بازدید از موزه ملی ملک رایگان شد

زلیخا رحمانیان
پنجشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۰
بازدید از موزه ملی ملک رایگان شد

به مناسبت روز جهانی موزه، بازدید از موزه ملی ملک رایگان شد.

کتابخانه و موزه ملی ملک با گرامیداشت روز جهانی موزه، دوستداران آثار تاریخی را به بازدید رایگان از تالارها و آثار موزه‌ای این موقوفه آستان قدس رضوی فرا‌خواند.

موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک روز پنجشنبه، روزهای ۲۹  و ۳۰  اردیبهشت جاری را برای بازدید از این مکان رایگان اعلام کرده است.

موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه وقفی - خصوصی ایران، در کنار کتابخانه‌ای از نسخه‌های نفیس خطی، چاپ سنگی، سربی و کتاب‌های چاپی، گنجینه‌ای از آثار و اشیای ارزشمند تاریخی را در تالارهای گوناگون خود جای داده و در «میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد» قرار دارد.

در این مرکز مجموعه سکه‌های تاریخی، از دوران پیش از هخامنشی (از سده ششم پیش از میلاد) تاکنون در معرض دید علاقه‌مندان است و در کنار تالار سکه، تالار کمال‌الملک و خاندان غفاری قرار دارد که در آنجا مجموعه‌ای از تابلوهای نقاشی محمد غفاری مشهورترین نقاش تاریخ معاصر ایران و دیگر اعضای هنرمند خاندان غفاری گردآمده است.

تالار کتابت و نگارگری، دیگر بخش موزه ملی ملک است که مجموعه‌ای از آثار برجسته خوش‌نویسی و نگارگری، لاکی، اسناد و نسخه‌های نفیس خطی را در برمی‌گیرد. مجموعه هنر لاکی، شامل قلمدان‌ها، قاب آیینه‌ها و جلدهای لاکی، دیگر بخش موزه است که در کنار تالار کتابت و نگارگری جای گرفته است. یکی از بخش‌های جذاب موزه ملی ملک، مجموعه اهدایی بانو عزت‌ملک ملک، دختر بزرگ حاج حسین آقا ملک واقف این گنجینه است که گنجینه‌ای از تابلوهای نقاشی قاجاری، نسخه‌های خطی، قلمدان، سرقلیان و آثار لاکی را در خود دارد.

سالن تک اثر، بخش دیگری در موزه ملی ملک است که در هر فصل سال، یک اثر از مجموعه آثار نادیده موجود در مخازن آثار موزه، همراه با تابلوها، توضیحات و نماهنگ‌های جذاب، در آن عرضه می‌شود.

سه تالار نوبنیاد «هنر و زندگی» «تمبر» و «هزار داستان» نیز که در نیمه دوم سال ۱۳۹۶ گشایش یافته‌اند، نماهایی نو از آثاری تازه در زمینه‌های اشیای تزیینی، تمبر و نسخه‌های خطی به همراه فناوری‌های روزآمد پیش روی گردشگران می‌گذارند.

چهار نمایشگاه «هفت اقلیم (جغرافیا به روایت نسخه خطی الممالک و المسالک استخری)»، «گزیده هنر اسلامی- ایرانی؛ دوره قاجار»، «تک اثر چهاردهم؛ مجله زبان آموزگار» و «آثار هنرجویان دوره آموزشی نقاشی پشت شیشه» نیز در کنار تالارهای موزه‌ای، گردشگران و بازدیدکنندگان را به دنیای رنگارنگ و جذاب فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی فرا می‌خوانند.

منبع ایرنا
برچسب‌ها موزه

دیدگاه  

    تبلیغات