دیدنی های کالینینگراد ؛ شهر آلمانی کشور روسیه

دیدنی های کالینینگراد ؛ شهر آلمانی کشور روسیه

شیدا  خرمشاهی
| یکشنبه, ۱۶ آذر ۹۹ ساعت ۱۲:۰۴

کالینینگراد یکی از شهرهای توریستی روسیه است  جاذبه‌های گردشگری فراوانی برای دیدن دارد؛ به‌طوری که گردشگران از گشت و گذار در این شهر هرگز خسته نخواهند شد.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۲۰ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۱۵ به‌روزرسانی شده است.

 کالینینگراد یکی از شهرهای کوچک و بندری کشور روسیه است. این شهر در ابتدای پیدایش در قرن چهاردهم میلادی در قلمروی امپراطوری آلمان جای داشت و به همین دلیل سبک معماری بناهای این شهر، تحت تاثیر معماری کشور آلمان بوده است. کالینینگراد از دهه پنجاه میلادی به بعد به خاک روسیه یا شوروی سابق پیوست و به تدریج سبک معماری شرق اروپا را مورد استفاده قرار داد. درست است که جنگ جهانی دوم تاثیرات زیادی روی این شهر گذاشته و برخی جاذبه‌های آن را نابود کرده است؛ ولی هنوز هم کالینینگراد جاذبه‌های گردشگری فراوانی برای دیدن دارد؛ به‌طوری که گردشگران از گشت‌وگذار آن هرگز خسته نخواهند شد.

قلعه ۵ (Fort 5)

درختان تنومند در محوطه قلعه ۵ (Fort 5)

قلعه ۵ یا فورت فایو یکی از قلعه‌های تاریخی کالینینگراد و یکی از محبوب‌ترین قلعه‌های آن میان گردشگران است. اگر از این قلعه بازدید کنید، می‌توانید نظاره‌گر شبکه‌ای از تونل‌ها و اتاق‌هایی باشید که به طور کامل ویران نشده‌اند که این امر نمایانگر استحکام این قلعه است.

بازار مرکزی کالینینگراد (Kaliningrad Central Market)

بانوی میوه فروش در بازار مرکزی کالینینگراد (Kaliningrad Central Market)

با پا گذاشتن به بازار مرکزی کالینینگراد، به دوران گذشته، یعنی زمان شوروی سابق باز خواهید گشت. این بازار مرکزی که میان آپرباند (Upper Pond) و میدان پیروزی یا ویکتوری (Victory Square) قرار گرفته، در واقع محلی برای خرید محصولات تازه، گوشت و لباس‌های ارزان است.

موزه کهربا (Museum of Amber)

حشرات داخل کهربا های بازرگ در موزه کهربا (Museum of Amber)

موزه کهربای کالینینگراد در سال ۱۹۷۹ میلادی افتتاح شده است. در این موزه هنری که از جاهای دیدنی کالینینگراد است، می‌توانید آثار هنری ساخته شده از کهربا را تماشا کنید. در موزه کهربای کالینینگراد بیش از چهارده هزار قطعه کهربا وجود دارد که در میان آن‌ها دومین قطعه بزرگ کهربای جهان نیز دیده می‌شود.

کلیسای کروزکیرش (The Kreuzkirche)

معماری آجری و برج های بلند کلیسای کروزکیرش (The Kreuzkirche)

کلیسای کروزکیرش در دوران جنگ جهانی دوم کمی آسیب دید و در طول جنگ از آن به‌عنوان انبار استفاده می‌شد؛ اما این کلیسا پس از جنگ بازسازی شد و دوباره به‌عنوان کلیسا از آن استفاده کردند. در میان دو برج کلیسای کروزکیرش، پنجره‌ای عظیم با یک صلیب بزرگ قرار دارد که بسیار دیدنی است.

پارک یوناس یکی از مراکز تفریحی اصلی در شهر کالینینگراد است 

پارک یوناس (Yunost Park)

پارک یوناس در زیباترین منطقه کالینینگراد جای دارد و انتخاب اول تمام خانواده‌ها و مردم این شهر، برای تفریح و استراحت به شمار می‌رود. در سال ۲۰۰۸ میلادی در این پارک بازسازی‌هایی انجام شده و مسیرهای پیاده‌روی متنوع در سراسر فضای سبز، مناظر بسیار زیبا و امکانات تفریحی نظیر قایق‌سواری، ماشین کارتینگ و یک بنای تفریحی هنری به آن افزوده شده است. در بلندی‌های این پارک می‌توانید چشم‌اندازهای نفس‌گیری از منظره شهر کالینینگراد را تماشا کنید. این منظره خصوصا در هنگام شب و روشن شدن چراغ‌ها بسیار دیدنی است.

جزیره کانت (Kant’s Island)

عکس هوایی از جزیره کانت (Kant’s Island)

نام جزیره کانت به یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های کالینینگراد یعنی، «امانوئل کانت» (Immanuel Kant) تعلق دارد. این فیلسوف آلمانی که در قرن هجده میلادی در این شهر متولد شد، تمام عمر خود را در همین شهر زندگی کرده است. «امانوئل کانت»، در حال حاضر در کلیسایی در همین شهر دفن شده است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

کلیسای جامع کانت (Kant’s Cathedral)

نمای چوبی و برج ساعت کلیسای جامع کانت (Kant’s Cathedral)

کلیسای جامع کانت، کلیسایی به سبک گوتیک است که با آجرهای قرمز رنگ و معماری خاص خود شناخته می‌شود. این کلیسا در طول سال‌های مختلف، نظاره‌گر افت و خیزهای فراوانی بوده و در دوران جنگ آسیب‌های زیادی دیده است. جالب است بدانید که مقبره فیلسوف معروف آلمانی  و شخصیت برجسته کالینینگراد به نام «امانوئل کانت» در این کلیسا قرار دارد.

