آخرین فرصت برای دیدن ماه آبی دوقلو تا سال ۲۰۳۷

زینب موحدی
جمعه، ۱۰ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۰
آخرین فرصت برای دیدن ماه آبی دوقلو تا سال ۲۰۳۷

روز شنبه، آخرین فرصتی است که می‌توانید پدیده‌ی نادر «ماه آبی دوقلو» را مشاهده کنید. این پدیده‌ی نادر تا سال ۲۰۳۷ تکرار نخواهد شد.

پدیده‌ی فوق‌العاده نادری در حال رخ دادن است. روز شنبه، ۳۱ مارس - درست یک روز پیش از عید پاک و یک روز پس از شروع عید فصح - دومین ماه آبی در آسمان شب طلوع می‌کند. این رویداد، که بیشتر به عنوان ماه آبی معروف است، دومین رویداد از این نوع است که در سال جاری رخ می‌دهد (آخرین پدیده‌ی ماه آبی در ماه ژانویه‌ی گذشته اتفاق افتاد). طبق گزارشات ناسا، این ماه آبی دوقلوی فوق‌العاده نادر تنها چهار بار در هر قرن اتفاق می‌افتد.

در ادامه، همه‌ی اطلاعاتی که ستاره‌شناسان تازه‌کار و ستاره دوستان باید درباره‌ی ماه آبی روز شنبه بدانند، خواهد آمد.

ماه آبی چیست؟

ماه آبی

وقوع دو ماه کامل در یک ماه تقویمی را ماه آبی می‌نامند. برخلاف پدیده‌ای که در ژانویه رخ داد و به نام ابر ماه آبی خونین معروف است، ماه آبی که در ۳۱ مارس رخ می‌دهد صرفا یک رخداد غیرعادی تقویمی است. ولی تعریفی که ستاره‌شناسان از این واقعه ارائه می‌دهند کمی متفاوت است و آن‌ها، این پدیده را سومین ماه کامل فصلی می‌دانند که چهار ماه کامل در آن رخ می‌دهد.

بهترین زمان برای دیدن ماه آبی چه زمانی است؟

ماه به طور رسمی در ساعت ۸:۳۶ بعدازظهر به وقت منطقه‌ی زمانی شرقی (EST) در تاریخ ۳۱ ماه مارس تکمیل می‌شود، ولی تا آن زمان، ماه درست زیر افق قرار دارد. بنابراین، چند لحظه زودتر از این زمان بهترین فرصت ممکن برای مشاهده‌ی این پدیده است، درست زمانی که ماه در ساعت ۷:۰۳ صبح (EST) در غرب آسمان فرو می‌رود؛ یا دیرتر از آن در همان روز، وقتی که حدود ساعت ۷:۳۷ عصر (EST) ماه به طور کامل در شرق طلوع کرده است.

به رغم تصورات غلطی که در مورد این پدیده رایج است، اسم «ماه آبی» هیچ ربطی به رنگ ماه ندارد و در حقیقت، ناظران هیچ ماه آبی رنگی را در آسمان نخواهند دید و هیچ تاثیر غیر معمولی هم بر رفتار مردم نخواهد داشت.

مشاهده‌ی ماه آبی در ایالات متحده

کافه‌ها و رستوران‌ها در سرتاسر ایالات متحده آماده‌ی برگزاری رویداد خاصی هستند که تا سال ۲۰۲۰ دیگر اتفاق نخواهد افتاد. به عنوان مثال، رستوران بلو مون بیچ گریل (Blue Moon Beach Grill) در هاگز هید، کارولینای شمالی، در این شب با برنامه‌های ویژه‌ای متشکل از اجرای موسیقی زنده و خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های مختلف از مهمانان پذیرایی می‌کند، یا سالن ماه آبی (Blue Moon Saloon) در لافاییته، لوئیزیانا، شب موسیقی زیدکو (Zydeco: موسیقی شاد سیاه‌پوستان ایالت لوئیزیانا) را با حضور گیتاریست معروف، لیل بوک سینگال (Lil Buck Sinegal) برگزار می‌کند.

دانلود ویدیو

آیا این پدیده، نام دیگری هم دارد؟

ساکنین بومی آمریکا و نیز، اولین استعمارگران آمریکای شمالی، ماه‌های کاملی که در ماه مارس رخ می‌دهد را «Sap Moons» و «Worm Moons» می‌نامند. نام اول، نشان‌دهنده‌ی زمانی از سال است که شیره‌ی درخت افرا جاری می‌شود. نام دوم هم مربوط به زمان بازگشت فصلی کرم‌های خاکی به درون زمین در آمریکای شمالی است. امروزه، هنوز هم از این اسامی برای اشاره به طلوع ماه کامل در ماه مارس استفاده می‌کنند.

چرا ماه مارس، دو ماه کامل دارد؟

۲۹٫۵ روز طول می‌کشد تا ماه به دور زمین بچرخد، بنابراین هر ۲۹٫۵ روز یک ماه کامل اتفاق می‌افتد. بیشتر ماه‌های سال، حداقل ۳۰ روز هستند؛ بنابراین، گاهی اتفاق می‌افتد که شاهد دو ماه کامل – یا دو ماه جدید – در یک ماه باشیم. استثنائی که در این زمینه وجود دارد، ماه فوریه است که در سال‌های عادی، ۲۸ روزه و در سال‌های کبیسه، ۲۹ روزه است. به همین خاطر، هیچ‌وقت ماه آبی در ماه فوریه اتفاق نخواهد افتاد.

در فوریه‌ی گذشته، اصلا هیچ ماه کاملی وجود نداشت.

یعنی، وقتی هیچ ماه کاملی در فوریه وجود نداشته است، هر کدام از ماه‌های ژانویه و مارس، دارای دو ماه کامل خواهند بود. این دقیقا همان چیزی است که در سال ۲۰۱۸ اتفاق افتاد. بنابراین وقوع ماه کامل دوم در ماه مارس، امری اجتناب ناپذیر بود.

زمان وقوع ماه آبی بعدی چه زمانی است؟

پدیده‌ی ماه آبی، هر ۳۳ ماه یک بار اتفاق می‌افتد. با توجه به تفاوت‌هایی که در مورد تعریف ماه آبی وجود دارد، اگر به تعریف مدرنی که از این پدیده ارائه شده است استناد کنیم، ماه آبی بعدی در تاریخ ۳۱ اکتبر سال ۲۰۲۰ اتفاق می‌افتد که مصادف با جشن هالووین است و ماه‌های آبی بعدی در ۳۱ اوت سال ۲۰۲۳ و ۳۱ مه سال ۲۰۲۶ خواهند بود. اما ستاره‌شناسانی که برای این پدیده یک توضیح فصلی قائل هستند، معتقدند که ماه آبی بعدی در روز ۱۸ مه ۲۰۱۹ رخ می‌دهد. ولی، پدیده‌ی ماه آبی دو قلوی بعدی (مثل همین پدیده که در ۳۱ مارس شاهد خواهیم بود) تا ژانویه و مارس سال ۲۰۳۷ دیگر تکرار نخواهد شد.

برچسب‌ها خانواده کجارو

دیدگاه  

    تبلیغات