برگزاری کارگاه زنده تولید سفال در پایگاه میراث جهانی شوش

فرناز رهبران رنجبر
شنبه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۱
برگزاری کارگاه زنده تولید سفال در پایگاه میراث جهانی شوش

 کارگاه زنده تولید سفال در پایگاه میراث جهانی شوش به مناسبت ایام نوروز برگزار شد.

حمد حسین ارسطو‌زاده، مدیر پایگاه میراث جهانی شوش، امروز، شنبه ۱۱ فروردین ۹۷، گفت:

سفالگری هنری‌ است که به‌دلیل عمومیت و رواج مواد اولیه مورد نیاز ساخت آن، بعد از هنر سبد‌بافی در ابعاد جهانی گسترش یافت و با گذشت زمان و پیشرفت زندگی، سفال و صنعت سفالگری هم تکامل یافت و انسان خلاق و هنرمند با دستان توانای خود، بر ظروف و سفالینه‌ها نقش و نگارهای گوناگون و متنوع کشید؛ تا آنجا که سفالینه‌های یافت‌شده، گویای ویژگی‌های تاریخی، فرهنگی، هنری، اجتماعی، اقتصادی و جغرافیایی سازندگان آن‌ها در زمان و مکان خاص خود هستند.

وی اضافه کرد:

درواقع سفال نخستین محصول هنری دست بشر است که تمام صفات انسانی را در خود جای داده و خموش اما گویا، زبان مردمان عصر خویش است.

ارسطوزاده عنوان کرد:

سفالگری هنری است که به‌صورت سنتی از ادوار گذشته به انسان امروز رسیده است و بشر امروز وظیفه حفظ این هنر ارزشمند و کهن را بر عهده دارد.

وی ادامه داد:

پایگاه میراث جهانی شوش با هدف تدوین استاندارد رشته سفال، تعریف و معرفی وظایف عوامل انسانی تولید در کارگاه‌های سفال، ایجاد زمینه برای اشتغال در حرفه سنتی، آشنایی گردشگران و مسافران با تکنیک‌ها و نحوه ساخت سفال و جلوگیری از منسوخ شدن این رشته از صنایع‌دستی، با همکاری ۹ نفر از سفالگران شوشی اقدام به برگزاری کارگاه زنده سفال در سالن جانبی موزه شوش کرده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی شوش ضمن اشاره به اینکه دو کوره سنتی پخت سفال در باغ موزه شوش به این دلیل ساخته شده‌اند افزود:

تولیدات این کارگاه که محصولات خود را در سطح کشور ارائه می‌دهد عبارت‌اند از: سفال نخودی با نقش سیاه، سفال خاکستری، سفال لعابدار دوره‌های تاریخی، سفال مینیاتوری، زیور‌آلات سفالی و پیکرک‌های کوچک جانوری که با هدف تزیینی و کاربردی از نمونه‌های اصلی آن‌ها کپی‌برداری می‌شود.

این کارگاه قبل از ایام نوروز برپا شده و تا پایان تعطیلات نوروزی به کار خود ادامه می‌دهد.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه