سوغات آبادان چیست؟

سوغات آبادان چیست؟

فاطمه محمدی
| شنبه, ۲۰ مرداد ۹۷ ساعت ۱۳:۱۵

آبادان شهری در استان خوزستان، در جنوب غربی ایران است. آبادان به دلیل داشتن پالایشگاه‌های نفت در طول تاریخ همیشه در مرکز توجه بوده است. این شهر زیبای جنوبی سوغاتی‌های بسیار خوشمزه‌ای دارد.

آبادان، شهری با مردمان خونگرم و هوایی داغ، یکی از زیباترین شهرهای جنوب کشور است که در بین دو رودخانه اروندرود و بهمنشیر واقع شده است. مساحت آبادان برابر با ۲,۷۹۶ کیلومترمربع است. آبادان به دلیل داشتن پالایشگاه نفت در طول تاریخ همواره یکی از مهم‌ترین شهرهای خاورمیانه بوده و در طول جنگ جهانی دوم نقش بسیار مهمی ایفا کرده است.

در بررسی وجه‌تسمیه کلمه آبادان، به واژه اوپاتان می‌رسیم. بر اساس باور مردم منطقه آبادان درواقع محلی بود برای پاسداری و نگهبانی آب. آبادان در فارسی میانه به معنای آباد، باصفا و ضد ویرانی است.

آبادان

آبادان بعد از اهواز پرجمعیت‌ترین شهر استان خوزستان است. در این مطلب به سراغ سوغاتی‌های خوشمزه آبادان رفته‌ایم تا درصورتی‌که به این شهر زیبا سفر کردید سوغاتی‌های محبوب آن را در یاد داشته باشید:

سوغاتی‌ها

خرما

خرما

خرما مهم‌ترین واصلی‌ترین سوغاتی شهرهای جنوبی کشور به‌ویژه آبادان است. خرما انواع مختلفی دارد و در هر ناحیه‌ای شکل خاصی از آن کاشت و برداشت می‌شود. از انواع خرماهایی که در آبادان کاشت می‌شود، می‌توان به خرما عمران، برخی، کنار، بریم و زاهدی اشاره کرد.

خرما

در منطقه‌ای که خرما به‌عنوان محصول اصلی استفاده می‌شود، بدون شک فرآورده‌هایی نظیر حلوای خرما، شیره خرما یا نان خرما هم تهیه می‌شود.

ماهی

ماهی

یکی از سوغاتی‌های محبوب‌آبادان ماهی است. ماهی‌های خلیج‌فارس به طعم لذیذ مشهور هستند و عده‌ای بر این باورند که ماهی‌های دریای جنوب از ماهی دریای شمال بسیار خوشمزه‌تر است. ازجمله ماهی‌هایی که در آب‌های خلیج‌فارس و آبادان صید می‌شود، می‌توانیم به ماهی حلوا سفید، راش کو، شوریده، شانه، زبان، سنگ‌سر، میش، امور، کفشک، صبور، باد و شیر اشاره کرد.

ادویه‌جات

ادویه‌جات

آبادان را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین مراکز ادویه دانست. ادویه در زبان عربی جمع کلمه دوا است و درواقع به گیاهان و طعم‌دهنده‌ها گفته می‌شود. بسیاری از ادویه‌ها علاوه بر استفاده‌های خوراکی، مصرف دارویی هم دارند. جنوبی‌های خونگرم به خوردن غذاهای تند و پر ادویه عادت دارند و در بازار ادویه جنوب می‌توانید خوشمزه‌ترین و تندترین ادویه‌ها را پیدا کنید.

ازجمله ادویه‌های محبوب‌آبادان می‌توانیم به ادویه کاری، ادویه مرغ و ماهی، کاری هندی، ادویه ترشی و پاپریکا اشاره‌کنیم.

صنایع‌دستی

حصیربافی

حصیر بافی

یکی از رایج‌ترین و قدیمی‌ترین صنایع‌دستی شهر آبادان حصیربافی است که از گذشته در میان مردم آبادان رایج بوده و بسیاری از روستایی‌ها با این صنعت روزگار خود را می‌گذرانند. یکی از پراستفاده‌ترین محصولات حصیری جارو بهایی است که از برگ درخت نخل تهیه می‌شود. از دیگر وسایلی که با استفاده از حصیر تهیه می‌شود، می‌توانیم به کلاه حصیری، بادبزن، سبد نان و خورجین خرما اشاره کنیم.

کپوبافی

کپو بافی

کپوبافی درواقع رایج‌ترین نوع حصیربافی در استان خوزستان به‌ویژه شهرهای دزفول و آبادان است. کپو با پیچیدن برگ خرما به دور نی‌های مردابی به شکل فتیله‌ای تهیه می‌شود که قابلیت فرم دهی بالایی دارد. کپو معمولاً به شکل سبدهای دردار و بدون در سینی‌های گرد در اندازه‌های مختلف تهیه می‌شود و استفاده‌های مختلفی دارد. در ابتدا کپو تنها به شکل گرد بافته می‌شد، ولی امروز شاهد فرم‌های بیضی در بافت کپوها هستیم.

ذوق و سلیقه جنوبی‌ها تنها به مدل‌های مختلف بافت کپو ختم نمی‌شود، هنرمندان این منطقه کپو را با مواد دیگر ازجمله کاموا ترکیب کرده و وسایل زیبایی می‌سازند.

گلیم‌بافی

گلیم‌بافی

عشایر بختیاری و عشایر عرب در استان خوزستان و شهرآبادان از گذشته در بافت گلیم‌های زیبا شهرت داشتند و امروز هم گلیم‌های این منطقه به دست عشایر بافته می‌شود. گلیم‌هایی که در هفتگل بافته می‌شود نقوشی شبیه به نقوش گلیم‌های عشایر قشقایی فارس دارد. از رنگ‌های استفاده‌شده در گلیم‌های جنوب کشور می‌توان به رنگ قرمز، نارنجی، صورتی، مشکی، زرد و سرمه‌ای و سفید اشاره کرد.

دیدگاه  

    تبلیغات