ساخت موزه بزرگ یزد با مشارکت آلمانی‌ها

زلیخا رحمانیان
دوشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۵
ساخت موزه بزرگ یزد با مشارکت آلمانی‌ها

موزه بزرگ یزد با مشارکت سرمایه‌گذاران آلمانی در حال ساخت است و بازدیدکنندگان موزهای کشور ۱۵ درصد افزایش یافته است.

مدیر کل موزه‌ها و اموال منقول و تاریخی کشور با اشاره به رشد ۱۵ درصدی بازدیدکنندگان موزه‌های کشور، بیان کرد:

لازمه پیشرفت بیشتر صنعت موزه‌داری در کشورمان به‌کارگیری دانش، تجربه و تکنولوژی کشورهای موفق در این زمینه است که ساخت موزه بزرگ یزد با مشارکت آلمانی‌ها نیز در همین راستا دنبال می‌شود.

دکتر محمدرضا کارگر با اشاره به فعالیت ۶۰ موزه در کشورمان که در سال گذشته پذیرای ۲۲٫۵ میلیون بازدیدکننده داخلی و خارجی بوده‌اند،‌ گفت:

به طور میانگین ۱۵ درصد افزایش بازدید از موزه‌ها را در سال گذشته شاهد بودیم ولی این آمار با نسبتی غیر یکسان در موزه‌ها توزیع و به ایجاد درآمد منجر شده است.

بیش از ۱۰۰ میلیون بازدیدکننده از موزه‌های کشور فرانسه به‌عنوان یکی از کشوهای پیشتاز صنعت موزه‌داری، بازدید می‌کنند، از مجموع این تعداد بازدیدکننده، رقم بسیار ناچیزی از آن‌ها را مردم خود فرانسه شامل می‌شوند ولی خوشبختانه در کشور ایران، استقبال خوبی از سوی خود مردم ایران از موزه‌ها می‌شود.

کارگر افزود:

البته با این وجود موزه‌های ایران از ظرفیت‌های بیشتری برخوردار هستند و باید تلاش کنیم تا هر ایرانی حداقل سالی یک مرتبه از موزه‌های کشور بازدید کنند که در این صورت آمار بازدیدکنندگان موزه‌ها با جمعیت کشورمان برابری خواهد کرد.

وی یکی از شاخص‌های مهم در ارزیابی عملکرد موزه‌ها را تعداد بازدیدکنندگان فعال آن‌ها برشمرد. بازدیدکننده فعال نیز فردی است که بی‌تفاوت و مانند یک ویزیتور از موزه نگذرد بلکه در حین بازدید، کنکاش، تفکر، تعمق و تبلیغ کند تا از این راه موزه‌ها مرزی میان بازدیدکننده‌های فعال و غیرفعال شوند.

در واقع موزه‌داری علمی متشکل از سه بخش تجربه، علم و به‌کارگیری تکنولوژی است لذا در کشورهایی که پیشینه‌ی موزه‌داری بیشتری نسبت به کشورمان دارند، قطعاً تجربه بیشتر و پیشرفت و موفقیت بیشتری نیز وجود دارد هر چند که ایران نیز در حوزه موزه‌داری نسبت به سابقه ۸۰ ساله خود، جایگاه خوبی را داراست.

وی لازمه پیشرفت بیشتر در زمینه بروز شدن علم موزه‌داری را به‌کارگیری دانش، تجربه و تکنولوژی کشورهای موفق در این حوزه خواند و بیان کرد:

موزه بزرگ یزد که با مشارکت سرمایه‌گذاران آلمانی در حال ساخت است نیز دقیقاً در همین مسیر دنبال می‌شود.

این مسئول برگزاری برنامه‌های مشترک با موزه‌های دیگر کشورها را نیز نوعی تعامل و تبادل علم و سرمایه در این حوزه برشمرد.

برنامه‌های مشترک تهران با موزه لوور فرانسه در کشورمان منجر به بازدید ۱۳ هزار گردشگر داخلی و خارجی شد.

موزه‌های ایجاد شده در ایران از بالاترین استانداردهای موجود برخوردار هستند و موزه‌های قدیمی که با کیفیت پایین‌تری ایجاد شده‌اند نیز با ایجاد تحولاتی در بخش محتوایی آن‌ها در حال به‌روزرسانی هستند.

اولین موزه خودروهای کلاسیک کشور در یزد به‌عنوان موزه برتر امسال کشور، می‌تواند با آوردن اشیا و امکانات جدید مانند خودرو برخی افراد شاخص برای نمایش در این موزه، تحولی در این موزه ایجاد کند و حتی باعث جذب بازدیدکنندگان قبلی نیز شود.

وی حفظ میراث معنوی و ناملموس در کشورمان را ضروری خواند و گفت:

قطعاً ایجاد فضاهایی با نشاط و مطلوب باعث جذب گردشگران می‌شود و یزد به‌عنوان یکی از اهداف و مقاصد گردشگران ایران و جهان نیازمند چنین فضاهایی است.

کارگر با اشاره به این که یزد، شهری شناخته شده در جهان با جاذبه‌های مختلف است، ارتقای زیرساخت‌های اقامتی استاندارد، ایجاد فرهنگ توریست‌پذیری با همکاری و مشارکت همه نهادها، اهتمام به محیط زیست و بافت تاریخی شهر را از عوامل مؤثر در افزایش جذب گردشگران بیشتر به این شهر خواند.

منبع ایسنا

دیدگاه