سال گذشته ورود گردشگران خارجی ۴٫۳ درصد افزایش یافت

طیبه فلاحتی
جمعه، ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۵
سال گذشته  ورود گردشگران خارجی ۴٫۳ درصد افزایش یافت

معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، از رشد ۴٫۳ درصدی جذب گردشگران خارجی در سال گذشته خبر داد.

محمد محب‌خدایی در حاشیه آیین اختتامیه چهارمین جشنواره بین‌المللی غذای اکو ـ جاده ابریشم، در خصوص توسعه گردشگری غذایی در کشور گفت:

 گردشگری غذایی فصل مشترکی است که بحث استعداد و ذائقه‌های مختلف را نشان می‌دهد و با فرصت مشترکی که در زمینه مواد اولیه وجود دارد، شاهد نمایش ذائقه‌های مختلف اقوام و جمعیت‌های مختلف دنیا هستیم و در این زمینه برنامه توسعه‌ای داریم؛ چرا که معتقدیم در دنیا تعداد زیادی گردشگر داریم که به قصد تجربه کردن غذای کشورهای مختلف سفر می‌کنند و در ایران نیز به واسطه ظرفیت بالای قومیتی و مناطق مختلف در این حوزه بسیار سرآمد بوده و می‌توانیم از این سرآمدی به نحو مطلوب بهره‌مند شده و در جهت جذب گردشگران بیشتر داخلی و خارجی بهره‌مند شویم.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مباحث امروز در حوزه گردشگری، بحث برگزاری همین جشنواره‌هایی است که امروز شاهد میزبانی زنجان از آن به‌ویژه در سطح بین‌المللی هستیم، افزود:

برگزاری این جشنواره‌ها به ما کمک می‌کند تا بتوانیم در جذب گردشگران خارجی گام بلندی برداریم.

 

ایشان با یادآوری اینکه گردشگران با دلایل و اهداف مختلف وارد کشور می‌شوند، اما به محض ورود به کشور، خواستار این هستند که شاخه‌های دیگر گردشگری را نیز تجربه کنند، ادامه داد:

خوشبختانه بعد از استقرار دولت دوازدهم، رشد قابل توجهی را در زمینه جذب گردشگران خارجی داشته‌ایم و این رشد در پایان سال گذشته به ۴٫۳ درصد رسیده و توانستیم افزایش ظرفیت خوبی را در این زمینه تجربه کنیم.

معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ادامه با بیان اینکه نزدیک به ۴٫۵ میلیون نفر گردشگر داریم که از کشور خارج می‌شوند، گفت:

از این تعداد، ۲٫۵ میلیون نفر برای زیارت در عراق (ایام اربعین) حضور می‌یابند. همچنین خیلی از کسانی که از کشور خارج می‌شوند به عنوان تجارت، خارج می‌شوند و تعدادی هم ایرانیان مقیم خارج از کشور هستند که از کشور خارج می‌شوند و این یک امر طبیعی است.

 

محب‌خدایی در رابطه با اهتمام به زیرساخت‌های گردشگری در کشور، یادآور شد:

در حال حاضر ظرفیت‌ها با حجم ورودی خوب است، اما اگر بخواهیم این میزان را توسعه دهیم، باید زیرساخت‌های‌مان را نیز تقویت کنیم. در حال حاضر نزدیک به ۲۸۰ هزار تخت هتلی در اشکال بوم‌گردی و بخش‌های مختلف فعال هستند و در آینده نزدیک هم تعداد زیادی تخت اضافه خواهد شد.

وی باور جمعی و باور ملی را دو مولفه مهم در راستای توسعه صنعت گردشگری عنوان و خاطرنشان کرد:

صنعت گردشگری را باید از حرف به عمل بیاوریم که در این زمینه کارهایی صورت گرفته، اما باید بیش از این‌ها جدی گرفته شده و همه باید در این زمینه دست به دست هم دهیم.

 

 

منبع ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات