پرداخت ریالی هزینه صدور ویزا به سفارتخانه‌ها

زلیخا رحمانیان
چهار شنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۵
پرداخت ریالی هزینه صدور ویزا به سفارتخانه‌ها

به دنبال اجرایی شدن سیاست جدید ارزی، طی مذاکراتی بین بانک مرکزی و وزارت امور خارجه قرار بر این شد تا از این پس هزینه صدور ویزا به سفارتخانه‌ها به‌جای ارز، ریالی پرداخت شود.

دولت از ٢١ فروردین ماه سال جاری، سیاست جدیدی در حوزه ارزی به مرحله اجرا درآورد تا کنترل ورود و خروج ارز و نظارت بر جریان ارزی متفاوت از قبل انجام شود. بر این اساس، مسیر عرضه و تأمین ارزی تغییر کرده و از کانال‌های مشخص‌شده و خارج از روال قبلی که عمدتاً از طریق بازار آزاد و صرافی‌ها بود، انجام می‌شود؛ اما در این بین هستند تقاضاهای ارزی اغلب خردی که محلی برای تأمین آن در سیاست فعلی پیش‌بینی نشده و بانک مرکزی به‌مرور در حال پوشش آن‌ها است.

‌اخیراً بانک مرکزی حذف پرداخت ارز از سوی مسافران به سفارتخانه‌ها را برای هزینه ویزا در دستور کار قرار داده است؛ سیاستی که ابعاد آن در گفت‌وگو با مهدی کسرائی پور، مدیرکل سیاست‌های ارزی بانک مرکزی، مورد بررسی قرار گرفت.

‌مدیر کل سیاست‌های ارزی بانک مرکزی با اشاره به دلایل پیشنهاد اخیر این بانک به وزارت امور خارجه در رابطه با ارز تحویلی اتباع ایرانی به سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های کنسولی مقیم به منظور صدور ویزا یا سایر خدمات کنسولی گفت:

پس از اجرایی شدن سیاست جدید ارزی دولت و بانک مرکزی و پیش‌بینی مصارف ارزی کشور در مقررات جدید، برخی نیازهای خرد، جزو مصارف پیش‌بینی نشده بود؛ از این رو پس از دریافت بازخوردهای ذی‌ربط، بانک مرکزی حتی‌الامکان سعی کرده است راهکارهایی برای پاسخ به این تقاضاها بیابد. در ارتباط با این تقاضا پس از مذاکراتی با مسئولان وزارت امور خارجه، ابتدا تصمیم بر این بود که سفارتخانه‌های مقیم در ازای خدمات کنسولی خود، ریال دریافت کنند که این موضوع بنا به برخی دلایل اجرایی نشد.

از جمله به دلیل الزامات داخلی برخی کشورها، سفارتخانه مقیم‌ باید خدمات کنسولی خود را در قبال دریافت ارز ارائه کند که نمونه آن خدمات صدور ویزا است. از سوی دیگر مردم به دلیل الزامات جدید ارزی، امکان خرید ارز از صرافی‌ها را نداشته و نمی‌توانند این گونه مصارف را به‌راحتی تأمین کنند، پس باید به این تقاضاها پاسخ داده می‌شد.

‌کسرائی‌پور ادامه داد:

بانک مرکزی راهکاری را پیشنهاد کرد و با در نظر گرفتن ابعاد مختلف آن، مذاکراتی را با وزارت امور خارجه انجام داد تا بتواند این مشکل را برطرف کند؛ به طوری که هم متقاضی خدمات کنسولی (صدور ویزا، ...) در تأمین ارز کمترین مشکل را داشته باشد؛ یعنی بتواند با پرداخت ریال، امور خود را در سفارتخانه مربوطه انجام دهد و هم اینکه چنانچه سفارتخانه ذی‌ربط مایل به دریافت ارز است، بتواند ارز خود را در قبال ارائه خدمات کنسولی دریافت کند.

‌وی با بیان این که نتیجه مذاکرات بانک مرکزی با وزارت امور خارجه در قالب یادداشتی به سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های کنسولی مقیم ایران اعلام شد، گفت:

سیاست از این قرار است که ساز و کاری فراهم شود تا هر سفارتخانه که خواهان دریافت ارز بابت خدمات خود است، بتواند به بانک مرکزی یا یکی از بانک‌های عاملی که این سرویس را ارائه می‌کند مراجعه کرده و یک حساب ارزی مثلاً به ارز یورو افتتاح کند. این حساب به یک پایانه فروش (POS) ارزی متصل می‌شود و در اختیار سفارتخانه متقاضی قرار خواهد گرفت. هنگامی‌که متقاضی دریافت خدمات کنسولی (ویزا، تائید اسناد و...) به سفارتخانه مراجعه می‌کند، برای پرداخت وجه خدمات مورد نظر، کارت بانکی ریالی وی که می‌تواند متعلق به هر بانک عضو شبکه شتاب باشد، در پایانه فروش با وارد کردن مبلغ ارزی استفاده ‌شود.

او ادامه داد:

متعاقب این امر، معادل ریالی مبلغ ویزا به نرخ روز اعلامی بانک مرکزی از حساب متقاضی، به ریال کسر شده و در مقابل، حساب سفارتخانه خدمات‌دهنده به ارز بستانکار می‌شود. برای مثال اگر هزینه صدور ویزای کشور سفارتخانه مورد نظر ۶۰ یورو باشد، با وارد کردن مبلغ ۶۰ یورو در پایان فروش، معادل ریالی آن به نرخ روز اعلامی بانک مرکزی از حساب متقاضی (دارنده کارت) کسر شده و بلافاصله ۶۰ یورو به حساب سفارتخانه واریز می‌شود.

‌به گفته مدیر کل سیاست‌های ارزی بانک مرکزی هرگاه که سفارتخانه بخواهد می‌تواند با مراجعه به بانک عامل تا سقف مبلغ موجودی حساب ارزی درخواست صدور حواله یا دریافت اسکناس ارز کند.

منبع ایسنا
برچسب‌ها سفارت ارز

دیدگاه  

    تبلیغات