هواپیماهای جدید بعد از برجام به ایران می‌آیند؟

فرناز رهبران رنجبر
چهار شنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۵
هواپیماهای جدید بعد از برجام به ایران می‌آیند؟

خروج آمریکا از برجام، نمی‌تواند ورود هواپیماهای جدید به ایران را متوقف سازد.

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت:

با توجه به اینکه ایالت متحده آمریکا رسما اعلام کرد که از برجام خارج خواهد شد، شرکت‌های هواپیمایی ایرانی نیز رویکردها و برنامه‌های خود را بر این اساس تنظیم خواهند کرد. همان طور که صنعت هواپیمایی ایران در طول چهار دهه گذشته با وجود تمام تحریم‌ها به حیات خود ادامه داده، از این پس نیز شرکت‌های ایرانی حرکت‌شان را متوقف نخواهند کرد.

با وجود در تحریم بودن ایران در سال‌های گذشته، توانست تعداد هواپیماهای خود را ۱۲ برابر کند، پس خروج آمریکا از برجام نمی‌تواند عاملی برای توقف ورود هواپیماهای جدید به ایران باشد.

وی بیان کرد که ایرباس و بوئینگ باید خودشان شرایط فروش هواپیما به ایران را بار دیگر بررسی کنند:

با وجود آنکه ما در جزئیات قراردادها میان طرفین نیستیم، اما این موضوع مشخص است که دو طرف تعهداتی به یکدیگر دارند و باید دید که در آینده این تعهدات چگونه اجرایی می‌شود؛ هر چند با خروج آمریکا اجرای این قراردادها دشوار خواهد شد، اما باید دید که به طور خاص ایرباس به عنوان یک شرکت اروپایی در نهایت به چه ارزیابی در این رابطه می‌رسد.

او به به توافقات اخیر شرکت‌های ایرانی با هواپیماساز سوخوی روسیه اشاره کرد و گفت این موضوع نشان از داشتن برنامه‌های مختلف ایرلاین‌های ایران برای توسعه ناوگان خود است. مشکلات بزرگ در جریان قراردادها نمی‌تواند ایران را از توسعه و تجهیز ناوگان خود عقب بگذارد.

منبع ایسنا

دیدگاه