لوکیشن فیلم: دکتر استرنج

حمیده کریمی
چهار شنبه، ۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۵
لوکیشن فیلم: دکتر استرنج

دکتر استرنج یک فیلم ابرقهرمانی و اکشن آمریکایی به کارگردانی اسکات دریکسون و نویسندگی سی. رابرت کارگیل است که بر اساس شخصیتی به همین نام از کتاب‌های مصور انتشارات شرکت مارول کامیکس ساخته شده ‌است.

دکتر استرنج چهاردهمین فیلم در دنیای سینمایی مارول به شمار می‌رود. در این فیلم بازیگرانی همچون بندیکت کامبربچ در نقش دکتر استرنج، ریچل مک‌آدامز، تیلدا سوئینتن، چویتل اجیوفور، مایکل استلبرگ، بندیکت وانگ، اسکات ادکینز و مدس میکلسن ایفای نقش می‌کنند.

«دکتر استرنج» با نقش‌آفرینی بی‌نقص «بندیکت کامبربچ»، داستان یک جادوگر افسانه‌ای است. دکتر استفان استرنج که در اصل جراحی بود که به لطف مهارت‌های ویژه، مال و شهرت زیادی کسب کرده بود، دچار غرور و طمع شد تا این که در یک حادثه‌ی رانندگی، رشته‌های عصب دستانش از بین می‌روند و در نتیجه از انجام عمل جراحی و ادامه‌ی کار، ناتوان می‌شود. دکتر استرنج به امید پیدا کردن جادوگری که او را درمان کند، راهی دره‌ی کاتماندو می‌شود. در آنجا با دنیای جادوگری توسط «انشنت وان» آشنا می‌شود.

بخش‌هایی از این فیلم در نپال فیلمبرداری شده است، کمی بعد از زلزله‌ی فاجعه‌آمیز سال ۲۰۱۵. علاوه بر نپال، صحنه‌هایی در انگلستان، هنگ‌کنگ و آمریکا فیلمبرداری شده است. در ادامه تعدادی از این لوکیشن‌ها را معرفی می‌کنیم.

لوکیشن فیلم دکتر استرنج

در نپال، تعدادی از صحنه‌های خارجی فیلم در معبد نمادین Swayambhunath بر فراز تپه‌ای مشرف به دره‌ی کاتماندو ضبط شده است.

معبد Swayambhunath یک سازه‌ی مذهبی باستانی است، در بر فراز تپه‌ای مشرف به دره‌ی کاتماندو در شرق شهر کاتماندو قرار دارد. نام تبتی این معبد را اگر ترجمه کنیم، به معنای «درختان رفیع» است. دلیل نامگذاری معبد، وجود تنوع وسیعی از درخت‌ها در این تپه است. این معبد که موقعیت مرکزی مناسبی دارد، مکانی برای برگزاری مراسم مذهبی روزانه و احتمالا یکی از مقدس‌ترین مکان‌های زیارتی برای بوداییان است. برای تبتی‌ها و پیروان بودیسم تبتی، این اولین معبد بعد از استوپای بودانات است.

این مجموعه‌ی مذهبی و تاریخی شامل چندین استوپا، تعدادی معبد و آرامگاه است که قدمت بعضی از آن‌ها به دوران Licchavi برمی‌گردد. یک صومعه‌ی تبتی، موزه و کتابخانه اخیرا به این مجموعه اضافه شده است. البته در همین حوالی فروشگاه، رستوران و هاستل‌های زیادی وجود دارد. این مجموعه دو نقطه‌ی دسترسی دارد یکی یک پلکان بلند با ۳۶۵ پله که مستقیما به سکوی اصلی معبد منتهی می‌شود و دیگری جاده‌ای ماشین‌روی اطراف تپه که از سمت جنوب به ورودی جنوب غربی مجموعه، منتهی می‌شود.

لوکیشن فیلم دکتر استرنج

در این صحنه که تصویر آن را مشاهده می‌کنید، دکتر استرنج در یکی از پل‌های متنهی به معبد پشوپتیناس در طرف دیگر شهر، راه می‌رود.

لوکیشن فیلم دکتر استرنج

این معبد یکی از بزرگ‌ترین و مشهورترین معابد کاتماندو و میراث جهانی یونسکو است.

معبد پشوپتیناس یک معبد هندوی بسیار مشهور و مقدس است که به پیشگاه پشوپیتناس تقدیم شده و در کرانه‌ی رود باکماتی در ۵ کیلومتری شمال شرقی دره‌ی کاتماندو قرار دارد. این معبد یکی از مقدس‌ترین زیارتگاه‌های آیین هندو است. مجموعه‌ی معبد از سال ۱۹۷۹ در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو قرار دارد. یکی از مهم‌ترین فستیوال‌هایی که در اینجا برگزار می‌شود، فستیوال ماها شیواراتری (Maha Shivaratri) است که در این روز بیش از ۸۰۰ هزار زائر از این زیارتگاه دیدن می‌کنند. 

لوکیشن فیلم دکتر استرنج

در این تصویر تبلیغاتی، کامبربچ را ایستاده در کنار بناهای یادبود میدان مرکزی Durbar می‌بینید. این منطقه در جریان زلزله‌ی سال ۲۰۱۵ ویران شد و گروه فیلمبرداری، چند ماه بعد از این تراژدی، در این منطقه بخش‌هایی از فیلم را ضبط کردند. احتمالا این صحنه با کمک گرافیک رایانه‌ای ساخته شده است گرچه معبد کریشنا ماندیر در جلوی تصویر و برج پس‌زمینه‌ی تصویر در این زلزله سالم مانده‌اند.

میدان مرکزی Durbar در مقابل کاخ سلطنتی امپراتوری سابق کاتماندو قرار دارد و یکی از سه میدان سلطنتی منطقه‌ی دره‌ی کاتماندو است. هر سه میدان جزو آثار به ثبت رسیده در میراث جهانی یونسکو هستند.

چندین بنای این میدان در زلزله آسیب دیدند یا به کلی تخریب شدند. این میدان با بناهای بی‌نظیر و نمونه‌های جذابی از معماری قدیمی منطقه احاطه شده بود.

لوکیشن فیلم دکتر استرنج

بخش‌هایی از فیلم مارول در Thamel و نیو رود (New Road) در کاتماندو فیلمبرداری شده است.

نیو رود، مرکز اقتصادی و شلوغ‌ترین خیابان نپال است. خیابانی دو طرفه در مرکز کاتماندو که یکی از شلوغ‌ترین نقاط شهر از لحاظ جمعیت، رفت و آمد و مراکز تجاری است.

لوکیشن فیلم دکتر استرنج

یکی دیگر از لوکیشن‌های فیلم که بخش‌هایی از فیلم در آن می‌گذرد، خیابان‌های هنگ‌کنگ است.

لوکیشن فیلم دکتر استرنج

صحنه‌های جذابی که می‌بینید، احتمالا فیلم اینسپشن محصول سال ۲۰۱۰ را به خاطرتان می‌آورد.

فیلمبرداری در نیویورک در منطقه‌ای نزدیکی منهتن انجام شد، در منطقه‌ی Hell's Kitchen و Flatiron.

لوکیشن فیلم دکتر استرنج

بسیاری از المان‌ها و مکان‌های مرتبط با جامعه‌ی ایزوله‌ی جادوگران کامارتاج در استودیوی لانگ‌کراس در لندن ساخته شده است. سانکتوم سانکتورم در همین استودیو فیلمبرداری شده است.

لوکیشن فیلم دکتر استرنج

صحنه‌‌ی خیره‌کننده‌ی کلیسای رنگارنگ در  شاپل اگزتر کالج (Exeter College) دانشگاه آکسفورد فیلمبرداری شده است.

لوکیشن فیلم دکتر استرنج

منبع atlasofwonders

دیدگاه