روز جهانی پرنده مهاجر برای حفاظت از پرنده ها

روز جهانی پرنده مهاجر برای حفاظت از پرنده ها

زلیخا رحمانیان
| چهار شنبه, ۱۹ اردیبهشت ۹۷ ساعت ۱۲:۰۵

روز جهانی پرنده مهاجر (WMBD)، یک برنامه‌ تبلیغاتی سالانه است که بر ضرورت حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه آن‌ها تأکید دارد.

هم‌صدا با هم برای حفاظت از پرنده، شعار روز جهانی پرنده‌ مهاجر انتخاب شده که به دلیل اختلاف در زمان اوج مهاجرت پرندگان در کشورهای مختلف، برای هماهنگی جهانی، ۱۹  و ۲۰ اردیبهشت ماه (نهم و دهم ماه مه) به نام روز جهانی پرنده مهاجر نام‌گذاری شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، ایده‌ روز جهانی پرنده مهاجر در سال ۱۹۹۳ در مرکز تماشای پرندگان مهاجر آمریکا ایجاد شد و از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۶، این برنامه توسط بنیاد ملی حیات وحش ایالات متحده هدایت می‌شد.

در سال ۲۰۰۷، سازمان غیرانتفاعی محیط زیست برای آمریکا (EFTA یا Environment For The Americas)، تصمیم گرفت از طریق آموزش، مردم را به شناخت پرندگان و حفاظت از آن‌ها تشویق و ترغیب کند و از آن سال به بعد، EFTA تمام فعالیت‌های مربوط به روز جهانی پرنده مهاجر (World Migratory Bird Day یا WMBD) را انجام داده است.

در طول سال‌ها، کمپین‌های آموزشی زیادی با موضوعاتی که شامل پرندگان، حفاظت از زیستگاه‌های آن‌ها و خدمات اکوسیستمی، تأثیر تغییرات آب و هوایی روی پرندگان، قوانین، اقدامات و کنوانسیون‌های حفاظت از پرندگان (مانند قانون پیمان‌نامه برای پرندگان مهاجر، قانون گونه‌های در معرض خطر و کنوانسیون‌های تنوع زیستی) می‌شود، به برنامه‌ها و رویدادهای این روز پیوسته‌اند.

روز جهانی پرنده مهاجر (WMBD)، یک برنامه‌ تبلیغاتی سالانه است که بر ضرورت حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه آن‌ها تأکید دارد. این برنامه، روشی مؤثر برای کمک به افزایش سطح آگاهی جهانی از تهدیداتی است که پرنده‌های مهاجر با آن‌ها مواجه هستند. این موضوع از لحاظ زیست محیطی نیز اهمیت دارد و به همین دلیل برای حفظ آن‌ها، باید به‌صورت بین‌المللی تلاش شود.

WMBD در واقع به عنوان یک پلت فرم جدید جهانی، با استفاده از آموزش و آگاهی‌رسانی، تلاش‌های بین‌المللی را برای حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه‌های آن‌ها در همه سطوح، همسو و هماهنگ می‌کند.

سال ۲۰۱۸ یک دوره‌ مهم و تأثیرگذار در تاریخ روز جهانی پرنده‌ی مهاجر است، زیرا مجریان برنامه سعی دارند با کمک همه‌ کشورها، مسیرهای طولانی و اصلی پرواز پرندگان مهاجر در سیاره‌ی زمین از آفریقا، اروپا، آسیا، استرالیا و آمریکا را که شناسایی شده‌اند، برای پرواز آن‌ها امن کنند.

این برنامه‌ها هر سال، ۷۰۰ فعالیت را شامل می‌شود که راه‌های حفاظت از پرندگان مهاجر را به مردم آموزش می‌دهد. امسال تمرکز تلاش‌های خود را بر مسیرهای پروازی پرندگان مهاجر در آمریکا، از کانادا تا آرژانتین به سمت کارائیب قرار داده است.

مردم همه ساله در سراسر جهان به‌ مناسبت این روز، فعالیت‌هایی مانند جشنواره‌های پرنده ‌شناسی، برنامه‌های آموزشی، نمایشگاه‌ها و به ویژه گشت‌وگذارهای تماشای پرنده (BIRD WATHING) را سازمان‌دهی می‌کنند.

به دلیل اختلاف در زمان اوج مهاجرت پرندگان در کشورهای مختلف، این فعالیت‌ها را می‌توان در هر زمان از سال انجام داد، اما برای هماهنگی جهانی، ۹ و ۱۰ می (۱۹ و ۲۰ اردیبهشت) به نام روز جهانی پرنده مهاجر نام‌گذاری شده است.

در ۲۶ اکتبر سال ۲۰۱۷ در حاشیه‌ کنوانسیون گونه‌های مهاجر (CMS) در مانیل،EFTA به همراه آژانس حفاظت از پرندگان مهاجر آب‌های آفریقایی- اوراسیایی (AEWA)، برای افزایش آگاهی از وضعیت دشوار پرندگان مهاجر در سراسر جهان، یک همکاری ابتکاری به وجود آوردند.

این شراکت جدید به طور رسمی، تمام برنامه‌های بین‌المللی برای پرندگان مهاجر و نیاز فوری به حفظ آن‌ها را متحد کرد و از امسال (۲۰۱۸) به بعد، کمپین مشترک جدیدی با نام روز جهانی پرنده مهاجر به وجود آمد که رویدادهای مهم برای جشن گرفتن این روز، دو بار در سال در ماه می و اکتبر برگزار می‌شود.

منبع ایرنا

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تورهای برگزیده

    تورهای برگزیده

    تبلیغات