارزان‌تر از همه جا برنامه‌ریزی کنید.

منبع mehrnews
برچسب‌ها پاریس نمایشگاه

دیدگاه