متکدیان و پیله وران در زمره گردشگران خارجی قرار دارند

نیکی قره گوزلویان
دوشنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۰
متکدیان و پیله وران در زمره گردشگران خارجی قرار دارند

متکدیان و پیله‌ورهای عراق و نخجوان خود را به جای گردشگران خارجی جا زده و در طول یک روز چندین بار به ایران وارد می‌شوند.

بر اساس اعلام نهادهایی که مهر ورود در مرزها را اعلام می‌کنند و خارج از سازمان میراث‌فرهنگی هستند، پیله‌ورهایی که از نخجوان، بصره و کردستان عراق فقط برای خرید در سفری چند ساعته به ایران می‌آیند نیز، گردشگر محسوب می‌شوند. اکبر غمخوار، فعال گردشگری و عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران، معتقد است که طبق اعلام این نهادها آمار کردشگری در چهار ماه نخست امسال ۳۸ درصد افزایش داشته، اما این آمار دچار اشتباه و غیرقابل اعتماد شده است.

غمخوار در ادامه گفت:

اگر مسافران ۲۴ ساعت در همان شهر مرزی توقف و اقامت داشته باشند قابل قبول است، اما اطلاع دارم افرادی از جمهوری آذربایجان سه بار در یک روز به منطقه مرزی آستارا در ایران سفر می‌کنند تا خرید مایحتاج زندگی را انجام دهند و هر بار هم مهر ورود در گذرنامه‌هایشان ثبت می‌شود؛ یا نخجوانی‌هایی که برای رفتن به جمهوری آذربایجان ناچار هستند از خاک ایران بگذرند. حتی بصره‌ای‌ها که برای خرید مرغ و گوشت به آبادان سفر می‌کنند؛ یا پاکستانی‌هایی که برای تکدی‌گری به شهرهای مرزی ایران سفر می‌کنند، همه آن‌ها جزو آمار گردشگران ورودی به ایران حساب و اعلام می‌شوند.

به عقیده او، آمار اعلام شده از گردشگران باید بر اساس ضوابط، تعاریف و استانداردهای جهانی باشد و آمار فعلی آمار گردشگران نیست. او تاکید دارد که گردشگر باید در کشور هزینه کند و به‌عنوان مثال، عراقی‌هایی که در دسته جمعی در خانه‌ای اجاره‌ای زندگی کرده و پول خود را خرج نمی‌کنند، برای کشور چه نفعی دارند که مدام از رشد سفر آن‌ها سخن می‌گویند.

غمخوار همچنین درباره ظرفیت پایین اقامت در هتل‌ها در یک سال گذشته افزود:

اتاق‌های خارجی  و آمار اسکان در مراکز اقامتی مجاز و رسمی نشان می‌دهد در این مدت گردشگر واقعی کمتر از چندی پیش به ایران سفر کرده است. چالش صنف گردشگری با سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همواره بر سر این موضوع بوده که اگر آمارها رشد دارد، چرا روی درآمد هتل‌ها و آژانس‌ها تاثیری نمی‌گذارد.

او همچنین درباره کمبود تبلیغات دربراه صنعت گردشگری ایران در رسانه‌های خارجی صحبت می‌کند و معتقد است در شرایطی که رسانه‌های بین‌المللی مدام به ایران حمله می‌کنند، اقدام خاصی در زمینه تبلیغات گردشگری از طرف ایران صورت نگرفته است. او در این‌باره گفت:

حوادث سیاسی در بیشتر کشورها اتفاق می‌افتد، اما دولت‌ها در چنین مواقعی بسته حمایتی را به اجرا می‌گذارند تا دست کم از طریق گردشگری، درآمدها و روابط سیاسی و اقتصادی خود را حفظ کنند. بسته حمایتی تعریف مشخصی دارد، مثل آنچه که ترکیه یا دیگر کشورهای دیگر در مواقع بحرانی اجرا می‌کنند، و برای مقطعی دریافت مالیات‌ها را در صنف گردشگری متوقف کرده و تسهیلات ویژه می‌دهند.

غمخوار درباره وضعیت سفرهای خارجی که به خاطر پرداخت ارز مسافرتی نوعی رانت‌خواری عنوان کرد نیز گفت:

متولیان سفر جزو افرادی بودند که پرداخت ارز مسافرتی را رانت می‌دانستند، در حالی که همین باورها و خارج کردن سفر از اولویت‌های ارزی بدون توجه به عواقب آن باعث شد هزینه‌های بلیت و تور تا ۳ برابر افزایش یابد. این وضعیت باعث می‌شود مردم سفر نروند و آژانس‌ها نتوانند ضررهای مالی خدماتی را که قبلا خریده‌اند و اکنون نمی‌توانند بفروشند، جبران کنند. در نتیجه ایرلاین‌ها به خاطر کاهش تقاضا، مسیرهای هوایی ایران را کم یا حذف می‌کنند، جریانی که گردشگری ورودی را به تعطیلی خواهد کشاند.

در قرارداد اخیر سازمان میراث‌فرهنگی با سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی، ایجاد ۱۹۰ هزار شغل با اعتبار و تسهیلاتی به میزان ۸۷۰۰ میلیارد تومان لحاظ شده بود، اما با وضعیت فعلی، گردشگری کشور با معضل بیکاری و تعدیل نیرو مواجه شده است.

عکس کاور: ایسنا

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا

    دیدگاه