موزه اقیانوس جهان (Museum of the World Ocean)

زیردریایی قدیمی در موزه اقیانوس جهانی (Museum of the World Ocean)

کالینینگراد تنها بندری در کشور روسیه است که در کنار دریای بالتیک واقع شده است و هیچگاه یخ نمی‌زند. دریای بالتیک از اهمیت فراوانی در این بندر برخوردار است، به همین دلیل موزه‌ای به نام موزه اقیانوس جهان برای اکتشافات علمی این دریا با یک آکواریوم کوچک و یک نمایشگاه در نظر گرفته شده است. این موزه دارای نمایشگاه‌های مختلفی است که اطلاعاتی درباره نقش اقیانوس‌ها در اکوسیستم به شما می‌دهند.

میدان پیروزی و کلیسای مسیح ناجی 

مردم در حال گشت و گذار در میدان پیروزی و کلیسای مسیح ناجی (Victory Square and Cathedral of Christ the Saviour)

میدان پیروزی (Victory Square) قلب شهر کالینینگراد است و از جنگ جهانی دوم جان سالم به در برده است. اکثر مردمان این شهر برای گذراندن اوقات فراغت خود به این میدان می‌آیند. میدان پیروزی و کلیسای مسیح نجات‌دهنده تاریخ غنی شهر کالینینگراد را به خوبی به نمایش گذاشته است. در اطراف میدان ساختمان‌هایی با معماری سبک آلمانی متعلق به قرن بیستم و یک مرکز خرید را می‌توانید مشاهده کنید.

ساختمان بورس سهام (Königsberg Stock Exchange)

ساختمان بورس سهام در کنار رودخانه (Königsberg Stock Exchange)

ساختمان بورس سهام، تنها یک ساختمان اقتصادی برای شهر نیست، بلکه ساختمانی قدیمی و زیبا در جوار رودخانه است که از معماری ظریف و دیدنی برخوردار است و یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر کالینینگراد به شمار می‌رود. بنای اصلی این ساختمان مانند دیگر سازه‌های موجود در این شهر در جنگ جهانی دوم آسیب دید و بعدها بازسازی شد.

کلیسای خانواده مقدس (Church of the Holy Family)

کلیسای خانواده مقدس با نمای آجرهای قرمز رنگ (Church of the Holy Family)

بیشتر مردم کلیسای خانواده مقدس کالینینگراد را همتای کلیسای جامع نوتردام در شهر پاریس در کشور فرانسه می‌دانند. سبک معماری زیبای این بنای تاریخی، نمای سرخ آن و سقف فیروزه‌ای رنگ استثنایی آن، بسیار دیدنی است.

مجموعه دروازه های کالینینگراد

Friedland Gate دروازه فردلندنمای با آجری و مجسمه

دروازه‌ فردلند (Friedland Gate)، دروازه شاه (King Gate)، دروازه برندنبورگ (Brandenburg Gate) و دروازه روسگارتن (Rossgarten Gate)، هرکدام سبک معماری خاص و استثنایی خود را دارند، اما نمای تمام آن‌ها سرخ و ارتفاع همه آن‌ها نسبتا کوتاه است. برخی از این دروازه‌ها در حال حاضر تبدیل به موزه یا رستوران شده‌اند. دروازه قلعه فردریکس بورگ (Fort Friedrichsburg Gate) نیز از جاذبه‌های دیدنی جالب و جذاب کالینینگراد به شمار می‌رود.

موزه دروازه فردلند (‌ Friedland Gate Museum)

مجسمه سرباز های دوران کهن در موزه دروازه فردلند (‌ Friedland Gate Museum)

موزه دروازه فردلند یا موزه دروازه سرزمین سوخته، یکی از جاهای دیدنی روسیه در کالینینگراد است که در سفر به این شهر حتما باید از آن بازدید کنید. مجموعه جالبی در این موزه گنجانده شده که دیدن آن‌ خالی از لطف نیست.

سربازخانه دفاعی کرونپرینز (Defensive Barracks Kronprinz)

دیوار نویسی ها روی سربازخانه دفاعی کرونپرینز (Defensive Barracks Kronprinz)

سربازخانه دفاعی کرونپرینز مانند دیگر ساختمان‌های این بخش شهر کالینینگراد، در جنگ جهانی دوم نابود شده است. قسمت‌های باقی‌مانده سازه بنای این سربازخانه، در حال حاضر به طور کلی بازسازی شده است.

باغ گیاه شناسی کالینینگراد (Kaliningrad Botanical Garden)

سازه های کروی در باغ گیاه شناسی کالینینگراد (Kaliningrad Botanical Garden)

باغ گیاه‌شناسی کالینینگراد شامل ساختمانی شیشه‌ای و مدرن و باغی زیبا و بزرگ می‌شود. برخی اوقات در فصل تابستان در این باغ گیاه‌شناسی، جشنواره موسیقی برگزار می‌شود. باغ گیاه‌شناسی کالینینگراد انواع سبک باغ‌ها از جمله ژاپنی، هلندی، باغ‌های رز، مدرن و دیگر باغ‌ها را در خود جای داده است.

خانه واژگون (Upside Down House)

خانه واژگون در یکی از پارک‌های کوچک کالینینگراد واقع شده است. جالب است بدانید که نه تنها خود خانه بلکه وسایل درون آن نیز واژگون هستند. با پا گذاشتن درون این خانه نیز نوعی احساس غلبه بر جاذبه زمین به شما دست خواهد داد. تجربه بازدید خود از دیدنی های کالینگراد را با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

دیدگاه  

    تبلیغات