راه اندازی نخستین قطار هیدروژنی جهان در آلمان

راه اندازی نخستین قطار هیدروژنی جهان در آلمان

فرناز رهبران رنجبر
| سه شنبه, ۲۷ شهریور ۹۷ ساعت ۱۸:۱۵

روز دوشنبه ۱۷ سپتامبر اولین قطار سوخت سلول هیدروژنی جهان در آلمان شروع به کار کرد.

نخستین قطار پاک دنیا که سلول‌های هیدروژنی تامین کننده سوخت قطار هستند، از دیروز وارد شبکه ریلی آلمان شد.

این قطار دارای ۱۵۰ صندل و ۳۰۰ مسافر است و حداکثر سرعت آن ۱۴۰ کیلومتر در ساعت است.

این قطار موسوم به «Coradia iLint» ساخته شرکت «آلستوم» ( Alstom) اولین نمونه از دو قطار بی‌صدا و پاکی است که در راه‌آهن آلمان فعالیت خواهد کرد.

لازم به ذکر است که این قطار در حضور مقامات دولتی و صنعتی معرفی شده است.

Coradia iLints به وسیله یک ایستگاه هیدروژنی متشکل از یک مخزن گاز هیدروژن ۱۲ متری فولادی که در ایستگاه قرار داده شده است، سوخت‌گیری می‌کند. این قطار با هر بار سوخت‌گیری قادر است ۱۰۰۰ کیلومتر حرکت کند.

کارمن شوابل، مدیر این پروژه می‌گوید

با دو قطار Corridia iLint و با استفاده از ۱۴ قطار هیدروژنی دیگر که تا پایان سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی خواهند شد، ما اولین شبکه حمل و نقل ریلی خواهیم بود که قطارهای پاک را جایگزین قطارهای دیزلی موجود می‌کنیم و به این ترتیب به بهبود شرایط آب و هوایی کمک می‌کنیم.

وی افزود:

ما همچنین این کار را به این دلیل انجام می‌دهیم که حدود ۱۲۰ قطار دیزلی ما طی ۳۰ سال آینده به پایان عمر خود خواهند رسید و ما باید بالاخره آن‌ها را جایگزین کنیم. تجربه‌ای که با این پروژه به دست آوردیم، به ما کمک می‌کند تا یک راه حل پایدار و عملی پیدا کنیم.

قطارهای برقی برای خطوط حمل‌ و نقل شلوغ و پرجمعیت بسیار مفید هستند و آلایندگی ایجاد نمی‌کنند، اما برقی کردن هر شبکه ریلی به جز کوچک‌ترین یا متمرکزترین آن‌ها عملی نیست. در نتیجه بسیاری از خطوط بین شهری باید همچنان به موتورهای دیزلی برای حمل مسافر و کالاها تکیه کنند.

به منظور رفع این مشکل اولین قطار سلول هیدروژنی به عنوان بخشی از قرارداد ۹۴٫۵ میلیون دلاری برای ساخت یک ناوگان اولیه متشکل از ۱۶ قطار هیدروژنی توسط آلستوم شروع شد.

این قطار مبتنی بر قطار دیزلی همین شرکت ساخته شده است، اما توسط سلول‌های سوخت هیدروژنی پشتیبانی می‌شود که نیروی اضافی توسط بانکی از باتری‌های لیتیوم-یونی ذخیره می‌شود.

منبع ایسنا
برچسب‌ها قطار

دیدگاه  

    تبلیغات