عینالی تبریز، مستعد برای گردشگری طبیعی

عینالی تبریز، مستعد برای گردشگری طبیعی

طیبه فلاحتی
| جمعه, ۲۱ اردیبهشت ۹۷ ساعت ۱۸:۵۵

تفرجگاه عینالی شهر تبریز با دارا بودن مناطق بکر و طبیعی می‌تواند به عنوان پایلوت گردشگری طبیعی معرفی شود.

تفرجگاه عون ‌بن ‌علی یا عینالی، کوه و آرامگاهی در شهر تبریز است که گردشگران و زائران زیادی را به هنگام سفر به تبریز به خود جذب می‌کند. ارتفاع بلندترین نقطه آن از سطح دریا ۱۹۶۰ متر است. کوه عینالی به مجموعه‌ای از قله‌ها، تپه‌ها، دره‌ها است که در مجموعه جفرافیایی معینی قرار گرفته است. این کوه از سمت شمال به رودخانه تلخه رود و دره‌‌های شهرستان اهر، از شرق به چشمه کهلیک، از جنوب به طرف فرودگاه تبریز و از غرب به خیابانها و شهرکهای شهر تبریز منتهی است.

در سال‌های اخیر، اقدامات گسترده‌ای برای گسترش جاذبه‌ها و امکانات تفرجگاه عینالی صورت گرفته است که با استقبال بی‌نظیر مردم و گردشگران روبرو شده است. از امکانات این تفرجگاه می‌توان به منطقه صخره‌ای برای تمرین صخره‌نوردان مبتدی، یادمان شهدای گمنام، تندیس استاد شهریار و سایر نام‌آوران شهر تبریز  اشاره کرد.

تله‌کابین تبریز نیز در این منطقه دایر است که از تکنولوژی بالایی برخوردار است و پس از تکمیل پروژه به طولانی‌ترین تله‌کابین

کشور تبدیل شده است.

معاون گردشگری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت‌های غنی ارتفاعات عینالی در شمال تبریز، این منطقه را مستعد برای گردشگری طبیعی قلمداد کرد.

فرشاد رستمی معاون گردشگری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در بازدید از تفرجگاه عینالی، از برنامه‌ریزی برای معرفی اکوسیستم طبیعی، گردشگری و تاریخی این منطقه خبر داد و افزود:

با همکاری سازمان عون بن علی، برگزاری جشنواره‏‌های ملی و محلی به مناسبت‌های مختلف و برپایی نمایشگاه‌های دائمی و فصلی و هدایت تورهای طبیعت‌گردی، از تمام توان خود برای معرفی تفرجگاه عینالی و جذب حداکثر گردشگران به این منطقه زیبا استفاده خواهیم کرد.

ایشان با اشاره به مزیت نزدیکی و هم‌جواری تفرجگاه عینالی به شهر تبریز و دارا بودن مناطق بکر و طبیعی و امنیت ایجاد شده در آن، بیان کرد:

این منطقه مستعد توسعه گردشگری طبیعی است و از ظرفیت لازم برای تبدیل شدن به قطب گردشگری استان برخوردار است؛ با سیاست‌گذاری، برنامه‌‌ریزی و اجرای برنامه‌های گردشگری و هم‌چنین توانمندسازی بخش‌های خصوصی می‌توان عینالی را به عنوان پایلوت گردشگری طبیعی کلانشهر تبریز معرفی کرد.

مدیرعامل سازمان عمران عینالی نیز با استقبال از پیشنهاد معاون گردشگری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، خواستار برگزاری نشست‌های تخصصی انجمن‌های فعال در حوزه گردشگری شد.

شمس الله فیروزیان گفت:

عینالی با دارا بودن جاذبه‌های گردشگری طبیعی، اماکن تاریخی، جاذبه‌های گردشگری مصنوعی و ایجاد زیرساخت‌های لازم در سال‌های گذشته، آماده همکاری با بخش دولتی و خصوصی برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری به خصوص در بخش اکو توریسم می‌باشد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های تفرجگاه عینالی، گفت:

باید به محدوده پنج هزار و ۶۲۰ هکتاری عینالی به دید سرمایه نگاه کرد و توسعه صنعت گردشگری در این منطقه به‌طور حتم اشتغال‌زایی را به دنبال دارد که برای این امر مهم اداره کل میراث فرهنگی می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

فیروزیان، هدایت سرمایه‌گذاران گردشگری به سازمان عون بن علی جهت طرح‌های مشارکتی در تفرجگاه عینالی را خواستار شد.

دیدگاه  

    تبلیغات